kärsin ahdistuksesta ja napsin siihen pillereitä.

Seuraa 
Viestejä13176
Liittynyt3.4.2005

Mistähän johtuu sellanen asia että sitten kuin on pariviikkoa ilman lääkeitä tai ne loppuu. Niin sen jälkeen rupee entistä enemmän ahdistaan, minua ei edes ahdistanut niin paljon silloin kuin en viellä syöny tapletteja.

Oonko riippuvainen vai kasautuuko se mun aivoihin se ahdistus ja sitten se purkaantuu kuin en enään napsi noita nappeja.

Onks kellään tietoo tälläisistä asioista.

Sivut

Kommentit (38)

Vierailija

Leikkisästi nuita voisi kutsua vierotusoireiksi. Hyvin tavanomaista psyykelääkkeiden kohdalla, joita muuten ei ominpäin kannata lähteä lopettelemaan kovinkaan äkkijyrkästi.

Varmasti ahistaa.

Tosin päivityskin on varmasti kohdallaan toisinaan, mutta se kannattaa tehdä hallitusti, niin, että on nappipurkki kotona, kun aloittaa urheilemaan. Ettei tule kovin pipi olo sitten kesken suorituksen

tiäremiäs
Seuraa 
Viestejä13176
Liittynyt3.4.2005
Harmiton
Leikkisästi nuita voisi kutsua vierotusoireiksi. Hyvin tavanomaista psyykelääkkeiden kohdalla, joita muuten ei ominpäin kannata lähteä lopettelemaan kovinkaan äkkijyrkästi.

Varmasti ahistaa.

Tosin päivityskin on varmasti kohdallaan toisinaan, mutta se kannattaa tehdä hallitusti, niin, että on nappipurkki kotona, kun aloittaa urheilemaan. Ettei tule kovin pipi olo sitten kesken suorituksen

Mistä päivityksitä harmiton puhelet?

Vierailija

Tarkoitan, että tilannetta täytyy tietenkin tarkistaa aika-ajoin, jotta onko lääkitys ylipäätään tarpeen.. täytyykö sitä loiventaa tai mahdollisesti jopa lisätä.

Mielialalääkkeitä syödään yleensä vähintään puolivuotta, jotta saavutetaan mahdollinen hyötysuhde. Toisinaan käy sitten niin, että syödään toinen puolivuotta sen vuoksi, että lopettaminen ei yksinkertaisesti onnistu muutoin kuin annosta hyvin vähän kerrallaan pienentämällä juurikin hyvin epämiellyttävien vierotusoireiden vuoksi, jotka tosissaan saattavat olla hankalampia kuin oireet lääkitystä aloittaessa.

Lääkityksen lopettamisesta tulee aina keskustella hoitavan lääkärin kanssa. Ominpäin sooloilua ei suositella kenellekkään.

Vierailija
tiäremiäs
Mistähän johtuu sellanen asia että sitten kuin on pariviikkoa ilman lääkeitä tai ne loppuu. Niin sen jälkeen rupee entistä enemmän ahdistaan, minua ei edes ahdistanut niin paljon silloin kuin en viellä syöny tapletteja.

Oonko riippuvainen vai kasautuuko se mun aivoihin se ahdistus ja sitten se purkaantuu kuin en enään napsi noita nappeja.

Onks kellään tietoo tälläisistä asioista.

Mitä lääkkeitä syöt?

Vierailija
tiäremiäs

Onks kellään tietoo tälläisistä asioista.

Eräs läheiseni kamppaili näiden asioiden kanssa vuosikaudet. Hänet vei lopulta hautaan juuri pillerit ja viina. Ei ollut helppoa ollenkaan kenellekään ei.

Jotkut mielialalääkkeet aiheuttavat erittäin voimakasta riippuuvuutta. Hyvä jos itse pystyt riippuvuuden tunnustamaan ja tunnistamaan. Muuten sitä ei voi hoitaa.

Lääkkeistä kannattaa tosiaan jutella lääkärin kanssa. Mutta lääkäreitä on hyviä ja huonoja ja kaikkea siltä väliltä. Kannattaa mainita tuosta riippuvuusepäilystä. Jos tuntuu siltä että et ole lääkärin kanssa samalla aallonpituudella niin etsi toinen. Toiset lääkärit osaavat vain määrätä niitä lääkkeitä.

Itse en jaksa uskoa, että noilla pillereillä mitään parannetaan vaan siirretään ongelmaa kauemmaksi (mikä voi jossain tilanteessa olla ihan hyvä). Apua voisi etsiä myös esim. vertaisryhmistä. Väitetään myös tiettyjen ravintolisien vaikuttavan hermosolujen aineenvaihduntaan esim.

http://www.tohtori.fi/?page=4690561&id=6136674

"Monityydyttymättömät rasvahapot vaikuttavat mm serotoniinin aineenvaihduntaan. Niillä saattaa olla vaikutusta myös dopamiinin aineenvaihduntaan parantamalla solukalvojen toimintaa [...]"

Vierailija

tiäremiäs,

Tässä vinkki, vakavasti otettavaksi - ilman vittuilun häivääkään:

Kokeile hetkeksi elämää. Jätä ufot ja keskustelupalstat ja kaikki. Kokeile myös elää ilman niitä pillereitä, jos vain voit. Yritä tutustua ihmisiin ihan oikeasti, silmästä silmään. Mene sinne, missä niitä liikkuu - ulos.

Olen seurannut sinua täällä alusta asti. Olen varma, että tuo auttaa. Tämä foorumi ei ole oikeaa elämää. Eikä mikään muukaan foorumi, ei sen puoleen. Itsekin sain kerran tästä hatun ihan täyteen, vaikkei minulla ole edes lääkitystä. Muistatko kun häivyin? Viimeinen viesti oli sinun avaamaan ketjuusi. Mutta paras foorumi tämä kyllä on! Siksi minäkin palasin.

Kokeile elämää, se on paras lääke. Tule sitten takaisin kertomaan, että nyt menee paremmin.

Vierailija
tiäremiäs
Mistähän johtuu sellanen asia että sitten kuin on pariviikkoa ilman lääkeitä tai ne loppuu. Niin sen jälkeen rupee entistä enemmän ahdistaan, minua ei edes ahdistanut niin paljon silloin kuin en viellä syöny tapletteja.

Oonko riippuvainen vai kasautuuko se mun aivoihin se ahdistus ja sitten se purkaantuu kuin en enään napsi noita nappeja.

Onks kellään tietoo tälläisistä asioista.

Optiparin popsimista ei kannata lopettaa yhtäkkiä vieroitusoireiden takia.
Lääkkeet vaikuttavat varmaankin niin että ne estävät välttäjäaine serotoniinin takaisinottoa aivoissa, mikä vähentää masennusta.
Johtuukohan masennuksesi siitä ettei ole tekemistä vai elimellisistä syistä?
Jos ei ole mitään tavoitteita niin mikään ei ehkä kiinnosta, mene opiskelemaan jotain.
Onko sinulla paniikkihäiriö ja siitä johtuva sosiaalisten tilanteiden pelko.

lierik
Seuraa 
Viestejä4922
Liittynyt31.3.2005

Täältä löytyy tietoja lääkkeistä. Äkikseltään katsottuna samankaltaisista lääkkeistä juuri Optiparin käytön ominpäin lopettamisesta varoitettiin. En kyllä aivan kaikkia katsonut. Niitä oli 26, joten vaihtoehtoja löytyy tuolle.

http://www.coronaria.fi/www/mtv3/laakkeet.php

Älä ota kovin vakavasti näiden tiede.fi tohtoreiden analyyseja ja diagnooseja, eipä silti, kyllä kai he hyvää tarkoittavat. Pistänpä sitten minäkin korteni kekoon. Rankka fyysinen liikunta auttaa ahdistukseen, uni tulee, eikä ole niin paljon aikaa miettiä asioita kun on väsynyt. Sen aloittaminen masentuneena on vain kovin vaikeaa. Niin, tämä neuvo taitaa olla yhtä tyhjän kanssa, niin kuin nuo muutkin. Jos pystyt, niin kokeile. Lupaan että jo viikossa helpottaa. Puolella tunnilla jos aloitat viiden päivän päästä pystyt tunnin treeniin pävässä. Enempää ei tarvitsekaan.

Homman ei saa olla mitään käveleskelyä, mieluummin salilla käyntiä jossa pitää kanssa tehdä, ottaa kellolla aikaa tai laskea suorituskertoja. Pitäisi itsekin aloittaa, kun meillä on muutto edessä ja tavaroiden kantamiseen on kunto kovin heikko. Aloittaminen on vaan niin työlästä, vaikka tuossa naapuritalon pommisuojassa on monenlaisia laitteita käytössä, jos haluaa. Huomenna menen, puoli tuntia, eihän se ole mitään. Höh.

Lierikki Riikonen

Vierailija

Kiitos nm ja lierik tarkennuksista. Ehkä noiden lääkkeiden käytön lopettamisen kanssa on todella syytä olla varovainen.

Joten, tiäremiäs; mene ulos, mutta ota pillerit mukaan...

(On muuten älyttömän vaikea kuvitella jotain psyykkeen lääkitystä. En vaan osaa uskoa pillereihin, uskon elämään. Voisiko niiden käyttöä edes vähentää asteittain?)

Vierailija

Mielialalääkkeet EIVÄT aiheuta riippuvuutta, kuten rauhoittavat tai unilääkkeet.

Ne korjaavat tiettyjen välittäjäaineiden toiminnan normaalitasolle, eivät aiheuta hyvänolontunnetta, eivät tee maailmaa ruusunpunaiseksi eivätkä korjaa ongelmia.

Kun lääkärin mukaan on toipunut riittävästi ja normaalitila on vakiintunut, voidaan lääkitys lopettaa asteittain.

Rauhallisella lopetustahdilla ei aiheuteta uutta tärskyä välittäjäaineille vaan hissun kissun hiipimällä annetaan hyvän tilanteen jatkua.

Joskus mielialalääkkeitä jatketaan koko loppuelämän ajan. Näin, jos on kyse kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä tai usein toistuneista depressioista.

Tämä taas ei ole sen kummallisempaa kuin vaikka kilpirauhasen vajaatoiminnasta aiheutuvan hormonipuutoksen korvaaminen pillerillä.

Optipar on mielialalääke, ei bentso tms. riippuvuutta aiheuttava lääke.

Puhu tiäremies-kulta näistä asioista hoitavan lääkärisi kanssa.

Vierailija
lierik

Älä ota kovin vakavasti näiden tiede.fi tohtoreiden analyyseja ja diagnooseja, Rankka fyysinen liikunta auttaa ahdistukseen, uni tulee, eikä ole niin paljon aikaa miettiä asioita kun on väsynyt. .

Onneksi lierik tietää niin hyvin kaikki asiat ettei lääkäreitä tarvita välttämättä ollenkaan, ei haittaa vaikka välttäjäainepitoisuudet aivoissa olisi miten sattuu, riittää kun juoksee 50 kilometriä päivässä ja nukkuu muun ajan, nukkuessa ei tiedä olevansa masentunut.

Vierailija
Mummo
Mielialalääkkeet EIVÄT aiheuta riippuvuutta, kuten rauhoittavat tai unilääkkeet.

.

Eikös sekin ole riippuvuutta jos jostakin tulee vieroitusoireita?

Vierailija

Oli se lierik siinä oikeassa, että liikunta lievittää vitutusta, varsinkin sellaisissa tapauksissa, että se vitutus tuppaa viemään yöunet.
Ero on tietysti siinä, että vitutus ei ole mielenterveysongelma, vaan väistämätön osa terveenkin ihmisen elämää, joka päivä ei vaan voi paistaa.

Vakavaa masennusta potevaa itsemurhakandidaattia, joka uhkaa hypätä katolta tuskin auttaa se, että poliisi heittää sille käsipainot ja sanoo, että jumppaas nyt puolituntia ja tuu alas sieltä(Sillä hitaammalla menetelmällä )

Vierailija

Jos SSRI-lääkkeitä, kuten paroksetiinia, Optipar (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor) on ollut käytössä pidempään, suositellaan niiden lopettamista vähitellen, annosta pienentäen.

Vaikka vieroitusreaktioita saattaa ilmetä hoitoa lopetettaessa, käytettävissä olevat prekliiniset ja kliiniset todisteet eivät viittaa siihen, että selektiiviset serotoniinin takaisinoton estäjät aiheuttaisivat riippuvuutta.

Vieroitusreaktioiden yhteydessä ilmoitettuja oireita: huimaus, aistihäiriöt (esim. parestesia), unihäiriöt, päänsärky, pahoinvointi, ahdistuneisuus ja hikoilu. Suurin osa vieroitusreaktioista on lieviä ja itsestään häviäviä, ja ne voivat kestää yhdestä kahteen viikkoa. Asteittaista annoksen pienentämistä tulee harkita hoitoa lopetettaessa.

Lähde: Pharmaca Fennica

Sivut

Uusimmat

Suosituimmat