Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Puuhevonen
|
Viestin otsikko: Re: Dawkinsin outo selitys ihmisen penisluun olemattomuudesta Lähetetty: Pe Kesä 03, 2011 11:40 pm |
|
Liittynyt: Su Tammi 09, 2011 9:40 pm Viestit: 1892 Paikkakunta: Turku
|
|
Monta syytä varmasti on, mutta eikös tässä yleensä haeta selittävää syytä siitä, että pitkäkestoinen parittelu on miellyttävämpää jos luuta ei ole. Onko kenelläkään kokemusta parittelusta simpanssikoiraan kanssa?
Vaikka bonobojen parittelufrekvenssi on korkeampi kuin ihmisen, mutta ihmisellä parittelu on yleensä pidempikestoinen.
Tämän vuoksi se liittyisi erityisesti naaraiden valintaan. Tokihan naaraat tykkää valikoida hyväkuntoisia koiraita tämän vuoksi, mutta tämä ei ole ihan koko totuus, koska ihminen on kuitenkin muista simpansseista poiketen ensisijaisesti monogaaminen eläin. Joten arvelisin että penisluuttomuus liittyy juuri ensisijaisesti monogamian kehittymiseen kuin terveiden koiraiden valintaan.
En usko että erektio on täysin rehellinen terveyden indikaattori, koska sitä voidaan helposti manipuloida lääkkeillä ja varmasti myös luonnollisin keinoin, jos tämä olisi tärkeä valintakysymys.
_________________ »For me, it is far better to grasp the Universe as it really is than to persist in delusion, however satisfying and reassuring.»
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Mouho
|
Viestin otsikko: Re: Dawkinsin outo selitys ihmisen penisluun olemattomuudesta Lähetetty: Pe Kesä 03, 2011 11:57 pm |
|
Liittynyt: Pe Huhti 29, 2011 8:20 pm Viestit: 1938 Paikkakunta: Olemassaolon keskipiste
|
Puuhevonen kirjoitti: Onko kenelläkään kokemusta parittelusta simpanssikoiraan kanssa?
En ainakaan julkisesti myönnä.
_________________ *Enää et ole Se, mikä alkoi lukea tätä virkettä. .....................enkä minäkään ole oikeasti Mouho.
Typeryyden edessä minäkin olen voimaton.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
fasset.
|
Viestin otsikko: Re: Dawkinsin outo selitys ihmisen penisluun olemattomuudesta Lähetetty: Pe Kesä 10, 2011 3:12 pm |
|
Liittynyt: Pe Kesä 10, 2011 1:08 pm Viestit: 3
|
Olipa hölmö kysymys. Anteeksi nyt vain, mutta eihän se ole naisen tehtävä arvioida onko miehellä luuta vai ei siittimessään, kun sitä ei ole. Ajatuksen ydin on siinä, että miehestä voidaan päätellä ulkoapäin, onko hän valmis paritteluun vai ei. Käsittääkseni luisen siittimen kanssa se on hieman vaikeampaa, kun kyrpä ei veny eikä paksune. Niin että nainen osaa juosta karkuun aina, kun alkaa näyttää pahalta... 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
EV+
|
Viestin otsikko: Re: Dawkinsin outo selitys ihmisen penisluun olemattomuudesta Lähetetty: Pe Kesä 10, 2011 3:28 pm |
|
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 11:57 am Viestit: 571
|
Ding Ding kirjoitti: Penisluuhan voi kai murtua, joten parempi ilman sitä?
Jos penisluuttomat miehet pystyivät jatkamaan sukua keskimäärin terveempinä kuin penisluun omistavat miehet (joilla luu "salasi" huonokuntoisuuden/sairauden/vanhuuden), eikö se johtanut heidän jälkeläistensä yleistymiseen ajan myötä ilman naisten suorittamaa tietoista valikointia? Tämä on mielestäni juuri koko ketjun idea. Ja luulenpa että naiset ei aikoinaan valinneet mitään vaan miehet ottivat. Ehkä se silti johti penisluun häviämiseen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Fëanor
|
Viestin otsikko: Re: Dawkinsin outo selitys ihmisen penisluun olemattomuudesta Lähetetty: Pe Kesä 10, 2011 3:38 pm |
|
Liittynyt: Pe Tammi 26, 2007 7:05 am Viestit: 2190
|
Ehkäpä luinen kikkeli hiertyi ikävästi lannevaatteen alla. Mouho kirjoitti: Puuhevonen kirjoitti: Onko kenelläkään kokemusta parittelusta simpanssikoiraan kanssa?
En ainakaan julkisesti myönnä. Eivätkös naiset kaipaa apinamiehiä?
_________________ "With the first link the chain is forged. The first speech censored, the first thought forbidden, the first freedom denied, chains us all irrevocably."
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 8 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|