Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Ihminen
|
Viestin otsikko: Kärpäselle tehty testi Lähetetty: Ti Elo 09, 2005 7:58 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 2:51 pm Viestit: 114
|
|
Nappasin huoneestani kärpäsen, jolla oli lentovaikeuksia. Laitoin siihen pari tippaa tiskiainetta ja jätin kävelemään lattialle. Siellä se vipelsi noin 5 minuuttia ja sitten yhtäkkiä jalat alkoivat liikkumaan hitaasti kunnes pysähtyivät paikalleen ja kärpänen ei enää liiku. Luulen, että se kuoli.
Mikä tiskiaineessa sitten tappoi kärpäsen? Kuitenkin kesti vähän aikaa ennen kuin alkoi näkyvästi vaikuttamaan.
_________________ Todellisuudessa elämä on vain kuoleman odottamista. Teet mitä teet kunnes kuolet ja tekeminen loppuu siihen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
nm
|
Viestin otsikko: Re: Kärpäselle tehty testi Lähetetty: Ti Elo 09, 2005 8:07 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 12:12 pm Viestit: 1946
|
Ihminen kirjoitti: Nappasin huoneestani kärpäsen, jolla oli lentovaikeuksia. Laitoin siihen pari tippaa tiskiainetta ja jätin kävelemään lattialle. Siellä se vipelsi noin 5 minuuttia ja sitten yhtäkkiä jalat alkoivat liikkumaan hitaasti kunnes pysähtyivät paikalleen ja kärpänen ei enää liiku. Luulen, että se kuoli.
Mikä tiskiaineessa sitten tappoi kärpäsen? Kuitenkin kesti vähän aikaa ennen kuin alkoi näkyvästi vaikuttamaan.
Hyönteiset hengittävät ilmakanavien kautta jotka tiskiaine tukki.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Ihminen
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Elo 09, 2005 8:53 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 2:51 pm Viestit: 114
|
Aiheutin tukehtumiskuoleman?  Nyt kyllä hävettää ja hirvittää samaan aikaan.
Seuraavalla kerralla pitää laittaa sitä tiskiainetta pienemmälle alueelle niin ei tukehdu.  Muurahaisiin en tuota enää kokeile kun en saa niihin tarpeeksi pientä tippaa pudotettua.
_________________ Todellisuudessa elämä on vain kuoleman odottamista. Teet mitä teet kunnes kuolet ja tekeminen loppuu siihen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
nm
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Elo 09, 2005 9:00 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 12:12 pm Viestit: 1946
|
Ihminen kirjoitti: Aiheutin tukehtumiskuoleman?  Nyt kyllä hävettää ja hirvittää samaan aikaan.  Seuraavalla kerralla pitää laittaa sitä tiskiainetta pienemmälle alueelle niin ei tukehdu.  Muurahaisiin en tuota enää kokeile kun en saa niihin tarpeeksi pientä tippaa pudotettua.
Ei kannata menettää yöunia asian takia, sähkökärpäslätkällä niistä pääsee kätevämmin eroon.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Skitsorusina
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Su Huhti 16, 2006 3:38 am |
|
Liittynyt: Ma Tammi 23, 2006 12:36 am Viestit: 885 Paikkakunta: Oulu
|
|
tiskiainevesikin sopii.
_________________ Kaikki morulamaatuskat ovat helinäkeijuja.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
borri317
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Su Huhti 16, 2006 4:01 am |
|
Liittynyt: Ke Heinä 27, 2005 3:57 pm Viestit: 2121 Paikkakunta: Tikkakoski
|
|
Mitenkä sitte voiteluaine vaikuttaa ku se tappaa parissa sekuntissa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Paul M
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Su Huhti 16, 2006 9:56 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:57 am Viestit: 6785
|
|
Onko suopaliuksen käyttäminen kirvoille puutarhassa tuollaista hengitysputkien tukkimiseen perustuvaa?
_________________ edit: käännetty ¿ oikein päin ------------------------------------- Hiilinieluexpertti
|
|
| Ylös |
|
 |
|
sipu250
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Su Huhti 16, 2006 8:07 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 23, 2005 9:46 am Viestit: 398 Paikkakunta: Nurmijärvi
|
|
Tulipa tästä mieleen että istuskelin kerran huoneessani Välimeren rantamaissa ja lueskelin jotain kirjaa. Tuolin alta viipotti keskilattialle melkomoinen torakka. Ojensin käteni pöydän suuntaan ja annoin otukselle kunnon suihkeen aerosolipullosta.
Kun se vain kipitti eteenpäin, vilkaisin sitten pullon etikettiä. "Mennen" deodoranttia ... Se siis lienee luokiteltava vaarattomaksi.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Kultamuna
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Su Huhti 16, 2006 8:15 pm |
|
Liittynyt: To Elo 04, 2005 2:25 pm Viestit: 778
|
Kaverit kerran yritti myrkyttää satiaisia kallilla ranskalaisilla partavesillä. Ei muuta vaikutusta, kun että pikkukaverit lähti pakosalle. Oli hauska katsoa kun kolme jannua kävelee jonossa ja kaikki raapii persettä. 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Skitsorusina
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Su Huhti 16, 2006 8:35 pm |
|
Liittynyt: Ma Tammi 23, 2006 12:36 am Viestit: 885 Paikkakunta: Oulu
|
Paul M kirjoitti: Onko suopaliuksen käyttäminen kirvoille puutarhassa tuollaista hengitysputkien tukkimiseen perustuvaa?
Kyllä. Tuon voiteluöljyn jonka borri mainitsi tapauksessa taas, jos crc:tä jne perustuu siihen että tunkeutuu hengitysputkiin, taas jos paksumpaa jää kuitenkin ihon pinnalle ja estää hengityksen. Raid estää hyönteisen hengitystä toimimasta pyretriinillään(tarkkaa tämän toimintamekanismia en tunne) mutta siinäkin on apuna tensideitä eli veden pehmentimiä joiden takia tunkeutuu ilmaputkistoon tehokkaammin, vrtsaippuaveden kykyä mennä kankaan sisään. Jos laittaa kaksi levyä ja jättää niiden välille kolmasosamillin raon, upottaa tämän alareunan vesipaljuun ja laittaa saippuaa jollekin kohtaa vesi nousee tässä korkeammalle.
_________________ Kaikki morulamaatuskat ovat helinäkeijuja.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Tarkkailija
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Su Huhti 16, 2006 10:19 pm |
|
Liittynyt: Ti Marras 22, 2005 8:31 pm Viestit: 5334
|
Asun vanhassa omakotitalossa, jonka rakenteisiin hiiret pyrkivät sankoin joukoin varsinkin syksyisin talven lähestyessä. Ainoa tehokas tapa niiden torjumiseksi on myrkyttäminen, eli myrkkysyöttien sijoittaminen talon alle sellaisiin paikkoihin, joihin linnut ja ylipäätään muut eläimet eivät pääse.
Silti tunnen huonoa omaatuntoa myrkyttämisestä, koska tiedän vaikutinaineiden aiheuttavan niitä syöville otuksille ankaria kipuja ja ne kuolevat sisäisiin verenvuotoihin. Mutta minkäs teet? Toinen vaihtoehto on antaa hiirien vallata talosi ja pilata sen lämpöeristeet ym. ym. katalaa ja kallista.
Hiiren loukut olisivat nopeita ja kivuttomia tappajia, mutta jos sille tielle lähtisi, syys- loka- marraskuussa ei sitten mitään muuta ehtisi harrastaakaan kuin vaihtaa aamusta iltaan syöttejä loukkuihin ja kantaa raatoja kompostiin. 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Volitans
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ma Huhti 17, 2006 12:09 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:59 am Viestit: 9661 Paikkakunta: Tellus (+/-)
|
Tarkkailija kirjoitti: Asun vanhassa omakotitalossa, jonka rakenteisiin hiiret pyrkivät sankoin joukoin varsinkin syksyisin talven lähestyessä. Ainoa tehokas tapa niiden torjumiseksi on myrkyttäminen, eli myrkkysyöttien sijoittaminen talon alle sellaisiin paikkoihin, joihin linnut ja ylipäätään muut eläimet eivät pääse.
Kesäasunnossani on samanlainen ongelma. Sinne en ole myrkkyä laittanut, koska hiiri, joka saa myrkkyä pyrkii suojaiseen paikkaan eli jonnekin rakenteisiin ja kuolee sinne. Itse en halua kuolleita hiiriä rakenteisiin.
Syksyisin virittelin lattioille noin kymmenen loukkua. Viisi hiirtä ensimmäisen vuorokauden jälkeen. Uudet syötit ja viikon päästä hain 8 hiirtä pois. Ei ollut syöttejä mukana, joten viritin pari vanhaa syöttiä ja loput viritin ihan vaan kokeeksi. Ja viimeinenkin hiiri oli jäänyt kiinni: ja oli vielä loukussa, jossa ei ollut syöttiä! Ilmeisesti juuston haju oli kuitenkin houkutellut.
Hiirenloukut eivät paljon maksa, eikä niistä kertaakaan ole löytynyt muita otuksia itseni lisäksi kuin hiiriä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Snaut
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ma Huhti 17, 2006 12:19 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:28 am Viestit: 4411 Paikkakunta: Sutlep, Nuckö
|
|
Itse käytän etelänaapurissa sijaitsevassa pitkiäkin aikoja tyhjillään olevassa asunnossani ns. ekologista hiirikeinua. Kyseessä on siis tavallisen sinkkiämpärin reunaan saranoidusta puupalikasta joka painovoiman vaikutuksesta lepoasennossaan aina kippaa viettämään ämpäristä pois päin.
Ämpäri on siis täytetty glykoolilla tai vastaavalla pienen pintajännityksen omaavalla nesteellä. Hiiret nyt vain jostakin syystä tykkäävät kivuta sitä "landgångia" pitkin ylös kurkkaamaan mitä ämpärissä on ja tällöin keinu kippaa ja hiiri tippuu glykooliin, jossa se hukkuu miltei välittämästi. Lisäksi tuo glykooli säilöö hiirenruumit pitkiäkin aikoja ilman mitään mätänemisiä ja siitä seuraavia hajuja.
Tuota laitetta muuten aikoinaan maatalousalan firma nimeltään Alfa-Laval, nykyään De-Laval myi ihan maajusseille luetteloidensa kautta. Mutta ainakin Virossa tämä hiirikeinu on ollut käytössä ammoisista ajoista lähtien.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Volitans
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ma Huhti 17, 2006 12:32 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:59 am Viestit: 9661 Paikkakunta: Tellus (+/-)
|
Snaut kirjoitti: Itse käytän etelänaapurissa sijaitsevassa pitkiäkin aikoja tyhjillään olevassa asunnossani ns. ekologista hiirikeinua. Kyseessä on siis tavallisen sinkkiämpärin reunaan saranoidusta puupalikasta joka painovoiman vaikutuk
Tuo kuullostaa hyvältä. Ei ole mitään kuvaa tuollaisesta linkittää?
Glykolissahan on vielä sekin hyvä puoli, että ei jäädy, vaikka asunto onkin välilllä pakkasella.
Onko tuo siis vain kiikkulauta, jonka ämpärin ulkopuolinen osa on hivenen painavampi? Mutta silloinhan se ei voi olla kovin pitkä (kun ei sovi sinkkiämpäriin) eikä siten yllä maahan asti. Vai hyppääkö se hiiri siihen?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
msdos464
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ma Huhti 17, 2006 12:44 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 5:01 pm Viestit: 1056 Paikkakunta: Vantaa
|
Sanoisinko NEROKAS hiiriansa  virittää itse itsensä, ei mädännytä, tappaa melko nopeasti, on halpa ja toimintavarma jne.
ihme on jos ei tuolle ole vielä patenttia.
_________________ Just go for it..
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 6 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|