
Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi? Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012. Haasta itsesi ja osallistu! Tsekkaa video ja kilpailuohjeet.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
napo
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ke Heinä 16, 2008 12:54 am |
|
Liittynyt: Pe Tammi 26, 2007 6:19 pm Viestit: 289 Paikkakunta: välisuomi
|
|
Kananmunatkin tulleet aika epämääräisestä paikasta. Hyvältä silti maistuvat. Ja koirahan nuolee hanuriaan jatkuvasti joten luomua kaikki.
_________________ Älä syö keltaista lunta.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
TERÄS NALLEPUH
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ma Elo 30, 2010 3:37 am |
|
Liittynyt: To Tammi 31, 2008 5:15 pm Viestit: 5584 Paikkakunta: Marikalandia!
|
 Mun metsämansikat eivät vieläkään kasva. On ollu jo yli viikon 10-20 siementä ja kaksi päivää sitten laitoin loputkin 20-50 siementä ruukkuun. Ei oo kasvanna yksikään ollenkaan vielä. Pitäisiköhän niille siemenille antaa substralia? taiteilijatyyppi kirjoitti: Niin, ja mansikkaa voi kasvattaa huonekasvina, mutta marjoja se ei tee, ellei ole useampi eri kasviyksilö samassa ruukussa. ja näiden kukkiessa pitää pyöräyttää tops-puikkoa kukassa ja viedä toiseen kukkaan, eli hedelmöittää ne kasvit itse. Ei kun topseja ostamaan, ellet ole aiemmin noilla korvia puhdistanut. Ok. Pitää ostella topseja jos noi mun mansikat alkaa kukkimaan.
_________________ Olen syönyt hunajapurkin ja minusta tuli.. SUPER PUH!! TITTIDII!! Kaikkien aikojen paras BB asukas: BB-Marika (SBB6)
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Kontenneuker
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ma Elo 30, 2010 4:06 am |
|
Liittynyt: To Joulu 08, 2005 10:48 pm Viestit: 120
|
|
Mansikalla on aika tiukka dormanssi. Laita siemenet hiekan sekaiseen multaan ja kastele kevyesti. Purkissa jääkaappiin ja joidenkin kuukausien päästä pitäisi itää, 2kk on vielä melko lyhyt käsittely. Tarkasta välillä ettei ole hometta.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Feminine
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ma Elo 30, 2010 8:51 am |
|
Liittynyt: Ma Kesä 15, 2009 12:59 pm Viestit: 5972
|
Ihan vastaavasti villivadelmat maistuvat aivan toiseen tapaan kuin ne viljellyt. Pieniä pirpanoita ovat, mutta makua enemmän kuin isoksi pullahtaneessa vetisessä viljelysisaressaan. Koko taitaa aina viedä maun mennessään. Mummollani oli tapana keitellä villivadelmahilloa. Oli muuten ihan eri makuista kuin kaupan hillot.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Sepi
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ma Elo 30, 2010 9:31 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:38 pm Viestit: 2077
|
Sahrah kirjoitti: Äiti on sanonnut aina, ettei tien vierestä saa syödä mansikkaa eikä mustikkaa koska koira on voinnut pissata niiden päälle.
Miten todenäköistä on, että salakavalakoira olisi sellaisen tempun mennyt tekemään? Tien vieressä marjojen päälle saattaa langeta vaarallisempiakin päästöjä salakavala-autojen pakoputkista...
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Feminine
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ma Elo 30, 2010 9:54 am |
|
Liittynyt: Ma Kesä 15, 2009 12:59 pm Viestit: 5972
|
Lainaa: Tien vieressä marjojen päälle saattaa langeta vaarallisempiakin päästöjä salakavala-autojen pakoputkista... Joo näinhän se on: Tienvieren aroniamarjat ovat hirrrveän vaarallisia ja täynnä pakokaasuroinaa. Mutta sen viereisen omenapuun hedelmät ovat tietenkin putipuhtaita ja terveellisiä, sillä istuttaminen puutarhaan satotoiveiden saattamana antaa varman suojan pahoilta saasteilta. Miksi hyötypuutarhoja ei kielletä kaupunkialueilla, jos liikenne todella tuottaa jo josain pikkutien varressakin (kukapa niitä ahomansikoita moottoritien reunoilla poimiskelisi?) liikaa päästöjä satunnaisiin marjakasvustoihin?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
syytinki
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ma Elo 30, 2010 12:18 pm |
|
Liittynyt: Ma Elo 18, 2008 11:42 am Viestit: 3819
|
TERÄS NALLEPUH kirjoitti: Kävin tänään uudestaan kävelyllä siellä missä niitä metsämansikoita oli. Keräsin ne rasiaan. Ei kyllä kauheasti ollut, mutta sain mä ny suunnilleen pohjan täyteen mikä on ihan hyvin metsämansikoista.  Ihme ettei ole muut keränneet. Eivät varmaan monet tiedä niiden syömäkelpoisuutta. Tai sitten eivät huomaa niitä kun ne kasvavat rinteellä. Itsekkään en saanut kaikkia kun kusiaisiakin oli jokapaikassa. Tarkkailija kirjoitti: Mesimarja (Rubus arcticus) on monivuotinen ruohokasvi, joka leviää siementen lisäksi maanalaisten rönsyjen avulla. Se kasvaa 10–30 cm korkeaksi. Lehdet ovat kolmisormiset ja kukat punaiset.
Lakka, muurain, hilla (Rubus chamaemorus). Hilla on taloudellisesti tärkein soittemme marjakasvi, joka kasvaa parhaiten ojittamattomilla rämeillä, nevojen rahkamättäillä ja korpimailla. Lakkahan taitaa olla hitsin arvokas marja. Mesimarjasta en löytäny kuvaa netistä paitsi kukasta. Olen kyllä nähnyt niitä kukkia mutta enpä tajunnut että ne marjat ovat syömäkelpoisia. Tosin en enää tiedä missä niitä on. Kyllä mesimarja (Rubus arcticus) on arvokkaampi. Se kyllä taitaa kukkia koko Suomessa, mutta tekee marjaa vain kaistalla (?) Etelä- ja Keskipohjanmaalta Pohjois-Karjalaan. Käsityksen sen erittäin hienosta mausta saat ostamalla putelin mesimarjalikööriä elintarvikeliike Alkosta. Tai osta kaksi, kun sillä taitaa olla 2 valmistajaa. Voit arvioida kumman putelin kanssa jatkat pitempään On muuten parempaa kuin hinaja.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Feminine
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ma Elo 30, 2010 12:21 pm |
|
Liittynyt: Ma Kesä 15, 2009 12:59 pm Viestit: 5972
|
syytinki kirjoitti: Käsityksen sen erittäin hienosta mausta saat ostamalla putelin mesimarjalikööriä elintarvikeliike Alkosta. Tai osta kaksi, kun sillä taitaa olla 2 valmistajaa. Voit arvioida kumman putelin kanssa jatkat pitempään
On muuten parempaa kuin hinaja.
Mesimarjajäätelö on muuten tosi nannaa. Harvoin tarjolla tosin. Kuopiossa oli ainakin aikanaan eräs jäätelöpaikka, jossa herkkuun tutustuin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Mimei
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ma Elo 30, 2010 12:33 pm |
|
Liittynyt: Ma Joulu 14, 2009 3:54 pm Viestit: 3100
|
|
Mesimarjaa tai hillaa en ole saanut vuosiin, ahomansikkaa joka kesä. Olen ihmetellyt, olenko ainoa joka niitä syö, kun aivan kävelyreittien varrella kasvaa keräämättöminä.
Minun suussani viljelymansikat maistuvat samalta kuin 20 vuotta sitten, kun ostaa Sengaa, joka on minusta paras lajike myös tuoreena syötäväksi. Nyt on tullut tämä uusi Polka, joka minun suuhuni on päin vastoin turhan vähähappoinen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Feminine
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ma Elo 30, 2010 12:42 pm |
|
Liittynyt: Ma Kesä 15, 2009 12:59 pm Viestit: 5972
|
|
Ahomansikka on ihan hauska myös koristekasvina. Itselläni on sekaisin puutarha-, kuukausi- ja ahomansikkaa kukkapurkissa. Kesäisin se saa koristaa terassinkulmaa ja talveksi kaivan koko purnukan maahan talvehtimaan. Ei tuosta varsinaisesti satoa tule, mutta toimii ilmaisena viherkasvikesäkukkana, jota ei tarvitse uusia vuosittain. Uusia taimia saa halutessaan rönsyistä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ovolo
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ma Elo 30, 2010 12:55 pm |
|
Liittynyt: La Heinä 07, 2007 10:12 am Viestit: 2356
|
Sahrah kirjoitti: Äiti on sanonnut aina, ettei tien vierestä saa syödä mansikkaa eikä mustikkaa koska koira on voinnut pissata niiden päälle.
Miten todenäköistä on, että salakavalakoira olisi sellaisen tempun mennyt tekemään? Taitaa autotien varressa suurin uhka olla autojen pakokaasu- ja tiesuolapäästöt. Kyllähän sen erottaa, jos koira on kakkinut mansikkaan..
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Raven
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ma Elo 30, 2010 8:23 pm |
|
Liittynyt: To Elo 19, 2010 3:52 pm Viestit: 51
|
Onkos muuten teillä tietoa kuluneen kesän ahomansikkasadosta Suomessa? Ainakin mökillämme Varsinais-Suomessa on nyt jo kolmisen vuotta ollut sato keskimääräistä parempi. Tänä vuonna marjoja oli enemmän kuin kertaakaan viimeiseen kymmeneen vuoteen, mutta kuivuus pilasi sadon heinäkuun alun jälkeen. Siihen mennessä olin jo elätellyt toiveita kolmen litran rajan rikkoutumisesta, mutta jäi sitten lopulta vain reiluun kahteen. Muut marjat olivat muuten kaikki erittäin huonolla mallilla, ja ainakin vadelmalla oli oman keruuhistoriani huonoin vuosi. Puolukkakin vaikuttaa melko huonolta, ja kun ei ole sieniäkään niin ei oikein tiedä, mitä nyt tekisi... herukoita kyllä sentään löytyy. Lainaa: Taitaa autotien varressa suurin uhka olla autojen pakokaasu- ja tiesuolapäästöt. Kyllähän sen erottaa, jos koira on kakkinut mansikkaan.. Sitten tietenkin jos kyseessä on hiekkatie, niin ihan pölyäkin voi olla milli marjojen päällä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
TERÄS NALLEPUH
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ti Elo 31, 2010 1:38 am |
|
Liittynyt: To Tammi 31, 2008 5:15 pm Viestit: 5584 Paikkakunta: Marikalandia!
|
Tänä vuonna tuli huonosti metsämansikoita keskisuomessa ainakin. Ei kestäny kuin pari viikkoa kasvuaika ja siinä se. Tosin ei niitä koskaan aiemminkaan hirveen kauaa tuu, mutta nyt oli jo reippaasti alle normin. Feminine kirjoitti: Ahomansikka on ihan hauska myös koristekasvina. Itselläni on sekaisin puutarha-, kuukausi- ja ahomansikkaa kukkapurkissa. Kesäisin se saa koristaa terassinkulmaa ja talveksi kaivan koko purnukan maahan talvehtimaan. Ei tuosta varsinaisesti satoa tule, mutta toimii ilmaisena viherkasvikesäkukkana, jota ei tarvitse uusia vuosittain. Uusia taimia saa halutessaan rönsyistä. Kaivoistää sen metsämansikkakukan juurineen kesällä, vaiko kasvatitko sen siemenistä?
_________________ Olen syönyt hunajapurkin ja minusta tuli.. SUPER PUH!! TITTIDII!! Kaikkien aikojen paras BB asukas: BB-Marika (SBB6)
|
|
| Ylös |
|
 |
|
TERÄS NALLEPUH
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ti Elo 31, 2010 1:40 am |
|
Liittynyt: To Tammi 31, 2008 5:15 pm Viestit: 5584 Paikkakunta: Marikalandia!
|
Raven kirjoitti: Sitten tietenkin jos kyseessä on hiekkatie, niin ihan pölyäkin voi olla milli marjojen päällä. Marjat erotetaan roskista vedellä, niin samalla pölyt lähtee pois marjoista.  ovolo kirjoitti: Sahrah kirjoitti: Äiti on sanonnut aina, ettei tien vierestä saa syödä mansikkaa eikä mustikkaa koska koira on voinnut pissata niiden päälle.
Miten todenäköistä on, että salakavalakoira olisi sellaisen tempun mennyt tekemään? Taitaa autotien varressa suurin uhka olla autojen pakokaasu- ja tiesuolapäästöt. Kyllähän sen erottaa, jos koira on kakkinut mansikkaan.. Pesen kuitenkin kaikki metsämansikat jos kerään kävelytien läheltä, niin lähtee pölyt yms saasteet pois. Koirien kusi ny vain antaa lisää ravinnetta, joten siitä ei tarvii huolehtia.
_________________ Olen syönyt hunajapurkin ja minusta tuli.. SUPER PUH!! TITTIDII!! Kaikkien aikojen paras BB asukas: BB-Marika (SBB6)
|
|
| Ylös |
|
 |
|
-Maija-
|
Viestin otsikko: Re: Metsämansikat Lähetetty: Ti Elo 31, 2010 2:41 am |
|
Liittynyt: Pe Tammi 16, 2009 9:13 pm Viestit: 97 Paikkakunta: Ison kiven juuri
|
|
Mä oon mansikka-alan asiantuntija.
Kokeilkaas joskus. Ihan tavallisia puutarhamansikoita, vaikka niitä kaukokuljettuneuta sieltä Epyktistä. Marjat puoliksi ja päälle jauhettua mustapippuria hieman. Makuelämys on mahtava.
Ne maistuvat IHAN metsämansikoilta. Uskomatonta, mutta totta. Kokeilkaa. Ja tää ei oo sitten vitsi.
_________________ -Pörrätäänkö?
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 6 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|