
Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi? Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012. Haasta itsesi ja osallistu! Tsekkaa video ja kilpailuohjeet.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
LauriT
|
Viestin otsikko: Re: Evoluution kritiikki ID:n/kreationismin näkökulmasta Lähetetty: To Maalis 04, 2010 2:24 pm |
|
Liittynyt: Ke Helmi 27, 2008 2:37 pm Viestit: 79
|
TJT kirjoittiLainaa: Meillä on useita teorioita, ja kaikki ne tekevät ennusteita, ja vieläpä oikeaan osuvia, toisin kuin eräät ateistiset teoriat. Käsittelen näitä kaksintaistelussa, jos tuc (tai joku "vara-tuc") uskaltaa lähteä taisteluun kanssani. Antaisit pari maistiaisiksi.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
AaJii
|
Viestin otsikko: Re: OI NIITÄ AIKOJA Lähetetty: To Maalis 04, 2010 10:48 pm |
|
Liittynyt: Ti Marras 20, 2007 12:26 am Viestit: 330 Paikkakunta: Turku
|
Vai tänne se teejiitee pakeni "savustusta" sfnetissä. TJT kirjoitti: Oletko oikeasti pihalla vai yritätkö ärsyttää? Raamatussa sanotaan selvästi ...
Ja yhtä pihalla olet kuin ennenkin, pelkästään tuo vetoaminen raamatuntarinaan ikään kuin "totena" riittää sinun kanssasi: tieteellisyydeltä on heti pohja pois. Etkö nyt millään tajua: tuokin raamatuntarina on sepitelmää sen aikaisille ihmisille kun ei mistään mitään tiedetty. Satuja ja tarinoita toki on aina osattu kertoa, mutta arkki on yhtä "totta" kuin egyptiläisten luja usko Ammon-Ra:n laivaan jolla kuolleet sielut purjehtivat taivaisiin. Todellisuudessa, aikuisten oikeassa, kummallekaan sadulle ei ole mitään konkreettista perustetta.
_________________ - O sancta simplicitas!
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Damasio
|
Viestin otsikko: Re: Evoluution kritiikki ID:n/kreationismin näkökulmasta Lähetetty: Pe Maalis 05, 2010 8:13 am |
|
Liittynyt: Ma Joulu 26, 2005 10:56 am Viestit: 1972 Paikkakunta: Tampere
|
LauriT kirjoitti: TJT kirjoittiLainaa: Meillä on useita teorioita, ja kaikki ne tekevät ennusteita, ja vieläpä oikeaan osuvia, toisin kuin eräät ateistiset teoriat. Käsittelen näitä kaksintaistelussa, jos tuc (tai joku "vara-tuc") uskaltaa lähteä taisteluun kanssani. Antaisit pari maistiaisiksi. Ei se uskalla.
_________________ Uskottavan kritiikin on esitettävä myös todennäköisempi selitys havaituille ilmiöille.
Yksikään id-kreationisti ei ole koskaan missään mistään asiasta minkään tieteen kohdalla kyennyt esittämään tieteen näkemystä todennäköisempää selitystä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
LauriT
|
Viestin otsikko: Re: Evoluution kritiikki ID:n/kreationismin näkökulmasta Lähetetty: Pe Maalis 05, 2010 10:20 am |
|
Liittynyt: Ke Helmi 27, 2008 2:37 pm Viestit: 79
|
Lainaa: Ei se uskalla.
Yllätys yllätys.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
vihertaapero
|
Viestin otsikko: Re: OI NIITÄ AIKOJA Lähetetty: Pe Maalis 05, 2010 5:29 pm |
|
Liittynyt: Ti Maalis 07, 2006 12:00 pm Viestit: 4268
|
AaJii kirjoitti: Todellisuudessa, aikuisten oikeassa, kummallekaan sadulle ei ole mitään konkreettista perustetta. Heihei, älkääpäs nyt pelotelko TJT:tä vaikka vessan seinässä lukeekin että raamattu on satukirja.
_________________
konsta kirjoitti: ...joten jäähdytysvesi on varmasti erittäin korkeaktiivista.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Dark Shade
|
Viestin otsikko: Re: Evoluution kritiikki ID:n/kreationismin näkökulmasta Lähetetty: La Maalis 06, 2010 7:46 pm |
|
Liittynyt: Su Joulu 14, 2008 12:22 pm Viestit: 3899 Paikkakunta: Random corner of this world of ours
|
|
Ja sitten ovat aina silmät...
Rappeutuneet, sanoo TJT. Ja ihmisillä Jumalan kuvina pitäisi tietysti olla parhaat silmät.
Ei se sitten mennytkään ihan näin. Eikä ainutkaan kreationisti ole esittänyt pätevää selitystä.
_________________ Hypocrites. So loudly complain about human rights and international justice -and are the first to violate both.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Deinonychus antirrhopus
|
Viestin otsikko: Re: Evoluution kritiikki ID:n/kreationismin näkökulmasta Lähetetty: La Maalis 06, 2010 7:52 pm |
|
Liittynyt: Pe Joulu 22, 2006 11:42 pm Viestit: 1103 Paikkakunta: Oulu
|
_________________ There has never been a single verifiably accurate argument of evidence positively indicative of miraculous creation over biological evolution or any other avenue of actual science. Not one, period.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
KidV
|
Viestin otsikko: Re: Evoluution kritiikki ID:n/kreationismin näkökulmasta Lähetetty: Ma Maalis 08, 2010 6:28 am |
|
Liittynyt: Ke Tammi 06, 2010 1:23 pm Viestit: 565
|
|
Anteeksi, en jaksa lukea kaikkia 107:ää sivua, mutta.
Miksi kreationistit ja tieteilijät yhdellä suulla yrittävät todistaa että kaikki on alkanut jostain? Miksi maailmankaikkeuden pitäisi seurata elämän lainalaisuuksia? Eikö aine muka ole voinut olla aina olemassa.
Minusta vähintään yhtä plausible selitys kuin että se räjähti ei-mistään tai jokin yliluonnollinen taikoi bileet pystyyn seitsemässä päivässä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Tentaculata
|
Viestin otsikko: Re: Evoluution kritiikki ID:n/kreationismin näkökulmasta Lähetetty: Ma Maalis 08, 2010 9:09 am |
|
Liittynyt: La Joulu 01, 2007 5:09 pm Viestit: 179
|
|
Ns. alkuräjähdysteoriassa (johon ei muuten sisälly räjähdystä nimestään huolimatta) ei oteta kantaa siihen mitä oli ennen ko. tapahtumaa. Käsittääkseni jonkinlainen syklinen universumi, jossa "sama" materia on periaatteessa aina olemassa jossain muodossa, on siis myös mahdollista eikä aiheuta ristiriitaa. Tieteellistä näkökulmaa kannattavan kannalta alkuräjähdysteoria sattuu olemaan tällä hetkellä se tulkinta, jolle on eniten todisteita.
_________________ Paradise is nice, but Hell is swell.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
mvd
|
Viestin otsikko: Re: Evoluution kritiikki ID:n/kreationismin näkökulmasta Lähetetty: Ma Maalis 08, 2010 9:27 am |
|
Liittynyt: Su Maalis 25, 2007 11:44 pm Viestit: 1086 Paikkakunta: hki
|
KidV kirjoitti: Miksi kreationistit ja tieteilijät yhdellä suulla yrittävät todistaa että kaikki on alkanut jostain? Miksi maailmankaikkeuden pitäisi seurata elämän lainalaisuuksia? Eikö aine muka ole voinut olla aina olemassa. Niinhän sekä kristinusko että nykyaikainen tiede uskovatkin: Raamatussa aikojen alussa Jumalan henki liikkui vetten päällä: Eli aine oli ollut ikuisesti olemassa - myös ennen maailman luomista. Tiede sen sijaan sanoo, että aika alkoi alkuräjähdyksestä: Eli "ikuinen" on sama asia kuin maailmankaikkeuden ikä, s.o. aine on ollut aina olemassa (Tai ei aineena, mutta sinnepäin kuitenkin).
|
|
| Ylös |
|
 |
|
TJT
|
Viestin otsikko: Re: Evoluution kritiikki ID:n/kreationismin näkökulmasta Lähetetty: Ma Maalis 08, 2010 3:01 pm |
|
Liittynyt: Ma Loka 15, 2007 4:25 pm Viestit: 754
|
Deinonychus antirrhopus kirjoitti: Muutamaan noista CreationWikin vastauksista on hiljattain vastattu täällä. Kävin vilkaisemassa, ja löysin mm tällaisen Lainaa: The first thing that is wrong with this argument is that it claims that the new traits formed by mutation are a loss of information. What’s that? Are you going to say it with me? Okay, let’s go: EPIC FAIL! How can new information be a loss of information?
http://www.naontiotami.com/?p=454Jack Scanlan näyttää olevan aika pahasti pihalla, vaikka on ihan "undergraduate biology student"...  Mukavaa kuitenkin, että sentään yrittää keskustella informaatiosta sen perinteisen "miten määrittelette ja mittaatte?" tivaamisen asemesta. Deinonychus antirrhopus kirjoitti: Yhdessäkään kreationistien lähteessä ei muuten ole yhäkään yritetty vastata tähän P.S.V.n linkittämään artikkeliin: http://www.swarmagents.cn/thesis/doc/jake_230.pdfVie pohjan koko rappeutumisväitteeltä. Ei vie, eihän tuolla oteta kantaa informaation, ainoastaan myönnettään että se on oleellinen Lainaa: The role of (genetic) information is undoubtedly important in evolution but it has not been elaborated in this study.
Tosin tuon perässä heti sitten kuitenkin ottavat jotain kantaa, mutta sekin tuntuu olevan kovasti ristiriidassa sen kanssa mitä te evolutionistit olette eri foorumeilla minulle väittäneet jo noin 15 vuoden ajan Lainaa: However, considering the close connection between mathematical communication theory (Shannon 1948) and statistical physics (Kullback 1959), it is not surprising that a piece of information, due to its physical representation (Landauer 1961), is identified by thermodynamics to a deviation from the average energy density.
Joten kerropas nyt ihan omin sanoin kyseisen artikkelin pääpointti/pointit, miten muka vie pohjan rappeutumisväitteeltä jne. Btw, tuolla on heti alussa taas yksi evoluution määritelmä lisää "..evolution is a non-Euclidian energy density landscape in flattening motion", eikö siellä evotieteessä tehdä mitään muuta kuin uusia määritelmiä evolle 
_________________ Read everything, make up your own mind, and then do something about it. Do not let other people tell you what to think. Think for yourself.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
TJT
|
Viestin otsikko: Re: Evoluution kritiikki ID:n/kreationismin näkökulmasta Lähetetty: Ma Maalis 08, 2010 3:06 pm |
|
Liittynyt: Ma Loka 15, 2007 4:25 pm Viestit: 754
|
Advocatus Diaboli kirjoitti: Kiinnostaisiko selittää miksi Walter ReMinen argumentti on ongelma evoluutiolle? Se on ongelma evoluutio teorialle. Ei kiinnosta arvailla mitä niistä n+12:sta eri evoluutiosta tarkoitit. Jos oikeasti haluat vastauksen johonkin kysymykseen, opettele muotoilemaan kysymyksesi niin että siitä näkyy se asia, mihin oikeasti haluat vastauksen. 
_________________ Read everything, make up your own mind, and then do something about it. Do not let other people tell you what to think. Think for yourself.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
TJT
|
Viestin otsikko: Re: Evoluution kritiikki ID:n/kreationismin näkökulmasta Lähetetty: Ma Maalis 08, 2010 3:17 pm |
|
Liittynyt: Ma Loka 15, 2007 4:25 pm Viestit: 754
|
Damasio kirjoitti: LauriT kirjoitti: TJT kirjoittiLainaa: Meillä on useita teorioita, ja kaikki ne tekevät ennusteita, ja vieläpä oikeaan osuvia, toisin kuin eräät ateistiset teoriat. Käsittelen näitä kaksintaistelussa, jos tuc (tai joku "vara-tuc") uskaltaa lähteä taisteluun kanssani. Antaisit pari maistiaisiksi. Ei se uskalla. Annoin kaksintaistelun aloitusviestissä. Kuinkas suu nyt pannaan? Vai pitäisikö kysyä, että onko suunne täynnä sitä pimeää energiaa?  Vai yritättekö popsia Jupiterin Ganymedes-kuun pois häiritsemästä evouskoanne http://creation.com/images/pdfs/tj/j23_1/j23_1_8-9.pdfkuten ilmastouskovat tekivät sille puulle, joka todisti ettei merenpinta olekaan noussut... (unohdin antaa tuon linkin taistelun aloitusviestissä, mutta taitaa olla tucilla kova työ jo niiden oikeaan osuneiden ennusteiden ym kanssa jotka muistin antaa!?) Ja ihan mielenkiinnosta, jos tuc olisi kieltäytynyt, olisitko sinä ruvennut vara-tuciksi?
_________________ Read everything, make up your own mind, and then do something about it. Do not let other people tell you what to think. Think for yourself.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
TJT
|
Viestin otsikko: Re: Evoluution kritiikki ID:n/kreationismin näkökulmasta Lähetetty: Ma Maalis 08, 2010 3:24 pm |
|
Liittynyt: Ma Loka 15, 2007 4:25 pm Viestit: 754
|
Dark Shade kirjoitti: Ja sitten ovat aina silmät...
Rappeutuneet, sanoo TJT. Ja ihmisillä Jumalan kuvina pitäisi tietysti olla parhaat silmät.
Ei se sitten mennytkään ihan näin. Eikä ainutkaan kreationisti ole esittänyt pätevää selitystä. Ai sille, että pieksät jotain olkiukkoa ja kirjoitat sekavasti!? Mene lääkäri P. Reinikaisen vastaanotolle, hän on siis sekä lääkäri että kreationisti. Tosin eiköhän ne evouskossa olevat lääkäritkin osaa sanoa mikä sinua vaivaa, joten en oikein ymmärrä miksi haluat apua nimenomaan kreationistilta... 
_________________ Read everything, make up your own mind, and then do something about it. Do not let other people tell you what to think. Think for yourself.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
creep
|
Viestin otsikko: Re: Evoluution kritiikki ID:n/kreationismin näkökulmasta Lähetetty: Ma Maalis 08, 2010 5:16 pm |
|
Liittynyt: To Syys 10, 2009 2:58 pm Viestit: 221
|
TJT kirjoitti: Vai yritättekö popsia Jupiterin Ganymedes-kuun pois häiritsemästä evouskoanne http://creation.com/images/pdfs/tj/j23_1/j23_1_8-9.pdfTykkäsin tuosta kreationisti Humphreys'n vaihtoehtoisesta mallista. Vapaasti suomennettuna ja tiivistettynä Jumala loi planeettojen ytimet ensin vedestä, ja osa vesimolekyyleistä ihmeellisesti muuttui muiksi alkuaineiksi. Loogista, koska Raamatun mukaan Maa luotiin vedestä, joten Jumalan on täytynyt muuttaa osa vedestä muuksi materiaksi, jota niin kovin runsaasti näemme tänään Samaisessa artikkelissa vuodelta 1984 Humphreys toteaa planeettojen magneettikenttien heikkenevän eksponentiaalisesti. Vuodesta 1975 vuoteen 1990 mennessä heikkenemistä olisi tapahtunut 1,8%, mutta ymmärtääkseni sekä Mariner 10 (1975) ja Messenger (2008-2009) saivat kentälle samansuuruiset arvot, joten teorian ennustus näyttäisi menneen pieleen. Onko jollain tästä tarkempaa tietoja? Mitattuja arvoja, tai teorian ennustaman heikkenemisen määriä, olisivatko nämä havaittavissa? Vai liekö teoria kumottu tai tarkentunut, tietääkö TJT?
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Reaven ja 7 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|