Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on Pe Touko 25, 2012 3:46 pm


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 63 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2, 3, 4, 5
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Re: Mitä dinosauruksille tapahtui
ViestiLähetetty: Ti Joulu 07, 2010 3:29 am 
Poissa

Liittynyt: Ti Joulu 07, 2010 3:27 am
Viestit: 4
Kertokaa joku, miksi kaikki dinosaurukset lintujen esi-isiä lukuun ottamatta kuolivat pois, mutta nykyisten sammakkojen, käärmeiden, ym. matelijoiden edeltäjät selvisivät.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Mitä dinosauruksille tapahtui
ViestiLähetetty: Ti Joulu 07, 2010 7:12 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ma Joulu 26, 2005 10:56 am
Viestit: 1972
Paikkakunta: Tampere
Armitage kirjoitti:
Ei Seppo Jeesuksella ole mitään tekemistä sitä seuraavien lammaslaumojen kanssa. Lampaat itse kirjoittivat hänen juttujaan ylös, suureksi osin väärintulkittuina, ja nyt sitten kiihkoilevat samaan tapaan kuin ennen Jeesusta.

Jeesus paransi lampaiden "sokeuden" eli sokean uskon, ja sai heidät taas näkemään, eli ajattelemaan omilla aivoillaan.

Tämän voi lukea rivien välistä Raamatusta, jonne Jeesus ei kirjoittanut merkkiäkään. Aivan kuten Buddhakaan ei tehnyt.

Olen melko varma että moni jeesusvastainen tai buddhavastainen ateisti nolostuisi jos tapaisi nämä hahmot todellisuudessa, kun huomaisi että he ovat enemmän hereillä olevia kuin itse on.


Hedelmistään puu tunnetaan. :lol:

Olisko sinulla kuitenkin sanottavaa jotain evoluutioteemasta?

_________________
Uskottavan kritiikin on esitettävä myös todennäköisempi selitys havaituille ilmiöille.

Yksikään id-kreationisti ei ole koskaan missään mistään asiasta minkään tieteen kohdalla kyennyt esittämään tieteen näkemystä todennäköisempää selitystä.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Mitä dinosauruksille tapahtui
ViestiLähetetty: Ke Joulu 08, 2010 9:10 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ke Heinä 09, 2008 1:35 am
Viestit: 2360
shinogami kirjoitti:
Kertokaa joku, miksi kaikki dinosaurukset lintujen esi-isiä lukuun ottamatta kuolivat pois, mutta nykyisten sammakkojen, käärmeiden, ym. matelijoiden edeltäjät selvisivät.

Tarkennettakoon nyt sen verran, että lintujen esi-isät eivät selvinneet. Linnut selvisivät. :wink: Varsin nykyisenkaltaisia lintuja oli ollut tuolloin - ennen liitukauden loppua - jo kymmeniä miljoonia vuosia. Esimerkiksi sorsalinnut olivat jo tunnistettavissa.

Mutta asiaan. Varsin hyvän vihjeen saa, kun miettii, mikä liitukauden lopun massasukupuuton aiheutti. Nykyisen todistusaineiston perusteella pääsyyllinen oli mitä ilmeisimmin Jukatanin niemimaalle jysähtänyt isonlainen meteori, mutta myös samoihin aikoihin Intiassa tapahtuneilla suurilla tulivuorenpurkauksilla saattoi olla osuutta asiaan.

Sekä meteori että tulivuorenpurkaukset syytivät suuria määriä tuhkaa ja muuta hiukkasta ilmakehään. Se blokkasi auringon säteilyä, ja viilensi ilmakehää rajusti. Kylmyys ja pimeys tietenkin tappoivat kasvit alta aikayksikön.

Millaiset eläimet selviävät huonoiten, jos saatavilla ei ole tuoreita kasveja? No, epäilemättä suuret kasvinsyöjät. On siis aika ilmiselvää, että suurimpia tappioita kärsivät kasvinsyöjädinosaurukset. Kasvinsyöjistä kilpikonnat pärjäsivät, koska ne pystyvät olemaan tarpeen tullen tavattomia aikoja ilman ruokaa. Kasvinsyöjien saalistajille koittaa tietenkin kovat ajat myös. Suurelle petoeläimelle kyky olla kuukausia syömättä oli tässä kohtaa elintärkeä - joten krokotiilit pärjäsivät, tasalämpöiset, aktiiviset theropodit eivät.

No, kuvitellaan maailma, jossa lojuu kuolleita, isoja eläimiä kaikkialla. Kenellä on juhlat? Raadonsyöjillä. Pikkunisäkkäät, opportunistiset linnut, monenlaiset hyönteiset ja muut selkärangattomat ja tietenkin ne krokotiilit herkuttelivat raadoilla, ja vaikka nekin varmasti kokivat suuria tappioita, tarpeeksi monta lajia selvisi katastrofin yli.

Koska hyönteiset, etanat ja kumppanit herkuttelivat raadoilla, lienee sammakoille ja liskoillekin riittänyt evästä. Nekin kykenevät tarpeen tullen pitkään horrokseen, mikäli ilmasto on käynyt sietämättömäksi: Siperian soilta on löydetty yli 90-vuotiaita eläviä salamantereita.

Meteorin aiheuttama ydintalvi ei liene kestänyt kuin muutaman vuoden, joten vaikka se oli enemmän kuin tarpeeksi suurien kasvinsyöjien ja huippupetojen tappamiseen, isompi kilpikonna tai horrostava salamanteri on voinut helposti ylittää sen syömättä suupalaakaan.

Totta kai tämä oli aika spekulatiivinen tarina, mutta pitää yhtä sen kanssa, mitä tapahtumista tiedetään. Ja totta kai massasukupuutoissa on aina mukana myös annos sattumaa. Joillakin lajeilla tai ryhmillä on saattanut olla yksinkertaisesti huono tuuri. Ehkä niiden levinneisyyden keskus oli Pohjois-Amerikan eteläosissa, ja isku käytännössä steriloi koko alueen. Jälkeenpäin tällaisia on vaikea arvioida.

_________________
"Never say higher or lower in referring to organisms." -- Charles Darwin


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 63 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2, 3, 4, 5

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 8 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO