Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
jees
|
Viestin otsikko: Re: Re: Lähetetty: To Kesä 09, 2011 9:26 pm |
|
Liittynyt: Ti Joulu 29, 2009 4:26 pm Viestit: 8653
|
Executor kirjoitti: Ville1SuuriI kirjoitti: : Ja missä sanotaan,että lihaskimput ei ole järkeviä?Ite esim.oon kilpaillut kehonrakennuksen raskaassa sarjassa,mitalin napannut ja kuulun mensaan.Dokumentit on näyttää.Ammattini on yrittäjä,ja tienaan hyvin,vaikka en ole koulua käynyt kuin lukion verran. Lastentarhan "Mensaan" korkeintaan. Pari vuotta sitten lähti tuon kirjoittajalta kuulemma henki oman törttöilyn takia. Luuli mies olevansa vähän liiankin fiksu ja kävi aukomaan päätään jollekin MC-kerhon kiholle "yritystoimintaansa" liittyen. Mites sitten kävikään? Nappi otsaan ja goodbye! Oisko pari sanaa lehdessä ollut tehokkaampaa?
_________________ Paljon kello? http://files.msurma.net/wykop/1120247/zegarek.php
|
|
| Ylös |
|
 |
|
barbababa
|
Viestin otsikko: Re: Lähetetty: To Kesä 09, 2011 10:31 pm |
|
Liittynyt: Ma Maalis 21, 2011 9:09 pm Viestit: 1908
|
Elysium kirjoitti: qaz kirjoitti: qaz:Minusta tuo suunnanmuutos (kehityssuunta) alkoi jo silloin, kun ihminen astui ulos luolastaan. Minusta aina on ollut havaittavissa se, että toiset ovat ikäänkuin kiinnostuneet pelkästään juuri tuosta tiedosta ja toiset, kuten totesit, esim. fyysillisyydestä. Taitaa olla niin, että evoluutio on ihmisen kohdalla edennyt siihen vaiheeseen, että on ensikertaa varaa kiinnostua enemmän (kaikenlaisista) henkisistä asioista, kuten tiedosta.
Kannattaa huomata, että ihmisen kohdalla toimii samanaikaisesti biologinen evoluutio että kulttuurievoluutio. Biologinen evoluutio on hidasta, muutokset kestävät vähintäänkin kymmeniätuhansia vuosia, mutta kulttuurievoluution muutokset ovat todella nopeita! Toinen ulottuvuus keskusteluun on se, että monissa tutkimuksessa sekä sosiaalipsykologian että evoluutiobiologian puolelta on osoitettu että pitkällä tähtäimellä pärjäävät parhaiten ne yksilöt, jotka ovat yhteistyöhakukuisia ja -kykyisiä. Hitlerien käy köpelösti aina! E Jaa-a... Evoluutiopsykologia on aina puhtaasti spekulatiivistä eikä siksi kovin vakavasti otettavissa. Kummassakaan esimerkissä ei voi olla kovin pitkän ajan seurantamateriaalia. Yhdellä tutkijalla on käytössä tutkimusmateriaalia muutaman sukupolven ajalta, sekä muutaman vuosituhannen ajalta voittajien kirjoittamaa historiaa. Esim. miten soveltaisit tuota antamaasi esimerkkiä pohjois-Ameriikan alkuperäis väestön kohtaloon? Tai toisena esimerkkinä Karthago jonka roomalaiset "Hitlerit" tuhosivat täydellisesti ja valtasivat täydellisesti.Entäpä kävikö Stalinille köpelösti? Pitkällä tähtäimellä kaikki kuolevat lopulta. Se että sovinnollisuus olisi yksilön kannalta automaattisesti jokin avain menestykseen on täyttä palturia. Todellisuudessa keskimäärin asia vaikuttaa olevan juurikin päinvastoin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ME109
|
Viestin otsikko: Re: Mitä vaikutuksia sodilla on evoluutiossa? Lähetetty: Ma Kesä 20, 2011 3:24 pm |
|
Liittynyt: La Marras 13, 2010 6:12 pm Viestit: 118
|
Sodat ovat vieneet tiedettä jyrkästi eteenpäin monilla aloilla. Ja sotahan on luonnontila, rauha poikkeustila sotien välillä. Eihän sotia edes olisi, jos nuoret miehet eivät lähtisi niihin, kiimaisina ja suu vaahdossa. Niin. 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Aslak
|
Viestin otsikko: Re: Mitä vaikutuksia sodilla on evoluutiossa? Lähetetty: Ti Kesä 21, 2011 9:07 am |
|
Liittynyt: La Huhti 02, 2005 11:02 am Viestit: 8833 Paikkakunta: lappi
|
Ainakin sodat ovat johtaneet nykyisenkaltaisen piittaamattoman ja väkivaltaisen ihmisen kehittymiseen. Nykyihminen voi sulkea täysin syytömiä vankilaan vuosikymmeniksi , ja kiduttaa näitä. Kuubassa on erään suurvallan eräs tällainen vankila, johon on suljettu alunperin jopa 15 vuotiaita lapsiakin, enää nuo eivät ole 15 vuotiaita lapsia, mutta ovat varmasti katkeria ja ties mitä vapauduttuaan. Sotien seurauksena on kehittynyt ihminen joka ihan tarkoituksella pommittaa siviilikohteita, vedoten sitten "laitevikaan", oho pääsi ohjus lipsahtamaan väärälle radalle,,anteeksi. Viimeksi tuollainen tapahtui muutama päivä sitten Libyassa. Huippuna kai muutaman toimittajan tappaminen Irakissa, ja tapahtuman videointi. Tuosta tuli doku televisiosta, ""tuolla on aseistettuja miehiä, ampukaa,,,, siittä saitte saatanan pahikset". Tuloksena oli , muutaman toimittajan kuolema,,, kameroita oli pidetty aseina. No jaa onhan se kamera joskus rynkkyä parempi ase. Taisit nuokki selvitä pelkällä anteeksipyynnöllä ! Kaiken kaikkiaan sodat ovat kiihdyttäneen sellaisten ihmisten evoluutiota , jotka ovat taipuvaisia väkivaltaan, ja tuo porukka on sitten vallannut koko maailman. Evoluution tuloksena kehittynyt agresiivinen ihminen on pahin peto mitä eläinpopulassa on koskaan ollut. Eläimet harvoin tappavat huvikseen , paitsi ahma , ja nykyihminen.
En mie muita huvikseentappajia tunne ! 
_________________ http://www.youtube.com/user/ht1aslak
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ME109
|
Viestin otsikko: Re: Mitä vaikutuksia sodilla on evoluutiossa? Lähetetty: Ti Kesä 21, 2011 11:53 am |
|
Liittynyt: La Marras 13, 2010 6:12 pm Viestit: 118
|
Sota on luonnontila. Kaikilla eliölajeilla voikukasta variksen kautta ihmiseen. Ihminen kykenee älynsä avulla tekemään poikkeuksellisia "rauhantilalta" näyttäviä episodeja normaalin sotatilan väliin. "Kylmiä sotia". Sodat ovat kilpailua reviireistä eli hallinnasta ja omistuksesta ml. naaraat. Sotia ei ihmisellä olisi, jos nuoret miehet eivät kiihottuisi niistä niin kovasti - ei olisi armeijoita, jotka voisivat sotia... Tiedän harvinaisen hyvin aiheesta, koska olen opiskellut sitä akateemisesti. Eivät nämä faktat siis minun keksintöäni ole! Lisäksi olen itse ollut sodassa. Moniko teistä sodankauhistelijoista on kokenut sodan. Veikkaan 0. 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
DedMoroz
|
Viestin otsikko: Re: Mitä vaikutuksia sodilla on evoluutiossa? Lähetetty: Ti Kesä 21, 2011 3:07 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 1:19 pm Viestit: 13662
|
Mersu. Sun ei kannata ainakaan tänään lotota. 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ME109
|
Viestin otsikko: Re: Mitä vaikutuksia sodilla on evoluutiossa? Lähetetty: Ti Kesä 21, 2011 3:18 pm |
|
Liittynyt: La Marras 13, 2010 6:12 pm Viestit: 118
|
Hehe, hauska. Kannattaaks sun sitten lotota? Lue ensin psykologiaa ja käy sodassa. Puhu sitten vasta isoille pojille. 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Japetus
|
Viestin otsikko: Re: Mitä vaikutuksia sodilla on evoluutiossa? Lähetetty: Ti Kesä 21, 2011 3:54 pm |
|
Liittynyt: La Kesä 20, 2009 2:31 pm Viestit: 2931
|
Aslak kirjoitti: Ainakin sodat ovat johtaneet nykyisenkaltaisen piittaamattoman ja väkivaltaisen ihmisen kehittymiseen. Jaa-a. En pitäisi toisenkaan suuntaista kausaalisuhdetta aivan mahdottomana. Ja jos nyt aivan tarkkaan katsotaan, niin kyllä tuo nykyisenkaltainen ihminen on paljon pasifistisempi kuin vaikkapa 5000 vuotta sitten elänyt. Vaikka 1900-luvun sodat tappoivat huiman määrän ihmisiä, eivät ne silti yllä siihen prosenttimäärään, mitä monissa menneissä kulttuureissa surmattiin per vuosisata. Suurin ero on siinä, että sodan ja rauhan välillä on nykyään hyvin selkeä ero. "Luonnonkansoilla" vieraan - ja usein omankin - heimon jäsenten tappaminen oli aivan arkipäiväistä, oli sitten kyseessä sotatila tai ei. Lainaa: Eläimet harvoin tappavat huvikseen , paitsi ahma , ja nykyihminen.
En mie muita huvikseentappajia tunne !  Miten ahma tappaa huvikseen? "Huvin vuoksi" tappamisella on monia määritelmiä. Useilla apinalajeilla on järjestäytynyttä väkivaltaa, joka kohdistuu ulkopuolisen heimon jäseniä kohtaan. "Rajavartiot" voivat tappaa tunkeilijan, jos saavat sen kiinni. Ihminen on kuitenkin ainoa eläinlaji, jolla on mitään sarjamurhaamiselle vähänkään analogista toimintaa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
barbababa
|
Viestin otsikko: Re: Mitä vaikutuksia sodilla on evoluutiossa? Lähetetty: Ti Kesä 21, 2011 4:42 pm |
|
Liittynyt: Ma Maalis 21, 2011 9:09 pm Viestit: 1908
|
|
Ihminen on mestari manipuloimaan maailmaansa. Sodat ovat aika luonnollinen seuraus tuosta kyvystä. Helpoin ja yksinkertaisin tapa ratkaista ongelma on hävittää se. Jos yhtälö on mahdoton niin muokataan lukuja vastamaan todellisuutta.
Inhimillisillä hengenlahjoilla varustettuna en usko että ihmiskunta esim. koskaan tulee katoamaan liikakansoituksen seurauksena. Ihmislaji on älyllään välttänyt yhden evoluution umpikujan. Siinä missä porot järsivät jäkälää niin kauan kun sitä riittää ja lopulta kuolevat nälkään, niin ihmiset alkavat lahtaamaan toisiaan, ja kaikkea elollista joka heidän elämäänsä uhkaa, kun he huomaavat että särvin alkaa käydä vähiin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
DedMoroz
|
Viestin otsikko: Re: Mitä vaikutuksia sodilla on evoluutiossa? Lähetetty: Ti Kesä 21, 2011 8:30 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 1:19 pm Viestit: 13662
|
ME109 kirjoitti: Hehe, hauska. Kiitos.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ME109
|
Viestin otsikko: Re: Mitä vaikutuksia sodilla on evoluutiossa? Lähetetty: Ti Kesä 21, 2011 10:12 pm |
|
Liittynyt: La Marras 13, 2010 6:12 pm Viestit: 118
|
|
Japetus ymmärtää asian. Kunnioitan!
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Reifengas
|
Viestin otsikko: Re: Mitä vaikutuksia sodilla on evoluutiossa? Lähetetty: La Elo 06, 2011 10:23 pm |
|
Liittynyt: Su Touko 30, 2010 12:45 am Viestit: 728
|
|
Sodissa ei ole kysymys biologisesta evoluutiosta. Kukaan ei tänne yli-ihmistä halua. Kaikki ovat saamaansa älyyn tyytyväisiä - sitä sentään on jaettu tasapuolisesti aina muille vähemmän kuin itselle!
Sodat ovat kulttuurisynnynnäisiä ja lähtöisin imperialistisesta imperatiivista, joka useimpiin kulttuureihin sisältyy. (Lisääntykää ja tayttäkää maa! .. Tehkää kaikki minun opetuslapsikseni!... Kaikkien maiden proletaarit , liittykää yhteen... Ein Reich, ein Volk.. jne).
Sota ei edesauta evoluutiota. Päinvastoin, sodissa pyritään hävittämään sekä omasta että vastustavan kulttuurin piiristä kehityskykyisimmät ja parhaimmat, siis ne mahdolliset yli-ihmisen siemenet, jotta oma kulttuuri säilyy.
Tällaiset ovat sotien vaikutukset evoluutiossa. Siis kehityksen jarru.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Starman
|
Viestin otsikko: Re: Mitä vaikutuksia sodilla on evoluutiossa? Lähetetty: La Elo 06, 2011 10:42 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 08, 2007 12:49 am Viestit: 2754 Paikkakunta: 3rd stone from the Sun
|
|
Rauha on ihmisen henkisen kehityksen tulos. Ei mikään itsestään selvyys. Maailmassa on aina ollut sotia ja niiden loppuminen vaatii ihmisen muutosta. On vaikeaa nähdä, että ihmiskunta nykyisellään olisi valmis sodattomuuteen. "Uskonnot", yhteiskuntien kehittymättömyys ja ihmisen suuri ahneus ja vallanhalu pitävät yllä sotia. Sodat voivat kehittää yhteiskuntia lyhyellä tähtäimellä, näinhän on aina ollut. Evoluutio on tuskin päässyt ihmiskunnan historiassa "nauttimaan" sodattomista ajanjaksoista. Monet pitävätkin sotaaa ihmiselle "luonnollisena" kuuluvana osana ja näin on ollut lähes aina historiassa. Ihmisellä on vielä pitkä matka kuljettavana rauhaan ja se edellyttää globaaalia ajattelun muutosta. Evoluutiolla on kyllä aikaa odottaa.
_________________ Vain kopiot ovat useita.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 9 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|