Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Peksa
|
Viestin otsikko: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: La Touko 09, 2009 11:25 pm |
|
Liittynyt: Ma Huhti 04, 2005 5:46 pm Viestit: 713
|
|
Ihmisen keskipituuden tiedetään ainakin Euroopassa kasvaneen ainakin 1900-luvun lopulle asti. Syyksi on kaiketi tarjottu elintason ja siten ravinnonsaannin paranemista.
Jos pituus on kiinni ravinnosta, ja keskiajalla aatelisilla tuskin on ollut siitä puute, niin kasvoivatko he samoihin mittoihin kuin me?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Toope
|
Viestin otsikko: Re: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: La Touko 09, 2009 11:48 pm |
|
Liittynyt: Su Heinä 23, 2006 6:50 pm Viestit: 11488 Paikkakunta: Enimmäkseen Telluksella
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Javert
|
Viestin otsikko: Re: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: Su Touko 10, 2009 12:43 am |
|
Liittynyt: Ma Syys 08, 2008 11:09 pm Viestit: 1875
|
|
Pietari Suuri (ei vaikuttanut kylläkään keskiajalla) taisi todella olla suurikokoinen hallitsija ja eivätkä viikingitkään ilmeisesti olleet mitään pikkuihmisiä (viikingit eivät tietenkään olleet aatelisia). Mikä muuten selittää viikinkien suuren koon, vai onko kyseessä myytti?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Dark Shade
|
Viestin otsikko: Re: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: Su Touko 10, 2009 10:34 am |
|
Liittynyt: Su Joulu 14, 2008 12:22 pm Viestit: 3903 Paikkakunta: Random corner of this world of ours
|
|
Keskiajan aateliset eivät nähneet nälkää, mutta kovin terveitä he eivät olleet. Kaikenlaiset loiset pitivät siitä huolen.
Että ei, nykyaateliset ovat pitempiä kuin keskiaikaiset. Parempi ruoka ja terveys huolehtivat siitä.
_________________ Hypocrites. So loudly complain about human rights and international justice -and are the first to violate both.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
syytinki
|
Viestin otsikko: Re: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: Su Touko 10, 2009 10:57 am |
|
Liittynyt: Ma Elo 18, 2008 11:42 am Viestit: 4063
|
Dark Shade kirjoitti: Keskiajan aateliset eivät nähneet nälkää, mutta kovin terveitä he eivät olleet. Kaikenlaiset loiset pitivät siitä huolen.
Että ei, nykyaateliset ovat pitempiä kuin keskiaikaiset. Parempi ruoka ja terveys huolehtivat siitä. Muistelen, että keski-ikäkin silloisissa kaupungeissa oli alhaisempi kuin maalla. Ettei vain sama koskenut aatelisiakin. Hämärästi muistelen, että se ruoka- ja vaatetushuoltokin taisi olla (ajoittain?) varsin huono. Varsinkin lapsilla. Palvelijat potki päähän ja isi ja äiti eivät aina välittäneet vahtia kakrun hoitoa.
_________________ Aweb kertoo 1: Jatkuva kasvatus ei ole harsintaa. Aweb kertoo 2: ...... huomaamatta, että metsäteollisuus on isossa kriisissä. Siihen etsitään apuja. Avohakkuista luopuminen on yksi apu.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Javert
|
Viestin otsikko: Re: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: Su Touko 10, 2009 11:19 am |
|
Liittynyt: Ma Syys 08, 2008 11:09 pm Viestit: 1875
|
|
+ Linnat olivat vetoisia ja kylmiä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
KKHS
|
Viestin otsikko: Re: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: Su Touko 10, 2009 4:56 pm |
|
Liittynyt: Ke Marras 23, 2005 6:12 pm Viestit: 368
|
Peksa kirjoitti: Jos pituus on kiinni ravinnosta, ja keskiajalla aatelisilla tuskin on ollut siitä puute, niin kasvoivatko he samoihin mittoihin kuin me? Pituus ei varsinaisesti ole kiinni ravinnosta, ja ihmisten keskipituuden kasvun pistäminen ravinnon määrän piikkiin tuntuu todella typerältä selitykseltä (jos joku tietää jonkin teorian aiheeseen liittyen tai tutkimusta, niin olisi kiva jos ilmoittelisitte). Toki ihminen voi jäädä kitukasvuiseksi todella huonon ravinnon vuoksi, mutta tällöin toki kitukasvuisuus saa kilpailla nälkäkuoleman kanssa aika ankarasti. Vanha kunnon luonnonvalinta selittänee pituuden kasvun kaltaisen lähes merkityksettömän muutoksen paljon paremmin kuin kuin ravinnon määrä. Liekö loppujen lopuksi kovinkaan montaa poikkeuksellisen paljon vanhempiaan pitempiä lapsia ollut viimeisten sukupolvien aikana?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Ding Ding
|
Viestin otsikko: Re: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: Su Touko 10, 2009 5:33 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:26 am Viestit: 8799 Paikkakunta: kahvikupin ääressä
|
|
Ihmisten keskipituus muistaakseni romahti kun ihminen siirtyi maanviljelykseen. Vilja sopi huonosti ihmisen ravinnoksi, ja viljelytalouden mukana tuli tauteja. Kaikesta siitä kärsivät Euroopassa myös aateliset.
Monet maailman pisimmistä kansoista löytyvät Afrikan karjankasvattajien keskuudesta, vaikka heidän elintasonsa ei ole meihin verrattuna mitään.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
CE-hyväksytty
|
Viestin otsikko: Re: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: Su Touko 10, 2009 5:53 pm |
|
Liittynyt: La Huhti 30, 2005 7:29 pm Viestit: 14875 Paikkakunta: Oulu
|
|
Joo kyllä ruotsalaiset ja turkulaiset ovat keskimäärin pidempiä kuin suomalaiset.
_________________ Minulla on kymmenen miehen voimat.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Qadesha
|
Viestin otsikko: Re: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: Su Touko 10, 2009 5:53 pm |
|
Liittynyt: Ke Kesä 04, 2008 12:13 am Viestit: 4816
|
KKHS kirjoitti: Peksa kirjoitti: Jos pituus on kiinni ravinnosta, ja keskiajalla aatelisilla tuskin on ollut siitä puute, niin kasvoivatko he samoihin mittoihin kuin me? Pituus ei varsinaisesti ole kiinni ravinnosta, ja ihmisten keskipituuden kasvun pistäminen ravinnon määrän piikkiin tuntuu todella typerältä selitykseltä (jos joku tietää jonkin teorian aiheeseen liittyen tai tutkimusta, niin olisi kiva jos ilmoittelisitte). Toki ihminen voi jäädä kitukasvuiseksi todella huonon ravinnon vuoksi, mutta tällöin toki kitukasvuisuus saa kilpailla nälkäkuoleman kanssa aika ankarasti. Vanha kunnon luonnonvalinta selittänee pituuden kasvun kaltaisen lähes merkityksettömän muutoksen paljon paremmin kuin kuin ravinnon määrä. Liekö loppujen lopuksi kovinkaan montaa poikkeuksellisen paljon vanhempiaan pitempiä lapsia ollut viimeisten sukupolvien aikana? Ovatko siis vain viimeisimpien sukupolvien edustajat saaneet päähänsä että on kivempi risteytyä pitkäkasvuisen yksilön kanssa? Veljeni on lähes 2-metrinen, äitimme 158 cm. Äidin suvussa on aina oltu suht' pienikokoisia, miehiä myöten. Isän suvusta en paljon tiedä, mutta jättiläiskasvua tuskin silläkään taholla oli. Itse olen keskimittainen eli 168-senttinen; veljeni söi huomattavasti minua enemmän. Vuosikymmen oli toinen ja ruokaa enemmän. Mutta se minusta. Luin juuri jostakin että kun Japanissa on siirrytty kasvis- ja kalavoittoisesta ruokavaliosta enemmän länsimaiseen suuntaan päin on lasten koko alkanut kasvaa. Viikingit tuskin olivat salaatinpuputtajia? Ehkä he söivät paljon lihaa ja kalaa ja tämä antoi massaa verrattuna keskiurooppalaisiin pellonkyntäjiin? Onhan sellaistakin ehdotettu että lajimme aivot olisivat alkaneet kasvaa siinä samalla kun esivanhempamme söivät paljon mereneläviä liikkuessaan rannikkoja pitkin mantereilta toisille. Jokatapauksessa ravinnon merkitystä ihmisyyteen ei kannata vähätellä (tai jos sillä ei ole mitään merkitystä, niin miksi sitten on syntynyt näkemyksiä että joogin, gurun tms. pitää jättää ravinnostaan liha pois? - jollekinhan tämänkin pitää perustua, kun eivät ihmiset kuitenkaan erityisen eläinrakkaita ole olleet ennen nykyaikaa?)
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Hans Lankar
|
Viestin otsikko: Re: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: Su Touko 10, 2009 7:10 pm |
|
Liittynyt: To Touko 08, 2008 5:35 pm Viestit: 2227
|
|
Raahen merimuseo on Suomen vanhin yliopistojen ulkopuolinen museo. Siellä voi nähdä m.m. aikalaisten alkuperäistä puvustoa 1700-luvulta nukkemalliston päälle puettuna. Museon "aarre" on maailman vanhin sukelluspuku, siannahasta valmistettu "Wanha herra", joka on ollut lainassakin maailmalla eri näyttelyissä. Merkillepantavaa 1700-luvun asusteille, kuin myös Wanhalle herralle on se, että nykynormien mukaan vaatteet mahtuisivat n. 12-13-vuotiaille lapsille. Saman ilmiön voi toki todeta muissakin museoissa, joissa on vaatetusta yli 200:n vuoden takaa. Mitä keskiaikaan tulee, tuskin ihmiset ainakaan pitempiä olivat silloin, olivatpa he sitten aatelisia tai eivät.
_________________ Kiitos teille kaikille näistä vuosista; minulla on ollut täällä ihan mukavaa! - Tarkkailija -
|
|
| Ylös |
|
 |
|
KKHS
|
Viestin otsikko: Re: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: Ma Touko 11, 2009 10:47 am |
|
Liittynyt: Ke Marras 23, 2005 6:12 pm Viestit: 368
|
Qadesha kirjoitti: Ovatko siis vain viimeisimpien sukupolvien edustajat saaneet päähänsä että on kivempi risteytyä pitkäkasvuisen yksilön kanssa? Ei sillä on pitkiä ihmisryhmiä esiintynyt siellä täällä aiemminkin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
KKHS
|
Viestin otsikko: Re: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: Ma Touko 11, 2009 10:52 am |
|
Liittynyt: Ke Marras 23, 2005 6:12 pm Viestit: 368
|
Ding Ding kirjoitti: Ihmisten keskipituus muistaakseni romahti kun ihminen siirtyi maanviljelykseen. Vilja sopi huonosti ihmisen ravinnoksi, ja viljelytalouden mukana tuli tauteja. Kaikesta siitä kärsivät Euroopassa myös aateliset.
Monet maailman pisimmistä kansoista löytyvät Afrikan karjankasvattajien keskuudesta, vaikka heidän elintasonsa ei ole meihin verrattuna mitään. Karjankasvattajat ovat ihan samaa maanviljelysväkeä kuin vehnänpurijatkin. Sinänsä vilja tosiaan ei ole ihmisen ruokaa, mutta ihmisten pituus tuskin on romahtanut maanviljelykseen siirtymisen yhteydessä. Ne lyhimmät ihmisjoukot kun ovat nimenomaan siellä metsästäjäkansojen keskuudessa. Metsästäjille ja keräilijöille suuri koko oli melkoinen haitta. Jos viljelykseen siirtyminen mitään vaikutti, niin se lisäsi ihmisten keskipituutta, sillä viljelysyhteiskunnassa isokokoinen ei ollut niin riskialtis kuin metsästäjäyhteisössä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Ding Ding
|
Viestin otsikko: Re: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: Ma Touko 11, 2009 11:19 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:26 am Viestit: 8799 Paikkakunta: kahvikupin ääressä
|
KKHS kirjoitti: Ding Ding kirjoitti: Ihmisten keskipituus muistaakseni romahti kun ihminen siirtyi maanviljelykseen. Vilja sopi huonosti ihmisen ravinnoksi, ja viljelytalouden mukana tuli tauteja. Kaikesta siitä kärsivät Euroopassa myös aateliset.
Monet maailman pisimmistä kansoista löytyvät Afrikan karjankasvattajien keskuudesta, vaikka heidän elintasonsa ei ole meihin verrattuna mitään. Karjankasvattajat ovat ihan samaa maanviljelysväkeä kuin vehnänpurijatkin. Sinänsä vilja tosiaan ei ole ihmisen ruokaa, mutta ihmisten pituus tuskin on romahtanut maanviljelykseen siirtymisen yhteydessä. Ne lyhimmät ihmisjoukot kun ovat nimenomaan siellä metsästäjäkansojen keskuudessa. Metsästäjille ja keräilijöille suuri koko oli melkoinen haitta. Jos viljelykseen siirtyminen mitään vaikutti, niin se lisäsi ihmisten keskipituutta, sillä viljelysyhteiskunnassa isokokoinen ei ollut niin riskialtis kuin metsästäjäyhteisössä. Ainakin Jared Diamond on kanssasi täysin eri mieltä. Hänen mukaansa maanviljelys romahdutti ihmisen keskipituuden: "The Worst Mistake In The History Of The Human Race" by Jared Diamond, Prof. UCLA School of Medicine Discover-May 1987, pp. 64-66 ... One straightforward example of what paleopathologists have learned from skeletons concerns historical changes in height. Skeletons from Greece and Turkey show that the average height of hunter-gatherers toward the end of the ice ages was a generous 5'9" for men, 5'5" for women. With the adoption of agriculture, height crashed, and by 3000 B.C. had reached a low of 5'3" for men ,5' for women. By classical times heights were very slowly on the rise again, but modern Greeks and Turks have still not regained the average height of their distant ancestors.
http://www.google.com/url?sa=t&source=w ... mHFYzSnsVQ
|
|
| Ylös |
|
 |
|
boris
|
Viestin otsikko: Re: Olivatko keskiajan aateliset yhtä pitkiä kuin aikalaisemme? Lähetetty: Ma Touko 11, 2009 11:27 am |
|
Liittynyt: To Huhti 30, 2009 1:23 pm Viestit: 14
|
|
Tiedetään että keskiajan lämpimällä jaksolla eläneet britit ja islantilaiset olivat n. 3-4 tuumaa (7,5-10 cm) pitempiä kuin 1600- ja 1700-luvulla eläneet. Samoja tutkimushavaintoja on tehty kalmistojen perusteella myös muualla Euroopassa.
Nykyinen pituuden kasvu ajoittuu jaksolle jolloin tieteellinen kehitys, maatalouden tuotannon nousu, hygienia ym olosuhteet kehittyivät suotuisasti. Lisäksi myös ilmasto lämpeni.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 5 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|