Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on Pe Touko 25, 2012 4:47 pm


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 333 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1 ... 19, 20, 21, 22, 23

Kumpi voittaa?
Pumpattu kehonrakentajamme 14%  14%  [ 40 ]
Neanderilainen 48%  48%  [ 140 ]
Mistä Perkeleestä minä sen tietäisin? 39%  39%  [ 113 ]
Ääniä yhteensä : 293
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Re: Pumpattu kehonrakentaja VS keskiverto neanderilainen
ViestiLähetetty: La Helmi 28, 2009 11:10 pm 
Poissa

Liittynyt: Ti Syys 20, 2005 10:18 pm
Viestit: 2819
Paikkakunta: Espoo
Vasara kirjoitti:
Hormooneissa on tulevaisuus

Tai sitten verhoilussa. Päihittäisi neanderthalilaisen koska se vain tuijottaisi äimänä että mitä kilinvattua.

(tuote tunnetaan nimellä Synthol - koostumuksena 100% talk, 0% walk)


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Pumpattu kehonrakentaja VS keskiverto neanderilainen
ViestiLähetetty: Ke Loka 14, 2009 12:51 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Su Kesä 19, 2005 12:53 am
Viestit: 1227
Lainaa:
”Neandertalin nainen voittaisi Schwarzeneggerin kädenväännössä”

Esihistoriallisista Australian aboriginaaleista moni olisi nykyoloissa päihittänyt Usain Boltin pikajuoksussa. Eräät tutsi-miehet ylittivät muinoin korkeushypyn nykyisen maailmanennätyksen 245 heimorituaaleissaan. Neandertalin nainen olisi voittanut Arnold Schwarzeneggerin kädenväännössä.

Nämä lukeutuvat australialaisen antropologin Peter McAllisterin väittämiin kirjassa, joka vertailee nykyihmistä esi-isiinsä. McAllisterin Manthropology-kirjan alaotsikko on "The Science of the Inadequate Modern Male" – puutteellisen nykymiehen tiede.

McAllisterin mukaan neandertalinaisella oli kymmenen prosenttia enemmän lihasmassaa kuin nykyisellä eurooppalaisella miehellä, ja harjoittelulla neandertalinainen olisi voinut saavuttaa 90 prosenttia entisen kehonrakentajan Schwarzeneggerin massasta, joka oli "parhaimmillaan "1970-luvulla.

–Mutta omituisen fysiologiansa vuoksi, lyhyemmällä kädellä hän (neandertalinainen) olisi paiskannut hänen (Schwarzeneggerin) kätensä ongelmitta pöytään.

McAllister esittelee läjäpäin lähdemateriaalia, jonka mukaan nykymies ei vedä vertoja esi-isilleen mm. olympialaisten peruslajeissa juoksussa ja hypyissä.

–Laatuluokkana olemme surullisin ryhmä maskuliinisesta Homo sapiensista, joka on koskaan tällä planeetalla kävellyt, McAllister pohjustaa.

Näkemyksensä Australian aboriginaalien juoksunopeudesta 20000 vuotta sitten McAllister perustaa kuuden metsästävän miehen tai ihmisen jalanjälkiin, jotka ovat säilyneet savikivifossiilissa. Jalanjälkien analyysin mukaan yksi metsästäjistä saavutti 37 kilometrin tuntinopeuden pehmeällä mudalla.

–Voimme olettaa, että he juoksivat maksimivauhtia eläimen perässä. Mutta jos he pystyivät 37 kilometrin tuntivauhtiin pehmeällä alustalla, on hyvin todennäköistä, että he olisivat lyöneet Usain Boltin, jos heillä olisi ollut vastaavat olosuhteet, McAllister kertoo.

McAllisterin mielestä modernilla harjoittelulla, piikkareilla ja pinnoitetulla juoksuradalla muinaisen aboriginaalin vauhti yltyisi 45 kilometriin tunnissa. Jamaikalainen Bolt juoksi viime vuonna Pekingin olympialaisissa silloista maailmanennätystä 9,69 tehdessään parhaimmillaan 42 kilometrin tuntivauhtia.

Korkeushyppyteoriaansa McAllister perustelee saksalaisen antropologin ottamilla valokuvilla. Niistä hän päättelee nuorten tutsi-miesten hypänneen jopa 252 senttimetrin korkeuteen viime vuosisadan alussa. Heimorituaaleissa piti ylittää vähintään oma pituutensa.
Lähde.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Pumpattu kehonrakentaja VS keskiverto neanderilainen
ViestiLähetetty: Ke Loka 14, 2009 1:13 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ma Tammi 05, 2009 10:54 pm
Viestit: 703
Paskapuhetta, Arskaa ei voita kukaan.

Lainaa:
Laatuluokkana olemme surullisin ryhmä maskuliinisesta Homo sapiensista, joka on koskaan tällä planeetalla kävellyt, McAllister pohjustaa

Vai niin. Näkisin, että nykyisen ihmislajin hienous ja ihmeellisyys on kuitenkin jossain aivan muualla kuin fyysisessä suorituskyvyssä.


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 333 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1 ... 19, 20, 21, 22, 23

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 6 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO