
Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi? Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012. Haasta itsesi ja osallistu! Tsekkaa video ja kilpailuohjeet.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Leone
|
Viestin otsikko: ENSOn vaikutus lämpötiladataan Lähetetty: Pe Helmi 29, 2008 3:28 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:48 am Viestit: 3410
|
Täällä abc etunenässä on kiirehtinyt huomauttamaan, että viimeisen vuoden aikana tapahtunut romahdus globaalilämpötilassa johtuu La Nina -ilmiöstä. Eli 0.5 astetta on tultu alas.
Seuraavassa taulukko ENSO -ilmiöistä muutaman viime vuosikymmenen ajalta:
http://ggweather.com/enso/years.htm
Havaitaan, että vuosina 1976 - 2004 lämpimät Ninot hakkaavat luvuin 8 - 3 kylmät Ninat, kun taas vuosina 1950 - 1975 luvut olivat melkein päinvastoin: 3 - 9 . Jos kerran ENSO:lla on näin iso merkitys globaalilämpötiloihin, niin silloin lienee asiallista suodattaa pois niiden vaikutus, kun halutaan pohtia esim. hiilidioksidin vaikutusta lämpötiladataan. Kun tämä suodatus tehdään, niin paljonko jää jäljelle lämpötilan nousua? Veikkaan että juuri sen verran, minkä irradianssin muutos mainiosti selittää.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Wade
|
Viestin otsikko: MEI Lähetetty: La Maalis 01, 2008 2:13 pm |
|
Liittynyt: Ti Heinä 24, 2007 5:19 pm Viestit: 893
|
Kuudesta eri tekijästä laskettu MEI on ollut positiivisessa jaksossa vuodesta 1977 alkaen. Tänä aikana El Ninot ovat hallinneet. PDO:n kääntymisen vuoksi nyt ollaan todennäköisesti siirtymässä takaisin MEI:n negatiiviseen jaksoon , joka on n. 30 vuotta ja jolloin La Ninat hallitsevat.
http://www.cdc.noaa.gov/people/klaus.wolter/MEI/
SOI on siirtymässä positiiviseen jaksoon. La Ninat esiintyvät korkeiden, positiivisten SOI-arvojen aikaan. Helmikuun SOI-arvosta tullee kaikkien aikojen positiivisin helmikuun lukema.
http://www.metsul.com/secoes/visualiza. ... texto=1027
Nyt meneillään olevasta La Ninasta tulee varmaankin 'strong' ja se jatkunee ensi syksyyn asti. Mielestäni on aika mahdollista, että tämän jälkeen alkaa uusi La Nina. Siitä ei varmaan tule yhtä voimakasta, mutta ensi talvikin on mahdollisesti La Nina -talvi.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Leone
|
Viestin otsikko: Re: MEI Lähetetty: Su Maalis 02, 2008 1:44 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:48 am Viestit: 3410
|
Wade kirjoitti: Kuudesta eri tekijästä laskettu MEI on ollut positiivisessa jaksossa vuodesta 1977 alkaen. Tänä aikana El Ninot ovat hallinneet. PDO:n kääntymisen vuoksi nyt ollaan todennäköisesti siirtymässä takaisin MEI:n negatiiviseen jaksoon , joka on n. 30 vuotta ja jolloin La Ninat hallitsevat. http://www.cdc.noaa.gov/people/klaus.wolter/MEI/SOI on siirtymässä positiiviseen jaksoon. La Ninat esiintyvät korkeiden, positiivisten SOI-arvojen aikaan. Helmikuun SOI-arvosta tullee kaikkien aikojen positiivisin helmikuun lukema. http://www.metsul.com/secoes/visualiza. ... texto=1027Nyt meneillään olevasta La Ninasta tulee varmaankin 'strong' ja se jatkunee ensi syksyyn asti. Mielestäni on aika mahdollista, että tämän jälkeen alkaa uusi La Nina. Siitä ei varmaan tule yhtä voimakasta, mutta ensi talvikin on mahdollisesti La Nina -talvi.
Jaa-a. Kuinkahan kylmäksi ilmasto käy jos samaan aikaan Auringon hiipumisen kanssa iskee päälle periodi missä La Nina -ilmiöt hallitsevat?
Mistä muuten pohjimmiltaan näistä ilmiöistä on kyse, eli mistä tuo "ylimääräinen" energia on merien pintavesiin tullut esim. jaksolla 1976 --> ?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tuc
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Maalis 05, 2008 12:05 pm |
|
Liittynyt: Ma Heinä 09, 2007 10:44 pm Viestit: 2405 Paikkakunta: Turku
|
Olisiko ollut hyvä idea linkittää tuohon sivuun, jossa esitellään sama graafien muodossa? Linkki on heti sivun alussa, jossa mainitaan että tuota kyseistä sivua ei enää päivitetä.
http://ggweather.com/enso/oni.htm
Ai niin, silloin se ei olisikaan näyttänyt siltä, että ilmaston lämpeneminen johtuisi vain syklisistä merivirroista kun muutosta on hyvin vähän ja trendi lähes olematon.
_________________ Harhaluuloja ilmastonmuutoksesta - http://tuukkasimonen.blogspot.com/ Vegetukku - http://vegetukku.fi
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Leone
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Maalis 05, 2008 2:52 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:48 am Viestit: 3410
|
tuc kirjoitti: Olisiko ollut hyvä idea linkittää tuohon sivuun, jossa esitellään sama graafien muodossa? Linkki on heti sivun alussa, jossa mainitaan että tuota kyseistä sivua ei enää päivitetä. http://ggweather.com/enso/oni.htmAi niin, silloin se ei olisikaan näyttänyt siltä, että ilmaston lämpeneminen johtuisi vain syklisistä merivirroista kun muutosta on hyvin vähän ja trendi lähes olematon.
Jos La Ninalla perustellaan globaalilämpötilan nykyistä romahdusta, niin tokihan asia on silloin merkittävä. Eikö se muka merkitse mitään, että voimakkaana La Nina -vuonna lämpötila asettuu lähelle 70 -luvun tasoa?
Tuosta ONI -indeksistä ei muuten kovinkaan suoraan päästä globaalilämpötilan muutoksiin. Joka tapauksessa, ENSO:lla on merkitsevä vaikutus siihen, että lämpötiladata näyttää nousua 1970 -luvun lopulta. Tuon vaikutuksen suodattaminen parantaa edelleen aurinkohypoteesin todennäköisyyttä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tuc
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Maalis 05, 2008 4:58 pm |
|
Liittynyt: Ma Heinä 09, 2007 10:44 pm Viestit: 2405 Paikkakunta: Turku
|
Katsopas vaikka vaihtelua välillä 1960-1970 ja vertaa sitä 2000-lukuun.
Ihan samalta näyttää keskiarvoisesti, mutta miltä näyttävät lämpötilat 60-luvulla verrattuna 2000-lukuun? Sopiiko yhteen? Ei?
2000-luvun taitteessa ja alussa oli melko voimakas La Nina eikä Aurinko ollut erityisen aktiivinen ja silti lämpötilat olivat todella korkealla. Korrelaatiota Auringon kanssa ei ole ollut pitkään aikaan, koska Auringon aktiivisuus on vähentynyt, mutta lämmöt ovat nousseet edelleen nopeasti.
_________________ Harhaluuloja ilmastonmuutoksesta - http://tuukkasimonen.blogspot.com/ Vegetukku - http://vegetukku.fi
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Leone
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Maalis 06, 2008 12:41 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:48 am Viestit: 3410
|
tuc kirjoitti: 2000-luvun taitteessa ja alussa oli melko voimakas La Nina eikä Aurinko ollut erityisen aktiivinen ja silti lämpötilat olivat todella korkealla. . Lämpötilat olivat tuolloin ehkä 0.3 astetta korkeammat, kuin oli keskilämpö La Nina -pitoisella 60 -luvulla. Ei suuren suuri muutos, ja Auringon säteilyhän nimenomaan oli maksimissaan 80- ja 90- luvuilla ja oli voimakkainta ainakin 400 vuoteen. tuc kirjoitti: Korrelaatiota Auringon kanssa ei ole ollut pitkään aikaan, koska Auringon aktiivisuus on vähentynyt, mutta lämmöt ovat nousseet edelleen nopeasti.
Viimeiseen kymmeneen vuoteen lämmöt eivät ole nousseet mihinkään. Ja tämäkään vuosi ei tule trendiä muuttamaan, suunta näyttää olevan pikemminkin alaspäin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tuc
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Maalis 06, 2008 11:50 am |
|
Liittynyt: Ma Heinä 09, 2007 10:44 pm Viestit: 2405 Paikkakunta: Turku
|
http://tamino.wordpress.com/2007/12/16/wiggles/
Jos ei ole lämmennyt, miksi jokainen 5 vuoden ajanjakso on ollut edellistä lämpimämpi?
1995-2000 oli kylmempi kuin 2000-2005, joka taas oli kylmempi kuin 2005-2007 (ei vielä kokonaista 5 vuoden ajanjaksoa saatavillä tältä väliltä).
Selitäpäs se.
Itse sait tuon 0,3 asteen vertaamalla 60-luvun El Nino -vuosia 2000-luvun alun La Nina -vuosiin. Kikkelis kokkelis vaan, cherry picking jne.
_________________ Harhaluuloja ilmastonmuutoksesta - http://tuukkasimonen.blogspot.com/ Vegetukku - http://vegetukku.fi
|
|
| Ylös |
|
 |
|
IceCold
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Maalis 06, 2008 4:13 pm |
|
Liittynyt: Ma Heinä 16, 2007 7:08 am Viestit: 75
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tuc
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Maalis 06, 2008 5:25 pm |
|
Liittynyt: Ma Heinä 09, 2007 10:44 pm Viestit: 2405 Paikkakunta: Turku
|
|
| Ylös |
|
 |
|
IceCold
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Maalis 06, 2008 6:02 pm |
|
Liittynyt: Ma Heinä 16, 2007 7:08 am Viestit: 75
|
|
Mitä vikaa on icecap sivuston käppyröissä? Voisitko kritisoida joskus aihetta etkä lähdettä?
Viimeksi muokannut IceCold päivämäärä To Maalis 06, 2008 6:05 pm, muokattu yhteensä 2 kertaa
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tuc
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Maalis 06, 2008 6:04 pm |
|
Liittynyt: Ma Heinä 09, 2007 10:44 pm Viestit: 2405 Paikkakunta: Turku
|
IceCold kirjoitti: Hyvin on suhteet kunnossa kuviossa kun -0.2 ja 0.8 on yhtä kaukana nollatasosta...
No, mutta tuc on aina oikeassa... turha kai sitä on edes kritisoida...
Jos osaisit lukea, niin huomaisit että tuo keskimmäinen on 0,3 eikä 0,0 mutta sen huomaaminen varmaan on jo kohtuuton vaatimus.
_________________ Harhaluuloja ilmastonmuutoksesta - http://tuukkasimonen.blogspot.com/ Vegetukku - http://vegetukku.fi
|
|
| Ylös |
|
 |
|
IceCold
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Maalis 06, 2008 6:08 pm |
|
Liittynyt: Ma Heinä 16, 2007 7:08 am Viestit: 75
|
tuc kirjoitti: Ei kai tollaselta keskenkasvuselta kakaralta voi mitään muuta odottaakaan
Tosi lapsellista muokata toisen tekstiä vai mitä tuc?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Jösse
|
Viestin otsikko: Selittämistä riittää Lähetetty: To Maalis 06, 2008 6:59 pm |
|
Liittynyt: Su Elo 27, 2006 7:19 am Viestit: 1103
|
tuc kirjoitti: IceCold kirjoitti: Hyvin on suhteet kunnossa kuviossa kun -0.2 ja 0.8 on yhtä kaukana nollatasosta...
No, mutta tuc on aina oikeassa... turha kai sitä on edes kritisoida... Jos osaisit lukea, niin huomaisit että tuo keskimmäinen on 0,3 eikä 0,0 mutta sen huomaaminen varmaan on jo kohtuuton vaatimus.
Miksi yleensä noin lyhyt tarkastelujakso? Jokainen keskustelijoista tietää, että 1800-luvulta lähtien voidaan osoittaa kolme selvää lämpenemisjaksoa, joista viimeisintä eli 1970-luvun lopulla alkanutta voimme analysoida myös satelliittimittausten tulosten perusteella. Niiden syissä riittää selittämistä. Kuten myös meneillään olevassa seisokissa.
Sääolojen muutosten historia ei alkanut vuonna 1750, joka on valittu katastrofiteorian vertailuvuodeksi. Oletan, että valinta oli hieman tarkoitushakuinen. Jos olisi valittu vuosi 1700, jouduttaisiin alkajaisiksi pohtimaan syitä silloin käynnistyneelle merkittävälle lämpenemiselle.
Ei ollut teollisuutta. Ei myöskään tehomaataloutta. Ajeltiin hevosen vetämillä pyörillä. Metsiä kyllä kaadettiin.
Vielä vaikeammaksi lämpövaihtelun selittäminen muuttuu, jos tarkastelu ulotetaan kauemmaksi historiaan. Mikä oli se asia, jota piti todistettaman?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tuc
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Pe Maalis 07, 2008 11:42 am |
|
Liittynyt: Ma Heinä 09, 2007 10:44 pm Viestit: 2405 Paikkakunta: Turku
|
|
IceCold, lainasin suoraan omaa tekstiäsi. Älä yritä väittää muuta! Saan vieläkin muokkaamattoman tekstisi Operan välimuistista esiin jos on tarvis.
Olisin muuten itse kirjoittanut "tuollaiselta" ja "keskenkasvuiselta", joten ensi kerralla kun valehtelet lainauksissasi niin ota edes selvää kirjoitustyylistäni.
Jösse, tuossa graafin yläpuolella on linkki artikkeliin, josta kuvan otin. Siinä on 1800-luvulta asti nuo kyseiset käppyrät, tuon kuvan otin tähän vain sen takia että IceCold esitteli viimeisten 10 vuoden ajanjaksoa, jolloin halusin näyttää vähän pidemmän aikavälin mutta kuitenkin niin, että 10 vuoden aikaväli on vielä selkeästi tarkasteltavissa.
_________________ Harhaluuloja ilmastonmuutoksesta - http://tuukkasimonen.blogspot.com/ Vegetukku - http://vegetukku.fi
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|