Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
|
Sivu 1/1
|
[ 8 viestiä ] |
|
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
susipoika
|
Viestin otsikko: Jos salama iskee veteen nouseeko vesi "ilmaan"? Lähetetty: Ke Kesä 01, 2011 5:22 pm |
|
Liittynyt: Ke Huhti 20, 2011 4:34 pm Viestit: 2
|
|
Eli jos salama iskee järven tai muun vesipäällysteen pintaan niin nostattaako se vettä ilmaan? Vesi "patsasta"
Vai häviääkö se vain sisuksiin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Haze-Ga
|
Viestin otsikko: Re: Jos salama iskee veteen nouseeko vesi "ilmaan"? Lähetetty: Ke Kesä 01, 2011 6:10 pm |
|
Liittynyt: Ti Marras 06, 2007 2:14 pm Viestit: 34 Paikkakunta: Gamma Velorum
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tietää
|
Viestin otsikko: Re: Jos salama iskee veteen nouseeko vesi "ilmaan"? Lähetetty: Ke Kesä 01, 2011 6:42 pm |
|
Liittynyt: La Touko 20, 2006 7:01 pm Viestit: 17208
|
_________________ Älä koristele kuollutta kuusta.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
IDO
|
Viestin otsikko: Re: Jos salama iskee veteen nouseeko vesi "ilmaan"? Lähetetty: To Kesä 02, 2011 1:31 am |
|
Liittynyt: Ti Joulu 22, 2009 12:07 pm Viestit: 354
|
|
Kahtelin ikkunasta ulos, salama löi muutaman metrin päässä sorapihalla olevaan sentin matalaan vesilammikkoon, kyllähän se vesi siitä pikkuisen proiskahti ja pikkukivetkin kierähtivät sivuun, tästä on aikaa pian neljännesvuosisata, joten mielikuva ei ole valokuvantarkka.
Paremmin on jäänyt mieleen muut oheistapahtumat, mm. kissa oli äiteen sylissä päiväunilla ja sehän otti kevyet lähtöspurtit salaman paukauksen harmistana, äiteen reisilihat muistuttivat lähinnä suikalepaistia.
_________________ Wils: What if climate change appears to be just mainly a multidecadal natural fluctuation? They’ll kill us probably [...]
<1485> Mann: the important thing is to make sure they’re loosing the PR battle. That’s what the site [Real Climate] is about.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ämpee
|
Viestin otsikko: Re: Jos salama iskee veteen nouseeko vesi "ilmaan"? Lähetetty: To Kesä 02, 2011 4:50 am |
|
Liittynyt: La Joulu 03, 2005 8:13 pm Viestit: 766 Paikkakunta: VANTAA
|
|
Oltiin ulkomailla, ja päädyttiin korkean törmän huipulla olevalle parkkipaikalle katselemaan pohjoiseen aukeavaa merta, kun ukkosmyrsky pyyhkäisi yli. Salama löi veteen suoraan edessämme, eikä sadetta vielä ollut, joten havainnointi oli etäisyyttä lukuunottamatta esteetöntä. Etäisyys oli suunnilleen noin 50 metriä eteenpäin, ja 30 metriä alaspäin iskukohtaan. Salaman violetin-sininen väri vaihtui oranssin-keltaiseen iskukohdassa merta, eikä havaittavia roiskeita nähty siltä etäisyydeltä. Salaman tyvi lähellä vettä muutti väriään, ehkä noin metrin matkalta, varmasti korkeintaan, vaikka etäisyyden ja vähäisen ajan takia tarkka arviointi oli todella vaikeaa. Värien vastakkaisuudet olivat todella kauniita, seuraava isku osui liian kauas nähtäväksemme näiden värien kannalta, tahi roiskeiden.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
IDO
|
Viestin otsikko: Re: Jos salama iskee veteen nouseeko vesi "ilmaan"? Lähetetty: To Kesä 02, 2011 10:44 am |
|
Liittynyt: Ti Joulu 22, 2009 12:07 pm Viestit: 354
|
|
Minä en muista vaihtuiko väri, mutta nyt kun tuli puheeksi, salama ikäänkuin haalistui lähes näkymättömäksi kärjestään ja se veden proiskaus olisi jäänyt 50m etäisyydeltä jo havaitsematta. Se voisi olla verrattavissa sellaiseen näkyyn joka syntyy, kun matalaan lätäkköön heittää pikkupikkukiven voimalla, roiskahdus on vesimassaltaan jokseenkin olematon, mutta "vauhdikas".
_________________ Wils: What if climate change appears to be just mainly a multidecadal natural fluctuation? They’ll kill us probably [...]
<1485> Mann: the important thing is to make sure they’re loosing the PR battle. That’s what the site [Real Climate] is about.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
TPa
|
Viestin otsikko: Re: Jos salama iskee veteen nouseeko vesi "ilmaan"? Lähetetty: Ke Kesä 08, 2011 1:10 am |
|
Liittynyt: Ke Joulu 28, 2005 3:29 pm Viestit: 1251 Paikkakunta: Pohjois-Savo
|
|
Ei ole omia havaintoja asiasta, mutta työkaverin kertoman perusteella esitän yhden teorian.
Vesipatsaan korkeus korreloi veden suolapitoisuuteen, eli suolaisessa vedessä (siis esim. välimeressä, suolapitoisuus n. 4%), vesipatsasta ei synny. Suolattomassa tai vähäsuolaisessa vedessä (esim. Suomenlahti), syntyy n. 5 m korkea vesipatsas.
Jos salama iskee matalaan lätäkköön, niin sitä ei voi verrata veteeniskemään, sähkö leviää heti allaolevaan maaperään.
Oma havainto minulla on salaman maahanlyönnistä - soraa lensi peltikatolle, salama kynti kymmensenttisen uran kovaan maahan. Se kulkeutui sähkö- paimenaitaan. Lehmä kuoli, talo paloi. Luulen, että jos salama pystyy heittämään soraa 50 metrin päähän, niin se "heittäisi vettäkin", paitsi jos lammikon vesi höyrystyy täysin. Osittainen höyrystyminen aiheuttaa äänen nopeudella etenevän paineiskun, joka kyllä riittää siirtämään jäljelle jääneen veden kauaksi iskukohdasta.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
TPa
|
Viestin otsikko: Re: Jos salama iskee veteen nouseeko vesi "ilmaan"? Lähetetty: Ke Kesä 08, 2011 1:39 am |
|
Liittynyt: Ke Joulu 28, 2005 3:29 pm Viestit: 1251 Paikkakunta: Pohjois-Savo
|
|
Vielä kommentti, vaikkei oikeastaan kuulu otsikon aiheeseen.
Ämpeellä oli hieno ja hyvinkuvattu havainto salaman värin muuttumisesta iskukohdassa veteen - tätä kannattanee käsitellä hieman.
Nykyisin käytetään analysaattorina mm. spektrometria, joskus nimenä taisi olla atomi-adsorptio-spektrometri. Ne ovat hyvin tarkkoja. Ne perustuvat ionisoituneeseen (kuumaan) tilaan saatetun aineen lähettämään väriin.
Aikoinaan kemian kvanttihommissa se analysointi tehtiin käsin. Platinalanka kastettiin tutkittavaan liuokseen ja hehkutettiin sitä bunsenlampulla. Liekin väristä pystyi toteamaan liuoksen aineosia. Tätä tietoa on sovellettu mm. ilotulitteissa, jossa pitää saada tietynlaisia värejä.
Muistaakseni natrium antaa keltaisen värin, vety oranssin. Näitä aineita löytyy suolaisesta merivedestä. Luulen, että salamaniskun kuumuus ionisoi höyrystynyttä merivettä, syntynyt kaasu hehkui aineosiensa mukaisissa väreissä. En ole kuullut aiemmin, että kukaan olisi tehnyt vastaavaa havaintoa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Sivu 1/1
|
[ 8 viestiä ] |
|
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 15 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|