
Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi? Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012. Haasta itsesi ja osallistu! Tsekkaa video ja kilpailuohjeet.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Romario
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Su Elo 01, 2010 7:41 pm |
|
Liittynyt: La Tammi 09, 2010 7:40 pm Viestit: 414
|
kahannin kirjoitti: Niissä malleissa vain ei ole huomioitu sitä seikkaa, että Aurinko ei napa-alueella paista kaamosaikaan. On ne tiedemiehet tyhymiä Vähän niinku Nasa lähettäis ihmisiä kuuhun mutta unohtavat ettei kuu ole juustoa, joten kuukävelijät kuolee nälkään
_________________ _____________________________ http://en.wikipedia.org/wiki/Bill_Hicks
|
|
| Ylös |
|
 |
|
TimoT
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Su Elo 01, 2010 10:06 pm |
|
Liittynyt: Ma Loka 15, 2007 9:01 am Viestit: 1150
|
Kun jääpeite 2007 putosi, nousivat lämpötilatkin arktisella alueella pari astetta. Tämän pohjalle rakennettu mallinnus kuvaisi lämpötilan käyttäytymistä nopean sulamisen aikana. Jos tuohon olisi uskominen, niin voimakas jäähävikki > lämpenemisen vaikutus ulottuisi aikas pitkälle ja ilmenesi siis etenkin syksyllä. http://www.redorbit.com/news/science/14 ... ermafrost/
|
|
| Ylös |
|
 |
|
BlackKnight
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Ma Elo 02, 2010 2:11 am |
|
Liittynyt: Ti Maalis 28, 2006 3:11 am Viestit: 274
|
Ronski kirjoitti: Ilmastonmuutoksen edetessä on korkeiden leveysasteiden ennustettu lämpenevän enemmän. Tietääkseni ennuste perustuu mm siihen, että lumen vähetessä vähemmän auringonvaloa heijastuu takaisin avaruuteen näillä leveysasteilla.
Onko tiedossanne muita perusteluita tälle ennusteelle? Mites olisi tällainen yksinkertaistettu kuva ilmamassojen liikkeistä maapallolla?  Hieman alkeita ilmakehän kiertoliikkeistä Wikipediasta. Ilmakehän kiertoliikeIlmamassat
|
|
| Ylös |
|
 |
|
kahannin
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Ma Elo 02, 2010 12:52 pm |
|
Liittynyt: La Maalis 06, 2010 12:51 pm Viestit: 382
|
Romario kirjoitti: kahannin kirjoitti: Niissä malleissa vain ei ole huomioitu sitä seikkaa, että Aurinko ei napa-alueella paista kaamosaikaan. On ne tiedemiehet tyhymiä Vähän niinku Nasa lähettäis ihmisiä kuuhun mutta unohtavat ettei kuu ole juustoa, joten kuukävelijät kuolee nälkään En sanoisi niinkään. Eivät vain ymmärrä kaamosta, kun eivät ole sitä itse kokeneet. P.S. Miten Sinä suuressa viisaudessasi selittäisit sen, että Arktiksella kaamosaikaan sitoutuisi sitä enemmän Auringon säteiden energiaa mitä enemmän siellä on avovettä?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Juho Akola
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Ma Elo 02, 2010 1:30 pm |
|
Liittynyt: Ti Marras 10, 2009 7:20 pm Viestit: 1138 Paikkakunta: Paimio
|
kahannin kirjoitti: En sanoisi niinkään. Eivät vain ymmärrä kaamosta, kun eivät ole sitä itse kokeneet.
P.S. Miten Sinä suuressa viisaudessasi selittäisit sen, että Arktiksella kaamosaikaan sitoutuisi sitä enemmän Auringon säteiden energiaa mitä enemmän siellä on avovettä? Mikään kehittelemäsi kaamos/yö/päiväselitys ei valitettavasti kumoa kasvihuoneteoriaa, voisit mielestäni mennä tutustumaan itse teoriaan ennenkuin yrität kumota sitä. Vai onko sinulla tarjota ulossäteilyn lisäksi jokin vaihtoehtoinen mekanismi mm. Arktiksen talviselle jäähtymiselle ja kerrotko miksi kasvihuonekaasut kuten CO2 H2O ja CH4 eivät mitenkään ja missään määrin voisi tuota ulossäteilyä pidättää? Vai eikö koko säteilyä ole olemassakaan paitsi silloin kun aurinko on näkyvissä, pakeneeko lämpö talvella maankuoreen/mereen josta se palaa lämmittämään Arktista kesäisin, häh? P.S Juuri kirjoittamaasi viestiä edeltävässä kuvassa näkyy havainnollistavasti, miten lämpöä siirtyy alemmilta leveysasteilta napoja kohti. Lisäksi nk. polaarisesta amplifikaatiosta on ihan luotettavia havaintoja - lämpötilanmuutosten amplitudi on isompi.
_________________ "Bad news is good news. Good news is no news."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
kahannin
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Ma Elo 02, 2010 3:12 pm |
|
Liittynyt: La Maalis 06, 2010 12:51 pm Viestit: 382
|
Juho Akola kirjoitti: kahannin kirjoitti: En sanoisi niinkään. Eivät vain ymmärrä kaamosta, kun eivät ole sitä itse kokeneet.
P.S. Miten Sinä suuressa viisaudessasi selittäisit sen, että Arktiksella kaamosaikaan sitoutuisi sitä enemmän Auringon säteiden energiaa mitä enemmän siellä on avovettä? Mikään kehittelemäsi kaamos/yö/päiväselitys ei valitettavasti kumoa kasvihuoneteoriaa, voisit mielestäni mennä tutustumaan itse teoriaan ennenkuin yrität kumota sitä. Vai onko sinulla tarjota ulossäteilyn lisäksi jokin vaihtoehtoinen mekanismi mm. Arktiksen talviselle jäähtymiselle ja kerrotko miksi kasvihuonekaasut kuten CO2 H2O ja CH4 eivät mitenkään ja missään määrin voisi tuota ulossäteilyä pidättää? Vai eikö koko säteilyä ole olemassakaan paitsi silloin kun aurinko on näkyvissä, pakeneeko lämpö talvella maankuoreen/mereen josta se palaa lämmittämään Arktista kesäisin, häh? P.S Juuri kirjoittamaasi viestiä edeltävässä kuvassa näkyy havainnollistavasti, miten lämpöä siirtyy alemmilta leveysasteilta napoja kohti. Lisäksi nk. polaarisesta amplifikaatiosta on ihan luotettavia havaintoja - lämpötilanmuutosten amplitudi on isompi. Sinä puhut lämmön siirtymisestä navoille. Se on tietenkin totta. Mutta polaarisessa amplifikaatiossa on nimenomaan kyse siitä, että Arktikselta siirtyisi Jäämeren sulamisen johdosta lämpöä muulle Maapallolle niin paljon, että se kiihdyttäisi Maapallon olettettua lämpenemistä. Näin ollen mainitsemasi juuri kirjoittamasi viesti ei liity polaariseen amplifikaatioon. Napa-alueiden kaamos on varsin vankka luonnontieteellinen fakta. Se, että tätä faktaa ei ilmastonmuutosteoriossa huomioida on tietenkin todiste teorian virtuaalisuudesta. Arktiksen talviselle jäätymiselle on tietenkin selityksenä lämpimän ilman määrän väheneminen, kun Aurinko ei paista. Avaruudesta tuleva kylmyys saa yliotteen.Sen ansiosta muulle Maapallolle tulee Arktikselta talven aikana kylmää. Arktiksen kesän aikana muulle Maapallolle tulee sieltä hieman vähemmän kylmää. Mainitsemistasi kasvihuonekaasuista ainoastaan vedellä on jonkinasteinen merkitys asiassa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Johnny B
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Ma Elo 02, 2010 3:43 pm |
|
Liittynyt: To Kesä 25, 2009 1:33 pm Viestit: 180
|
|
Mikä on tämä "polaarinen amplifikaatio"? Tarkoittaako se vain muutosta albedossa? Jos, niin aika raflaava kutsumanimi.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
linkki
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Ma Elo 02, 2010 4:03 pm |
|
Liittynyt: La Maalis 14, 2009 12:41 pm Viestit: 1262 Paikkakunta: Espoo
|
kahannin kirjoitti: Napa-alueiden kaamos on varsin vankka luonnontieteellinen fakta. Se, että tätä faktaa ei ilmastonmuutosteoriossa huomioida on tietenkin todiste teorian virtuaalisuudesta.
Arktiksen talviselle jäätymiselle on tietenkin selityksenä lämpimän ilman määrän väheneminen, kun Aurinko ei paista. Avaruudesta tuleva kylmyys saa yliotteen.Sen ansiosta muulle Maapallolle tulee Arktikselta talven aikana kylmää. Arktiksen kesän aikana muulle Maapallolle tulee sieltä hieman vähemmän kylmää. Nyt täytyy olla samaa mieltä Juho Akolan kanssa: Lainaa: ...voisit mielestäni mennä tutustumaan itse teoriaan ennenkuin yrität kumota sitä. Tästä keskustelusta tulee kovasti mieleen Pacon yritys vakuuttaa lukijat siitä, että kylmempi kappale ei voi mitenkään vaikuttaa kuuman kappaleen lämpötilaan.
_________________ www.edge.org www.ted.com Pseudotiede.fi
|
|
| Ylös |
|
 |
|
T-Bolt
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Ma Elo 02, 2010 4:14 pm |
|
Liittynyt: Ke Touko 06, 2009 1:43 pm Viestit: 2322
|
TimoT kirjoitti: Kun jääpeite 2007 putosi, nousivat lämpötilatkin arktisella alueella pari astetta. Tämän pohjalle rakennettu mallinnus kuvaisi lämpötilan käyttäytymistä nopean sulamisen aikana. Jos tuohon olisi uskominen, niin voimakas jäähävikki > lämpenemisen vaikutus ulottuisi aikas pitkälle ja ilmenesi siis etenkin syksyllä. http://www.redorbit.com/news/science/14 ... ermafrost/Jääpeitteen laajuus säätelee lämpötilaa, sehän nähtiin jo 1930-luvulla.
_________________ Too many protest singers, not enough protest songs...
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Juho Akola
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Ma Elo 02, 2010 4:27 pm |
|
Liittynyt: Ti Marras 10, 2009 7:20 pm Viestit: 1138 Paikkakunta: Paimio
|
kahannin kirjoitti: Sinä puhut lämmön siirtymisestä navoille. Se on tietenkin totta. Mutta polaarisessa amplifikaatiossa on nimenomaan kyse siitä, että Arktikselta siirtyisi Jäämeren sulamisen johdosta lämpöä muulle Maapallolle niin paljon, että se kiihdyttäisi Maapallon olettettua lämpenemistä. Näin ollen mainitsemasi juuri kirjoittamasi viesti ei liity polaariseen amplifikaatioon. Onko sinulla jokin viite ettei jään albedo vaikuta arktiksen lämpötiloihin - ja sitä myöten myös koko muun planeetan energiabudjettiin? Toistan vielä: amplifikaatiosta on myös selkeät havainnot lämpötiloissa. Tässä ei nyt auta Dunner-Krueger -filosofia sen kummemmin kuin Aristoteleen logiikkakaan. kahannin kirjoitti: Napa-alueiden kaamos on varsin vankka luonnontieteellinen fakta. Se, että tätä faktaa ei ilmastonmuutosteoriossa huomioida on tietenkin todiste teorian virtuaalisuudesta. Millä tavalla ja missä sitä ei ole huomioitu, onko sinulla jokin viite tähän? Epäilen, etteivät ilmastotieteilijät sentään ihan noin tyhmiä ole. kahannin kirjoitti: Arktiksen talviselle jäätymiselle on tietenkin selityksenä lämpimän ilman määrän väheneminen, kun Aurinko ei paista. Avaruudesta tuleva kylmyys saa yliotteen Ei kylmyys tule avaruudesta, vaan lämpöä katoaa kylmempään avaruuteen - talvella nettovirtauksen suunta muuttuu. Tässä siirtymässä kasvihuonekaasuilla on rooli - kuinka iso se on etenkin CO2:n osalta on vallan eri kysymys. Kylmyyssäteilyä ei ole olemassa.
_________________ "Bad news is good news. Good news is no news."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
kahannin
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Ma Elo 02, 2010 4:48 pm |
|
Liittynyt: La Maalis 06, 2010 12:51 pm Viestit: 382
|
Juho Akola kirjoitti: Onko sinulla jokin viite ettei jään albedo vaikuta arktiksen lämpötiloihin - ja sitä myöten myös koko muun planeetan energiabudjettiin? Toistan vielä: amplifikaatiosta on myös selkeät havainnot lämpötiloissa. Tässä ei nyt auta Dunner-Krueger -filosofia sen kummemmin kuin Aristoteleen logiikkakaan. Tieto siitä, että Napa-alueilla ei Aurinko paista kaamosaikana. Kun ei ole auringon säteitä, niin jään albedolla ei ole merkitystä. Eikö totta!
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Juho Akola
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Ma Elo 02, 2010 4:50 pm |
|
Liittynyt: Ti Marras 10, 2009 7:20 pm Viestit: 1138 Paikkakunta: Paimio
|
kahannin kirjoitti: Tieto siitä, että Napa-alueilla ei Aurinko paista kaamosaikana. Kun ei ole auringon säteitä, niin jään albedolla ei ole merkitystä. Eikö totta! Totta! Entäpäs kesällä, kun aurinko paistaa kuukausitolkulla putkeen? Eiköhän auringon säteiden vaikutus ole keskiarvoistettu molemmat huomioiden - mutta mikäli näin ei ole niin todistustaakka on Sinulla. Laskelmia ja viitteitä kiitos!
_________________ "Bad news is good news. Good news is no news."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
kahannin
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Ma Elo 02, 2010 4:52 pm |
|
Liittynyt: La Maalis 06, 2010 12:51 pm Viestit: 382
|
Juho Akola kirjoitti: Millä tavalla ja missä sitä ei ole huomioitu, onko sinulla jokin viite tähän? Epäilen, etteivät ilmastotieteilijät sentään ihan noin tyhmiä ole. Viitteeksi sopii vaikka edellinen lauseesi missä perustelet albedon merkitystä kaamoksessa. Ethän Sinä itsekään tunnu ymmärtävän kaamoksen merkitystä! kahannin kirjoitti: Juho Akola kirjoitti: Onko sinulla jokin viite ettei jään albedo vaikuta arktiksen lämpötiloihin - ja sitä myöten myös koko muun planeetan energiabudjettiin? Toistan vielä: amplifikaatiosta on myös selkeät havainnot lämpötiloissa. Tässä ei nyt auta Dunner-Krueger -filosofia sen kummemmin kuin Aristoteleen logiikkakaan. Tieto siitä, että Napa-alueilla ei Aurinko paista kaamosaikana. Kun ei ole auringon säteitä, niin jään albedolla ei ole merkitystä. Eikö totta!
|
|
| Ylös |
|
 |
|
kahannin
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Ma Elo 02, 2010 4:55 pm |
|
Liittynyt: La Maalis 06, 2010 12:51 pm Viestit: 382
|
Juho Akola kirjoitti: kahannin kirjoitti: Tieto siitä, että Napa-alueilla ei Aurinko paista kaamosaikana. Kun ei ole auringon säteitä, niin jään albedolla ei ole merkitystä. Eikö totta! Totta! Entäpäs kesällä, kun aurinko paistaa kuukausitolkulla putkeen? Eiköhän auringon säteiden vaikutus ole keskiarvoistettu molemmat huomioiden - mutta mikäli näin ei ole niin todistustaakka on Sinulla. Laskelmia ja viitteitä kiitos! Epäjatkuvuuskohta nimeltä Arktiksen talvi estää keskiarvoistamisen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pacanus Rusticanus
|
Viestin otsikko: Re: Korkeiden leveysasteiden lämpeneminen Lähetetty: Ma Elo 02, 2010 5:05 pm |
|
Liittynyt: Ma Helmi 01, 2010 11:09 pm Viestit: 3531
|
Lainaa: Jääpeitteen laajuus säätelee lämpötilaa, Jääpeitteen laajuus säätelee napa-alueen lämpötilaa. Lämpötila säätelee napa-alueen jääpeitteen laajuutta. Miten poissuljetaan toinen? Minulle opetti professorismies vakavalla naamalla joskus, että runsas kanahaukkakanta lisää kanalintujen määrää sillä ja sillä mekanismilla. Oli oikein virallista totuutta siihen aikaan. Ihmetteli että miksi hälle naureskelen. Hassua kaikenkaikkiaan, että yritetään olla tietävinään mitä ensi vuonna. kymmenen tai sadan vuoden päästä. 3 tunnin ilmatieteenlaitoksen sääennustekin menee metsään melkein säännönmukaisesti. puhumattakaan viiden päivän ennusteesta. Sadetta on tännekin luvannut jo 32 päivänä, eikä vieläkään ole osunut kohdalle. Tunninkin ennuste on liian pitkä.
_________________ Draconem dormientem nunquam titillandus.
Viimeksi muokannut Pacanus Rusticanus päivämäärä Ma Elo 02, 2010 5:11 pm, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|