Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on La Touko 26, 2012 3:14 am


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 6 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Pystysuorat heijastukset
ViestiLähetetty: Ma Tammi 15, 2007 10:44 am 
Poissa

Liittynyt: Ti Joulu 19, 2006 3:39 pm
Viestit: 473
Tuossa joitakin päiviä sitten, kun lähdin noin 07:30 kävelemään töihin, katselin huvittuneena kaikkia valoja ympäristössä. Teollisuusaslueen kirkkaat valaisimet, samoin kuin aivan normaalit katuvalot, pihalvalot ja autojenkin valot heijastuivat suoraan vertikaalisesti.

Ilma oli aavistuksen verran savuinen, heikkoa savua saattoi nähdä vain valon hohteessa. Lienee ollut Lapin Kullan ja terästehtaiden päästöä. Pidemmälle katsoessa näky oli aika vaikuttava, joka puolella kaupunkia, etenkin syrjemmällä, taivaalle nousi kirkkaita valopylväitä. Kaikki valot heijasivat pystysuorassa ja todella voimakkaasti. Teollisuusalue näytti hurjalta, kirkkaat pihavalaisimet kohottivat todella kirkkaita ja korkeita valopylväitä kohti taivasta, vaikkeivät olleet ylös suunnattuja. Pylväitä näkyi joka puolella.

Pakkasta oli parisenkymmentä astetta ja tuohon aikaan aamusta täällä on vielä aivan pimeää. Osaako kukaan sanoa mistä tuollainen heijastus johtuu? Harmittaa kovin, ettei minulla ollut kameraa mukana, valot olivat todella vaikuttavan näköiset.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Ma Tammi 15, 2007 10:56 am 
Poissa

Liittynyt: Ti Joulu 19, 2006 3:39 pm
Viestit: 473
Pitipäs nyt liittää tähän vielä muuan päivän kuva National Geographicilta:

http://lava.nationalgeographic.com/pod/, siis täysin offtopic


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Ma Tammi 15, 2007 11:02 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: To Tammi 04, 2007 10:25 am
Viestit: 488
Paikkakunta: Tornio
Tuttu ilmiö ja tutulla seudullakin. Äitivainaja ennusteli aikanaan säiden muuttumista ja tuo valojen "torveaminen" (äiteen ilmaus) taivaalle tiesi ainakin sitä, että on pirun kylmä.

_________________
˙ɥsılƃuǝ uı ıʇʇuǝɯɯoʞ nsʞıɟ ɐɾ uǝuılläʌʎs uɐɯoʇʇopɥɐɯ


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Ma Tammi 15, 2007 11:12 am 
Paikalla
Avatar

Liittynyt: To Kesä 02, 2005 5:53 pm
Viestit: 3194
Kaikenlaisia haloilmiöitä näkyy, kun olosuhteet ovat oikeat. Kun lueskelee erilaisia ihmeenkuvauksia raamatusta tai keskiaikaisista manuskripteista, huomaa, että ne ovat aina sen verran outoja kansalle että kaksoisauringot ja kehät ja pilarit edeltävät tai seuraavat aina suuria ja tärkeitä tapahtumia. :wink: Mitäs jännää Does not computelle sattui?

Innostuin aiheesta kun luin jonkin sääilmiöitä käsittelevän kirjan, ja päätin että isona rupean keräämään haloilmiöitä. Tuo valopilari on vielä näkemättä...

_________________
"Ubi est actio hic?" Missä täällä on säpinää?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Ma Tammi 15, 2007 2:01 pm 
Poissa

Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:07 pm
Viestit: 2461
Kokeile vaikkapa
http://www.ursa.fi
Sieltä löytyy monenlaista ja monennäköistä haloilmiötä.
Parhaat kuvat tietysti Tähdet ja Avaruus-lehdestä.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Pystysuorat heijastukset
ViestiLähetetty: Ke Tammi 17, 2007 2:42 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:59 am
Viestit: 9668
Paikkakunta: Tellus (+/-)
Does not compute kirjoitti:
Pakkasta oli parisenkymmentä astetta ja tuohon aikaan aamusta täällä on vielä aivan pimeää. Osaako kukaan sanoa mistä tuollainen heijastus johtuu? Harmittaa kovin, ettei minulla ollut kameraa mukana, valot olivat todella vaikuttavan näköiset.


Kyseessä on halo. Tarkemmin jääsumupilarit.

Ilmiö syntyy, kun ylempänä on jääsumukerros, jonka pohjassa olevien jääkiteiden pohjista alla oleva valo heijastuu takaisin alas.

Talvinen jääsumu koostuu kuusikulmaisista laattajääkiteistä, joiden pohjapinta on erinomainen heijastin. Ne yksinkertaisesti heijastavat takaisin hajavalon, jota lähtee kirkkaista valonheittimistä väkisinkin.

Jääsumu voi sijaita myös hyvin kapeana kerroksena ylempänä, jolloin alla olevasta kirkkaasta valonheittimestä jää ylös näkyviin vain lautasmainen valo - "ufo".

Esimerkki:

Kuva

Samasta albumista löytyy muitakin hienoja haloja:

http://nyrola.jklsirius.fi/tmp/halot200 ... DX0001.HTM

_________________
Suomen Chiliyhdistys ry.
http://www.chiliyhdistys.fi


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 6 viestiä ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Majestic-12 [Bot] ja 10 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO