Tieteessä nyt

Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi?  
Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012.
Haasta itsesi ja osallistu!
Tsekkaa
video ja kilpailuohjeet. 

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on Ma Helmi 13, 2012 9:47 pm


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 54 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2, 3, 4  Seuraava
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Ilmastonmuutoksen liioittelu
ViestiLähetetty: Ma Marras 30, 2009 9:16 am 
Poissa

Liittynyt: Ti Loka 21, 2008 12:18 pm
Viestit: 306
Viimeaikaiset tiedot tutkijoiden välisestä tietojenvaihdosta ovat paljastaneet, että tiedottaminen ilmastonmuutoksesta ja sen syistä on ollut harhaanjohtavaa. ”Ilmastonmuutosta” on yritetty edistää uhkakuvilla, jotka ovat olleet valtavasti liioiteltuja. ”Maapallon lämpötila nousee useilla asteilla, merien pinnat nousevat jopa 6 m” jne.

Nyt voivat selvät tosiasiat jäädä skandaalin ”jalkoihin”.

1 Lämpötilojen nousu viimeisten 150 vuoden aikana lähes asteella
2 Auringon aktiivisuuden tilapäinen putoaminen
3 Fossiilisten polttoaineiden säästämisen tärkeys

1 Lämpötilan nousu
Maapallon lämpötila on ollut tasaisessa nousussa jo 150 vuoden ajan. Onko nyt tulossa uusi lämmin jakso ”Roman warm periodin ja Grönlannin asuttamisen” jälkeen. Tämän teorian mukaan lämpötila nousisi seuraavan sadan vuoden aikana noin 1-2C, alkaakseen sitten taas pudota. Mikä on aiheuttanut nämä noin 1000 vuoden jaksot viimeisten 3000 vuoden aikana. Syinä saattavat olla auringon aktiivisuuden jaksollisuus tai maapallon kallistuksen pieni huojunta.
Valtamerien pinnat eivät ole muuttuneet viimeisten 3000 vuoden aikana ja ne tuskin muuttuvat oleellisesti tämänkään lämpöjakson aikana.

2 Auringon aktiivisuuden putoaminen
Aurinko oli viime vuosisadan lopulla hyvin aktiivinen, mutta nyt aktiivisuudesta kertovat auringonpilkut näyttävät lähes hävinneen. Toistaiseksi tämä ei näytä aiheuttaneen selviä muutoksia ilmastoomme, ellei niihin lasketa viimeisten talvien kylmenemistä (muualla paitsi Skandinaviassa) ja tämän vuotuisten Atlantin pyörremyrskyjen selvää vähenemistä. Auringon pilkkuja on ollut huomattavan vähän vasta noin kolmen vuoden ajan. Valtamerien vesien jäähtymiseen ei riitä yksi eikä kaksi viileää vuotta. Mikäli auringonpilkut pysyvät edelleen poissa, voi muutaman vuoden perästä olla huomattavan kylmää.

3 Fossiilisten polttoaineiden säästämisen tärkeys

On erittäin tärkeää, että fossiilisten polttoaineiden, lähinnä öljyn ja kaasun käyttöä vähennetään. Varsinkin öljyn helposti hyödynnettävät varannot pienenevät kiihtyvää vauhtia ja öljyn hinnan raju nousu seuraavina vuosina, saattaa käynnistää uuden maailmanlaajuisen laman.
Kivihiiltä riittänee niin pitkäksi aikaa, että tiedemiehet ehtivät kehittää parempia tapoja tuottaa energiaa. Tuuli, aurinko, bioenergia ym. eivät riitä kattamaan maailman lisääntyvää energian tarvetta.
Viime vuosina toteutettu päästökauppa on vähentänyt maamme öljynkulutusta, mutta se on myös lihottanut energiayhtiötä. Toivottavasti Kööpenhaminassa löydetään hyviä uusia tapoja öljyn kulutuksen pienentämiseksi.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiedemiehillä riittää tutkimista ja ihmettelemistä
ViestiLähetetty: Ma Marras 30, 2009 5:53 pm 
Poissa

Liittynyt: Pe Tammi 04, 2008 1:33 pm
Viestit: 472
Fossiilisista polttoaineista riippuvuuden vähentäminen on järkevä tavoite kaiken kaikkiaan, jopa niiden rajallisuuden vuoksi, mutta kytkös CO2 tason nousuun ei ole mitenkään selviö.

eso kirjoitti:
…….4 Hiilidioksidin lämmittävä vaikutus
…….. CO2:n määrä ilmakehän massasta on noussut 0,028%:sta nykyiseen 0,039%:iin ihmisen vaikutuksen takia. …..


Tuo edellä oleva väite kannattaisi ottaa suurennuslasin alle, koska väitteen perusteet ja perusteiden syntymisen historia on mielenkiintoinen.

Olen viime aikoina kahlannut kaikenlaisia dokumentteja metsästääkseni syytä, miksi jääkairauksien CO2 data on yhdistetty suoraan ilmakehästä mitattuun dataan. Kun lukee, mitä ilmastotutkijat ovat kirjoittaneet jo 1980-luvulla, huomaa, että he alkoivat huolestumaan Mauna Loan jatkuvasta trendin omaisesta CO2 arvojen kasvusta. Tuolloin alkoi tarve etsiä tietoa siitä, onko tilanne jotenkin poikkeuksellinen.

Jääkairaus dataa alettiin tutkimaan sekä poraamaan uusia reikiä asiantilan selvittämiseksi. Kerätty data osoitti, että jään sisällä olevien ilmakuplien CO2 pitoisuuden arvot olivat karkeasti 200-300 ppm välillä ja pinnemmalla olevat ilmakuplat alkoivat nousemaan hieman yli 300 ppm. Kairauksissa on löytynyt myös korkeampia ja alempia arvoja ( kymmeniä prosentteja aineistosta), mutta ne on hylätty, koska eivät ole sopineet oletuksiin. En ole päässyt selville, kuka ja miksi ryhtyi päättelemään, että kyseinen data olisi suoraan verrannollinen ilmakehän mittauksiin verrattuna, mutta tällainen käsitys on juurtunut ilmastotutkijoihin varsin aikaisin, ilman että sitä on juuri mitenkään kyseenalaistettu. Tästä on tullut myös IPCC perusväittämä, jonka avulla on voitu piirtää "Hockey stick" myös CO2 suhteen.

Olen käynyt tätä asiaa lävitse ketjussa geologia-maa-meri-ja-ilma-f7/ilmastonmuutos-ja-co2-t42486.html

Käsittääkseni on melkoisen huima päätös, väittää, että ikijään sisästä kairattujen ilmakuplien CO2 pitoisuudet, voidaan rinnastaa ilmakehästä mitattuihin arvoihin ilman minkäänlaista kalibrointia. Käsittämättömintä tässä asiassa on se, että vaikka esimerkiksi ilmakuplien vajoaminen jään sisään muodostaa selvän korrelaation CO2 pitoisuuksien suhteen, niin tieteellisissä artikkeleissa ei ole havaintojeni mukaan koskaan käsitelty tätä asiaa. Tätä rinnastus asiaa ei siis käsittääkseni ole otettu kertaakaan kunnolla kriittiseen tarkasteluun, vaan tiedeyhteisön usko oma oletukseensa on sumentanut silmät. Ainoa riitasointu tuntuu olevan vanhan jäätutkija Jaworowski, joka pelkän ammatillisen intuition pohjalta sanoo, että tuota rinnastusta ei saisi tehdä ilman kunnon perusteita.

On koomista lukea CO2-tason historiaan liittyviä tulkintoja. Hyväksyttäviä CO2 tason mittareita on tällä hetkellä yli 100 metrin korkeudella mastoissa olevat mittarit. Historialliset mittaukset, jotka on tehty maanpinnan tasolla tai yli päätänsä rakennuksien tasolla, eivät kelpaa, koska maanpinnan tasolla sanotaan olevan liian suuria vaihteluita. Edellisestä huolimatta sen sijaa tuhansia metrejä jään sisässä olevien ilmakuplien tiedot kelpaavat ilman minkäänlaista kritiikkiä, vaikka niidenkin sisälle lukkiintunut ilma on peräisin maanpinnan tasolta, ja kuplat ovat käyneet läpi satojen barien prosessin, jossa ilmakaasut ovat tiivistyneet nesteeksi ja jopa kiinteäksi ja sitten laajentuneet takaisin kaasuiksi porausten yhteydessä.

Minusta tämä CO2-tasoista keskusteltu muistuttaa H.C: Anderssenin satua. Kun riittävä auktoriteetti on sanonut, että ilmakuplat jään sisällä voidaan rinnastaa ilmakehän mittauksiin, niin tiedeyhteisön sisältä ei ole löytynyt sitä, joka olisi sanonut, että keisarillahan ei ole vaatteita.

Mielestäni ilmastotukijoiden olisi nyt oikeasti tultava koloistaan kertomaan, miksi uskoisimme tuon absurdin väitteen, että CO2 taso ei ole 100.000 tuhanteen vuoteen ollut nykyisellä tasolla. Perusteeksi ei riitä tuhannet ja tuhannet vertaisarvioidut tutkimukset, joissa yhdessäkään ei ole kriittisesti suhtauduttu jääkairaus tulosten tulkintaan. Näytöksi ei riitä pelkkä väite, vaikka se tulisi tuhannesta suusta.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiedemiehillä riittää tutkimista ja ihmettelemistä
ViestiLähetetty: To Tammi 07, 2010 7:15 am 
Poissa

Liittynyt: Ti Loka 21, 2008 12:18 pm
Viestit: 306
Pitää tehdä pieni väliaikatarkastelu noista neljästä ilmiöstä, jotka on luonto järjestänyt meille pohdittavaksi. Kirjoitin viime elokuussa tämän jutun ja nyt viidessä kuukaudessa on ehtinyt tapahtua paljon. Keskustelu ilmaston mahdollisen muutoksen ympärillä käy kiivaana, mutta ilmasto ei suostu millään noudattamaan lämpenemisestä tehtyjä ennustuksia.

1 Auringon aktiivisuuden vaikutus
2 Tuhatvuotinen jakso
3 Valtamerien vaikutus
4 Hiilidioksidin lämmittävä vaikutus

Yliopistojen pitäisi nyt viimeistään aloittaa poikkitieteellisiä tutkimusprojekteja, missä eri alojen tiedemiehet yhdessä kiihkottomasti selvittäisivät ilmastokysymyksiä.


1 Auringon aktiivisuuden, tai pitäisikö sanoa tilapäisen passiivisuuden vaikutuksen voimme nähdä koko Euroopassa lämpötilojen alhaisuutena. Ihmiset alkavat aiheellisesti jo kysellä, "missä se hiilidioksidi oikein piileksii”, kun on näin kylmä.
Aurinkotuulen väheneminen lisää teorioiden mukaan pilvisyyttä, mikä estää auringon säteilyä. Cernissä tutkitaan asiaa ”Cloud” projektin puitteissa ja saanemme ensimmäisiä tietoja vuoden kuluttua.

Nyt on menossa jo kolmas poikkeuksellisen kylmä talvi Pohjois Amerikassa ja Aasiassa. Meitä on Skandinaviassa hämännyt parina viime talvena Atlantilta työntyneet leudot matalapaineet. Ilmavirtaukset käyvät nyt pohjoisesta ja mekin saamme maistaa samaa kylmyyttä. Kysymys on globaalista kylmenemisestä, sillä joka puolella on hytisty tänä talvena. USA:ssa ilma kylmenee Meksikon lahden rannoille saakka, New Orleansissa ennustus ensi yöksi on -1 C.
Kuinka kylmä oikein tuleekaan, kun nyt on vasta tammikuun alku.

Seuraavasta linkistä voi seurata koko maailman säätiloja.

http://saa.fi.msn.com/region.aspx?wealocations=Eurooppa

Matalapaineiden muuttuneet reitit aiheuttavat huolta myös Australiassa, missä on ollut kovia tulvia alkutalvesta.

Auringon pikkujaksojen 22-23-24 minimien väli on hiukan epäselvä, mutta Nasa’n ilmoitusten mukaan se oli 12,5 vuotta. Toukokuusta 1996 joulukuuhun 2008. Toisaalta viimeisen vuoden aikanakaan ei ole tapahtunut paljoa piristymistä.

http://www.swpc.noaa.gov/SolarCycle/SC24/index.html


Seuraavassa tutkimuksessa, joka tehtiin jo 18 vuotta sitten, oli kiinnitetty huomiota pilkkujaksojen välisten aikojen pituuden suhdetta ilmaston lämpötiloihin. Tätä tutkimusta on vähätelty koko ajan, olisiko nyt aika päivittää tämä, selviin historiallisiin tosiseikkoihin perustuva tutkimus.

http://www.tmgnow.com/repository/solar/lassen1.html
Kuvassa 7 on mm. kuvattu auringonpilkkuminimien välisen ajan suhde lämpötiloihin.

Auringon pilkkujen määrä on ollut hyvin vähäinen yli 3 vuotta ja se näyttäisi olevan riittävän pitkä aika, että valtamerien lämpö on alkanut vähentyä.
Viime vuonna oli Atlantilla vai muutama pyörremyrsky.

http://www.noaanews.noaa.gov/stories200 ... 2final.jpg

http://www.wunderground.com/hurricane/at2009.asp


Tämä seuraava on hyvä linkki seurattaessa myrskyjä myös ensi kesänä, sillä se näyttää koko maailman myrskyt samalla kertaa. Kuvaan on hahmoteltu pilkkuviiva 80F (26,6C) kohdalle. Kun myrsky joutuu tätä kylmempien vesien päälle se laantuu tavallisiksi matalapaineiksi, koska vettä ei haihdu riittävästi pitämään yllä pyörremyrskyä.
Eteläisellä pallonpuoliskolla on ollut nyt muutama trooppinen myrsky ja yksi pyörremyrsky ”Lawrence” Australian luoteisrannikolla. Se laantui sitten matalapaineeksi, mutta kulki kaakkoon läpi mantereen. Sen on sanottu olleen osa syynä Australian vuodenvaihteen tulviin.

http://www.wunderground.com/tropical/



2 Tuhatvuotinen jakso

Ilmasto on lämmennyt hitaasti 1850 luvulta alkaen. Eri tahot näyttävät kiistelevän asiasta, mutta maallikolle selvin merkki lämpenemisestä on vuoristojen jäätiköiden vetäytyminen.
Olemmeko nyt toipumassa ”pienestä jääkaudesta” ja menossa kohti seuraavaa lämpökautta. Lämpötilat nousisivat tämän teorian mukaan seuraavien satojen vuosien aikana vielä 1-2 C.

Seuraavana on mielenkiintoinen tutkimus. Sivulla 51 on kuva ilmaston muutoksista viimeisten 5000 vuoden ajalta. Lämpimät jaksot ovat toistuneet noin tuhannen vuoden välein. Muita mielenkiintoisia sivuja ovat 79 ja 80 jäätiköiden pitkään jatkuneesta pienenemisestä.

http://www.climate-movie.com/Climate%20 ... 1-2010.pdf


Valtamerien pintojen merkittävää nousua ei ole havaittu noiden lämpöjaksojen aikana, eikä sellaista ole odotettavissa nytkään. Tämä johtunee siitä, että lämpimistä meristä haihtuu enemmän vettä ja lumen määrä Gröönlannissa ja etelämantereella kasvaa. Meriveden lämpötilan nousu lisää sen tilavuutta jonkin verran, mutta eihän meret lämpene ”pohjaa myöten”.

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Post ... _Level.png


3 Valtamerien vaikutus

Valtamerien vesimäärä on käsittämättömän suuri ja sen lämpökapasiteetti on myös suuri, mutta ”hidasliikkeinen”. Merivirrat kulkevat ristiin rastiin valtamerien pinnalla ja paluuvirrat syvällä pinnan alla. Tämä hidas kierto saa aikaan sen, että yksi tai kaksi kylmää vuotta ei ehdi muuttaa ilmastoa paljoakaan. Auringon passiivisuus on kuitenkin jatkunut jo niin pitkään, että vesien kylmenemistä lienee tapahtunut pilvisyyden lisäännyttyä.

Euroopan ilmaston lyhyen aikavälin ennustus lupaa meille kylmää tammikuuta.

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/p ... _mrf.shtml

Edellisessä 2. kohdassa olleessa kirjoituksessa sivulla 63 on esitetty valtamerien lämpösisältöä (Ocean heat content), joka on pysynyt aika vakiona viime vuosina.

El Nino ei ole oikein päässyt nousemaan ja kalastus Perun rannikolla on tuskin kärsinyt vielä tänä talvena.


4 Hiilidioksidin lämmittävä vaikutus

Tämä useampaan kertaan siteerattu tutkimus osoittaa melko selvästi, että CO2:n lämmittävää vaikutusta on liioiteltu.

http://www.climate-movie.com/Climate%20 ... 1-2010.pdf


Kööpenhaminassa ei saatu aikaiseksi mitään selvää sopimusta ja tulos jäi hyvin laihaksi. Ei kai kukaan tosissaan luule, että maailmalla suurten maiden johtajia ei olisi informoitu riittävästi siitä, että CO2:n vaikutus ei ole kiistaton, pikemminkin päinvastoin. Tämän takia sopimusehdotukset torpedoitiin, ettei sitouduttaisi hätäisesti mihinkään kalliiseen epämääräiseen, eräiden piirien ajamaan sopimukseen. Asia vaatii paljon lisätutkimuksia vielä.

Liiallinen hiilidioksidista puhuminen ja suoranainen ihmisten pelottelu ei ole ollut pelkästään paha asia, vaan sillä on saatu ihmiset ymmärtämään öljy- ja kaasuvarojen rajallisuus ja energian säästämistarve.
Tiedemiesten on pakko löytää nopeasti parempia tapoja tuottaa energiaa, ettei maailma sorru ”energialamaan” seuraavien vuosikymmenten aikana. Onneksi kivihiiltä ja meillä turvetta ja puuta riittää pitkälle tulevaisuuteen, mikä antaa aikaa sopeutua ja kehittää energiateollisuutta.
Viidennen ydinvoimalaitoksen valmistumisen jälkeen pitäisi meillä aloittaa uuden laitoksen rakentaminen. Se voi kuitenkin kohdata yllättäviä ongelmia. Maailmalla on alkamassa niin monen uuden ydinvoimalan rakentaminen, että Suomessa uuden laitoksen hinta ja toimitusaika saattavat tehdä projektista kannattamattoman.
Ympäri maailmaa on rakenteilla nyt yli 50 voimalaa. Kiinassa näistä on 20. Venäjällä on tekeillä yhdeksän reaktoria, Etelä-Koreassa kuusi ja Intiassa viisi. Jopa eräät öljyä tuottavat arabimaat satsaavat ydinvoimaan tulevaisuudessa.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiedemiehillä riittää tutkimista ja ihmettelemistä
ViestiLähetetty: To Tammi 07, 2010 8:50 am 
Poissa

Liittynyt: Ke Touko 06, 2009 4:15 pm
Viestit: 342
Tästä AGW-"ilmasto pandemiasta" tullut vakava sairaus, virallinen näkemys ilmaston lämpenemisestä hakattu kiveen eikä sen jälkeen mitkään muut syyt ole sopivia!

esim. maannerlaattojenliike->maanjäristykset->vulkaaninentoiminta->napojenhuojunta->El Nino

Top Ten El Nino Events, This is a major BINGO! chart because it directly allows us to tie both El Nino extremes and Global Warming trends directly to the warming of the World Ocean and the long term trends of acceleration in tectonic activity.
http://www.michaelmandeville.com/earthchanges/gallery/Climate/oscillations.htm#cycles_long_term


Kuva

Kuva

Kuva

Kuva


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiedemiehillä riittää tutkimista ja ihmettelemistä
ViestiLähetetty: To Tammi 07, 2010 9:37 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:59 am
Viestit: 9471
Paikkakunta: Tellus (+/-)
Toisaalta on hyvä, että nyt vallitsee tilanne, jonka avulla voidaan huomata, että ei se CO2 sittenkään lämmitä merkittävästi.

Nythän pitäisi IPCC:n CO2-hössötyksen mukaan olla ennätyslämmintä, kun vielä on El Niñotkin päällä.

_________________
Suomen Chiliyhdistys ry.
http://www.chiliyhdistys.fi


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Ilmastonmuutos nyt?
ViestiLähetetty: Pe Tammi 15, 2010 3:19 pm 
Poissa

Liittynyt: Pe Tammi 15, 2010 2:47 pm
Viestit: 30
No niin,

mites asia nyt on kun on nämä faktat käsillä
- ilmasto EI ole lämpenemässä
- maanjäristykset EI johdu ilmastosta
- maapallon keskilämpötilaa EI pystytä mittaamaan (niinkuin aikuisten oikeesti)
- kaikki empiirinen havannointi puhuu sen puolesta, että maailma ei ole tuhoutumassa, kiehumassa tms.
- jne.

Onko nyt niin, että kaikesta tästä huolimatta CO2-rajoitukset, päästökauppa yms. ilmastohömppä vaan jatkuu koska on "jo liian myöhäistä pysäyttää hömppää"?

Esimerkiksi, hehkulamppukielto on farssi. Tänään julkaistussa tutkimuksessa:
- energiasäästölamput eivät säästä energiaa
- luvatun 8 000 h käyttöaikaan ei pysty mikään lamppu
- luvatun 6 000 h käyttöaikaan pystyy vain HEHKULAMPPU ja muutama "energiansäästö"lamppu
- se mikä nimellisessä energiansäästössä saavutetaan menetetään ongelmajätteessä, todellisessa energiankulutuksessa jne.

En siis niinkään kommentoi nyt ilmastonmuutosta tai energiansäästöä vaan sitä, että onko nyt niin, että ilmastonmuutos on uskonto, jota ei voi peruuttaa eikä sitä saa loukata? Riippumatta siitä mitä ovat faktat ja realiteetit?

Ihmeen hiljaista on ollut keskustelu nyt kun floridan appelsiinit on jäässä :D


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Ilmastonmuutos nyt?
ViestiLähetetty: Pe Tammi 15, 2010 4:26 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ti Elo 19, 2008 11:29 am
Viestit: 4936
nebulosa kirjoitti:
No niin,

mites asia nyt on kun on nämä faktat käsillä
- maanjäristykset EI johdu ilmastosta

:lol:

Lainaa:
Ihmeen hiljaista on ollut keskustelu nyt kun floridan appelsiinit on jäässä :D

Joo. Ainutlaatuista.
http://www.usatoday.com/weather/news/20 ... d-cold.htm

Ja onhan niissä Floridan pakkasissa jäätynyt aikoinaan muutakin kuin vain hedelmiä:
http://en.wikipedia.org/wiki/Space_Shut ... r_disaster

_________________
“He was a dreamer, a thinker, a speculative philosopher...or, as his wife would have it, an idiot.” Douglas Adams


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Ilmastonmuutos nyt?
ViestiLähetetty: Pe Tammi 15, 2010 4:54 pm 
Poissa

Liittynyt: Ti Heinä 24, 2007 5:19 pm
Viestit: 894
nebulosa kirjoitti:
Ihmeen hiljaista on ollut keskustelu nyt kun floridan appelsiinit on jäässä :D

Negatiivinen AO on ajanut suihkuvirtauksen reunan Karibialle. Nyt on Floridan niemimaalla kylmää.
http://www.sun-sentinel.com/news/palm-b ... 8004.story

Kylmää alueella oli myös v. 1940, jolloin edellinen -AO-jakso alkoi: http://data.giss.nasa.gov/cgi-bin/giste ... eighbors=1

Vuonna 1941 kaikki palasi kuitenkin normaaliksi Pohjois-Amerikan mantereella, kun -AO keskitti kylmän suihkutuksensa Euroopan suunnalle. Sama kuvio toistunee ensi talvena, joten kylmenevää on tännepäin luvassa!


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Ilmastonmuutos nyt?
ViestiLähetetty: Pe Tammi 15, 2010 8:59 pm 
Poissa

Liittynyt: Ke Marras 05, 2008 10:02 pm
Viestit: 293
Muutokseen uskon koko maapallon kestoajan. Nykyistä lämpenemistä epäilen ja samoin ihmisen vaikutusta.
Kovin lyhyellä mittaushistorialla ja sitä aiemmin arvioilla tehdään kovin suuria ja kaikkia ihmisiä koskevia päätöksiä.

Kun nykyinen sää ja pidemmän päälle vietynä ilmasto eivät tue teorioita, selitellään taas että odottakaa nyt. Vähän kuten ennustajaeukolla käydessä.

Tarkoitus tällä hypellä lienee rahastaa tavallisia ihmisiä ja luoda loistava verotuskeino. Samankaltaista vedätystä on nähty mm jätevesimääräyksissä haja-asutusalueille, "väliaikaisessa"ajoneuvoverossa ym ym ym
Rahaa pitää saada byrokraateille ja siinä sivuissa sopiville teollisuudenhaaroille, konsulteille jne jne Todennäköisesti lobbauksesta riippuen.

Kaikki energiansäästölamppuhömppä yms on lobbaajien ja sitä kautta tiettyjen teollisuudenhaarojen luomaa rahastusta, samaa johon moni säntää nyt valtiojohtoisesti. Ajatus sinänsä on hyvä mutta tekniikkaa ajetaan meille pakolla ja testaamatta, sillä vauhdilla että vahvasti epäilyttää koko pelleily.

Nyt on omien mittausten mukaan kaakkois-Suomessa pisin kylmä jakso kohta 20vuoteen (siis huomoiden alkamisajankohdan, lämpötilat sekä sen ettei lauhaa ole ollut välillä lainkaan mikä vahva osa edellistä) ja se ei tosiaan varsinaisesti tue näitä hömppäteorioita.

Kuten taas jo aiemmin todettua, ympäristön ja ilmaston suojelu sinänsä ovat kunnioitettavia ja ehdottomasti noudatettavia asioita mitään vedätyksiä ei silti pidä sietää

_________________
Kollaa kestää - ja kesti (totuus)
Pysähdy Suomussalmelle - niin naapurikin pysähtyi (turistimainos ja totuus)


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiedemiehillä riittää tutkimista ja ihmettelemistä
ViestiLähetetty: Pe Huhti 23, 2010 6:22 pm 
Poissa

Liittynyt: Ti Loka 21, 2008 12:18 pm
Viestit: 306
Torstai-iltana esitettiin SuomiTV:n kanavalla ohjelma: Planeettamme ilmiöt: Aurinkovoima.

Aurinkoa tutkitaan uusien satelliittien ja muiden laitteiden avulla, entistä tarkemmin ja auringon vaikutuksesta maapallon ilmastoon saadaan koko ajan uutta tietoa.

Ohjelmassa esiteltiin uusimpia tutkimustuloksia auringon muutoksista. Auringon 11-vuotinen jaksollisuus ja sen vaihtelut ovat ilmeisesti vaikuttaneet paljon luultua enemmän maapallon ilmastoon.

Ohjelma on vielä nähtävissä

http://www.suomitv.fi/nettitv



Cernin tutkimusohjelma paneutuu pilvien muodostumiseen avaruussäteilyn vaikutuksesta. Ensimmäinen raportti on luvattu joulukuussa 2010.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiedemiehillä riittää tutkimista ja ihmettelemistä
ViestiLähetetty: Pe Huhti 23, 2010 7:27 pm 
Poissa

Liittynyt: Ke Touko 06, 2009 4:15 pm
Viestit: 342
eso kirjoitti:
Torstai-iltana esitettiin SuomiTV:n kanavalla ohjelma: Planeettamme ilmiöt: Aurinkovoima.

Aurinkoa tutkitaan uusien satelliittien ja muiden laitteiden avulla, entistä tarkemmin ja auringon vaikutuksesta maapallon ilmastoon saadaan koko ajan uutta tietoa.

Ohjelmassa esiteltiin uusimpia tutkimustuloksia auringon muutoksista. Auringon 11-vuotinen jaksollisuus ja sen vaihtelut ovat ilmeisesti vaikuttaneet paljon luultua enemmän maapallon ilmastoon.

Ohjelma on vielä nähtävissä

http://www.suomitv.fi/nettitv

Cernin tutkimusohjelma paneutuu pilvien muodostumiseen avaruussäteilyn vaikutuksesta. Ensimmäinen raportti on luvattu joulukuussa 2010.


Kiitos esolle hyvästä videolinkistä :)
Kannattaa katsoa!


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiedemiehillä riittää tutkimista ja ihmettelemistä
ViestiLähetetty: Pe Huhti 23, 2010 7:40 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: To Tammi 12, 2006 10:24 pm
Viestit: 948
Paikkakunta: Ultima Thule
SuomiTV... Hmmmm...

Eipä ole tule moista seurattua. Olikos se joku herätyskristillisten perustama juttu, perhekanavana näyttää viestintäänsä mainostelevan.

Mikäs siinä, eipä meillä näitä ole ollutkaan. Jenkeissähän tuota osastoa piisaa.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiedemiehillä riittää tutkimista ja ihmettelemistä
ViestiLähetetty: La Huhti 24, 2010 5:32 am 
Poissa

Liittynyt: Su Maalis 14, 2010 10:52 pm
Viestit: 851
eso kirjoitti:
Torstai-iltana esitettiin SuomiTV:n kanavalla ohjelma: Planeettamme ilmiöt: Aurinkovoima.

Aurinkoa tutkitaan uusien satelliittien ja muiden laitteiden avulla, entistä tarkemmin ja auringon vaikutuksesta maapallon ilmastoon saadaan koko ajan uutta tietoa.

Ohjelmassa esiteltiin uusimpia tutkimustuloksia auringon muutoksista. Auringon 11-vuotinen jaksollisuus ja sen vaihtelut ovat ilmeisesti vaikuttaneet paljon luultua enemmän maapallon ilmastoon.

Ohjelma on vielä nähtävissä

http://www.suomitv.fi/nettitv



Cernin tutkimusohjelma paneutuu pilvien muodostumiseen avaruussäteilyn vaikutuksesta. Ensimmäinen raportti on luvattu joulukuussa 2010.

Jep! Aurinko määrittelee tämän pallon säät ja PISTE. Tosin vielä sinnekin oli mahdutettu pari ilmastouskovaisten näkemystä, mutta hyvä ohjelma kaiken kaikkiaan. Kiitos linkistä :D

_________________
On paljon parempi tietää kaikesta jotakin, kuin jostakin kaikki. Pascal

Ja muutoin olen sitä mieltä, että Petteri Taalas pitää erottaa!


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiedemiehillä riittää tutkimista ja ihmettelemistä
ViestiLähetetty: La Huhti 24, 2010 7:59 am 
Poissa

Liittynyt: La Maalis 06, 2010 12:51 pm
Viestit: 382
terawatti kirjoitti:
Fossiilisista polttoaineista riippuvuuden vähentäminen on järkevä tavoite kaiken kaikkiaan, jopa niiden rajallisuuden vuoksi, mutta kytkös CO2 tason nousuun ei ole mitenkään selviö.

eso kirjoitti:
…….4 Hiilidioksidin lämmittävä vaikutus
…….. CO2:n määrä ilmakehän massasta on noussut 0,028%:sta nykyiseen 0,039%:iin ihmisen vaikutuksen takia. …..


Tuo edellä oleva väite kannattaisi ottaa suurennuslasin alle, koska väitteen perusteet ja perusteiden syntymisen historia on mielenkiintoinen.

Olen viime aikoina kahlannut kaikenlaisia dokumentteja metsästääkseni syytä, miksi jääkairauksien CO2 data on yhdistetty suoraan ilmakehästä mitattuun dataan. Kun lukee, mitä ilmastotutkijat ovat kirjoittaneet jo 1980-luvulla, huomaa, että he alkoivat huolestumaan Mauna Loan jatkuvasta trendin omaisesta CO2 arvojen kasvusta. Tuolloin alkoi tarve etsiä tietoa siitä, onko tilanne jotenkin poikkeuksellinen.

Jääkairaus dataa alettiin tutkimaan sekä poraamaan uusia reikiä asiantilan selvittämiseksi. Kerätty data osoitti, että jään sisällä olevien ilmakuplien CO2 pitoisuuden arvot olivat karkeasti 200-300 ppm välillä ja pinnemmalla olevat ilmakuplat alkoivat nousemaan hieman yli 300 ppm. Kairauksissa on löytynyt myös korkeampia ja alempia arvoja ( kymmeniä prosentteja aineistosta), mutta ne on hylätty, koska eivät ole sopineet oletuksiin. En ole päässyt selville, kuka ja miksi ryhtyi päättelemään, että kyseinen data olisi suoraan verrannollinen ilmakehän mittauksiin verrattuna, mutta tällainen käsitys on juurtunut ilmastotutkijoihin varsin aikaisin, ilman että sitä on juuri mitenkään kyseenalaistettu. Tästä on tullut myös IPCC perusväittämä, jonka avulla on voitu piirtää "Hockey stick" myös CO2 suhteen.

Olen käynyt tätä asiaa lävitse ketjussa geologia-maa-meri-ja-ilma-f7/ilmastonmuutos-ja-co2-t42486.html

Käsittääkseni on melkoisen huima päätös, väittää, että ikijään sisästä kairattujen ilmakuplien CO2 pitoisuudet, voidaan rinnastaa ilmakehästä mitattuihin arvoihin ilman minkäänlaista kalibrointia. Käsittämättömintä tässä asiassa on se, että vaikka esimerkiksi ilmakuplien vajoaminen jään sisään muodostaa selvän korrelaation CO2 pitoisuuksien suhteen, niin tieteellisissä artikkeleissa ei ole havaintojeni mukaan koskaan käsitelty tätä asiaa. Tätä rinnastus asiaa ei siis käsittääkseni ole otettu kertaakaan kunnolla kriittiseen tarkasteluun, vaan tiedeyhteisön usko oma oletukseensa on sumentanut silmät. Ainoa riitasointu tuntuu olevan vanhan jäätutkija Jaworowski, joka pelkän ammatillisen intuition pohjalta sanoo, että tuota rinnastusta ei saisi tehdä ilman kunnon perusteita.

On koomista lukea CO2-tason historiaan liittyviä tulkintoja. Hyväksyttäviä CO2 tason mittareita on tällä hetkellä yli 100 metrin korkeudella mastoissa olevat mittarit. Historialliset mittaukset, jotka on tehty maanpinnan tasolla tai yli päätänsä rakennuksien tasolla, eivät kelpaa, koska maanpinnan tasolla sanotaan olevan liian suuria vaihteluita. Edellisestä huolimatta sen sijaa tuhansia metrejä jään sisässä olevien ilmakuplien tiedot kelpaavat ilman minkäänlaista kritiikkiä, vaikka niidenkin sisälle lukkiintunut ilma on peräisin maanpinnan tasolta, ja kuplat ovat käyneet läpi satojen barien prosessin, jossa ilmakaasut ovat tiivistyneet nesteeksi ja jopa kiinteäksi ja sitten laajentuneet takaisin kaasuiksi porausten yhteydessä.

Minusta tämä CO2-tasoista keskusteltu muistuttaa H.C: Anderssenin satua. Kun riittävä auktoriteetti on sanonut, että ilmakuplat jään sisällä voidaan rinnastaa ilmakehän mittauksiin, niin tiedeyhteisön sisältä ei ole löytynyt sitä, joka olisi sanonut, että keisarillahan ei ole vaatteita.

Mielestäni ilmastotukijoiden olisi nyt oikeasti tultava koloistaan kertomaan, miksi uskoisimme tuon absurdin väitteen, että CO2 taso ei ole 100.000 tuhanteen vuoteen ollut nykyisellä tasolla. Perusteeksi ei riitä tuhannet ja tuhannet vertaisarvioidut tutkimukset, joissa yhdessäkään ei ole kriittisesti suhtauduttu jääkairaus tulosten tulkintaan. Näytöksi ei riitä pelkkä väite, vaikka se tulisi tuhannesta suusta.


Näinhän se on, keisarilla ei ole vaatteita!

Jää ei ole täysin kaasutiivis eikä kaasunpidätyskyvyltään täysin homogeeninen materiaali. Hiilidioksidia diffundoituu jäästä. On myös mahdollista, että jääkuplassa ollessaan hiilidioksidimolekyyli reagoi vesihöyryn kanssa muodostaen hiilihappoa. Siksi jääkairauksien antamia CO2-pitoisuuksia 200-300 ppm voidaan perustellusti pitää liian alhaisina.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiedemiehillä riittää tutkimista ja ihmettelemistä
ViestiLähetetty: La Huhti 24, 2010 9:26 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: To Tammi 12, 2006 10:24 pm
Viestit: 948
Paikkakunta: Ultima Thule
"Jep! Aurinko määrittelee tämän pallon säät ja PISTE."

"- maapallon keskilämpötilaa EI pystytä mittaamaan (niinkuin aikuisten oikeesti)"

"nyt vallitsee tilanne, jonka avulla voidaan huomata, että ei se CO2 sittenkään lämmitä merkittävästi."

No mutta pojat pojat; tämähän rupeaa haiskahtamaan siltä pahamaineiselta KONSENSUKSELTA...

Keisarille alkaa näköjään löytyä vaatteita: tuulipuku, lippis ja tarralenkkarit. Parempi sekin kuin ei mitään, eipähän jääkylmä viima hyydytä ukkoparan kilkuttimia...

:D


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 54 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2, 3, 4  Seuraava

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: tietää ja 21 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO