Tieteessä nyt

Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi?  
Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012.
Haasta itsesi ja osallistu!
Tsekkaa
video ja kilpailuohjeet. 

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on Ma Helmi 13, 2012 9:23 pm


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 2034 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1 ... 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136  Seuraava
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Re: Tietomurto Hadleyn ilmastotutkimuskeskukseen
ViestiLähetetty: Pe Joulu 18, 2009 9:34 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: To Tammi 12, 2006 10:24 pm
Viestit: 948
Paikkakunta: Ultima Thule
Petu kirjoitti:
Täällä Suomessa voidaan muutos nähdä ilmiönä, jossa pakkaset ja lumen tulo lievenee, mutta kesätkään eivät ole enää lämpimiä. Joten vuotuinen keskilämpö ei välttämättä heitä juuri ollenkaan.


Onhan se lämpötila meilläkin trendinomaisesti noussut jonkin verran, siitähän on massiivisesti mittaus- ja proksytietoa olemassa. Aiheuttaja on sitten eri asia.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tietomurto Hadleyn ilmastotutkimuskeskukseen
ViestiLähetetty: Pe Joulu 18, 2009 9:35 pm 
Poissa

Liittynyt: La Marras 21, 2009 1:34 am
Viestit: 1237
Bitjuus kirjoitti:
Fortran on edelleen teknistieteeliisessä laskennassa hyvin yleinen kieli - useimmat noissa ympyröissä vastaantulevat ongelmat kun eivät edellytä olioita, reaaliaikaisuutta tietokantojen hallinnassa tai käyttöliittymän virtaviivaisuutta.


Niin - kaikkein kauheinta jälkeä yleensä syntyy oliopohjaisilla kielillä ja varsinkin silloin kun käytössä on korkean tason "helppokäyttöisiä" komponenttikirjastoja. Tuommoiseen ympäristöön kun päästetään irti huono ohjelmoija, joka ei tiedä esim. milloin joku operaatio aiheuttaa olion koipioinnin vaikka referenssi riittäisi tai joka ei ymmärrä mikä tietorakenne on mihinkin tehtävään sopiva, niin hirvittäviä kauheuksiahan siitä seuraa.

...tulipahan tässä taas muuten vaihteeksi eilispäivänä odolteltua varttitunti, että meidän hieno ERPpi-systeemi sai laskettua pienen parin hengen projektin tuloslaskelman (ja kyse on toisesta niistä suurista erpeistä - siitä ei-saksalaisesta). Vastaavan laskelman olisi jopa jollain awk:lla tehnyt parissakymmenessä sekunnissa valtavasti suuremmasta aineistosta.

Lainaa:
Hyvä ja optimoitu kääntäjä on kaiken aa ja oo, mitä tehokkaamman konekielisen koodin se tuottaa sen nopeammin laskenta toimii.


Juu ei. Eli nykyäänhän tuo pitää täysin paikkansa - ei kukaan ihminen enää pysty optimoimaan käsin koodia nykyisille prosessoreille, joissa on monia suoritinyksikköjä, datan ennaltahakua, spekulatiivista hyppyjen ennustamista jne.

Toista se oli ennen... silloin kun ei ollut välimuisteja, useita rekisterisettejä ja prosessori suoritti vain yhtä käskyä kerrallaan - ja hyvin hitaasti. On meinaan aikoinaan tullut ohjelmoitua tutkan signaalinkäsittelyohjelmisto samplauksesta maalinilmaisuun TMS320C25:lle - siinä sitä väännettiin radix-4 FFTtä yms. asseblerilla mm. eliminoimalla looppeja käsivarren mittaisilla makrolitanoilla. Oi niitä aikoja...

_________________
Anonyymi mielipide 15 mg

Mahdolliset haittavaikutukset

Sairauden tunne, suun kuivuminen, lisääntynyt hikoilu, näköhäiriöt, ärtyneisyys, unihäiriöt, masennus, pyörtyminen, hegenahdistus, oksentelu, ripuli, hiustenlähtö, impotenssi ja gynekomastia.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tietomurto Hadleyn ilmastotutkimuskeskukseen
ViestiLähetetty: La Joulu 19, 2009 4:29 am 
Poissa

Liittynyt: Su Marras 22, 2009 10:15 pm
Viestit: 13
http://web.archive.org/web/200806271948 ... t/history/


CRU on saanu rahotusta shelliltä ja BP:ltä ja omanin arabisulttaanilta ja vaikka miltä.

Mutta vihreet jatkaa kumminkin väitettä että öljyfirmat vastustaa tämmösiä ilmastonmuutosjuttuja? CRU oli iso lähde ipcc:lle, ja vihreiden mielestä öljyteollisuus vastustaa ipcc:tä.

Ei mee nyt kyllä yks yhteen noiden valehtelija kommunisti vihreiden selitykset:

Acknowledgements
This list is not fully exhaustive, but we would like to acknowledge the support of the following funders (in alphabetical order):

British Council, British Petroleum, Broom's Barn Sugar Beet Research Centre, Central Electricity Generating Board, Centre for Environment, Fisheries and Aquaculture Science (CEFAS), Commercial Union, Commission of European Communities (CEC, often referred to now as EU), Council for the Central Laboratory of the Research Councils (CCLRC), Department of Energy, Department of the Environment (DETR, now DEFRA), Department of Health, Department of Trade and Industry (DTI), Eastern Electricity, Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC), Environment Agency, Forestry Commission, Greenpeace International, International Institute of Environmental Development (IIED), Irish Electricity Supply Board, KFA Germany, Leverhulme Trust, Ministry of Agriculture, Fisheries and Food (MAFF), National Power, National Rivers Authority, Natural Environmental Research Council (NERC), Norwich Union, Nuclear Installations Inspectorate, Overseas Development Administration (ODA), Reinsurance Underwriters and Syndicates, Royal Society, Scientific Consultants, Science and Engineering Research Council (SERC), Scottish and Northern Ireland Forum for Environmental Research, Shell, Stockholm Environment Agency, Sultanate of Oman, Tate and Lyle, UK Met. Office, UK Nirex Ltd., United Nations Environment Plan (UNEP), United States Department of Energy, United States Environmental Protection Agency, Wolfson Foundation and the World Wildlife Fund for Nature (WWF).



tähän ei tuc:in kaltaset vastaa.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tietomurto Hadleyn ilmastotutkimuskeskukseen
ViestiLähetetty: La Joulu 19, 2009 9:09 am 
Poissa

Liittynyt: To Maalis 17, 2005 5:29 pm
Viestit: 2261
Bitjuus kirjoitti:
Petu kirjoitti:
Täällä Suomessa voidaan muutos nähdä ilmiönä, jossa pakkaset ja lumen tulo lievenee, mutta kesätkään eivät ole enää lämpimiä. Joten vuotuinen keskilämpö ei välttämättä heitä juuri ollenkaan.


Onhan se lämpötila meilläkin trendinomaisesti noussut jonkin verran, siitähän on massiivisesti mittaus- ja proksytietoa olemassa. Aiheuttaja on sitten eri asia.


Paikallisia nousuja voi toki olla. Tuon epätoivoisen oloisen koodari Harryn tekemän softan mukaan on myös muitakin "lätkämaila-tuloksia" saatu, tai ainakin vaikuttaa siltä. Enkä yhtään ihmettele, jos softan rungossa on perustavaa laatua olevia ongelmia niin eiköhän ne analyysiarviot ala toistumaan muissakin kokeissa. Vaikuttaa kyllä siltä, että näitä "yhteneväisiä" testituloksia on sitten syötetty julkisuuteen ja poliitikoille, joten näitä "lätkämailoja" on kyllä varmaan riittänyt useammallekin ketjulle :). Skeptikot on sitten yritetty vaientaa kohtalaisen tehokkaasti.

Tuon mahdollisen muutoksen aiheuttajaksi minä mieluummin valitsisin ihmisen. Silloin asioille vielä voitaisiin tehdä jotain. Jos se on taas luonnosta johtuva muutos niin sille ei sitten paljoa pysty tekemään, joten vaikutukset voivat olla todella radikaleja.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tietomurto Hadleyn ilmastotutkimuskeskukseen
ViestiLähetetty: Su Joulu 20, 2009 12:58 am 
Poissa

Liittynyt: La Marras 10, 2007 5:48 pm
Viestit: 972
Kuinka alarmistit kaappasivat kaiken kontrollin wikipedian ilmastoartikkelien kirjoittamisesta:

Lainaa:
One person in the nine-member Realclimate.org team — U.K. scientist and Green Party activist William Connolley — would take on particularly crucial duties.

Connolley took control of all things climate in the most used information source the world has ever known – Wikipedia. Starting in February 2003, just when opposition to the claims of the band members were beginning to gel, Connolley set to work on the Wikipedia site. He rewrote Wikipedia’s articles on global warming, on the greenhouse effect, on the instrumental temperature record, on the urban heat island, on climate models, on global cooling. On Feb. 14, he began to erase the Little Ice Age; on Aug.11, the Medieval Warm Period. In October, he turned his attention to the hockey stick graph. He rewrote articles on the politics of global warming and on the scientists who were skeptical of the band. Richard Lindzen and Fred Singer, two of the world’s most distinguished climate scientists, were among his early targets, followed by others that the band especially hated, such as Willie Soon and Sallie Baliunas of the Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, authorities on the Medieval Warm Period.

All told, Connolley created or rewrote 5,428 unique Wikipedia articles. His control over Wikipedia was greater still, however, through the role he obtained at Wikipedia as a website administrator, which allowed him to act with virtual impunity. When Connolley didn’t like the subject of a certain article, he removed it — more than 500 articles of various descriptions disappeared at his hand. When he disapproved of the arguments that others were making, he often had them barred — over 2,000 Wikipedia contributors who ran afoul of him found themselves blocked from making further contributions. Acolytes whose writing conformed to Connolley’s global warming views, in contrast, were rewarded with Wikipedia’s blessings. In these ways, Connolley turned Wikipedia into the missionary wing of the global warming movement.

The Medieval Warm Period disappeared, as did criticism of the global warming orthodoxy. With the release of the Climategate Emails, the disappearing trick has been exposed.


http://network.nationalpost.com/np/blog ... octor.aspx


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tietomurto Hadleyn ilmastotutkimuskeskukseen
ViestiLähetetty: Su Joulu 20, 2009 11:32 am 
Poissa

Liittynyt: Ma Elo 18, 2008 11:42 am
Viestit: 3823
surreal kirjoitti:
Kuinka alarmistit kaappasivat kaiken kontrollin wikipedian ilmastoartikkelien kirjoittamisesta:

Lainaa:
One person in the nine-member Realclimate.org team — U.K. scientist and Green Party activist William Connolley — would take on particularly crucial duties.

Connolley took control of all things climate in the most used information source the world has ever known – Wikipedia. Starting in February 2003, just when opposition to the claims of the band members were beginning to gel, Connolley set to work on the Wikipedia site. He rewrote Wikipedia’s articles on global warming, on the greenhouse effect, on the instrumental temperature record, on the urban heat island, on climate models, on global cooling. On Feb. 14, he began to erase the Little Ice Age; on Aug.11, the Medieval Warm Period. In October, he turned his attention to the hockey stick graph. He rewrote articles on the politics of global warming and on the scientists who were skeptical of the band. Richard Lindzen and Fred Singer, two of the world’s most distinguished climate scientists, were among his early targets, followed by others that the band especially hated, such as Willie Soon and Sallie Baliunas of the Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, authorities on the Medieval Warm Period.

All told, Connolley created or rewrote 5,428 unique Wikipedia articles. His control over Wikipedia was greater still, however, through the role he obtained at Wikipedia as a website administrator, which allowed him to act with virtual impunity. When Connolley didn’t like the subject of a certain article, he removed it — more than 500 articles of various descriptions disappeared at his hand. When he disapproved of the arguments that others were making, he often had them barred — over 2,000 Wikipedia contributors who ran afoul of him found themselves blocked from making further contributions. Acolytes whose writing conformed to Connolley’s global warming views, in contrast, were rewarded with Wikipedia’s blessings. In these ways, Connolley turned Wikipedia into the missionary wing of the global warming movement.

The Medieval Warm Period disappeared, as did criticism of the global warming orthodoxy. With the release of the Climategate Emails, the disappearing trick has been exposed.


http://network.nationalpost.com/np/blog ... octor.aspx

Wov, tällainen oli odotettavissa ja siksi kannattaa aina arastella noita nettitietoja.

Onneksi Aweb on lomalla Thaimaassa ja ei ole ilmeisesti löytänyt vapaata tietsikkaa. Varjele jos tuon huomaa. Menee Wikipediassa/ suomi kaikki metsätieteitä koskeva uusiksi. Ei siellä tosin kovin paljon taida metsätieteistä edes olla.

_________________
Aweb kertoo 1: Jatkuva kasvatus ei ole harsintaa.
Aweb kertoo 2: ...... huomaamatta, että metsäteollisuus on isossa kriisissä. Siihen etsitään apuja. Avohakkuista luopuminen on yksi apu
.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tietomurto Hadleyn ilmastotutkimuskeskukseen
ViestiLähetetty: Su Joulu 20, 2009 12:18 pm 
Poissa

Liittynyt: Pe Loka 09, 2009 2:23 am
Viestit: 924
syytinki kirjoitti:
Wov, tällainen oli odotettavissa ja siksi kannattaa aina arastella noita nettitietoja.


Jep, minäkin arastelen, tässä yhteydessä kyllä lähinnä tuosta nettiblogista välittyvää mielikuvaa.

Anyway, sitä disinformaatiota joka siivotaan Wikipediasta pois (mikä tietysti on ihan oikein) voi aina lueskella conservapediasta...

http://www.conservapedia.com/


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tietomurto Hadleyn ilmastotutkimuskeskukseen
ViestiLähetetty: Su Joulu 20, 2009 11:12 pm 
Poissa

Liittynyt: Su Syys 24, 2006 6:41 pm
Viestit: 876
Douglass ja Christy ovat kirjoittaneet mielenkiintoisen historiikin "joukkueen" pelailuun Douglass et al -paperin suhteen sähköpostien paljastettua kulissien takaisin toiminnan.

A Climatology Conspiracy?
Lainaa:
We will let the reader judge whether this team effort, revealed in dozens of emails and taking nearly a year, involves inappropriate behavior including (a) unusual cooperation between authors and editor, (b) misstatement of known facts, (c) character assassination, (d) avoidance of traditional scientific give-and-take, (e) using confidential information, (f) misrepresentation (or misunderstanding) of the scientific question posed by DCPS, (g) withholding data, and more.

_________________
Etpä näytä ymmärtävän tieteestä hölökäsen pöläystä.
-Ronski


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tietomurto Hadleyn ilmastotutkimuskeskukseen
ViestiLähetetty: Pe Tammi 08, 2010 12:51 pm 
Poissa

Liittynyt: To Maalis 15, 2007 9:53 am
Viestit: 329
JeanS kirjoitti:
Ronski kirjoitti:
Nyt graafi on ajantasalla ja mukana on myös viime vuosi. Seuraavan kerran graafi päivitetään jo tammikuun 2010 alkupuolella, kunhan ensin kaikki vuoden 2009 havainnot ovat käytettävissä.

Hah! Graafi päivittämättä lähes vuoden, ja nyt oli kiire saada uusi graafi vajaaksi kuukaudeksi! Kuinka ollakaan, tasoitusmenetelmä on muuttunut ... No, invHTH:lla lienee tuo vanha IL:n menetelmä jo hanskassa, eli katsellaan sitten kun uusi graafi on tullut miltä se olisi näyttänyt "vanhalla tasoituksella".


Alaspäin se musta käyrä näyttää osoittavan vanhalla tasoituksella. Onneksi kerkesivät. Tarvisin vielä Kajaanin joulukuun lämpötilan, ja mieluusti myös Kuopiosta 1999- nykypäivä , mistähän löytyisi ?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tietomurto Hadleyn ilmastotutkimuskeskukseen
ViestiLähetetty: Pe Tammi 08, 2010 2:12 pm 
Poissa

Liittynyt: Su Marras 09, 2008 7:08 pm
Viestit: 61
Kuopio? Olisko tässä? *kliks*
Ja samasta paikasta myös Kajaani. *kliks*


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tietomurto Hadleyn ilmastotutkimuskeskukseen
ViestiLähetetty: Pe Tammi 08, 2010 5:14 pm 
Poissa

Liittynyt: To Maalis 15, 2007 9:53 am
Viestit: 329
Pakki kirjoitti:
Kuopio? Olisko tässä? *kliks*
Ja samasta paikasta myös Kajaani. *kliks*


Kiitoksia. Alaspäin mennään. FMI:n pieni "hide the decline" :)


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tietomurto Hadleyn ilmastotutkimuskeskukseen
ViestiLähetetty: Pe Tammi 08, 2010 5:51 pm 
Poissa

Liittynyt: Pe Loka 09, 2009 2:23 am
Viestit: 924
JeanS kirjoitti:
Douglass ja Christy ovat kirjoittaneet mielenkiintoisen historiikin "joukkueen" pelailuun Douglass et al -paperin suhteen sähköpostien paljastettua kulissien takaisin toiminnan.


Olisi kiintoisaa päästä lukemaan tuon lätkämaila katki -joukkueen kulissien takaista kirjeenvaihtoa samalla meiningillä - tai vaikkapa free market think tankien kuten Heartland- tai George C. Marshall -instituuttien sähköposteja... nuo "skeptikkotiedemiehet" kun kuuluvat lähes poikkeuksetta jompaan kumpaan noista (tai molempiin).

;-)


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tietomurto Hadleyn ilmastotutkimuskeskukseen
ViestiLähetetty: La Tammi 09, 2010 1:20 pm 
Poissa

Liittynyt: To Maalis 15, 2007 9:53 am
Viestit: 329
invHTH kirjoitti:
Pakki kirjoitti:
Kuopio? Olisko tässä? *kliks*
Ja samasta paikasta myös Kajaani. *kliks*


Kiitoksia. Alaspäin mennään. FMI:n pieni "hide the decline" :)


Eli tuossa vanhalla tasoituksella,

Kuva

aivan täysin ei viimeiset lukemat täsmää FMI:n uuden kuvaajan kanssa (joka nyt on 10-vuotisella keskiarvolla, viime kuussa 11-vuotisella). Olisiko Helsingin datassa jotain eroa,

Kuva

näyttää viimeiset Helsingin vuodet olevan poissa rytmistä. Tiedä sitten, parempi olisi jos FMI tarjoaisi datat itse.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tietomurto Hadleyn ilmastotutkimuskeskukseen
ViestiLähetetty: La Tammi 09, 2010 1:42 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ma Heinä 09, 2007 10:44 pm
Viestit: 2405
Paikkakunta: Turku
DEGAUSS kirjoitti:
http://web.archive.org/web/20080627194858/http://www.cru.uea.ac.uk/cru/about/history/


CRU on saanu rahotusta shelliltä ja BP:ltä ja omanin arabisulttaanilta ja vaikka miltä.

Mutta vihreet jatkaa kumminkin väitettä että öljyfirmat vastustaa tämmösiä ilmastonmuutosjuttuja? CRU oli iso lähde ipcc:lle, ja vihreiden mielestä öljyteollisuus vastustaa ipcc:tä.

Ei mee nyt kyllä yks yhteen noiden valehtelija kommunisti vihreiden selitykset:

Acknowledgements
This list is not fully exhaustive, but we would like to acknowledge the support of the following funders (in alphabetical order):

British Council, British Petroleum, Broom's Barn Sugar Beet Research Centre, Central Electricity Generating Board, Centre for Environment, Fisheries and Aquaculture Science (CEFAS), Commercial Union, Commission of European Communities (CEC, often referred to now as EU), Council for the Central Laboratory of the Research Councils (CCLRC), Department of Energy, Department of the Environment (DETR, now DEFRA), Department of Health, Department of Trade and Industry (DTI), Eastern Electricity, Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC), Environment Agency, Forestry Commission, Greenpeace International, International Institute of Environmental Development (IIED), Irish Electricity Supply Board, KFA Germany, Leverhulme Trust, Ministry of Agriculture, Fisheries and Food (MAFF), National Power, National Rivers Authority, Natural Environmental Research Council (NERC), Norwich Union, Nuclear Installations Inspectorate, Overseas Development Administration (ODA), Reinsurance Underwriters and Syndicates, Royal Society, Scientific Consultants, Science and Engineering Research Council (SERC), Scottish and Northern Ireland Forum for Environmental Research, Shell, Stockholm Environment Agency, Sultanate of Oman, Tate and Lyle, UK Met. Office, UK Nirex Ltd., United Nations Environment Plan (UNEP), United States Department of Energy, United States Environmental Protection Agency, Wolfson Foundation and the World Wildlife Fund for Nature (WWF).



tähän ei tuc:in kaltaset vastaa.

Vastaapa.

Ensin öljy-yhtiöt väittivät vuosikymmeniä tiedemiesten näkemyksiä vastaan sitä, että ilmastonmuutos on luontaista vaihtelua. Siinä vaiheessa kun ainoastaan pieni vähemmistö salaliittoteoreetikkoja enää muualla kuin USA:ssa olisi uskonut moiseen, vaihtoivat he taktiikkaa: nyt myönnetään ilmastonmuutos, mutta ei tehdä mitään asian eteen (tai jos tehdään, niin se tehdään sademetsiä tuhoamalla, mikä on vielä paskempi homma kuin business as usual). Sitten annetaan hyvän tahdon eleenä pieniä tukirahoja tieteen tekemiseen ja taas on PR kunnossa.

"Ei mee nyt kyllä yks yhteen noiden valehtelija kommunisti vihreiden selitykset." <- olet lapsellinen.

_________________
Harhaluuloja ilmastonmuutoksesta - http://tuukkasimonen.blogspot.com/ Vegetukku - http://vegetukku.fi


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: "hide the decline" Ilmatieteen laitoksen tapaan
ViestiLähetetty: Su Tammi 10, 2010 1:30 am 
Poissa

Liittynyt: Su Syys 24, 2006 6:41 pm
Viestit: 876
invHTH kirjoitti:
FMI:n pieni "hide the decline" :)

Eli tuossa vanhalla tasoituksella,

Kuva

Tässäpä siis ilman invHTH:n päivitystä (vuodet 2007-2009) tuo IL:n sivuilla vuodesta 2007 joulukuun alkuun 2009 roikkunut kuva:
Kuva
sekä nykyinen kuva:
Kuva

Hienosti onnistui "hide the decline" MetOfficen "tempulla" kuten arvailinkin. Nyt ei tarvinnut turhaan muuttaa sivujen tekstiä:
Lainaa:
Oheisessa kuvassa ilmaston lämpeneminen ilmenee siten, että viimeiset pylväät ovat enimmäkseen punaisia ja musta käyrä osoittaa ylöspäin.

Aika velikultia nuo ilmastotieteen ammattilaiset. Olisikohan Tuukalla jotain kommenttia tähän asiaan, jos vaikka jo nyt (pari vuotta sitten ei ollut) olisi kirkastunut mikä tuossa vanhassa käyrässä oli vikana?

_________________
Etpä näytä ymmärtävän tieteestä hölökäsen pöläystä.
-Ronski


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 2034 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1 ... 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136  Seuraava

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: tietää ja 20 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO