Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
|
Sivu 1/1
|
[ 12 viestiä ] |
|
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Ploho
|
Viestin otsikko: Vuoristo-olosuhteet Lähetetty: Pe Touko 13, 2011 11:43 am |
|
Liittynyt: To Tammi 27, 2011 5:42 pm Viestit: 145
|
|
Jo 2000 - 3000 metriä merenpinnan yläpuolella olosuhteet ovat paljon ankarammat kuin matalammalla. Mikä tähän vaikuttaa? Jos maapallon pinta olisi keskimäärin 2000 metriä korkeammalla, olisivatko olosuhteet samanlaiset kuin ne nyt ovat 2000 metrissä?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
KBolt
|
Viestin otsikko: Re: Vuoristo-olosuhteet Lähetetty: Pe Touko 13, 2011 11:49 am |
|
Liittynyt: Ke Marras 21, 2007 12:51 am Viestit: 3464
|
|
Niin, paine on pienempi ja happea heikommin. Ei kait siinä muuta.
_________________ The stupidest last words ever spoken when looking down the barrel of a gun is “You don’t have the guts..."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pikku Gen
|
Viestin otsikko: Re: Vuoristo-olosuhteet Lähetetty: Pe Touko 13, 2011 12:06 pm |
|
Liittynyt: To Kesä 02, 2005 5:53 pm Viestit: 3194
|
Ploho kirjoitti: Jo 2000 - 3000 metriä merenpinnan yläpuolella olosuhteet ovat paljon ankarammat kuin matalammalla. Mikä tähän vaikuttaa? Jos maapallon pinta olisi keskimäärin 2000 metriä korkeammalla, olisivatko olosuhteet samanlaiset kuin ne nyt ovat 2000 metrissä? ...siis, että merenpinta olisi entisellä tasollaan ja kaikki rannikot ~kilsan korkeudessa? Ainakin merenkäyntiä ei oltaisi varmaan keksitty kuin harvoissa ja valituissa paikoissa, eikä ihmiskunta olisi ennen lentoliikenteen keksimistä päässyt levittäytymään kuin sinne minne pääsee kävellen... Vai että ylimalkaan vuoristoa olisi enemmän? Jaa-a, ainakin sää olisi huomattavasti kummallisempi asia. Luultavasti myös ilmastovyöhykkeet. Tai sitten Maapallo olisi ylimalkaan vaan massiivisempi planeetta, millä olisi metkoja vaikutuksia mm. painovoimaan. Tosin eihän me sitä tiedettäisi, kun aina olisi ollut niin. 
_________________ "Ubi est actio hic?" Missä täällä on säpinää?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Ueberweg
|
Viestin otsikko: Re: Vuoristo-olosuhteet Lähetetty: Pe Touko 13, 2011 12:18 pm |
|
Liittynyt: Pe Syys 12, 2008 1:33 pm Viestit: 452
|
Ploho kirjoitti: Jo 2000 - 3000 metriä merenpinnan yläpuolella olosuhteet ovat paljon ankarammat kuin matalammalla. Mikä tähän vaikuttaa? Jos maapallon pinta olisi keskimäärin 2000 metriä korkeammalla, olisivatko olosuhteet samanlaiset kuin ne nyt ovat 2000 metrissä? Ei.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
KBolt
|
Viestin otsikko: Re: Vuoristo-olosuhteet Lähetetty: Pe Touko 13, 2011 12:19 pm |
|
Liittynyt: Ke Marras 21, 2007 12:51 am Viestit: 3464
|
Lainaa: Maapallo olisi ylimalkaan vaan massiivisempi planeetta, millä olisi metkoja vaikutuksia mm. painovoimaan. nimenomaan 
_________________ The stupidest last words ever spoken when looking down the barrel of a gun is “You don’t have the guts..."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Ploho
|
Viestin otsikko: Re: Vuoristo-olosuhteet Lähetetty: Pe Touko 13, 2011 12:36 pm |
|
Liittynyt: To Tammi 27, 2011 5:42 pm Viestit: 145
|
|
Määrittääkö korkeus itsessään olosuhteet vai syntyvätkö ne suhteessa muihin muuttujiin?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
KBolt
|
Viestin otsikko: Re: Vuoristo-olosuhteet Lähetetty: Pe Touko 13, 2011 12:54 pm |
|
Liittynyt: Ke Marras 21, 2007 12:51 am Viestit: 3464
|
|
Kaikki vaikuttaa kaikkeen.
_________________ The stupidest last words ever spoken when looking down the barrel of a gun is “You don’t have the guts..."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
petsku
|
Viestin otsikko: Re: Vuoristo-olosuhteet Lähetetty: Pe Touko 13, 2011 5:52 pm |
|
Liittynyt: La Kesä 06, 2009 2:34 pm Viestit: 1366 Paikkakunta: Espoo
|
|
Olisihan sillä jokin pieni ero - ilmakehä olisi 2km kasvaneen Maapallon säteen vuoksi levittäytynyt aavistuksen verran suuremmalle alalle ja keskimääräinen ilmanpaine olisi ehkä millibaarin (jos senkään vertaa) pienempi.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
EV+
|
Viestin otsikko: Re: Vuoristo-olosuhteet Lähetetty: Pe Touko 13, 2011 6:00 pm |
|
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 11:57 am Viestit: 572
|
petsku kirjoitti: Olisihan sillä jokin pieni ero - ilmakehä olisi 2km kasvaneen Maapallon säteen vuoksi levittäytynyt aavistuksen verran suuremmalle alalle ja keskimääräinen ilmanpaine olisi ehkä millibaarin (jos senkään vertaa) pienempi. Eiku ilmanpaine olisi suurempi. Massiivisempi maa pidättäisi suuremman/tiheämmän ilmakehän.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Astronomy
|
Viestin otsikko: Re: Vuoristo-olosuhteet Lähetetty: Pe Touko 13, 2011 6:01 pm |
|
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 1:34 pm Viestit: 1835 Paikkakunta: Maapallo
|
petsku kirjoitti: Olisihan sillä jokin pieni ero - ilmakehä olisi 2km kasvaneen Maapallon säteen vuoksi levittäytynyt aavistuksen verran suuremmalle alalle ja keskimääräinen ilmanpaine olisi ehkä millibaarin (jos senkään vertaa) pienempi. Nyt tuli eka asiallinen kommentti, kiitos petskulle tästä. Se miten vastasit, oli mielestäni juuri se mitä keskustelun avaaja halusi kysyä.
_________________ "To be is to do" - Socrates "To do is to be" - Sartre "Do Be Do Be Do" - Sinatra — Kurt Vonnegut
|
|
| Ylös |
|
 |
|
petsku
|
Viestin otsikko: Re: Vuoristo-olosuhteet Lähetetty: La Touko 14, 2011 12:51 am |
|
Liittynyt: La Kesä 06, 2009 2:34 pm Viestit: 1366 Paikkakunta: Espoo
|
EV+ kirjoitti: petsku kirjoitti: Olisihan sillä jokin pieni ero - ilmakehä olisi 2km kasvaneen Maapallon säteen vuoksi levittäytynyt aavistuksen verran suuremmalle alalle ja keskimääräinen ilmanpaine olisi ehkä millibaarin (jos senkään vertaa) pienempi. Eiku ilmanpaine olisi suurempi. Massiivisempi maa pidättäisi suuremman/tiheämmän ilmakehän. Hmm, ehkäpä olet oikeassa. En osaa sanoa, onko Maapallon kasvaneen massan vaiko pinta-alan vaikutus merkittävämpi - pitäisi laskea.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Antti Isotalo
|
Viestin otsikko: Re: Vuoristo-olosuhteet Lähetetty: La Touko 14, 2011 1:21 am |
|
Liittynyt: To Joulu 30, 2010 1:51 am Viestit: 93
|
|
Ja samoin ilmastovyöhykkeet eläisivät omaa elämäänsä. Merivirrat ois aikalailla erinäköiset.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Sivu 1/1
|
[ 12 viestiä ] |
|
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: MSNbot Media, Valio ja 9 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|