
Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi? Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012. Haasta itsesi ja osallistu! Tsekkaa video ja kilpailuohjeet.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
spin0
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 1:09 pm |
|
Liittynyt: Su Heinä 08, 2007 6:15 pm Viestit: 6219
|
kahannin kirjoitti: spin0 kirjoitti: Eli olet nyt siis sitä mieltä, että kaasu tosiaan lämmittää kiveä kaikkialla muualla paitsi Venuksessa. Taitaa olla aivan erityiset kivet siellä. :mrgreen: En suinkaan. Vain sitä, että kasvihuonekaasuilmiö ei voi lämmittää kaasua ja ja se edelleen kiveä. Ja siihenhän Sinä tarkennuksesi mukaanet ottanut kantaa. Kuittaan sen hyväksyntänä. Tuossahan sinä taas väität ettei kaasu voi lämmittää kiveä. Vastaapa nyt ihan yksinkertaisesti: Voiko kaasu mielestäsi lämmittää kiveä? Juu vai ei? Voiko kaasu lämmittää kiveä Venuksessa? Juu vai ei?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
kahannin
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 1:21 pm |
|
Liittynyt: La Maalis 06, 2010 12:51 pm Viestit: 382
|
spin0 kirjoitti: kahannin kirjoitti: Venuksessa päivä on pitempi kuin vuosi. Nyt käsiteltävänä olevan ongelman kannalta on olennaista huomata, että silloin myös yö on pitempi kuin vuosi. Se merkitsee sitä, että yöllä sellainen triviaali primäärilämmön lähde kuin Aurinko putoaa pois pelistä. Yössä olevan Venuksen puoliskon pintalämpötila on kuitenkin 450 astetta. Tähän lämpötilaan tarvittava primäärilämpö tulee tietenkin planeetan sisäosista. Päiväpuolella Venuksen pintalämpötila on 480 astetta. Siitä voimme korollaarina päätellä, että Auringonsäteiden lämmittävä vaikutus Venuksen pinnalla on vaivaiset 30 astetta! Mot. LoL! (Tehtävä: Laske faktavirheet. Vihje: keskim. yksi per virke.)Kiitos vihjeestä. Laskin ja sain tulokseksi 0 (nolla) virhettä per lause. [/quote]Oukei. Laitapa sitten ihan aluksi asilliset lähdeviitteet seuraaville esittämillesi väittämille: 1. Väitit Venuksen yön ja päivän vaihtelun olevan pidempi jakso kuin vuosi. Annapa lähdeviite virheelliselle tiedollesi Venuksen aurinkovuorokauden pituudesta. 2. Teit väittämiä Venuksen pintalämpötiloista ja väitit niiden vuorokautisen vaihtelun olevan peräti 30 astetta. Laitapa lähdeviite virheellisille tiedoillesi Venuksen pintalämpötilojen diurnaalisesta vaihtelusta. [/quote] Nytkö alat vasta perehtymään asiaan ja olet keuhkollut jo monen viestin ajan aivan kuin olisit jotain tiennyt.
Venuksen aurinkovurokausi on 244,3 vrk ja vuosi 224,70 vrk (http://www.ursa.fi/kosmos/v/venus.html). Pinnan keskilämpötila on 465 astetta, päivänpuolella 480 ja yön puolella 450 astetta. http://www.nasa.gov/worldbook/venus_worldbook.html.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
linkki
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 1:26 pm |
|
Liittynyt: La Maalis 14, 2009 12:41 pm Viestit: 1262 Paikkakunta: Espoo
|
|
| Ylös |
|
 |
|
kahannin
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 1:29 pm |
|
Liittynyt: La Maalis 06, 2010 12:51 pm Viestit: 382
|
spin0 kirjoitti: kahannin kirjoitti: spin0 kirjoitti: Eli olet nyt siis sitä mieltä, että kaasu tosiaan lämmittää kiveä kaikkialla muualla paitsi Venuksessa. Taitaa olla aivan erityiset kivet siellä.  En suinkaan. Vain sitä, että kasvihuonekaasuilmiö ei voi lämmittää kaasua ja ja se edelleen kiveä. Ja siihenhän Sinä tarkennuksesi mukaanet ottanut kantaa. Kuittaan sen hyväksyntänä. Tuossahan sinä taas väität ettei kaasu voi lämmittää kiveä. Vastaapa nyt ihan yksinkertaisesti: Voiko kaasu mielestäsi lämmittää kiveä? Juu vai ei? Voiko kaasu lämmittää kiveä Venuksessa? Juu vai ei? Venuksessa planeetan sisältä tuleva lämpö lämmittää kivet ja ne lämmittävät edelleen sen ilmakehän. Kasvihuoneilmiöllä ei ole asian kanssa mitään tekemistä. Sinäkin näemmä olet sen myöntänyt, kun et selitä, miten kasvihuoneilmiö muka voisi lämmittää kiviä Venuksessa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
spin0
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 1:50 pm |
|
Liittynyt: Su Heinä 08, 2007 6:15 pm Viestit: 6219
|
kahannin kirjoitti: Nytkö alat vasta perehtymään asiaan ja olet keuhkollut jo monen viestin ajan aivan kuin olisit jotain tiennyt. Päätit sitten näemmä ryhtyä tietämättömän lisäksi epärehelliseksikin. Lähteissäsi ei sanota sellaista mitä väität niiden sanovan. kahannin kirjoitti: Venuksen aurinkovurokausi on 244,3 vrk ja vuosi 224,70 vrk ( http://www.ursa.fi/kosmos/v/venus.html). Ei. Sivulla ei mainita mitään Venuksen aurinkovuorokauden pituudesta, vain pyörähdysaika mikä ei ole sama kuin aurinkovuorokausi 116,75 vrk (vihje: vilkaise samalta sivulta akselin kaltevuus). Kaikki väitteesi Venuksen aurinkovuorokauden pituudesta olivat siis VÄÄRIN. Pelkällä tietämättömyydellä on heikko perustella yhtikäs mitään. kahannin kirjoitti: Pinnan keskilämpötila on 465 astetta, päivänpuolella 480 ja yön puolella 450 astetta. http://www.nasa.gov/worldbook/venus_worldbook.html. Nyhän sinä keksit aivan omiasi. Koko sivulla ei esiinny lukuja 480 ja 450 astetta, eikä siellä puhuta mitään väittämistäsi päivä- ja yöpuolen lämpötilaeroista. Olet keksinyt ne erot ihan itse. Havaintojen mukaan Venuksen pinnan keskilämpötilan vuorokautinen vaihtelu on noin 0 (nolla) astetta: Average temperature: 737 K (464 C) Diurnal temperature range: ~0( http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/fa ... sfact.html) Nolla. Eli väittämääsi vaihtelua ei ole havaittu. Koko päättelyketjusi Venuksen lämpötiloista luhistui juuri kuin korttitalo. Tämä on harvalle mikään yllätys.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
spin0
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 2:24 pm |
|
Liittynyt: Su Heinä 08, 2007 6:15 pm Viestit: 6219
|
kahannin kirjoitti: spin0 kirjoitti: Tuossahan sinä taas väität ettei kaasu voi lämmittää kiveä. Vastaapa nyt ihan yksinkertaisesti: Voiko kaasu mielestäsi lämmittää kiveä? Juu vai ei? Voiko kaasu lämmittää kiveä Venuksessa? Juu vai ei? Venuksessa planeetan sisältä tuleva lämpö lämmittää kivet ja ne lämmittävät edelleen sen ilmakehän. Kasvihuoneilmiöllä ei ole asian kanssa mitään tekemistä. Tulkitsen nyt tuon väistelysi myöntäväksi vastaukseksi kumpaankin yksinkertaiseen kysymykseen. Siis sinunkin mielestäsi kaasu voi lämmittää kiveä niin Maassa kuin Venuksessakin. Uskon että useimmat muutkin ovat asiasta samaa mieltä. kahannin kirjoitti: Sinäkin näemmä olet sen myöntänyt, kun et selitä, miten kasvihuoneilmiö muka voisi lämmittää kiviä Venuksessa. En ole esittänyt tässä ketjussa moisia väittämiä. Lisäksi ketjussa on annettu linkkejä toiseen ketjuun jossa voit argumenttejani lukea ja ottaa niihin halutessasi kantaakin siellä. Tässä ketjussa on tarkasteltu sinun "terveen järkesi" tuottamia perusteettomia väittämiä, joihin on liittynyt silkkaa tietämättömyyttä spekulointiesi kohteesta Venuksesta.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
kahannin
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 2:26 pm |
|
Liittynyt: La Maalis 06, 2010 12:51 pm Viestit: 382
|
spin0 kirjoitti: kahannin kirjoitti: Nytkö alat vasta perehtymään asiaan ja olet keuhkollut jo monen viestin ajan aivan kuin olisit jotain tiennyt. Päätit sitten näemmä ryhtyä tietämättömän lisäksi epärehelliseksikin. Lähteissäsi ei sanota sellaista mitä väität niiden sanovan. kahannin kirjoitti: Venuksen aurinkovurokausi on 244,3 vrk ja vuosi 224,70 vrk ( http://www.ursa.fi/kosmos/v/venus.html). Ei. Sivulla ei mainita mitään Venuksen aurinkovuorokauden pituudesta, vain pyörähdysaika mikä ei ole sama kuin aurinkovuorokausi 116,75 vrk (vihje: vilkaise samalta sivulta akselin kaltevuus). Kaikki väitteesi aurinkovuorokauden pituudesta olivat siis virheellisiä. kahannin kirjoitti: Pinnan keskilämpötila on 465 astetta, päivänpuolella 480 ja yön puolella 450 astetta. http://www.nasa.gov/worldbook/venus_worldbook.html. Nyhän sinä keksit aivan omiasi. Koko sivulla ei esiinny lukuja 480 ja 450 astetta, eikä siellä puhuta mitään väittämistäsi päivä- ja yöpuolen lämpötilaeroista. Olet keksinyt ne erot ihan itse. Havaintojen mukaan Venuksen pinnan keskilämpötilan vuorokautinen vaihtelu on noin 0 (nolla) astetta: Average temperature: 737 K (464 C) Diurnal temperature range: ~0( http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/fa ... sfact.html) Nolla. Eli väittämääsi vaihtelua ei ole havaittu. Koko päättelyketjusi Venuksen lämpötiloista luhistui juuri kuin korttitalo. Tämä on harvalle mikään yllätys. Kiitoksia tarkennuksista. Ne eivät kuitenkaan muuta sitä tosiasiaa, että Venuksessa yön puolella aurinko ei paista useaan kuukauteen, joten sen primäärienergia putoaa sinä aikana pois. Pintaa ja ilmakehää lämmittää siten planeetan sisäosista tuleva lämpö arvoon noin 450 astetta. Diurnaalisuus Maapallolla merkitsee 24 tuntia. Sitä on vaikea soveltaa Venukseen, koska siellä vuorkauden pituus on n. 244 päivää. Näin ollen kyseisen kohdan arvo viitteessäsi ei ole todiste siitä, että päivän ja yön puolella lämpötilat olisivat samat. Jo terveellä järjellä ymmärtää, että Auringolla on pitää olla sen verran funktiota Venuksen lämmittämisessä, että muutaman kuukauden pituisen päivän aikaan pinnan lämpötila nousee planeetan sisäisen lämmön antamasta 450 asteesta 480 asteeseen. Yön ja päivänpuolen lukuarvoista saadaan keskiarvoksi 465 astetta. Pakko sanoa, vaikka tiedänkin, että repäiset pelipuserosi: Kasvihuoneilmiölle ei jää asiassa mitään tekemistä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
spin0
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 3:55 pm |
|
Liittynyt: Su Heinä 08, 2007 6:15 pm Viestit: 6219
|
spin0 kirjoitti: kahannin kirjoitti: Nytkö alat vasta perehtymään asiaan ja olet keuhkollut jo monen viestin ajan aivan kuin olisit jotain tiennyt. Päätit sitten näemmä ryhtyä tietämättömän lisäksi epärehelliseksikin. Lähteissäsi ei sanota sellaista mitä väität niiden sanovan. kahannin kirjoitti: Venuksen aurinkovurokausi on 244,3 vrk ja vuosi 224,70 vrk ( http://www.ursa.fi/kosmos/v/venus.html). Ei. Sivulla ei mainita mitään Venuksen aurinkovuorokauden pituudesta, vain pyörähdysaika mikä ei ole sama kuin aurinkovuorokausi 116,75 vrk (vihje: vilkaise samalta sivulta akselin kaltevuus). Kaikki väitteesi aurinkovuorokauden pituudesta olivat siis virheellisiä. kahannin kirjoitti: Pinnan keskilämpötila on 465 astetta, päivänpuolella 480 ja yön puolella 450 astetta. http://www.nasa.gov/worldbook/venus_worldbook.html. Nyhän sinä keksit aivan omiasi. Koko sivulla ei esiinny lukuja 480 ja 450 astetta, eikä siellä puhuta mitään väittämistäsi päivä- ja yöpuolen lämpötilaeroista. Olet keksinyt ne erot ihan itse. Havaintojen mukaan Venuksen pinnan keskilämpötilan vuorokautinen vaihtelu on noin 0 (nolla) astetta: Average temperature: 737 K (464 C) Diurnal temperature range: ~0( http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/fa ... sfact.html) Nolla. Eli väittämääsi vaihtelua ei ole havaittu. Koko päättelyketjusi Venuksen lämpötiloista luhistui juuri kuin korttitalo. Tämä on harvalle mikään yllätys. kahannin kirjoitti: [b]Kiitoksia tarkennuksista. Ne eivät kuitenkaan muuta sitä tosiasiaa, että Venuksessa yön puolella aurinko ei paista useaan kuukauteen, joten sen primäärienergia putoaa sinä aikana pois. Pintaa ja ilmakehää lämmittää siten planeetan sisäosista tuleva lämpö arvoon noin 450 astetta. Ja tämä tuulesta temmattu väittämäsi on jäänyt edelleenkin täysin perusteettomaksi. Aiemmin esittämäsi perusteet on osoitettu virheellisiksi. Et omaa edes alkeistason tietämystä Venuksesta ja silti koet olevasi pätevä arvioimaan sen olosuhteita. Alkaakin näyttää siltä, että sinun "terve järkesi" ei perustukaan järkeen tai tietoon vaan uskoon. Uskot kuvittelemiesi asioiden olevan tosia vieläpä silloinkin kun ne sinulle erikseen osoitetaan virheellisiksi. kahannin kirjoitti: Diurnaalisuus Maapallolla merkitsee 24 tuntia. Sitä on vaikea soveltaa Venukseen, koska siellä vuorkauden pituus on n. 244 päivää. Näin ollen kyseisen kohdan arvo viitteessäsi ei ole todiste siitä, että päivän ja yön puolella lämpötilat olisivat samat. Planetologian yhteydessä diurnaalinen tarkoittaa vuorokautista vaihtelua kyseessä olevalla planeetalla. Maapallo ei ole tässäkään suhteessa universumin napa, joten vaikka se diurnaalisen jakson pituus onkin täällä maapallolla 24 tuntia on jakson pituus muilla planeetoilla eri. Toisin sanoen on kertakaikkisen idioottimaista yrittää väittää että linkkaamallani NASA:n Venus-sivulla puhuttaisiinkin maapallon 24h vaihtelusta eikä Venuksen vuorokauden pituuden mukaisesta vaihtelusta. kahannin kirjoitti: Jo terveellä järjellä ymmärtää, että Auringolla on pitää olla sen verran funktiota Venuksen lämmittämisessä, että muutaman kuukauden pituisen päivän aikaan pinnan lämpötila nousee planeetan sisäisen lämmön antamasta 450 asteesta 480 asteeseen. Yön ja päivänpuolen lukuarvoista saadaan keskiarvoksi 465 astetta. Pakko sanoa, vaikka tiedänkin, että repäiset pelipuserosi: Kasvihuoneilmiölle ei jää asiassa mitään tekemistä. Sinun "terve järkesi" tuottaa nyt silkkoja mielikuvitusjuttuja. Väittämäsi 30 asteen vuorokautinen vaihtelu on ihan ITSE TYHJÄSTÄ KEKSIMÄSI asia, joka ei vastaa havaintoja. Havaintojen mukaan vuorokautinen vaihtelu on noin nolla. "Terve järki" ei toimi jos ei suostu olemaan älyllisesti rehellinen. Näymme lähestyneen asymptoottisesti denialismin ydintä monella tasolla: tietämättömyys, suuret luulot omasta "terveestä järjestä", usko omiin luuloihin päinvastaisten todisteidenkin edessä, väittämien perusteettomuus, epärehellisyys, ja salaliittoteoretisointikin tuli ketjussa aiemmin esille (ei voi olla ilmastoketjua ilman tiedemiesten Sala Liittoa).
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Valio
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 4:36 pm |
|
Liittynyt: Su Maalis 14, 2010 10:52 pm Viestit: 851
|
spin0 kirjoitti: spin0 kirjoitti: kahannin kirjoitti: Nytkö alat vasta perehtymään asiaan ja olet keuhkollut jo monen viestin ajan aivan kuin olisit jotain tiennyt. Päätit sitten näemmä ryhtyä tietämättömän lisäksi epärehelliseksikin. Lähteissäsi ei sanota sellaista mitä väität niiden sanovan. kahannin kirjoitti: Venuksen aurinkovurokausi on 244,3 vrk ja vuosi 224,70 vrk ( http://www.ursa.fi/kosmos/v/venus.html). Ei. Sivulla ei mainita mitään Venuksen aurinkovuorokauden pituudesta, vain pyörähdysaika mikä ei ole sama kuin aurinkovuorokausi 116,75 vrk (vihje: vilkaise samalta sivulta akselin kaltevuus). Kaikki väitteesi aurinkovuorokauden pituudesta olivat siis virheellisiä. kahannin kirjoitti: Pinnan keskilämpötila on 465 astetta, päivänpuolella 480 ja yön puolella 450 astetta. http://www.nasa.gov/worldbook/venus_worldbook.html. Nyhän sinä keksit aivan omiasi. Koko sivulla ei esiinny lukuja 480 ja 450 astetta, eikä siellä puhuta mitään väittämistäsi päivä- ja yöpuolen lämpötilaeroista. Olet keksinyt ne erot ihan itse. Havaintojen mukaan Venuksen pinnan keskilämpötilan vuorokautinen vaihtelu on noin 0 (nolla) astetta: Average temperature: 737 K (464 C) Diurnal temperature range: ~0( http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/fa ... sfact.html) Nolla. Eli väittämääsi vaihtelua ei ole havaittu. Koko päättelyketjusi Venuksen lämpötiloista luhistui juuri kuin korttitalo. Tämä on harvalle mikään yllätys. kahannin kirjoitti: Kiitoksia tarkennuksista. Ne eivät kuitenkaan muuta sitä tosiasiaa, että Venuksessa yön puolella aurinko ei paista useaan kuukauteen, joten sen primäärienergia putoaa sinä aikana pois. Pintaa ja ilmakehää lämmittää siten planeetan sisäosista tuleva lämpö arvoon noin 450 astetta. Ja tämä tuulesta temmattu väittämäsi on jäänyt edelleenkin täysin perusteettomaksi. Aiemmin esittämäsi perusteet on osoitettu virheellisiksi. Et omaa edes alkeistason tietämystä Venuksesta ja silti koet olevasi pätevä arvioimaan sen olosuhteita. Alkaakin näyttää siltä, että sinun "terve järkesi" ei perustukaan järkeen tai tietoon vaan uskoon. Uskot kuvittelemiesi asioiden olevan tosia vieläpä silloinkin kun ne sinulle erikseen osoitetaan virheellisiksi. kahannin kirjoitti: Diurnaalisuus Maapallolla merkitsee 24 tuntia. Sitä on vaikea soveltaa Venukseen, koska siellä vuorkauden pituus on n. 244 päivää. Näin ollen kyseisen kohdan arvo viitteessäsi ei ole todiste siitä, että päivän ja yön puolella lämpötilat olisivat samat. Planetologian yhteydessä diurnaalinen tarkoittaa vuorokautista vaihtelua kyseessä olevalla planeetalla. Maapallo ei ole tässäkään suhteessa universumin napa, joten vaikka se diurnaalisen jakson pituus onkin täällä maapallolla 24 tuntia on jakson pituus muilla planeetoilla eri. Toisin sanoen on kertakaikkisen idioottimaista yrittää väittää että linkkaamallani NASA:n Venus-sivulla puhuttaisiinkin maapallon 24h vaihtelusta eikä Venuksen vuorokauden pituuden mukaisesta vaihtelusta. kahannin kirjoitti: Jo terveellä järjellä ymmärtää, että Auringolla on pitää olla sen verran funktiota Venuksen lämmittämisessä, että muutaman kuukauden pituisen päivän aikaan pinnan lämpötila nousee planeetan sisäisen lämmön antamasta 450 asteesta 480 asteeseen. Yön ja päivänpuolen lukuarvoista saadaan keskiarvoksi 465 astetta. Pakko sanoa, vaikka tiedänkin, että repäiset pelipuserosi: Kasvihuoneilmiölle ei jää asiassa mitään tekemistä. [b]Sinun "terve järkesi" tuottaa nyt silkkoja mielikuvitusjuttuja. Väittämäsi 30 asteen vuorokautinen vaihtelu on ihan ITSE TYHJÄSTÄ KEKSIMÄSI asia, joka ei vastaa havaintoja. Havaintojen mukaan vuorokautinen vaihtelu on noin nolla. "Terve järki" ei toimi jos ei suostu olemaan älyllisesti rehellinen. Näymme lähestyneen asymptoottisesti denialismin ydintä monella tasolla: tietämättömyys, suuret luulot omasta "terveestä järjestä", usko omiin luuloihin päinvastaisten todisteidenkin edessä, väittämien perusteettomuus, epärehellisyys. Keskustelua sivusta seuranneena sanoisin, että määrtitelmä sopii erittäin hyvin itseesikin. Tapelkaa lapset, setä antaa tikkarin. 
_________________ On paljon parempi tietää kaikesta jotakin, kuin jostakin kaikki. Pascal
Ja muutoin olen sitä mieltä, että Petteri Taalas pitää erottaa!
|
|
| Ylös |
|
 |
|
spin0
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 4:51 pm |
|
Liittynyt: Su Heinä 08, 2007 6:15 pm Viestit: 6219
|
Valio kirjoitti: spin0 kirjoitti: kahannin kirjoitti: Jo terveellä järjellä ymmärtää, että Auringolla on pitää olla sen verran funktiota Venuksen lämmittämisessä, että muutaman kuukauden pituisen päivän aikaan pinnan lämpötila nousee planeetan sisäisen lämmön antamasta 450 asteesta 480 asteeseen. Yön ja päivänpuolen lukuarvoista saadaan keskiarvoksi 465 astetta. Pakko sanoa, vaikka tiedänkin, että repäiset pelipuserosi: Kasvihuoneilmiölle ei jää asiassa mitään tekemistä. Sinun "terve järkesi" tuottaa nyt silkkoja mielikuvitusjuttuja. Väittämäsi 30 asteen vuorokautinen vaihtelu on ihan ITSE TYHJÄSTÄ KEKSIMÄSI asia, joka ei vastaa havaintoja. Havaintojen mukaan vuorokautinen vaihtelu on noin nolla. "Terve järki" ei toimi jos ei suostu olemaan älyllisesti rehellinen. Näymme lähestyneen asymptoottisesti denialismin ydintä monella tasolla: tietämättömyys, suuret luulot omasta "terveestä järjestä", usko omiin luuloihin päinvastaisten todisteidenkin edessä, väittämien perusteettomuus, epärehellisyys. Keskustelua sivusta seuranneena sanoisin, että määrtitelmä sopii erittäin hyvin itseesikin. Tapelkaa lapset, setä antaa tikkarin.  Tikkarin voit pitää. Sen sijaan setä on hyvä ja ottaa ja perustelee. Olethan seurannut tätä ketjua joten: Ole hyvä ja osoita toteen tässä ketjussa osoittamani tietämättömyys. Ole hyvä ja osoita toteen tässä ketjussa osoittamani suuret luulot omasta "terveestä järjestäni". Ole hyvä ja osoita toteen tässä ketjussa osoittamani usko omiin luuloihin päinvastaisten todisteidenkin edessä. Ole hyvä ja osoita toteen väittämieni perusteettomuus tässä ketjussa. Ole hyvä ja osoita olleeni epärehellinen tässä ketjussa. Noita kaikkia on todellakin esiintynyt tässä ketjussa (plus salaliittoteoretisointi). Sinulla on nyt oikein hyvä tilaisuus osoittaa minun syyllistyneen niihin, kun semmoista kerran väität. Tai vaihtoehtoisesti imeä sitä nekkua ja miettiä omien nitinöidesi perusteita.
Viimeksi muokannut spin0 päivämäärä Su Elo 01, 2010 4:57 pm, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Johnny B
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 4:56 pm |
|
Liittynyt: To Kesä 25, 2009 1:33 pm Viestit: 180
|
|
| Ylös |
|
 |
|
spin0
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 5:02 pm |
|
Liittynyt: Su Heinä 08, 2007 6:15 pm Viestit: 6219
|
|
^ Onkohan sinulla laittaa tuosta Lubos/Goddard-aiheesta jotakin tieteellistä artikkelia? Blogeissa kun kuka vaan voi kirjotella ihan mitä vaan ihan mistä aiheesta tahansa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Johnny B
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 5:16 pm |
|
Liittynyt: To Kesä 25, 2009 1:33 pm Viestit: 180
|
spin0 kirjoitti: ^ Onkohan sinulla laittaa tuosta Lubos/Goddard-aiheesta jotakin tieteellistä artikkelia? Blogeissa kun kuka vaan voi kirjotella ihan mitä vaan ihan mistä aiheesta tahansa. Ei ole, mutta mielenkiintoinen argumentti, ja luotan kyllä siihen, että Motl jotain fysiikasta ymmärtää. Lienee kuitenkin väärässä (Motl).
|
|
| Ylös |
|
 |
|
kahannin
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 5:20 pm |
|
Liittynyt: La Maalis 06, 2010 12:51 pm Viestit: 382
|
spin0 kirjoitti: Sinun "terve järkesi" tuottaa nyt silkkoja mielikuvitusjuttuja. Väittämäsi 30 asteen vuorokautinen vaihtelu on ihan ITSE TYHJÄSTÄ KEKSIMÄSI asia, joka ei vastaa havaintoja. Havaintojen mukaan vuorokautinen vaihtelu on noin nolla. "Terve järki" ei toimi jos ei suostu olemaan älyllisesti rehellinen. Näymme lähestyneen asymptoottisesti denialismin ydintä monella tasolla: tietämättömyys, suuret luulot omasta "terveestä järjestä", usko omiin luuloihin päinvastaisten todisteidenkin edessä, väittämien perusteettomuus, epärehellisyys, ja salaliittoteoretisointikin tuli ketjussa aiemmin esille (ei voi olla ilmastoketjua ilman tiedemiesten Sala Liittoa).. OK. Viimeisimpien satelliittimittausten mukaan Venuksen pinnan lämpötilaa pidetään todella yhtenäisenä. Koska yöpuolella on sama lämpötila kuin päivänpuolella, niin se merkitsee sitä, että auringon valolla ei ole juurikaan vaikutusta Venuksen pintaan! Kaikki lämpö pinnalle tulee siis Venuksen sisäosista! Auringon valo träppäytyy Venuksen ilmakehään. Kiitoksia sinnikkyydestäsi tässä asiassa. Autoit minua suuresti.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Juho Akola
|
Viestin otsikko: Re: Nasa, Noaa & Met Office: Ilmaston lämpeneminen kiistatonta Lähetetty: Su Elo 01, 2010 5:38 pm |
|
Liittynyt: Ti Marras 10, 2009 7:20 pm Viestit: 1138 Paikkakunta: Paimio
|
kahannin kirjoitti: OK. Viimeisimpien satelliittimittausten mukaan Venuksen pinnan lämpötilaa pidetään todella yhtenäisenä. Koska yöpuolella on sama lämpötila kuin päivänpuolella, niin se merkitsee sitä, että auringon valolla ei ole juurikaan vaikutusta Venuksen pintaan! Kaikki lämpö pinnalle tulee siis Venuksen sisäosista! Auringon valo träppäytyy Venuksen ilmakehään.
Kiitoksia sinnikkyydestäsi tässä asiassa. Autoit minua suuresti. Vuoksesi toivon, että kommenttisi oli tarkoitettu vitsiksi. Oletko ajatellut sekuntiakaan että mistä se lämpöenergia sinne Venus-kuoreen alunperin tulee? Auringosta. Mikä estää pintaa jäähtymästä kovin yön aikana - ilmeisimmin kaasukehän lämpöä pidättävät ominaisuudet, suuri ominaislämpökapasiteetti sekä mutulla arvelisin lisäksi että sääilmiöiden nopeuttama terminen tasoittuminen. Vähän sama kun väittäisit että altakastelevaan ruukkuun vesi tulee lautaselta eikä hanasta. Tiedämme muutenkin ko. planeetasta melko vähän eikä se ole edes verrannollinen maapallon kanssa - sieltä puuttuu vesikehä. Turhaa pohdimme koko planeettaa. Jos siis lopettaisit tuon rikkinäisen levysi jankkaamiseen, ilmeisesti itsekeksimäsi väite on debunkattu jo täällä sekä Ilmastofoorumilla. Keskittyisit olennaisiin asioihin.
_________________ "Bad news is good news. Good news is no news."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|