Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Simplex
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: Su Helmi 05, 2012 7:18 pm |
|
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2010 2:36 pm Viestit: 523
|
|
Sähköpostin sisällön yksityisyys nykyisellään (esim. Google mail, Yahoo ja Hotmail) on hyvin kyseenalainen. Kertoohan mm. Google kohdentavansa mainontaa sähköpostiviestien sisällön mukaan. Todennäköisesti samalla tavalla toimivat muutkin ilmaista sähköpostia tarjoavat palveluntarjoajat.
Toinen yksityisyyteen vaikuttava seikka on se, että siirretäänkö sähköpostiliikenne salattuna kahden palvelun välillä tai salattuna kahden yrityksen välillä - Mahdollisesti ei. Tällöin "kuka tahansa" pääsee lukemaan sähköpostiliikenteen ja sähköpostin sisällön.
Esimerkiksi, suuri osa Suomen ulkomaisesta internet-liikenteestä kulkee Ruotsin kautta, ja Ruotsin tiedustelupalvelu seuraa aktiivisesti maan läpi kulkevaa internet-liikennettä.
Erinäisillä tahoilla on kaupallisia intressejä (ja tekniset mahdollisuudet) seurata ja tutkia sähköpostiliikennettä. Aina kun lähetät sähköpostitse (esim. taloudellisesti arkaluontoista) tietoa, asia suurella todennäköisyydellä menee myös kolmansien osapuolten tietoisuuteen.
Ainoa tapa varmistaa yksityisyys ja luottamuksellisuus on käyttää tiedon salausta. Toisin sanoen, sähköposti salataan lähetyspäässä ennen lähettämistä, ja vastaanottaja purkaa salauksen vastaanottopäässä, omalla koneellaan. Tämäkään ei ole täysin aukoton menetelmä, mutta on huomattavasti parempi kuin nykyinen, epämääräisen ja valheellisen luottamuksen tunteen antava systeemi.
Sähköpostin salaamiseen löytyy ilmaisia ohjelmistoja, jotka käyttävät vahvaa PGP-salausta.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
shazzle
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: Ke Helmi 08, 2012 9:08 pm |
|
Liittynyt: Ke Tammi 30, 2008 6:15 pm Viestit: 46 Paikkakunta: Helsinki
|
http://plommer.puheenvuoro.uusisuomi.fi ... nt-1367477 Kirjoitukseni aiheesta. Asia on vakava ja uhkaa siirtää itsemääräämisvaltaamme suoraan Hollywoodiin. 'ACTA komitea', joka koostuisi vaaleitta valituista ihmisistä kertoisi miten sopimusta tulkitaan. Eivät kuulosta ihan fiksulta... http://mpan-web.ucnp.info/Stop_ACTA.pdf tässä yksi ehdotus mielenosoituksen kyltiksi
_________________ "One thing is certain, that life flies.
One thing is certain, and the rest is lies."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Simplex
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: Ke Helmi 08, 2012 10:56 pm |
|
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2010 2:36 pm Viestit: 523
|
|
Eräs skenaario on se, että kaikessa nettiliikenteessä aletaan käyttämään vahvaa salausta - esimerkiksi sähköpostin, "messengerin", tiedostojen siirron jne. suhteen, jolloin nettiliikenteen urkkiminen viranomaisten toimesta muuttuu käytännössä mahdottomaksi. Tällöin viranomaisilla ainoaksi vaihtoehdoksi jää se, että kaikenlainen salaus kielletään, ja että salattua tiedonsiirtoa käyttävät tuomitaan automaattisesti rikollisina.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
SamiL
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: To Helmi 09, 2012 12:22 am |
|
Liittynyt: Pe Tammi 27, 2012 8:24 pm Viestit: 10
|
|
| Ylös |
|
 |
|
PSYbuse
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: To Helmi 09, 2012 2:37 am |
|
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 12:04 pm Viestit: 489
|
Sähköpostitse lähestytty sekä eu-edustajia, että sitä 'ihka omaa' kansanedustajaa. Sekä levitetty infoa aiheessta sosiaalisessa mediassa. Katson tehneeni oman pienen osani ACTA:n ratifioimisen estämiseksi. Tehkääpä immeiset samoin. 
_________________ Mielipiteeni voi muuttua, muttei se tosiasia, että olen oikeassa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
PSYbuse
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: To Helmi 09, 2012 4:59 pm |
|
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 12:04 pm Viestit: 489
|
Satu Hassi vastasi viestiini jopa heti seuraavana päivänä!  Toivottavasti tämä innostaa muitakin kansalaisaktiivisuuteen ja pommittamaan ennen kaikkea muiden puolueiden, kuin vihreiden eu-edustajia! Lainaa: Hei, Kiitos yhteydenotostasi. Vihreä ryhmä on vastustanut ACTAa alusta asti ja ollut sen suhteen aktiivinen. Syitä ovat mm. se, että 1) neuvotteluja on käyty pienen valtiojoukon kesken, mukana ovat olleet vain EU, USA ja 8 muuta valtiota. Kehitysmaat, joita se eniten haittaa, ja WIPO on jätetty ulkopuolelle. 2) siinä on internet-lainsäädäntöön liittyviä ehdotuksia, jotka ovat ristiriidassa EU-lainsäädännössä kanssa (perusoikeuksien vastaisia). http://www.greens-efa.eu/acta-anti-coun ... .html.html3) se estää rinnakkaislääkkeiden pääsyn kehitysmaiden markkinoille. http://www.greens-efa.eu/fileadmin/dam/ ... icines.pdf Heidi Hautala kirjoitti ACTAsta blogissaan jo vuonna 2010 http://www.vihreat.fi/node/4770 Ohessa myös ryhmämme ehdotus parlamentin päätöslauselmaksi http://www.greens-efa.eu/anti-counterfe ... -2835.html> http://www.greens-efa.eu/anti-counterfe ... -2835.html ACTA on nyt kevään aikana parlamentissa. Vihreä ryhmä tekee töitä, jotta muutkin ryhmät äänestäisivät sitä vastaan. Tärkeimmät käsittelyvaliokunnat ovat kansalaisoikeuksien, oikeusasioiden ja kansainvälisen kaupan valiokunnat. Näiden valiokuntien liberaali- ja sosiaalidemokraattijäsenet ovat vaa'ankieliasemassa, joten lähettämälläsi viestillä ja vetoomuksilla voi olla suuri merkitys lopputulokseen. Ystävällisin terveisin, Satu
_________________ Mielipiteeni voi muuttua, muttei se tosiasia, että olen oikeassa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
OzziXX
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: Pe Helmi 10, 2012 11:15 am |
|
Liittynyt: Pe Kesä 01, 2007 11:48 am Viestit: 2343
|
Noniin hipit! Viron pääministeri Andrus Ansip kirjoitti: ACTA-sopimuksen vastustajien täytyy olla huumeidenkäyttäjiä Verkkouutiset 10.2.2012Kyllä se näköjään etelän veljetkin osaavat valita päättäjänsä yhtä hyvin kuin täällä meillä.. 
_________________ "Kaikki paha tulee idästä. Kysy vaikka ruotsalaisilta!"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
PSYbuse
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: Ti Helmi 14, 2012 12:59 am |
|
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 12:04 pm Viestit: 489
|
|
| Ylös |
|
 |
|
PSYbuse
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: Ti Helmi 14, 2012 1:04 am |
|
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 12:04 pm Viestit: 489
|
Tukholmassa oli mielenosoitus ACTAa vastaan -> yli 10000 ihmistä. Unkarissa osoitettiin myös, enemmän mielenosoittajia kuin Tukholmassa. Mitä kävikään, kun Helsingissä oli ACTA-mielenosoitus?? ~400 mielenosoittajaa. Olemme kyllä sellainen lammaskansa, että hävettää.. 
_________________ Mielipiteeni voi muuttua, muttei se tosiasia, että olen oikeassa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
OzziXX
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: Ti Helmi 14, 2012 7:33 am |
|
Liittynyt: Pe Kesä 01, 2007 11:48 am Viestit: 2343
|
PSYbuse kirjoitti: Tukholmassa oli mielenosoitus ACTAa vastaan -> yli 10000 ihmistä. Unkarissa osoitettiin myös, enemmän mielenosoittajia kuin Tukholmassa. Mitä kävikään, kun Helsingissä oli ACTA-mielenosoitus?? ~400 mielenosoittajaa. Olemme kyllä sellainen lammaskansa, että hävettää..  No, eipä meillä ole media kovasti rumpua lyöny koko ACTA:sta. Väitän että se osa joka meitin väestöstä on millään tavalla huomannu koko asian on aika minimaalinen, ja niistäkään suurinta osaa koko asia ei jaksa kiinnostaa, niinkuin ei mikään muukaan.
_________________ "Kaikki paha tulee idästä. Kysy vaikka ruotsalaisilta!"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Bushmaster
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: Ti Helmi 14, 2012 7:37 am |
|
Liittynyt: To Joulu 13, 2007 9:37 pm Viestit: 2783 Paikkakunta: Internets
|
Niin kauaa kun fyysisiä palvelimia ei aleta sulkea ja palveluntarjoajia alistamaan kattaville DNS-suluille, ei netin normaali waretus ja muut ilmiöt vähene tippaakaan, vaikka läntinen yhteisö julistaisi sodan nettiä vastaan.  Mutta siis ajatuksenahan se on aivan anaalikanaalista, että mä kirjoitan 10 vuotta hyvää kirjaa ja sitten joku copypasteaa siitä ilmaiseen jakoon kopion piraattilahdelle enkä saa senttiäkään siitä. Jos piraatit ovat levy-yhtiöitä ja kustantamoita vastaan niin sitten se on ymmärrettävää, jos tekijä saa 20 euron tuotteesta 0.50-1.00 euron korvauksen, sen sijaan, että tekijä myisi suoraan netissä kopioita ko. tuotteesta esim 2-3 eurolla - ostaja saisi sen jopa 10x halvemmalla, mutta tekijän kate olisi silti 200% suurempi. Esim. mä olen suunnitellut, että voisin julkaista kirjani ihan ite netissä tuollaista muutaman egen hintaa vastaan. 
_________________ SCINET - SCIENTIA EST POTENTIA
Bushmaster kirjoitti: Minä olen aina oikeassa ja silloin kun olen väärässä se johtuu siitä että joku muu on antanut minulle väärää informaatiota.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Arvuuttelija
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: Ti Helmi 14, 2012 11:21 am |
|
Liittynyt: Pe Marras 13, 2009 10:06 am Viestit: 1093 Paikkakunta: Tiedon valtatie
|
Lainaa: Suomi allekirjoitti sopimuksen 26. tammikuuta 21 muun EU-maan kanssa. Saksa, Puola, Tšekki, Slovakia ja Latvia ovat sen sijaan keskeyttäneet sopimuksen käsittelyn kritiikin vuoksi. Kuka allekirjoitti sopimuksen? Suomi? Onko Suomi joku henkilö, joka voidaan laittaa tästä vastuuseen? Kuuluuko suomalainen Suomeen? Minä en allekirjoittanut enkä olisi ehkä hyväksynyt koko juttua, jos olisin siitä ajoissa edes kuullut. Lainaa: Jotta sopimus tulisi Suomessa voimaan, eduskunnan on vielä hyväksyttävä se. Eli kansanedustajiin voidaan vielä vaikuttaa.
_________________ 'Toimikaamme nopeasti, ennenkuin tulemme takaisin järkiimme!' 'Jokainen viivakoodin piippaus on kannanotto.' INTP - chaotic neutral
|
|
| Ylös |
|
 |
|
PSYbuse
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: Ti Helmi 14, 2012 2:36 pm |
|
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 12:04 pm Viestit: 489
|
Käsittääkseni Suomen hallitus on sen hyvksynyt periaatetasolla neuvotteluissa. Eu-edustaja Sampo Terho vastasi äänestyksestä näin: Lainaa: Hei, kiitos viestistäsi. Olen itsekin hyvin huolestunut ja epäileväinen ACTA:n suhteen ja tulen todennäköisesti vastustamaan sitä mikäli pääsemme asiasta täällä Euroopan parlamentissa äänestämään. Mitä todennäköisimmin asia tulee käsittelyyn parlamentin INTA-valiokuntaan nyt helmikuussa ja siitä äänestetään valiokunnassa huhti- tai toukokuussa. Ystävällisin terveisin, Sampo Terho
Eli eduskuntaan asti äänestys tulee vasta sitten, jos/kun eu-parlamentti sen hyväksyy. Eli laitetaan niitä viestejä sekä mepeille Brysseliin, että edustajillemme Sirkus Arkadiaan!!
_________________ Mielipiteeni voi muuttua, muttei se tosiasia, että olen oikeassa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
OzziXX
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: Ti Helmi 14, 2012 3:55 pm |
|
Liittynyt: Pe Kesä 01, 2007 11:48 am Viestit: 2343
|
PSYbuse kirjoitti: Käsittääkseni Suomen hallitus on sen hyvksynyt periaatetasolla neuvotteluissa. Eu-edustaja Sampo Terho vastasi äänestyksestä näin: Lainaa: Hei, kiitos viestistäsi. Olen itsekin hyvin huolestunut ja epäileväinen ACTA:n suhteen ja tulen todennäköisesti vastustamaan sitä mikäli pääsemme asiasta täällä Euroopan parlamentissa äänestämään. Mitä todennäköisimmin asia tulee käsittelyyn parlamentin INTA-valiokuntaan nyt helmikuussa ja siitä äänestetään valiokunnassa huhti- tai toukokuussa. Ystävällisin terveisin, Sampo Terho
Eli eduskuntaan asti äänestys tulee vasta sitten, jos/kun eu-parlamentti sen hyväksyy. Eli laitetaan niitä viestejä sekä mepeille Brysseliin, että edustajillemme Sirkus Arkadiaan!! Jättäähän Tervokin vielä lobbaajille tuossa mahdollisuuden (punainen sana)..
_________________ "Kaikki paha tulee idästä. Kysy vaikka ruotsalaisilta!"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
PSYbuse
|
Viestin otsikko: Re: ACTA-sopimus ja Internetin tulevaisuus! (Ihmisoikeusrikos) Lähetetty: Ke Helmi 15, 2012 9:55 pm |
|
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 12:04 pm Viestit: 489
|
Joo asia on huomattu myös täällä. Eli porukka vaan aktiivisesti pommittamaan niitä meppejä äs-postilla..  Jotain hyvää kuuluu asian tiimoilta: Saksa viivyttää allekirjoitustaan kiistellyn ACTA-sopimuksen kanssaLainaa: Saksan hallitus on ilmoittanut päättäneensä viivyttää allekirjoitustaan ACTA-sopimukseen. Päätös syntyi sen jälkeen kun Saksan oikeusministeriö ilmaisi huolensa sopimuksen sisällön suhteen.
_________________ Mielipiteeni voi muuttua, muttei se tosiasia, että olen oikeassa.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 11 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|