Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
|
Sivu 1/1
|
[ 11 viestiä ] |
|
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
tiäremiäs
|
Viestin otsikko: Arvioverotus toiminimessä Lähetetty: Ti Joulu 27, 2011 11:16 am |
|
Liittynyt: Su Huhti 03, 2005 1:18 pm Viestit: 12299
|
|
Jos perustan toiminimen niin tuleeko joku arvioverotus ja miten se määriytyy.
Jos merkitsen kaupparekisteriin että kaikki yritystoiminta. Niin miten veroviranomaiset määrittelevät arviointiverotuksen.
Jos laitan että ilmanlämpöpumppujen myynti, niin helppo arvioida verotus koska on muitakin ketkä myyvät ilmanlämpöpumppuja.
_________________ http://twitter.com/aimo666
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Denzil Dexter
|
Viestin otsikko: Re: Arvioverotus toiminimessä Lähetetty: Ti Joulu 27, 2011 2:33 pm |
|
Liittynyt: Ti Elo 07, 2007 8:00 pm Viestit: 4741
|
tiäremiäs kirjoitti: Jos perustan toiminimen niin tuleeko joku arvioverotus ja miten se määriytyy.
Jos merkitsen kaupparekisteriin että kaikki yritystoiminta. Niin miten veroviranomaiset määrittelevät arviointiverotuksen.
Jos laitan että ilmanlämpöpumppujen myynti, niin helppo arvioida verotus koska on muitakin ketkä myyvät ilmanlämpöpumppuja. Oletkos niin kunnostautunut verolainsäädännön soveltamisessa, että olet päässyt harkintaverotuksen piiriin? Yleensä verot maksetaan tulojen mukaan. Se, että voit oman arviosi mukaan maksaa ensimmäisen vuoden veroennakkoja ei tarkoita, että se olisi lopullinen verojen määrä.
_________________ Perusteluja ei saa kirjoittaa, mutta ne saa lukea http://www.pakkoruotsi.net/rkp.shtml
|
|
| Ylös |
|
 |
|
amakela
|
Viestin otsikko: Re: Arvioverotus toiminimessä Lähetetty: Ti Joulu 27, 2011 2:38 pm |
|
Liittynyt: To Joulu 02, 2010 12:13 am Viestit: 243
|
tiäremiäs kirjoitti: Jos perustan toiminimen niin tuleeko joku arvioverotus ja miten se määriytyy.
Jos merkitsen kaupparekisteriin että kaikki yritystoiminta. Niin miten veroviranomaiset määrittelevät arviointiverotuksen.
Jos laitan että ilmanlämpöpumppujen myynti, niin helppo arvioida verotus koska on muitakin ketkä myyvät ilmanlämpöpumppuja. Verottajalle kannattaa toiminimeä perustettaessa ilmoittaa tuloiksi pyöreä nolla, koska ensimmäiset kuukaudet tehdään yleensä tappiota ja kun tuloja alkaa kertymään, niin sitten kirjanpitäjä kertoo miten paljon niitä veroja täytyy maksaa vapaaehtoisesti ettei tule rästejä. Ensimmäisen vuoden jälkeen voi tehdä sitten oikean arvion ja laittaa ennakkoverot suurin piirtein oikeaksi. Laskutuksessa kannattaa suosiolla huomioida se että oikeasti veroihin menee reilu puolet tuloista, eli vaikka kuun lopussa tilillä on 4220 €, niin oikeasti siitä omaa rahaa on noin 2000 €. Laskutuskerroin on haluttu tulotaso x 2.11, niiin ei yleensä tule verottajan kanssa ongelmia. Ja heti hommaa hyvä kirjanpitäjä pyörittämään firman arkirutiineja verottajaa vastaan - muuten olet kusessa alta aikayksikön. Yrityksen pyörittämisessä on niin paljon pikkuasioita joita kukaan tavallinen yrittäjä voi tietää, mutta kirjanpitäjän on pakko tietää...
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Bushmaster
|
Viestin otsikko: Re: Arvioverotus toiminimessä Lähetetty: Ti Joulu 27, 2011 4:20 pm |
|
Liittynyt: To Joulu 13, 2007 9:37 pm Viestit: 2783 Paikkakunta: Internets
|
Firmaa perustaessa kannattaa ihan trollina laittaa vaikka 10 miljoonan ennakkoveroarvio, niin verottajalta tulee megaluokan lasku heti perustajaisiin, jonka voi sitten kehystää ja ilmoittaa, että pistäkääs uusi lasku 0 euron arvioverotuksella.. 
_________________ SCINET - SCIENTIA EST POTENTIA
Bushmaster kirjoitti: Minä olen aina oikeassa ja silloin kun olen väärässä se johtuu siitä että joku muu on antanut minulle väärää informaatiota.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tiäremiäs
|
Viestin otsikko: Re: Arvioverotus toiminimessä Lähetetty: Ti Joulu 27, 2011 6:19 pm |
|
Liittynyt: Su Huhti 03, 2005 1:18 pm Viestit: 12299
|
|
Joutuuko arvioverot maksamaan jos ei ole rahaa?, vai miten niistä pääsee jos tulee vaikka 15 tonnin arvioverotus ja on tienannut 500 euroa.
_________________ http://twitter.com/aimo666
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tiäremiäs
|
Viestin otsikko: Re: Arvioverotus toiminimessä Lähetetty: Ti Joulu 27, 2011 6:20 pm |
|
Liittynyt: Su Huhti 03, 2005 1:18 pm Viestit: 12299
|
|
ei siitä mitään kirjanpitääjää tarvi jos vetää kaksinkertaista kirjanpitoa.
laittaa ylös mitä rahat tulee ja mihin menee.
_________________ http://twitter.com/aimo666
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Bushmaster
|
Viestin otsikko: Re: Arvioverotus toiminimessä Lähetetty: Ti Joulu 27, 2011 6:39 pm |
|
Liittynyt: To Joulu 13, 2007 9:37 pm Viestit: 2783 Paikkakunta: Internets
|
|
Ei tietenkään tarvitse maksaa kuin toteutuneista tuloista ja verovähennysten jälkeen aiheutuvat verot.
_________________ SCINET - SCIENTIA EST POTENTIA
Bushmaster kirjoitti: Minä olen aina oikeassa ja silloin kun olen väärässä se johtuu siitä että joku muu on antanut minulle väärää informaatiota.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
emp
|
Viestin otsikko: Re: Arvioverotus toiminimessä Lähetetty: Ti Joulu 27, 2011 7:19 pm |
|
Liittynyt: Ti Syys 13, 2011 11:37 am Viestit: 3471
|
Bushmaster kirjoitti: Ei tietenkään tarvitse maksaa kuin toteutuneista tuloista ja verovähennysten jälkeen aiheutuvat verot. Tosin juuri arvioverotushan ei perustu ilmoitteutuihin tuloihin, vaan verottajan tekemään arvioon niistä. Wikistä: Lainaa: Arvioverotus on verottajan käyttämä menettely verovelvollisen tulon ja varallisuuden määräämiseksi silloin, kun veroilmoitusta ei ole annettu, se on puutteellinen tai sitä ei muuten voida käyttää verotuksen perusteena.[1][2] Arvioverotusta käytetään myös silloin, kun verovelvollisen ilmoittama tulo on paljon vähäisempi verrattuna muiden samalla alalla toimivien verovelvollisten tuloon nähden. Tällöin on syytä epäillä verovelvollisen salaavan tulojaan.[3] Arvion mukaan verotetaan, jos valmisteveroa koskevaa veroilmoitusta ei ole annettu tai se ei oikaistunakaan kelpaa verotuksen pohjaksi. Samoin toimitaan, jos veroviranomaisen tekemässä valmisteveroon liittyvässä tarkastuksessa havaitaan vajausta.[4] Lisäksi arviointia käytetään perintö- ja lahjaveron määräämisessä, jos perukirjaa tai veroilmoitusta ei ole annettu tai sitä ei voi hyväksyä verotuksen perusteeksi.[
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Electric shadow
|
Viestin otsikko: Re: Arvioverotus toiminimessä Lähetetty: Ti Joulu 27, 2011 10:49 pm |
|
Liittynyt: La Helmi 14, 2009 9:27 pm Viestit: 4847
|
|
Olet kyllä vähän heikoilla, jos verottaja arvioi tulosi. Sitä tilannetta kannattaa välttää. Siellä ei yleensä arvioida ainakaan alakanttiin. Niillä on varmaan jokin varmuuskerroin, joka ylittää huimimmankin odotuksen joka tapauksessa. Pii ei riitä ollenkaan. Määrätyt verot on sitten pakko maksaa ajallaan, niistä voi kyllä valittaa. Käsitellään sitten kun jaksetaan.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Bushmaster
|
Viestin otsikko: Re: Arvioverotus toiminimessä Lähetetty: Ke Joulu 28, 2011 7:18 am |
|
Liittynyt: To Joulu 13, 2007 9:37 pm Viestit: 2783 Paikkakunta: Internets
|
|
Njoo, osakeyhtiöissä ja muissa osakkuuksissa vaan verottaja ja valtio ovat heikoilla, jos sanktiot langetetaan yhtiölle. Taannoin eräs kuljetusfirma sai 10 miljoonan rapsut siitä, kun se käytti verotonta polttoainetta. Ratkaisu = vanha firma konkurssiin, uusi tilalle ja vanha omaisuus siirtyi paperilla uudelle firmalle. Verottaja sai sitten käydä kaikessa rauhassa hakemassa sen muutaman kiintomotin kirjanpitomateriaalia vanhasta firmasta ja yrittää myydä ne vaikka paperinkeräykseen saadakseen veronsa pois.
Arvioverotuskin pätee vain siinä kohdassa, jos ei kyetä osoittamaan kirjanpidolla, että mitään tuloja ei ole. Vaikka olisi miljoona neliökilometriä kasvihuoneita, ei se tarkoita ettäkö viime vuonna olisi mennyt yhtään tulppaania kaupaksi, jos nyt vaan ei yksinkertaisesti kukaan ole halunnut ostaa.
_________________ SCINET - SCIENTIA EST POTENTIA
Bushmaster kirjoitti: Minä olen aina oikeassa ja silloin kun olen väärässä se johtuu siitä että joku muu on antanut minulle väärää informaatiota.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
emp
|
Viestin otsikko: Re: Arvioverotus toiminimessä Lähetetty: Ke Joulu 28, 2011 4:26 pm |
|
Liittynyt: Ti Syys 13, 2011 11:37 am Viestit: 3471
|
Bushmaster kirjoitti: Njoo, osakeyhtiöissä ja muissa osakkuuksissa vaan verottaja ja valtio ovat heikoilla, jos sanktiot langetetaan yhtiölle. Taannoin eräs kuljetusfirma sai 10 miljoonan rapsut siitä, kun se käytti verotonta polttoainetta. Ratkaisu = vanha firma konkurssiin, uusi tilalle ja vanha omaisuus siirtyi paperilla uudelle firmalle. Verottaja sai sitten käydä kaikessa rauhassa hakemassa sen muutaman kiintomotin kirjanpitomateriaalia vanhasta firmasta ja yrittää myydä ne vaikka paperinkeräykseen saadakseen veronsa pois.
Arvioverotuskin pätee vain siinä kohdassa, jos ei kyetä osoittamaan kirjanpidolla, että mitään tuloja ei ole. Vaikka olisi miljoona neliökilometriä kasvihuoneita, ei se tarkoita ettäkö viime vuonna olisi mennyt yhtään tulppaania kaupaksi, jos nyt vaan ei yksinkertaisesti kukaan ole halunnut ostaa. Mutta eikös tässä ajateltu sellaista toiminimi-firmaa? Siinä kyllä verottaja iskee näppinsä myös henkilöön. Omassa ansiotuloverotuksessakin saattaa käydä ikävästi, jos ei pysty selittämään normaalia lhaisempia tulojaan tai tulottomuuttaan verottajaa tyydyttävällä tavalla. Vaikkei itse firmaa verotettaisikaan, niin verottaja tuppaa ajattelemaan, että jostainhan niitä tuloja on tullut kuitenkin, joten ne on sitten tehty pimeästi. Täytyy olla siis hyvä selitys, millä tuloilla on elellyt, jos firmastaan ei mitään ole itselleenkään saanut.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Sivu 1/1
|
[ 11 viestiä ] |
|
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot] ja 13 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|