Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on La Touko 26, 2012 7:41 am


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 19 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Ke Heinä 19, 2006 1:39 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ti Tammi 17, 2006 1:42 am
Viestit: 509
ilesoft kirjoitti:
Koko homma on muutenkin vedetty niin juosten kusten, että ihmetyttää jos anaalilooginen todellakin ajetaan vuoden päästä alas. DigiTV:n alkuaikoinahan luvattiin parempaa kuvaa. Nyt kun katselin neloselta MotoGP:tä sunnuntaina, huomasin kuinka järkyttävää pikselimössöä jatkuu-spotit olivat. Kuvassa oli lainehtivaa vettä, ja sitä ei millään saa kuvattua tarpeeksi tarkasti nykyisellä pienellä bittivirralla.


Myös analogisella eurosportilla näkyy sitä pikselisilppua jatkuvasti. Erityisesti näkyy jalkapallokentän nurmella. Tiedän kyllä, että se signaali on jossain lähetyspäässä digitaalisena ja jossain vaiheessa se muutetaan analogiseksi ja syötetään verkkoon. Kaupantekijäisinä tulee digitaalisuuden aiheuttamat pakkausartefaktit. Ja eurosportista puheen ollen, sehän ei näy ilmaiseksi digipoksilla, eihän?

Lainaa:
Tiedän että tämä on hifistelyä, mutta kun luvattiin sitä parempaa kuvanlaatua, niin täytyy ihmetellä kuinka ollaan voitu mennä takapakkia... Ennen ei analoogisessa lähetteessä ollut mitään ongelmaa salamavalojen, lentävän paperisilpun tai lainehtivan veden kuvaamisessa.


No ei ole hifistelyä. Analogisen teeveen 'hyvä' kuva on absoluuttisella asteikolla aivan tavattoman huono. Siihen on vain totuttu, kun paremmasta ei tiedetä. Joskus vuonna kivi ja keppi on määritelty niin ja niin monta juovaa tv ruudulle, ja siihen on sopeuduttu. Verratkaa huviksenne laadukkaaseen tietokonemonitoriin. Tai jos vertaa analogista tv-kuvaa vanhaan VHS:ään, niin toki alkuperäinen tv lähetys näyttää paremmalta. Ei digipoksin kuva ole yhtään parempi, kun kaupassa katsoo esittelytelkkareita. Tai olen minä itsekin käyttänyt televisiota, jossa näkyy sama lähetys diginä tai analogisena. Eikä ollut digitaalinen yhtään parempi, mitä nyt kanavan vaihto oli huomattavasti hitaampaa.

Mielenkiintoista muuten, että ennen vanhaan laitevalmistajat kilpailivat siitä, kuka saa parasta kuvaa aikaiseksi. Nykyään kilpaillaan siitä, kuka tekee mahdollisimman huonoa kuvaa. Näin ne ajat muuttuvat. Tuo huonon kuvan tekeminen tarkoitti tietenkin pakkausta, eli kuka pakkaa eniten, se on "voittaja". Ja kansa hyväksyy tämän kaiken. Pakkohan se on, jos aikoo tv:tä katsella. Sama huonoimmuudesta kilpailu on havaittavissa myös audiopuolella, eli MP3 ja muut pakkaukset. Mutta ei siitä sen enempää, koska tämä on digipoksi-threadi.

Olen sitäkin miettinyt, mikä oikein on se tavoite, johon sillä harmaalla muovilaatikolla eli digipoxilla päästään. Vaikka signaali olisi aina tv-kameroista saakka studion kautta edelleen jakuluverkkoon digitaalinen, kuitenkin tavis sohvaperuna katsoo sitä analogisena. Siis television antennijohtoon signaali tulee analogisena, oli digipoksi tai ei. Mitä merkitystä on sillä, että lähetys on melkein loppuun asti digitaalinen? Hyötyä saadaan vasta sitten, kun televisiot ovat itsessään digitaalista signaalia vastaanottavia. Enkä tarkoita sellaisia telkkareita, joissa on sisäänrakennettu digipoksi, koska niissäkin kuva ammutaan analogisella elektronisuihkulla kuvaputkelle. Vasta täysdigitaalinen taulutv on oikeasti digitaalinen. Mutta mutta, jos senkin jälkeen lähetykset tulevat koteihin pienellä bittivirralla, mikä oli digitalisoinnilla saavutettu hyöty?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Ke Heinä 19, 2006 7:32 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:57 am
Viestit: 6788
geena kirjoitti:
Paul M kirjoitti:
jumittuu tämän tästä ja tekstiä pitää joka kerta pyytää Ylen ohjelmiin. Tekstiä, josta osa jää tulematta ja osa vilahtaa puoleksi sekunniksi näytölle.


Minulla on Panasonicin tv ja boxi. Boxsissa on nuo kaikki mainitsemasi viat. Boxi on lähetetty kertalleen Panasonicin huoltoon, jonka mukaan siinä ei ole mitään vikaa. Boxi pitää irrottaa sähköstä (bootata), että tekstityksen saa päälle. Tekstitys tulee miten sattuu, osa jää tulematta ja osa vilahtaa puoleksi sekunniksi näytölle. Joskus teksti tulee niin pitkällä viiveellä, että edellisen ohjelman tekstit tulevat seuraavan nohjelman alussa.

Uutta boxia en osta ennen kuin markkinoilla on laitteita, jotka varmasti toimivat.


En ole kovin TV-fani. Saatan aloittaa kansalaisliikkeen, jonka tarkoituksena on mahdollisimman suuren kansanjoukon villitseminen. Ensi keväänä kannettaisiin paskat digipoksit ullakolle ja televisiot autotalliin. Ryhdyttäisiin harrastamaan kansalaisaktiivisuutta esimerkiksi urheilun eri muodoissa. Kevät, kesä ja syksy on hyvää aikaa mm. ulkopeleille. Myös verkkokalastusta ja kalan perkaamista voisi harrastaa TV:n sijaan. Palaisimme ikäänkuin 60-luvun alkuun TV:n orjuuttamisen tasossa. Myös olisi aikaa enemmän matkan tekemiseen omin voimin, eli työmatkat sujuisivat polkupyörällä tai kävellen, kun aikaa olisi vähintään tunti enemmän vuorokaudessa. Monella kaksikin tuntia. En halua tässä liioitella näköradion katsomisen aktiivisuutta. Ainakaan sen kansanosan taholla, jota ajattelin kiihottaa liikkeelle.

Idea on, mutta keinot puuttuvat. Mutta taustallahan on vastaiskun tarve digiterrorismille. Jos laitteitten rahtaamien varastoihin alkaa, on se hyvä näpäytys ohjelmapolitiikalle ja laitteitten laatujärjestelmille. Myös TV-lupamaksun idiottihintaa vastaan se olisi sopivaa. Teema vois ollakin, jotta TV-luvatta säästetään riittävän hyvään poksiin. Kahdessa vuodessa saisi jo 300 euron poksin. Kai. Vai onko lupa jo 150 euroa? Vai onko se jo 200? Tai kolmessa vuodessa sitten. Ja ostotapahtuma vaatisi varmuuden ennen kaikkea. Nythän juttu olisi tehtävissä maltilla. Kansalaistottelemattomien yksi toimintamuoto olisi tietenkin poksitestit. Esimerkiksi puoli miljoonaa kansalaista säästyisi ostamasta useita sukupolvia toimimattomia laitteita.

Olisiko joku rekisteröity yhdistys paikallaan? Vai bannattaisiinko heti kuin joku Bandidos-yhdistys? Rikollisena tottelemattomuusjärjestönä kenties? Siitäpä tuleekin mieleen, että aikaahan sitten olisi korjata vaikka Pappatunturia. Eräs lahkon jäsenyyden symboli voisi olla Pappatunturi ja niillä, jotka eivät voi ajella sellaista, niin jokin lievempi symbooli. Papparunturihan on muutenkin relikti ajalta kun TV oli yksinkertaista ja toimivaa. Oli yksi tai kaksi kanavaa ja VHF näkyi 200 kilometriä lähettimestä.

_________________
edit: käännetty ¿ oikein päin
-------------------------------------
Hiilinieluexpertti


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Ke Heinä 19, 2006 8:08 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ti Maalis 29, 2005 2:32 pm
Viestit: 2270
Vielä kun tulisi jonkinlainen palikka, jolla tuon digituusin saisi liitettyä skartittomaan vastaanottimeen. Tuo kun ei ole kauhean uusi telkkari tuossa pöydällä.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Ke Heinä 19, 2006 8:26 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: La Touko 06, 2006 12:06 pm
Viestit: 889
Paikkakunta: Korso
Mitäs tässä hittojakaan. Digisovitinta ei ole, ja tuskin tulee. Olisin toki valmis ostamaan, jos televisiosta tulisi enemmän ohjelmia joita haluaisi katsoa. Meillä televisio on lähinnä pelikonsolia ja DVD/VHS -systeemeitä varten.

Ja mitä kasvavaan TV -luvan hintaan tulee:
Sanotaan näin, että minua ei haittaa jos muut maksaa enemmän, kun minä en tule maksamaan mitään :)
Tällä hetkellä TV -lupa maksetaan, tulee siinä katselutunnille hintaa sen verran, että elokuviin voisi mennä ja säästäisi silti. (Jos Markus Kajoa tulisi sieltä, menisinkin! Taksilla!)

Mutta jos aivohäiriö kaikesta huolimatta tulee ja haluaa katsoa televisiota, niin ostaa sitten kunnon digiboksin, eikä sellaista bugikasaa niiden kanssa "innovaation pioneerit" kiroilevat..

PS:
Kornia on kuitenkin, että ihmiset valittavat että digiboksi ei anna nauhoittaa yhtä kanavaa ja katsoa toista. Koska televisiosta on muka tullut kahdelta kanavalta hyvää ohjelmaa samanaikaisesti? Minusta videointi TV:stä on sitä varten, että hyvien televisio -ohjelmien tulo on niin harvinaista, että videon ehtii katsoa jossain välissä, jopa useita kertoja. Nauhoite toimii myös dokumenttina ja empiirisenä evidenssinä sitä vastaan, jos joku väittää että TV:stä ei IKINÄ tule hyvää ohjelmaa. Voi heille näyttää sen videon ja sanoa, että on se harvinaista, mutta ei mahdotonta.
(Vähän kuin hyödylliset mutaatiot.)

_________________
"Evolutionismi vahingoittaa vakavasti sinua ja ympärilläsi olevia."
"Evolutionistit kuolevat nuorempina."


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 19 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 15 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO