Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on La Touko 26, 2012 8:52 am


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 5 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Huono johtaja demokratiassa
ViestiLähetetty: Ma Elo 28, 2006 11:36 am 
Poissa

Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 6:28 pm
Viestit: 8
Mitkä ovat kansan mahdollisuudet vaikuttaa sellaisessa tilanteessa, jossa vapailla vaaleilla valittu johtaja/hallinto alkaa tekemään jotain täysin päinvastaista, mitä on vaalipuheissaan luvannut?

Otetaan vaikka sellainen älytön esimerkki, että Suomen hallitus alkaisi tosissaan valmistelemaan sotaa Alankomaita vastaan mutta valtaosa kansasta olisi tietenkin moista ajatusta vastaan. Olisiko kansalla tällaisessa tilanteessa laillista mahdollisuutta kaataa hallitus ja vaatia uusia vaaleja?

Ajatus tähän kysymykseen lähti oikeastaan siitä, että voisivatko jenkit heittää Bushin kesken kauden menemään, kun kannatus laskee tarpeeksi alas vai onko kansan pakko hyväksyä kauden loppuun asti kaikki, mitä kyseinen herra päättää puuhastella?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Ma Elo 28, 2006 11:44 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ma Kesä 12, 2006 4:16 pm
Viestit: 933
Paikkakunta: Vantaa/Korso
Vallankumous. Laillisuudesta en tiedä...
Taitaa Yhdysvallat joutua kärsimään loppuun asti.
Siiitä kyllä saavat syyttää itseään.


Vaaleista tuli mieleen. Kun presidenttiä aletaan valita, niin sen päättää aina puolue ja me velkavankeudessa elävät saamme sitten heistä sen "paremman" valita.

Toisaalta tuo pressa on nykyään aivan turha...


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Ma Elo 28, 2006 12:10 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Su Helmi 19, 2006 6:18 pm
Viestit: 1731
Sekä USA:ssa että Suomessa on edustuksellinen demokratia. Vaalien välillä valitsemamme edustajat hallitsevat ja vallitsevat puolestamme. Gallupit saattavat ohjata edustajiemme toimia jonkin verran, mutta ei kansa niiden avulla voi päättää.

Mitä GWB:n tulee: - hänen hallintonsa tulee tuskin tekemään suoranaista rikosta, jonka nojalla hänet voitaisiin "heittää ulos".

Vallankumous tai sotilasdiktatuuri taitavat tosiaankin olla kuvitteellisessa tilanteessa kansan ainoat vaihtoehdot. Kumpikaan ei taida olla todennäköinen ; ei siellä eikä täällä.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Ma Elo 28, 2006 12:22 pm 
Poissa

Liittynyt: La Touko 20, 2006 7:01 pm
Viestit: 17209
Esimerkki tästä paikanpäältä:
Urho Kekkonen oli dementoitunut vanhus olleessaan virassaan. Oliko vielä valittuna ilman vaaleja? :roll:


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Ma Elo 28, 2006 12:50 pm 
Poissa

Liittynyt: Ma Elo 28, 2006 12:03 pm
Viestit: 61
kansalaistottelemattomuus kunniaan kyseisessä tilanteessa. kaikki miehet jääköön koteihinsa branleeraamaan!!!


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 5 viestiä ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 15 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO