
Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi? Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012. Haasta itsesi ja osallistu! Tsekkaa video ja kilpailuohjeet.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Mirepoix
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 5:03 pm |
|
Liittynyt: To Touko 28, 2009 4:53 pm Viestit: 4358
|
Moses Leone kirjoitti: Ja sinä olet aika naiivi, kun uskot kaiken minkä IDF (Israelin armeija) sanoo. En mielestäni sanonut uskovani, toin vain esille toisen puolen kannan. Ihmettelin vain millä israelilaiset on oikeasti saatu ampumaan, sehän oli Hamasin kannalta se mihiin pyrittiin ja mielellään vielä niin että joku naiiveista olisi kuollut. IDF:n selitys on siinä mielessä varsin järkeenkäypä, mutta suolan kanssa otan sen. Samaa ei voi sanoa sinusta eikä muista antisemitisteistä. Voitko selittää minule sitten isalmistien puollesta kuinka IDF:n sotilailla on vakavia ampumahaavoja, jos vain päivänkakkaroita heiluttelivat?
_________________ "– Ceci n'est pas une pipi?
Viimeksi muokannut Mirepoix päivämäärä Ma Touko 31, 2010 5:12 pm, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ZiPA
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 5:05 pm |
|
Liittynyt: Ti Syys 26, 2006 9:05 am Viestit: 1254
|
Moses Leone kirjoitti: Damasio kirjoitti: Jos pakolaisleireissä olisi keskitty rauhan rakentamiseen, talouselämän laittamiseen kuntoon ja hyvinvoinnin kasvattamiseen, niin missä olisimmekaan?
Mitä olisi tapahtunut, jos Hamas ja muut palestiinalaiset olisivatkin toimineet Gandhin lailla väkivallattomasti, missä olisi Lähi-Idän tillanne nyt?
Jos palestiinalaiset antaisivat periksi ja luovuttaisivat, Israeliin jatkuvasti saapuvat juutalaissiirtolaiset ja muut sionistit tekisivät Gazastakin siirtokuntansa viimeistään siinä vaiheessa kun maa ja tila muualta loppuisivat. Ei väkivallaton vastarinta sionisteihin tehoa. Johan se nähtiin tuossakin, kun hyökkäsivät asevoimin rauhallisen avustuskuljetuksen kimppuun. Suksikoot rättipäät sitten johonkin viereiseen rättäri-landiaan. Kyllä niitä tuolla riittää.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Rere
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 5:12 pm |
|
Liittynyt: La Maalis 17, 2007 11:05 pm Viestit: 3332
|
Pubi kirjoitti: Rere kirjoitti: Missään tapauksessa en kuitenkaan suosittele ihmiskilville hyökkäystä kirvein ja puukoin hampaisiin asti aseistautuneiden kommandojen kimppuun. Siinä käy köpelösti. Mistä tiedät, että noin on tapahtunut? Missä sanoin, että noin on tapahtunut? Sanoin vain, että en suosittele moista toimintaa ymmärrettävistä syistä. Äsken tuollainen israelilainen väite oli Hesarin sivuilla, nyt siellä sanotaan näin: Israel syyttää avustussaattueen kansalaisaktiiveja verilöylystä, johon Israelin erikoisjoukkojen alustenvaltaus päättyi.
Israelin edustaja sanoi, että matkustajat hyökkäsivät israelilaissotilaiden kimppuun.
Edustajan mukaan hyökkäys vaati kymmenen matkustajan hengen.
Israelin Ruotsin-lähettiläs sanoo, että useita Israelin sotilaita loukkaantui vakavasti välikohtauksessa.
Israelin kauppa- ja teollisuusministeri pahoitteli aiemmin maanantaina israelilaissotilaiden operaation vaatimia kuolonuhreja ja haavoittuneita.
Ministeri sanoi voivansa vain katua kaikkia iskun vaatimia uhreja. http://tinyurl.com/3xmlo3fSaa nyt tosiaan nähdä, mitä tuostakin lopulta paljastuu. Israel on ottanut kuitenkin kovan asenteen terroristeja vastaan eikä näköjään paljoa välitä, vaikka siinä mahdollisesti muutama hyödyllinen idiootti henkensä menettää.
_________________ Theravada tietää: Irak oli juuri sopinut Ranskan ja kenraali de Gaullen kanssa vaihtavansa öljyä euroihin dollarin sijaan, kun Bush saapui vapauttamaan irakilaisia.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pubi
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 5:19 pm |
|
Liittynyt: Ti Touko 10, 2005 1:59 pm Viestit: 5500
|
|
Kaikki informaatio ja disinformaatio, mikä nyt tulee tulee israelilaisilta, kunnes laivalla olleet eurooppalaiset ihmisoikeusaktivistit pääsevät puhumaan. Kauankohan heitä mahdetaan pitää vankeina; siellä on sentään europarlamentaarikkoja, Nobelin rauhanpalkinnon saanut irlantilainen, kansanedustajia ja kirkonmiehiä?
Ps. Okei, Rere.
_________________ tiäremiäs: "suppeita on uskovaiset".
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Hannu Tanskanen
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 5:22 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 26, 2009 10:08 am Viestit: 7728
|
Pubi kirjoitti: Rere kirjoitti: Missään tapauksessa en kuitenkaan suosittele ihmiskilville hyökkäystä kirvein ja puukoin hampaisiin asti aseistautuneiden kommandojen kimppuun. Siinä käy köpelösti. Mistä tiedät, että noin on tapahtunut? Lukee lehdissä ja nettiuutisissa. Vaatii tietenkin lukutaidon, joten älä vaivaudu  !
_________________ "Contra ipsa deorum ipsorum stultitia frustra contendere" ( Friedrich von Schiller)
http://ilmastohuijaus.blogspot.com
(väikkärin verran 2 1/2 vuoden aikana kerättyä aineistoa ilmastoteologiaa vastaan)
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Topias
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 5:23 pm |
|
Liittynyt: Ti Huhti 27, 2010 6:42 pm Viestit: 570
|
Mirepoix kirjoitti: Samaa ei voi sanoa sinusta eikä muista antisemitisteistä.
Itse olet antiseministi sokeassa vihassasi palestiinan seemiläistä kansaa kohtaan.
_________________ "Afrikan ongelmat eivät myöskään poistu sille että sieltä "pelastetaan" muutoma neekeri asematunneliin virnuilemaan. Lisää syntyy kokoajan hirvittävällä tahdilla." -Topias
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Hannu Tanskanen
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 5:28 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 26, 2009 10:08 am Viestit: 7728
|
Jaksetaan täällä Suomessa yhdestä terroristien tukikohdasta vouhkata, vaikka 10% omaa maata ja kolme kaupunkia on ollut yli puoli vuosisataa ryssän miehittämä. Täti punainen ja muut ryssän rengit sen sijaan syöksyvät rajalle asti halaamaan roistovaltion johtajaa, joka maksattaa taas 50 vuotta kolmatta sotakorvausta nimeltä Saimaan kanava  !
_________________ "Contra ipsa deorum ipsorum stultitia frustra contendere" ( Friedrich von Schiller)
http://ilmastohuijaus.blogspot.com
(väikkärin verran 2 1/2 vuoden aikana kerättyä aineistoa ilmastoteologiaa vastaan)
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Topias
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 5:31 pm |
|
Liittynyt: Ti Huhti 27, 2010 6:42 pm Viestit: 570
|
Mirepoix kirjoitti: Moses Leone kirjoitti: Ja sinä olet aika naiivi, kun uskot kaiken minkä IDF (Israelin armeija) sanoo. Ihmettelin vain millä israelilaiset on oikeasti saatu ampumaan, Siihen nyt ei tunnetusti paljoa vaadita että juutalaiset ryhtyvät ampumaan silmittömässä verenhimoisessa vihassaan ja kiihkossaan.
_________________ "Afrikan ongelmat eivät myöskään poistu sille että sieltä "pelastetaan" muutoma neekeri asematunneliin virnuilemaan. Lisää syntyy kokoajan hirvittävällä tahdilla." -Topias
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pubi
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 5:38 pm |
|
Liittynyt: Ti Touko 10, 2005 1:59 pm Viestit: 5500
|
Hannu Tanskanen kirjoitti: Pubi kirjoitti: Rere kirjoitti: Missään tapauksessa en kuitenkaan suosittele ihmiskilville hyökkäystä kirvein ja puukoin hampaisiin asti aseistautuneiden kommandojen kimppuun. Siinä käy köpelösti. Mistä tiedät, että noin on tapahtunut? Lukee lehdissä ja nettiuutisissa. Vaatii tietenkin lukutaidon, joten älä vaivaudu  ! Toimittajaksi olet aika huonosti lukenut Machiavellisi.
_________________ tiäremiäs: "suppeita on uskovaiset".
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pubi
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 5:40 pm |
|
Liittynyt: Ti Touko 10, 2005 1:59 pm Viestit: 5500
|
Hannu Tanskanen kirjoitti: Jaksetaan täällä Suomessa yhdestä terroristien tukikohdasta vouhkata, vaikka 10% omaa maata ja kolme kaupunkia on ollut yli puoli vuosisataa ryssän miehittämä. Täti punainen ja muut ryssän rengit sen sijaan syöksyvät rajalle asti halaamaan roistovaltion johtajaa, joka maksattaa taas 50 vuotta kolmatta sotakorvausta nimeltä Saimaan kanava  ! Sinä se vaan jaksat Paasikiveä, Kekkosta, Väyrystä ja Kanervaa morkata.
_________________ tiäremiäs: "suppeita on uskovaiset".
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Aslak
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 5:53 pm |
|
Liittynyt: La Huhti 02, 2005 11:02 am Viestit: 8690 Paikkakunta: lappi
|
|
Joo näyttäs kolmas www olevan ovella.
Eiku ohjukset liikkeelle ryslandista ja kiinasta ja ja ja USasta. Tulta munille !! Hakkaa päälle, Uraa komfati rati rati rallallallei !
_________________ http://www.youtube.com/user/ht1aslak
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Tip Vortex
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 6:00 pm |
|
Liittynyt: Ti Maalis 10, 2009 5:01 pm Viestit: 379
|
|
No niin, Russia Today mainitsi että israelilaislähteiden mukaan avustusjärjestöllä olisi yhteyksiä AlQaidaan, ja että aseitakin on laivoilta löydetty. Ei siihen monta tuntia mennyt!
|
|
| Ylös |
|
 |
|
John Carter
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 6:09 pm |
|
Liittynyt: Pe Helmi 17, 2006 2:08 pm Viestit: 3414 Paikkakunta: Paratiisi
|
|
Tämä uutinen ei todellakaan yllättänyt, sillä mieleen tulevat ajat, jolloin Moshe Dayan neuvoi kollegoitaan hallituksessa, että heidän tulisi saada Palestiinalaiset ymmärtämään, että he tulisivat elämään kuin koirat riiston ja nöyryytyksen alaisina. Myös Ariel Sharon neuvoi aikoinaan leikkaamaan mielenosoittajilta kivekset irti.
Israel on rikkonut törkeästi kansainvälisiä oikeuksia valtion perustamisesta saakka joutumatta teoistaan vastuuseen, sillä jokainen tapaus on kaatunut YK:ssa USAn ja muiden Israelin liittolaisten toimesta. Toivottavasti tämä tapaus avaa maailman silmät Israelin toteuttamaa politiikkaa kohtaan ja saa YK:n turvallisuusneuvoston ryhtymään pikaisiin toimenpiteisiin Israelia vastaan.
Tällä hetkellä mediasta löytyvä informaatio tapauksesta lienee 99% disinformaatiota Israelin tiedottaessa asiasta tiukan sensuurin turvin.
_________________ " Käsittämätöntä luonnossa on sen käsitettävyys. " Albert Einstein
Viimeksi muokannut John Carter päivämäärä Ma Touko 31, 2010 6:13 pm, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pubi
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 6:10 pm |
|
Liittynyt: Ti Touko 10, 2005 1:59 pm Viestit: 5500
|
Tip Vortex kirjoitti: No niin, Russia Today mainitsi että israelilaislähteiden mukaan avustusjärjestöllä olisi yhteyksiä AlQaidaan, ja että aseitakin on laivoilta löydetty. Ei siihen monta tuntia mennyt! Kun ne niitä laivoja vielä vähän aikaa penkoo niin eiköhän sieltä löydy ne Irakin kadonneet joukkotuhoaseetkin ja Stubbin varastettu polkupyörä.
_________________ tiäremiäs: "suppeita on uskovaiset".
Viimeksi muokannut Pubi päivämäärä Ma Touko 31, 2010 6:14 pm, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Mirepoix
|
Viestin otsikko: Re: Israelin hyökkäys avustuslaivalle.. Lähetetty: Ma Touko 31, 2010 6:14 pm |
|
Liittynyt: To Touko 28, 2009 4:53 pm Viestit: 4358
|
Pubi kirjoitti: Kaikki informaatio ja disinformaatio, mikä nyt tulee tulee israelilaisilta, kunnes laivalla olleet eurooppalaiset ihmisoikeusaktivistit pääsevät puhumaan. Kauankohan heitä mahdetaan pitää vankeina; siellä on sentään europarlamentaarikkoja, Nobelin rauhanpalkinnon saanut irlantilainen, kansanedustajia ja kirkonmiehiä. Tuskinpa sillä lippulaivalla (Mavi Marmara) länsimaisia oli, uutislähteiden mukaan mukana oli kaksi journalistia ja 600 matkustajaa, josta lähes kaikki turkkilaisia. Lastina oli sementtiä, jonka olisi ihan hyvin voinut toimittaa maitsekin, jos olisi sallinut sen tarkastuksen. Asia on sikälikin ikävä Turkin ja Israelin suhteille että laivat antanut IHH, on järjestö joka on Wikipedian mukaan ollut vuosia epäilyjen listalla peitejärjestönä, on virallisen humanitaarisen toiminnan lisäksi aseita ja räjähteitä. Nyt jos Turkin nykyinen (ennen kielletty) islamilainen johtopuolue tukee tällaista toimintaa, niin onhan se konflikitinhakuista. http://en.wikipedia.org/wiki/IHH_(İnsani_Yardım_Vakfı) Sanon vain että asiat eivät ehkä nyt ole ihan niin yksinkertaisia kuin "palestiinalaisaktivistit" esittävät. Tarkoitus oli saada aikaa tuollaista naiivismia kuin tuossa ylhäällä: "Toivottavasti tämä tapaus avaa maailman silmät Israelin toteuttamaa politiikkaa kohtaan"Pyhä simplicissimus sentään, kyllä halvalla lähtee.
_________________ "– Ceci n'est pas une pipi?
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot], ing.geolog, Juoni, noone ja 26 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|