Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Maukka Perusjatka
|
Viestin otsikko: Japanilaisviha: JOHDATUS sivuraiteille! Lähetetty: Ma Elo 07, 2006 4:45 pm |
|
Liittynyt: Ke Heinä 26, 2006 3:36 pm Viestit: 3007
|
|
Reilu vuosi sitten kun kiinassa oli suuret japanin-vastaiset mellakat, etenkin Shanghaissa, oli surkuhupaisaa huomata kuinka koko mielenosoitus oli ns. järjestetty. Ulkomaalaisissa lehdissä ei mainittu kuinka opiskelijoita kuljetettiin linja-autoilla muista lähikaupungeista, kuten Suzhou ja Hangzhou osallistumaan Shanghain mielenosoitukseen - valtion laskuun. Opiskelijoille jopa annettiin rahapalkkio osallistumisesta.
Kiinan kommunistisen puolueen sisäpolitiikan tarkoitus on OHJATA tavallisten työläisten ajatukset ja viha ulkoisiin kohteisiin jotta oman maan ongelmat unohtuisivat ja viha purkautuisi muihin asioihin.
Mielenosoittajilla, jotka olivat etupäässä opiskelijoita, oli japanilaisia videokameroita ja japanilaisia virvoitusjuomapulloja, kun samaan aikaan he kantoivat banderollia ”Boikot Japanese product”, ”Kill Japanese”. Poliisit katselivat vierestä ja nauroivat, jotkut jopa kannustivat japanilaisten kauppojen ja ravintoloiden hajottamiseen, kukaan poliiseista tehnyt elettäkään tapahtumien estämiseksi. Ei tietenkään, koska heille oli valtion taholta jaettu ohjeet, että riehumista ei saa rajoittaa.
Kiinalaiset vaativat anteeksipyyntöjä jatkuvasti japanilta sota-aikojen hirveyksistä (en puolustele niitä asioita, toimint tapa oli tuomittavaa), Japani on pyytänyt anteeksi jo monta kertaa. Viimeksi Koizumi pyysi anteeksi Shanghain mellakoiden jälkeen Malesiassa pidetyissä neuvotteluissa. Samalla kiina unohtaa hyvin näppärästi kuinka paljon japani on rahoittanut kiinan teollistumista ja vähäosaisten toimeentuloa toisen maailmansodan jälkeen. Pelkästään 1989-2001 japani lahjoitti 38 miljoonaa dollaria koulutukseen, tieteen kehitykseen ja kulttuuriin. Japani on vielä viimevuosiin saakka lahjoittanut riisiä ja muita elintarvikkeita kiinaan kehitysmaa apuna.
Koko tämän näytöksen takana oli kommunistinen puolue eikä kyseessä ollut japanilainen uusi historian oppikirja tai Nanjingin joukkomurha (300000 tapettua siviliä), eikä Japanin havittelu YK:n turvallisuusneuvoston pysyväisjäseneksi kuten julkisesti annettiin ymmärtää.
Taustalla oli kiista itä-kiinan merellä olevien kaasukenttien hyödyntämisestä jotka sijaitsevat kiinan ja japanin rajalla. Näin saatiin muu maailma nyökyttelemään päätään ja kerättyä huomio toisaalle.
Kohdistamalla normaaliväestön mielenkiinto ja vihakiihko ulkoisiin tekijöihin kommunistinen puolue saa pidettyä väestön rauhallisena ja samalla käytettyä kansan kiukkua omiin taloudellisiin tavoitteisiinsa. Tämä on vain väliaikainen tilanne koska maaseudulla mielenosoitukset valtiota vastaan ovat kiihtyneen vuosi vuodelta, vuonna 2003 oli 53.000 mielenosoitusta ja arviolta 3miljoonaa kansalaista huusivat epäkohdista niissä valtiota vastaan. Eikä pidä unohtaa Tienamenin aukiolla 1989 valtion toimesta tapahtunutta teurastusta, tästäkään ei mainita missään oppikirjoissa.
Kiinassa Mao Zhedong on vieläkin ”suuri johtaja” eikä missään koulukirjoissa edes mainita kuinka paljon ko. johtaja tappoi omia kansalaisiaan. Vuosina 1958-1962 kuoli yli 38.000.000 nälkään, ”Suuri Hyppy Eteenpäin” uudistuksen seurauksena. Kaikkiaan kiinan kommunistinen puolue on tappanut yli 76.000.000 erilaisien kansanmurhien muodossa. Kiinan nationalistit tappoivat vain 17.000.000 ennen kuin pakenivat Formosan saarelle vuonna 1949.
Vertailuksi Japanin armeija tappoi 5.890.000 kiinalaista toisen maailmansodan aikana.
Tämä on vain pintaraapaisu miten häikäilemättömästi kommunistit ovat toimineet kiinassa omaa kansaa vastaan. Tietenkään näitä ei opeteta paikallisissa koulussa historiantunnilla. On vain ajan kysymys kun patoutunut viha alkaa purkautua väkivaltaisesti talonpojilta. Kiinalaiset ovat helposti ohjattavissa oleva kansa ja tarvitaan vain yksi voimakas johtaja joka on kouluttautunut ja vittuuntunut riittävästi että alkaa ajaa asiaa eteenpäin.
Tosi asiassa Kiina ei ole mikään puhdas pulmunen vaan ryöstää luonnonvaroja ja saastuttaa häikäilemättömästi, kunnioittamatta ihmisoikeuksia tai muita humanistisia sääntöjä. Kiinan tämän päivän tapahtumat tulevat vaikuttamaan tulevaisuudessa myös jokaiseen suomalaiseen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Vakaa, vanha Vagina
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ma Elo 07, 2006 4:49 pm |
|
Liittynyt: To Elo 03, 2006 4:28 pm Viestit: 268 Paikkakunta: Nälviä
|
|
Niinkutsutuissa "vinosilmissä" ei ole mitään vikaa.
He ovat ns. "valkoista miestä" paljon parempia ihmisiä, aivan kaikinpuolin.
Ainoa asia maailmassa, mikä pitää kitkeä pois mahdollisimman nopeasti
keinoja kaihtamatta on naisten alistajien julma huvi: ISLAMIN uskonto ja
sen kiihkoisimmat muslimiväestön kannattajat.
Heitä kutsutaan yleisesti nimityksillä "rättipäät" & "somalirikolliset".
He kehtaavat kirkkain silmin väittää tekemiensä rikostensa ihmisyyttä
vastaan olevan vain puhtaasti Allahin tahto.
Äiti-Teresaa leikkivät politiikot oma lehmä ojassaan yleensä nielevät
tämän kaiken.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Maukka Perusjatka
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Elo 08, 2006 6:15 am |
|
Liittynyt: Ke Heinä 26, 2006 3:36 pm Viestit: 3007
|
|
Totta ns, vinosilmissä ei ole mitään vikaa.
Tämän asian pointti onkin se, että miten Kiinan hallitus harhautttaa omaa kansaa ja kohdistaa vihaa ulkoisiin tekijöihin. Näin hallitus kiinittää muunmaailman ja oman kansan huomion toisaalle.
Huomio omaan pesään paskantamisesta siirtyy muualle!
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ilaiho
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Elo 08, 2006 5:24 pm |
|
Liittynyt: La Heinä 02, 2005 6:30 pm Viestit: 1132 Paikkakunta: Turku
|
Vakaa, vanha Vagina kirjoitti: Ainoa asia maailmassa, mikä pitää kitkeä pois mahdollisimman nopeasti keinoja kaihtamatta on naisten alistajien julma huvi: ISLAMIN uskonto ja sen kiihkoisimmat muslimiväestön kannattajat.
Islamissa ei sinänsä ole mitään vikaa, ongelmat johtuvat sen fundamentalistisesta tulkinnasta. Ei kristinuskostakaan fundamentalistisesti tulkittuna seuraisi mitään hyvää.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
kuolevainen
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Elo 08, 2006 5:45 pm |
|
Liittynyt: Ti Heinä 25, 2006 9:39 pm Viestit: 162 Paikkakunta: Elämä
|
ilaiho kirjoitti: Vakaa, vanha Vagina kirjoitti: Ainoa asia maailmassa, mikä pitää kitkeä pois mahdollisimman nopeasti keinoja kaihtamatta on naisten alistajien julma huvi: ISLAMIN uskonto ja sen kiihkoisimmat muslimiväestön kannattajat. Islamissa ei sinänsä ole mitään vikaa, ongelmat johtuvat sen fundamentalistisesta tulkinnasta. Ei kristinuskostakaan fundamentalistisesti tulkittuna seuraisi mitään hyvää.
Juu, eihän ladatussa aseessa itsessään mitään "vikaa" ole. Varmaan kuitenkin kieltäisit niiden jakelun jokaisessa kadunkulmassa?
Hyvä linkki:
http://www.dlc.fi/~etkirja/islam_naiset.htm
_________________ "Biologiaa, ei teologiaa." - Esko Valtaoja
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Maukka Perusjatka
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Elo 08, 2006 6:11 pm |
|
Liittynyt: Ke Heinä 26, 2006 3:36 pm Viestit: 3007
|
|
Länsikiinassa on huomattava määrä islaminuskoisia jotka osaavat käyttäytyä paljon paremmin kuin perus mandariinikiinalaiset.
Siinä missä peruskiinalainen räkii lattialle kotona ja piereskelee ruokapöydässä niin islamin uskoiset kiinalaiset kunnioittavat ruokaa eivätkä sotke paikkoja, tämä vain esimerkkinä.
Toisaalta mitä käytöstapoihin tulee niin japanilaiset osaavat käyttäytyä hillitysti ja muita ihmisiä kunnioittavasti.
Totuus on että, peruskiinalainen ei osaa kunnioittaa mitään eikä välitä mistään muusta kuin itsestään ja ajasta seuraavaan ruokailuun. Jos ei ole oma perse kyseessä niin asioille ei tehdä mitään.
Kiina on kerskakulutuksen synnyinsija ja omaan pesään paskantaminen on itseisarvo. Kaikki mitä kiinassa tehdään tällä hetkellä tulee vaikuttamaan negatiivisesti koko maailman tulevaisuuteen.
Viimeksi muokannut Maukka Perusjatka päivämäärä Ti Elo 08, 2006 6:20 pm, muokattu yhteensä 3 kertaa
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Camocar
|
Viestin otsikko: Re: Japanilaisviha: JOHDATUS sivuraiteille! Lähetetty: Ti Elo 08, 2006 6:13 pm |
|
Liittynyt: Ma Kesä 12, 2006 4:16 pm Viestit: 933 Paikkakunta: Vantaa/Korso
|
Maukka Perusjatka kirjoitti: Reilu vuosi sitten kun kiinassa oli suuret japanin-vastaiset mellakat, etenkin Shanghaissa, oli surkuhupaisaa huomata kuinka koko mielenosoitus oli ns. järjestetty. Ulkomaalaisissa lehdissä ei mainittu kuinka opiskelijoita kuljetettiin linja-autoilla muista lähikaupungeista, kuten Suzhou ja Hangzhou osallistumaan Shanghain mielenosoitukseen - valtion laskuun. Opiskelijoille jopa annettiin rahapalkkio osallistumisesta.
Luultavasti totta. Mutta mistä sait tämän tiedon itsellesi?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Maukka Perusjatka
|
Viestin otsikko: Re: Japanilaisviha: JOHDATUS sivuraiteille! Lähetetty: Ti Elo 08, 2006 6:21 pm |
|
Liittynyt: Ke Heinä 26, 2006 3:36 pm Viestit: 3007
|
Camocar kirjoitti: Maukka Perusjatka kirjoitti: Reilu vuosi sitten kun kiinassa oli suuret japanin-vastaiset mellakat, etenkin Shanghaissa, oli surkuhupaisaa huomata kuinka koko mielenosoitus oli ns. järjestetty. Ulkomaalaisissa lehdissä ei mainittu kuinka opiskelijoita kuljetettiin linja-autoilla muista lähikaupungeista, kuten Suzhou ja Hangzhou osallistumaan Shanghain mielenosoitukseen - valtion laskuun. Opiskelijoille jopa annettiin rahapalkkio osallistumisesta. Luultavasti totta. Mutta mistä sait tämän tiedon itsellesi?
Olin paikalla seuraamassa mielenosoitusta ja näin kuinka monista busseista siirtyi opiskelijoita Yanan kadun alkupäähän mistä mielenosoitus alkoi. Lisäksi tiedän ystäväpiirissä olevia nuoria joille oli maksettu että osallistuvat mielenosoitukseen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Vakaa, vanha Vagina
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Elo 08, 2006 6:45 pm |
|
Liittynyt: To Elo 03, 2006 4:28 pm Viestit: 268 Paikkakunta: Nälviä
|
Maukka Perusjatka kirjoitti: Totta ns, vinosilmissä ei ole mitään vikaa.
Tämän asian pointti onkin se, että miten Kiinan hallitus harhautttaa omaa kansaa ja kohdistaa vihaa ulkoisiin tekijöihin. Näin hallitus kiinittää muunmaailman ja oman kansan huomion toisaalle.
Huomio omaan pesään paskantamisesta siirtyy muualle! Jep. Oli kuitenkin aiheellista avautua, ketjun otsikosta johtuen. kuolevainen kirjoitti: ilaiho kirjoitti: Vakaa, vanha Vagina kirjoitti: Ainoa asia maailmassa, mikä pitää kitkeä pois mahdollisimman nopeasti keinoja kaihtamatta on naisten alistajien julma huvi: ISLAMIN uskonto ja sen kiihkoisimmat muslimiväestön kannattajat. Islamissa ei sinänsä ole mitään vikaa, ongelmat johtuvat sen fundamentalistisesta tulkinnasta. Ei kristinuskostakaan fundamentalistisesti tulkittuna seuraisi mitään hyvää. Juu, eihän ladatussa aseessa itsessään mitään "vikaa" ole. Varmaan kuitenkin kieltäisit niiden jakelun jokaisessa kadunkulmassa? Hyvä linkki: http://www.dlc.fi/~etkirja/islam_naiset.htm
Oli tekosyyt sitten mitkä tahansa silmittömään riehumiseen,
on tuo tummien aikamiespoikien julma huvi naisiensa kustannuksella
saatava loppumaan, vaikka se sotisikin Allahin tahtoa vastaan.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ilaiho
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Elo 08, 2006 8:13 pm |
|
Liittynyt: La Heinä 02, 2005 6:30 pm Viestit: 1132 Paikkakunta: Turku
|
kuolevainen kirjoitti: Juu, eihän ladatussa aseessa itsessään mitään "vikaa" ole. Varmaan kuitenkin kieltäisit niiden jakelun jokaisessa kadunkulmassa?
Tuolla logiikalla pitää kieltää kaikki uskonnot, koska niitä fundamentalistisesti tulkitsemalla saa tekosyyn pahoille teoille. Islam ei ole tässä suhteessa vaarallisempi kuin muutkaan uskonnot.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Neonomide
|
Viestin otsikko: Re: Japanilaisviha: JOHDATUS sivuraiteille! Lähetetty: Ti Elo 08, 2006 8:20 pm |
|
Liittynyt: To Kesä 23, 2005 11:44 am Viestit: 11456 Paikkakunta: Riversmouth
|
Maukka Perusjatka kirjoitti: Kiinan kommunistisen puolueen sisäpolitiikan tarkoitus on OHJATA tavallisten työläisten ajatukset ja viha ulkoisiin kohteisiin jotta oman maan ongelmat unohtuisivat ja viha purkautuisi muihin asioihin.
Kuulostaa ei niin vähänkään samalta kuin Syyrian ja Iranin meininki nykyään.
_________________ “You may drive out Nature with a pitchfork, but she will ever hurry back, to triumph in stealth over your foolish contempt.” *
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Maukka Perusjatka
|
Viestin otsikko: Re: Japanilaisviha: JOHDATUS sivuraiteille! Lähetetty: Ti Elo 08, 2006 8:31 pm |
|
Liittynyt: Ke Heinä 26, 2006 3:36 pm Viestit: 3007
|
Neonomide kirjoitti: Maukka Perusjatka kirjoitti: Kiinan kommunistisen puolueen sisäpolitiikan tarkoitus on OHJATA tavallisten työläisten ajatukset ja viha ulkoisiin kohteisiin jotta oman maan ongelmat unohtuisivat ja viha purkautuisi muihin asioihin. Kuulostaa ei niin vähänkään samalta kuin Syyrian ja Iranin meininki nykyään.
Täsmälleen!
Mittakaava vaan on paljon suurempi.
Suomessa porukka nukkuu ja media ei nää uutisarvoja. Eiks Mummo vois lähettää jonku hakeen tuoretta tietoa?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Andúril
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Elo 08, 2006 8:58 pm |
|
Liittynyt: Ke Syys 07, 2005 3:19 am Viestit: 3043 Paikkakunta: Val Alorn
|
Maukka Perusjatka kirjoitti: Kiinan kommunistisen puolueen sisäpolitiikan tarkoitus on OHJATA tavallisten työläisten ajatukset ja viha ulkoisiin kohteisiin jotta oman maan ongelmat unohtuisivat ja viha purkautuisi muihin asioihin. Tuohan on ollut diktatuurien taktiikka maailman sivu. ilaiho kirjoitti: kuolevainen kirjoitti: Juu, eihän ladatussa aseessa itsessään mitään "vikaa" ole. Varmaan kuitenkin kieltäisit niiden jakelun jokaisessa kadunkulmassa? Tuolla logiikalla pitää kieltää kaikki uskonnot, koska niitä fundamentalistisesti tulkitsemalla saa tekosyyn pahoille teoille. Islam ei ole tässä suhteessa vaarallisempi kuin muutkaan uskonnot.
Älä viitsi jauhaa paskaa. Pyhä sota on islamissa ainutlaatuisen keskeisellä sijalla, ja Koraani pursuaa käskyjä tappaa vääräuskoisia. Tiedät sen kyllä.
_________________ Qui desiderat pacem, praeparet bellum.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Vakaa, vanha Vagina
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Elo 08, 2006 9:01 pm |
|
Liittynyt: To Elo 03, 2006 4:28 pm Viestit: 268 Paikkakunta: Nälviä
|
Andúril kirjoitti: ilaiho kirjoitti: kuolevainen kirjoitti: Juu, eihän ladatussa aseessa itsessään mitään "vikaa" ole. Varmaan kuitenkin kieltäisit niiden jakelun jokaisessa kadunkulmassa? Tuolla logiikalla pitää kieltää kaikki uskonnot, koska niitä fundamentalistisesti tulkitsemalla saa tekosyyn pahoille teoille. Islam ei ole tässä suhteessa vaarallisempi kuin muutkaan uskonnot. Älä viitsi jauhaa paskaa. Pyhä sota on islamissa ainutlaatuisen keskeisellä sijalla, ja Koraani pursuaa käskyjä tappaa vääräuskoisia. Tiedät sen kyllä.
Väkivallalleen tekosyitä hakeva ihmisryhmä kyllä tulkitsee omia etuja ajaakseen
vihamielisesti vaikka Anneli-Mummon kesäkeittokirjaa.
Koraani kädessä riehuvat ihmiset käyvät ilmeisesti ilmastostaan johtuen
niin pannu kuumana, että kummasti alkaa tulla ylemmiltä tahoilta käskyjä
muun muassa silppoa meitä vääräuskoisia.
Kerranhan riehumisen oikeuttamiseen yritettiin käyttää pilapiirrostakin.
Andúril muistaa.
Viimeksi muokannut Vakaa, vanha Vagina päivämäärä Ti Elo 08, 2006 9:12 pm, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
installer
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Elo 08, 2006 9:08 pm |
|
Liittynyt: Pe Syys 16, 2005 12:15 am Viestit: 5860
|
|
Missä Ilkka Luoma viipyy?
_________________ Se piti sanoa että pidän hieman säälittävinä sellaisia henkilöitä jotka ovat niin köyhiä että joutuvat lainaamaan oman allekirjoituksensa muiden teksteistä.- CE-hyväksytty
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: fata morgana, Google [Bot], ShadowRaz, Yahoo [Bot] ja 26 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|