Sata lehtistipendiä jaettu
Tiede-lehti on jakanut reaaliaineissa menestyneille lukion oppilaille sata lehtistipendiä. Valitut saavat lehden vuosikerran. Stipendiaattien nimet löytyvät täältä.


|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
bergepanther
|
Lähetetty: Ti Touko 29, 2012 7:36 pm |
|
Liittynyt: Ke Marras 05, 2008 10:02 pm Viestit: 1997 Paikkakunta: syvä etelä-karjala
|
jussipussi kirjoitti: bergepanther kirjoitti: Ei kiinosta sairaan kusipään ajatukset yhtään. Minua ei niinkään kiinnosta aseen kaliberi, missä, kellä ja kuinka paljon niitä on jne.. ne "kusipään" ajatukset on se ydin/ponnin josta lähtee tällaiset teot. Ongelma on siinä että jos puimme näitä ajatuksia huomaamme että meillä itsellämme näyttää syntyvän helposti samanlaisia ajatuksia kuten tästäkin ketjusta niitä voi lukea, "happoon upottaminen" "kiduttaminen" jne, pitäisikö hapot kieltää?..Ne ajatukset on liian lähellä ja liian samanlaisia tappo-ajatuksia siksi on helpompi keskustella aseista, maastopuvuista ja kalibereista tai vaikka nahkatakeista joissa on logoja. Kuka tosissaan luulee että ihmisen halu tappaa toinen ihminen häviää jonnekkin "sivistyksen edetessä". Ei siitä ole mielestäni mitään merkkejä. Ensin pitäisi tunnustaa itselleen että olen kykenevä tappamaan toisen ihmisen , ilman tätä "valveutuneisuutta" se tappaja itsessä piillottelee ei tiedostettuna ja voi pullahtaa sieltä ilman varoitusta koska itsessä ei voi olla sellaista. Jos nyt verrataan kuinka paljon vaikeampi tästä tapauksesta on keskustella Suomessa "samalla suoruudella" verrattuna Norjan tapaukseen. En usko että oikeudenkäynnistä tulee olemaan suoria lähetyksiä. Mitä lähemmäs tulee sen vaikeammaksi menee asiasta keskusteleminen ja projisointi. Minusta tämänkin asian monimutkaistaminen ei toimi. Kyse on yksinkertaistettuna siitä, että eräs sivilisaatiomme, laumamme tai ties miten sitä kutsuisimmekaan, jäsen suunnittelee (vaikkakin lyhyessä ajassa) sekä toteuttaa toiminnan jossa selkeästi tavoitteena on tappaa mahdollisimman monta samankaltaistaan-siis ihmistä. Vahingoittaa siis paitsi suoranaisia niin myös epäsuoria uhrejaan (sukulaiset, ystävät) En usko että huolimatta rajuistakin kommenteista ja reaktioista monetkaan olisivat valmiita todellisuudessa hävittämään porukkaa hapossa tai vastaavaa, joskin ainakin itse tunnen sen tyyppisiä tunteita helpostikin tällaisissa tapauksissa, kyse lienee enemmänkin raivostuneesta suuttumuksesta ja turhautuneisuudesta kuin sen syvemmästä . Tämänkaltaiset tapahtumat kun ovat niin turhia. Pahoittelen jos vinoilin aiemmin mutta myös lupaan että tulen niin tarvittaessa jatkamaan Minusta tapahtuma Norjassa tai meillä ei eroa sijainniltaan niin suuresti että se aiheuttaisi enemmin erillaisia tunteita, toki hieman erillaisia aina, kun kyse on kotimaasta
_________________ Jos lentää kuin sorsa, vaappuu kuin sorsa ja näyttää sorsalta sen täytyy olla sorsa - arvatkaa kuka (jos nyt tuli oikein kuultua)
|
|
| Ylös |
|
 |
|
bergepanther
|
Lähetetty: Ti Touko 29, 2012 7:49 pm |
|
Liittynyt: Ke Marras 05, 2008 10:02 pm Viestit: 1997 Paikkakunta: syvä etelä-karjala
|
Laija kirjoitti: jussipussi kirjoitti: bergepanther kirjoitti: Ei kiinosta sairaan kusipään ajatukset yhtään. Ensin pitäisi tunnustaa itselleen että olen kykenevä tappamaan toisen ihmisen , ilman tätä "valveutuneisuutta" se tappaja itsessä piillottelee ei tiedostettuna ja voi pullahtaa sieltä ilman varoitusta koska itsessä ei voi olla sellaista. Jos nyt verrataan kuinka paljon vaikeampi tästä tapauksesta on keskustella Suomessa "samalla suoruudella" verrattuna Norjan tapaukseen. En usko että oikeudenkäynnistä tulee olemaan suoria lähetyksiä. Mitä lähemmäs tulee sen vaikeammaksi menee asiasta keskusteleminen ja projisointi. Ihminen, joka on kokenut ja nähnyt paljon, ei vaadi kovaa rangaistusta pahoja tekoja tehneellekään.. Nuoriso vaatii kovia rangaistuksia, mutta vanhemmat eivät.. Esimerkiksi mies, jonka poika kuoli toisen pojan yliajamana, ei vaadi rangaistusta, vaikka se yliajo oli todennäköisesti tahallinen... Kovin nuori, esimerkiksi 15-vuotias, nuori ei osaa käsitellä Hyvinkään aiheuttamaa järkytystä ja vaatii kovaa rangaistusta, asia on liian suuri ja kipeä hänelle. Tämäkään asia ei ole niin yksinkertainen. Jos jokin tapahtuma on vahinko, tai ylipäätään sellainen jossa ei ole tarkoitettu aiheuttaa kuolemaa (vaikkapa hoitovirhe, ylinopeus jopa rattijuoppuouden aiheuttaman vahingon ymmärrän joskin paljon huonommin) on se aivan eri asia kuin tarkoituksellinen ihmisten teurastaminen. Ihmiset ovat erilaisia eikä yhden ihmisen näkökulma ole ikinä samanlainen kuin toisen. Pahoja tekoja on erilaisia ja ne tulisisi mielestäni kaikenikäistenkin nähdä erilaisina
_________________ Jos lentää kuin sorsa, vaappuu kuin sorsa ja näyttää sorsalta sen täytyy olla sorsa - arvatkaa kuka (jos nyt tuli oikein kuultua)
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jussipussi
|
Lähetetty: Ti Touko 29, 2012 8:09 pm |
|
Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm Viestit: 7739
|
-:)lauri kirjoitti: jussipussi kirjoitti: Lauri ymmärtää varmaankin että tilastoja hoidetaan/parannellaan näillä asepäätöksillä ei itse syytä/syitä? Vain otettu psykoosilääkitys auttaa. Lopeta myös sota- ja väkivaltapelien pelaaminen ja lähde ulos kämpästäsi vuorovaikuttamaan aktiivisesti ihmisten kanssa tilantaisiin, joissa joudut ihan oikeasti kommunikoimaan meidän muiden ihmisten kanssa face-to-face. Loppuu nuo varsin psykoottiset "pohdiskelut" terrorismiin varustautumisen tärkeydestä ja kansalaisoikeudesta yhteiskunnan tukemana. Mikä Laurilla nyt kun "ampuu" noin pahasti sivuun? "Sota.ja väkivaltapelit", "Psykoottiset pohdiskelut", "terrorismiin varustautuimisen tärkeys", huh huh.. Ymmärrät kai että nämä kaikki oli sinun mielen luomusta?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Mouho
|
Lähetetty: Ti Touko 29, 2012 8:23 pm |
|
Liittynyt: Pe Huhti 29, 2011 8:20 pm Viestit: 2443 Paikkakunta: Wonderland
|
Varastopäällikkö kirjoitti: God made man, but Samuel Colt made them equal.
Tuo on kyllä siitä hauska sanonta, että se sisältää kaksi väittämää, jotka molemmat ovat niin täyttä paskaa kuin olla voi. 
_________________ *Enää et ole Se, mikä alkoi lukea tätä virkettä. .....................enkä minäkään ole oikeasti Mouho.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
kopernikustako
|
Lähetetty: Ti Touko 29, 2012 8:40 pm |
|
Liittynyt: Ti Elo 30, 2011 5:37 pm Viestit: 1085
|
Mouho kirjoitti: Varastopäällikkö kirjoitti: God made man, but Samuel Colt made them equal.
Tuo on kyllä siitä hauska sanonta, että se sisältää kaksi väittämää, jotka molemmat ovat niin täyttä paskaa kuin olla voi.  Hauskuutta lisää se että ne tässä tapauksessa esitettiin samassa viestissä jossa todettiin: "Suomessa on n. 200 000 aseluvan haltijaa jotka eivät koskaan käytä asettaan toista ihmistä vastaan"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
-:)lauri
|
Lähetetty: Ti Touko 29, 2012 10:04 pm |
|
Liittynyt: Pe Touko 13, 2005 8:32 pm Viestit: 18039
|
jussipussi kirjoitti: -:)lauri kirjoitti: jussipussi kirjoitti: Lauri ymmärtää varmaankin että tilastoja hoidetaan/parannellaan näillä asepäätöksillä ei itse syytä/syitä? Vain otettu psykoosilääkitys auttaa. Lopeta myös sota- ja väkivaltapelien pelaaminen ja lähde ulos kämpästäsi vuorovaikuttamaan aktiivisesti ihmisten kanssa tilantaisiin, joissa joudut ihan oikeasti kommunikoimaan meidän muiden ihmisten kanssa face-to-face. Loppuu nuo varsin psykoottiset "pohdiskelut" terrorismiin varustautumisen tärkeydestä ja kansalaisoikeudesta yhteiskunnan tukemana. Mikä Laurilla nyt kun "ampuu" noin pahasti sivuun? "Sota.ja väkivaltapelit", "Psykoottiset pohdiskelut", "terrorismiin varustautuimisen tärkeys", huh huh.. Ymmärrät kai että nämä kaikki oli sinun mielen luomusta? Mikä tuossa nyt niin pahasti sivuun ampui? Tarvettasi nähdä valtiovallan velvollisuutena aseistaa kansalaiset omaa valtiojärjestelmäänsä vastaan on mielestäni melko psykoottista puhetta, sikäli kun sitä ilmeisen järkevänä pohdintana pidit. Sota ja väkivaltapelit olivat toki ohi maalin mennyttä sarkasmia ja pahoitteluni siitä, mutta tuo pohdiskelusi kertoo, ettet joko tunne ihmisiä ja länsimaalaista demoktrattista kansalaisyhteiskuntaa tai sitten et vain kyennyt kirjoittamaan koko ajatustasi auki ymmärrettävällä tavalla. Terrorismi oli tietysti väärä termi ja oikeampi olisi kai ollut aseellinen vallankaappaus.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jussipussi
|
Lähetetty: Ti Touko 29, 2012 10:33 pm |
|
Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm Viestit: 7739
|
-:)lauri kirjoitti: Mikä tuossa nyt niin pahasti sivuun ampui? Tarvettasi nähdä valtiovallan velvollisuutena aseistaa kansalaiset omaa valtiojärjestelmäänsä vastaan on mielestäni melko psykoottista puhetta, sikäli kun sitä ilmeisen järkevänä pohdintana pidit. Sota ja väkivaltapelit olivat toki ohi maalin mennyttä sarkasmia ja pahoitteluni siitä, mutta tuo pohdiskelusi kertoo, ettet joko tunne ihmisiä ja länsimaalaista demoktrattista kansalaisyhteiskuntaa tai sitten et vain kyennyt kirjoittamaan koko ajatustasi auki ymmärrettävällä tavalla. Terrorismi oli tietysti väärä termi ja oikeampi olisi kai ollut aseellinen vallankaappaus.
Lauri, siinä oli tarkoituksella sana fiktiivinen jottei herkinkään "innostuisi" liikaa, ei näyttänyt auttavan. PS. En edes tiedä miksi vihaiset linnut on vihaisia, se minun "tietokone pelien" pelaamisesta jotta mielikuvasi saadaan rauhoittumaan. Minä "tujoitan mieluummin vaikka seinään" kuin pelaan tietokone pelejä. Kokeile ajatella asioita eri kulmista, vaikeitakin topicceja kannattaa harjoitella katselemaan eri kulmista, mielipiteellä on huono maine totuudellisuuden tavoittelussa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
-:)lauri
|
Lähetetty: Ti Touko 29, 2012 11:37 pm |
|
Liittynyt: Pe Touko 13, 2005 8:32 pm Viestit: 18039
|
jussipussi kirjoitti: -:)lauri kirjoitti: Mikä tuossa nyt niin pahasti sivuun ampui? Tarvettasi nähdä valtiovallan velvollisuutena aseistaa kansalaiset omaa valtiojärjestelmäänsä vastaan on mielestäni melko psykoottista puhetta, sikäli kun sitä ilmeisen järkevänä pohdintana pidit. Sota ja väkivaltapelit olivat toki ohi maalin mennyttä sarkasmia ja pahoitteluni siitä, mutta tuo pohdiskelusi kertoo, ettet joko tunne ihmisiä ja länsimaalaista demoktrattista kansalaisyhteiskuntaa tai sitten et vain kyennyt kirjoittamaan koko ajatustasi auki ymmärrettävällä tavalla. Terrorismi oli tietysti väärä termi ja oikeampi olisi kai ollut aseellinen vallankaappaus.
Lauri, siinä oli tarkoituksella sana fiktiivinen jottei herkinkään "innostuisi" liikaa, ei näyttänyt auttavan. PS. En edes tiedä miksi vihaiset linnut on vihaisia, se minun "tietokone pelien" pelaamisesta jotta mielikuvasi saadaan rauhoittumaan. Minä "tujoitan mieluummin vaikka seinään" kuin pelaan tietokonepelejejä. Kokeile ajatella asioita eri kulmista, vaikeitakin topicceja kannattaa harjoitella katselemaan eri kulmista, mielipiteellä on huono maine totuudellisuuden tavoittelussa. Riippumatta siitä, oliko pohdiskelusi fiktiivistä, pohdiskelusi oli pahasti häiriintynyttä. Peliteollisuudessa kun yritetään luoda mitä absurdimpia apokalyptisia dystopioita räiskintäpelaajien riemuksi, pohdiskelussasi harrastamasi ajatuskuvio on toki tuttua sikäli kun häiriintyneisyys on räiskintäpeligenressä yksi menestyneimmistä konsepteista, mutta miten se liittyy tähän keskusteluun ja suomalaiseen aselainsäädäntöön, jäi minulle edelleen epäselväksi. Voitko avata tuota asioiden eri kulmista ajattelua? Tarkoitan, että oliko tuo fiktiosi tässä tapauksessa nyt vain sellainen heitto, jonka esitit hetken mielijohteesta vai oliko sillä pohdiskelullasi myös jokin pointti, jonka nyt näköjään edelleenkin onnistuin sivuuttamaan? Katsoisin mielelläni ne korttisi sikäli jos ja kun ongelma on tosiaan minun kyvyttömyydesäni ajatella asioita eri kulmista taas tälläkin kertaa. Ehkäpä opin samalla viisaammaltani jotain.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
amakela
|
Lähetetty: Ke Touko 30, 2012 1:20 am |
|
Liittynyt: To Joulu 02, 2010 12:13 am Viestit: 586
|
hombre kirjoitti: amakela kirjoitti: hombre kirjoitti: Te neropatit, jotka ryhdytte aina puolustelemaan löyhää asepolitiikkaa näissä tilanteissa, te olette kyllä riemukasta porukkaa. Vedätte ne ikiaikaiset autovertauksenne nokkelana vakioargumenttina takataskusta, kun joku kehtaa edes ehdottaa tiukempaa valvontaa. Nuo argumentit, jotka aateisänne keksi suunnilleen ruudin keksimisen aikaan, silloinkin varmaan kaltaisenne hirnuva partasuu mumisi että "kielletään samantien hevoset". Mihin joutuisimmekaan ilman teitä, oi keskustelufoorumien oraakkelit? Suomessa on yksi länsieruroopan kireimmistä aselainsäädännöistä. Eiköhän tämänkaltaisiin tapahtumiin löydy ratkaisu sanoista oikeus ja vastuu. Eija-Riitta Korhosella oli varsin hyvä kirjoitus aiheesta: http://blogit.iltalehti.fi/eija-riitta- ... la-hyvyys/Kirjoitus on hyvä, niinkuin Korholalta sopii odottaa. Mutta avaatko ja konkretisoitko vielä vähän tuota ehdotustasi? "Lopetetaan toistemme tappaminen" on myös hyvä kehotus. Mutta miten siihen päästään, se kai on tärkeämpi kysymys. Lainaa: Missä on vanhempien vastuu? Entä kaveripiirin vastuu? Tai kirkon ja uskonnollisten yhteisöjen tehtävä? Mikä koulun osuus? Ellemme opettele pohtimaan näitä kysymyksiä, me emme kestä sitä vapautta, jonka nimiin vannomme.
Tässä on ne perimmäiset kysymykset Korholan suusta. Vanhemmat eivät ota vastuuta - vika on opettajissa. Kaverit ei ota vastuuta - vika on siinä toisessa kaverissa. Koulu ei ota vastuuta, kun koulu haastetaan oikeuteen. "Maassa maan tavoilla" Jutta Urpilainen ei ota vastuuta, koska vika on persuissa. Sosialismin hienous on siinä että kaikilla vasara poikittain perseessä, mutta silti kukaan ei ole siitä vastuussa. Erään Vilin tarina. Vili oli ihan tavallisesta keskiluokkaisesta perheestä. Kouluarvosanat oli hyviä, mutta ärrävian takia poikaa koulukiusattiin ja se kulminoitu siihen että ellei hän ehtinyt vessaan lukkojen taakse välitunnilla, niin turpaan tuli. Jossain vaiheessa opettaja X, huomasi mukiloinnin ja kovaotteisesti heitteli hakkaajat Z ja Y vessasta ja kutsui ambulanssin hakatulle Vilille. Yrittipä Z ja Y käydä vielä opettajankin päälle. Opettaja X otti vastuuta ja sivistyslautakunta irtisanoi hänet Z:n ja Y:n vanhempien nostamien oikeustoimien johdosta kouluakohtaan, virkavelvollisuuden rikkomisesta ja lievästä pahoinpitelystä. Z ajoi vuosien päässä kännissä kolarin ja hän ja matkustaja kuoli sekä vastaantulija loukkaantui lievästi. Y:stä tuli talonmies kunnantalolle. Vili sai loppuiäkseen polvivamman ja Z/Y vain nuhteet alaikäsenä tehdystä pahoinpitelystä. Koulukiusattuna Vili sai leiman - ei otsaansa vaan koulupapereihin. Niinpä 2. asteen ammatilliseen koulutukseen siirtyessään sillä odotti "kiimanen" lauma koulukuraattoreita "tukemassa". Hän oli ties missä psykologin haastatteluissa, kuraattorin ohjauksessa ja kohdeltiin kuin aivovammasta. Hänellä ei ollut opiskelussa mitään ongelmia, eikä alkuun koulukiusaamista uudessa opin ahjossa, mutta kun hänellä oli leima "papeissa" niin hänet lähes pakotettiin kuraattoreiden puheille. Näitä istuntoja oli pahimmillaan jopa 20 tuntia viikossa. Jokainen ymmärtää että sellaisilla poissaoloilla alkaa väkisinkin tulemaan ongelmia ja kierre oli valmis. Luokkakaverit alkoi pitää Viliä tyhmänä, viettihän hän tunteja viikossa "psykologin" juttusilla - koulukiusaaminen alkoi ensimmäisen vuoden lopussa. Koska kuraattorilla ja koulupsykologilla ei ollut ns. töitä ja rahoitusta, niin Vilille tehteen HOJKS toisensa perää ja kolmen vuoden opinnot venyivät 4,5 vuoteen ja soissuille rahoitus yhtä pitkäksi ajaksi. Sittemmin Vili pääsi uuteen opinahjoon, jossa häntä kohdeltiin kuin mitä tahansa muuta opiskelijaa ja hän luki ennätyksellisessä 2,5 vuodessa koneinsinööriksi ja työskentelee nykyään yhdysvalloissa GE:n suihkumoottorien parissa. Tarina on tosi ja siitä voit itse miettiä mikä on tässä yhteiskunnassa vikana. Vanhempien vastuu on kasvattaa lapsensa yhteiskuntakelposeksi. Kaverien vaatuu estää kaveria tekemästä tyhmiä. Koulun vastuu on opettaa ja pitää koulu turvallisena - ei mitään muuta. Koulupsykologit- ja kuraattorit voi hyödyttöminä rahareikinä irtisanoa. Yhteisöjen vastuuna on antaa resurssit ja valvoa niiden käyttöä. Kirkko lienee ainoa, joka on jotain vastuuta ottanut ja vielä vapaaehtoisesti, muiden siirtäessä sitä muualle - joku muu.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pseudohippi
|
Lähetetty: Ke Touko 30, 2012 4:52 am |
|
Liittynyt: Ma Marras 27, 2006 3:59 pm Viestit: 7275 Paikkakunta: Ulkosuomi
|
poorstudent kirjoitti: Belgian täysasekielto ei estänyt tätäkään kaveria hankkimasta täysautomaattiasetta ja käsikranaatteja. http://www.expatica.com/be/news/belgian ... 95823.htmlEi niin, mutta Eero Hiltusta se olisi estänyt menemästä isänsä kaapille hakemaan pari kivääriä tappoleikkejä varten.
_________________ Offmind: "Eli vaikka tarinassa todettaisiin, että Maa kiertää Aurinkoa, niin sitä ei pidä erehtyä pitämään tosiasiana."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Jägermeister
|
Lähetetty: Ke Touko 30, 2012 8:49 am |
|
Liittynyt: Ke Huhti 23, 2008 11:10 am Viestit: 1007 Paikkakunta: Itä-Suomi
|
Varastopäällikkö kirjoitti: Jägermeister kirjoitti: Varastopäällikkö kirjoitti: Osaan omistaminen on jokaisen suomalaisen ihmisoikeus.
Suomessa on n. 200 000 aseluvan haltijaa jotka eivät koskaan käytä asettaan toista ihmistä vastaan. Tämän(kään) ampumatapauksen epäillyllä ei ollut aseenkantolupaa.
Ja kun luvanhaltijoita on yhteensä reilut 600 000, loput n. 400 000 käyttävät, edes joskus? Toivottavasti... sais käytää vähän useamminkin. 670000 aselupaa ja nyt kun yksi sekopää räiskii varastetulla aseella, vedetään johtopäätös että kaikki aseet tulee kieltää? Hienoista ylireakointia etten paremmin sanoisi. CE-hyväksytty kirjoitti: Onko sulla ase? Tottahan toki minulla on aseita. Haulikko+ 2xkivääri+revolveri, Olet siis toivomassa myös aselupien haltijoilta lisää Hyvinkään kaltaista aktiviteettia? Omituista. Jos nettipoliisit kommenttisi lukee, ne saattaa kaivaa sinut esille ja panna aselupasi harkintaan. Ihan aiheesta.
_________________ ---
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jussipussi
|
Lähetetty: Ke Touko 30, 2012 9:28 am |
|
Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm Viestit: 7739
|
-:)lauri kirjoitti: Peliteollisuudessa kun yritetään luoda mitä absurdimpia apokalyptisia dystopioita räiskintäpelaajien riemuksi, pohdiskelussasi harrastamasi ajatuskuvio on toki tuttua sikäli kun häiriintyneisyys on räiskintäpeligenressä yksi menestyneimmistä konsepteista, mutta miten se liittyy tähän keskusteluun ja suomalaiseen aselainsäädäntöön, jäi minulle edelleen epäselväksi.
Noh sitähän minäkin Lauri tässä ihmettelen miksi "tietokone pelit" toit tähän esille, olen ymmärtäväni teksteistäsi että tietokone pelit on sinulle tuttua alutta ja toit ne siksi esille alunperin? Eli kysyisinkin miksi otit esille alunperin tietokone pelit? Minua tietokenepelit ei voisi vähempää kiinnostaa, "ajanhukkaa" on ne, Pidätkö räiskintäpelin pelaajia häiriintyneinä? Kysyin aiemmin tämän videon osalta onko toiminta normaalia? Länsimaista demokratiaa levitetään siinä? Onko videolla hihkuvat ja nauravat nuoret miehet häiriintyneitä? http://www.youtube.com/watch?v=B2sDNT91Rzw
Viimeksi muokannut jussipussi päivämäärä Ke Touko 30, 2012 9:52 am, muokattu yhteensä 2 kertaa
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jussipussi
|
Lähetetty: Ke Touko 30, 2012 9:44 am |
|
Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm Viestit: 7739
|
-:)lauri kirjoitti: Riippumatta siitä, oliko pohdiskelusi fiktiivistä, pohdiskelusi oli pahasti häiriintynyttä.
Sitä se ei ole, ihan validiä pohdintaa, voithan katsoa valtioiden historiaa teeman suhteen. Olen pahoillani jos fiktiivinen pohdintani uhkaa jotenkin sinun maailmankuvaasi mutta ajatus on siitä pirullinen ettei se kysysy lupaa varsinkaan ideologista eikä poliittista. Mutta lisätään tähän yksi kohta kun halusin aiemmin keskustelua niistä syistä tekoon enkä nähnyt aseita syinä tekoon ja aseiden rajoittamista muuna kuin "tilastollisena apuna". Jos tämä uutinen pitää paikkansa niin mikä on mahdollisten mielialalääkkeiden osuus teossa ja jos olisi ottaisiko kukaan mitään vastuuta? Lainaa: Maanantaina vangittu Hyvinkään surmaaja on Iltalehden tietojen mukaan kärsinyt mielenterveysongelmista.
Tapausta tutkivan keskusrikospoliisin tutkinnanjohtaja ei kuitenkaan suostu vahvistamaan tietoa millään tavalla.
IL:n tietojen mukaan ampuja olisi aiemmin hakenut apua ongelmiinsa. Hänelle olisi myös määrätty ainakin mielialalääkkeitä.
Mielenterveysongelmista voisi löytyä ainakin jonkinlainen selitys muutoin täysin selittämättömälle tapahtumasarjalle, jossa kuoli kaksi ja haavoittui seitsemän ihmistä. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012053 ... 1_uu.shtml
Viimeksi muokannut jussipussi päivämäärä Ke Touko 30, 2012 10:10 am, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Varastopäällikkö
|
Lähetetty: Ke Touko 30, 2012 9:59 am |
|
Liittynyt: To Helmi 09, 2012 9:41 pm Viestit: 1103
|
hombre kirjoitti: Varastopäällikkö kirjoitti: 670000 aselupaa ja nyt nyt kun yksi sekopää räiskii varastetulla aseella, vedetään johtopäätös että kaikki aseet tulee kieltää? Niin, paitsi että. 1. täällä ei nähdäkseni ehdotettu aseiden kieltämistä. Kyllähän täällä eräiden nimimerkkien toimesta kovasti yritetään kieltää kaikki aseet ja tehdä kaikista metsästäjistä sarjamurhaajia. hombre kirjoitti: 2. Sekopäitä on ollut vähän enemmän kuin yksi männävuosina. Niin onko niitä ollut peräti kolme kymmenen viimeisen vuoden aikana?  Montako ihmistä on samana aikana kuollut tai loukkaantunut vaikkapa hirvikolarissa? Suomessa tapahtuu n. 3000 hirvikolaria vuodessa ja jos aseet ja metsästys kielletään, niiden määrä tulee moninkertaistumaan. Aseiden ja metsästyksen ansiosta siis säästetään ihmishenkiä. Kieltoja ennemmin kannattaisi miettiä miten hirvikolareilta vältytään ja miten aseita ja metsästäjiä saataisiin lisää. Hirvikolarit on paljon suurempi yhteiskunnallinen ongelma kuin hullut aseilla räiskijät. Liikenteessä kuolee n. 400 ihmistä vuodessa. Luvallisella aseella tapetaan keskimäärin n. 2 ihmistä vuodessa. Ruokaan tukehtumalla kuolee tavallisena vuonna 84 ihmistä ja 56 ihmistä tapetaan teräaseella.Pitäisiköhän liikenne ja keittiöveitset kieltää? Pientä suhteellisuudentajua tekopyhään asejeesusteluun.
_________________ Suosikkaamme suomalaista myös työhönotossa. Suomalaisten työllistyminen tulee olla tässä maassa etusijalla.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ing.geolog
|
Lähetetty: Ke Touko 30, 2012 10:31 am |
|
Liittynyt: Su Syys 28, 2008 1:40 pm Viestit: 2051 Paikkakunta: Ulkomaat
|
Varastopäällikkö kirjoitti: Kyllähän täällä eräiden nimimerkkien toimesta kovasti yritetään kieltää kaikki aseet ja tehdä kaikista metsästäjistä sarjamurhaajia.
Hirvikolarit on paljon suurempi yhteiskunnallinen ongelma kuin hullut aseilla räiskijät.
Keiden taholta? En ole lukenut yhtään viestiä jossa esim. yritetään tehdä "kaikista metsästäjistä sarjamurhaajia". Miten hirvikolarit tai muut liikenneonnettomuudet liittyvät Hyvinkään tapaukseen? "Pientä suhteellisuudentajua" sinäpä sen sanoit
_________________ Mutta minäkin voin tehdä virheitä, kerran nuorena sytytin, Haaparannan kaupunginhotellissa, tupakin väärästä päästä.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot], ichiro [Crawler], Kosh, miede ja 30 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|