Tieteessä nyt

Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi?  
Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012.
Haasta itsesi ja osallistu!
Tsekkaa
video ja kilpailuohjeet. 

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on Ma Helmi 13, 2012 9:00 pm


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 13528 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93 ... 902  Seuraava

Monikulttuurinen yhteiskunta:
Paratiisi maan päällä, tavoiteltava kaikin keinoin 6%  6%  [ 51 ]
Toimii tyydyttävästi, vaikka epäkohtiakin on 18%  18%  [ 148 ]
Toimii ehkä välttävästi, tai sitten ei 14%  14%  [ 118 ]
Ei toimi käytännössä, aivan liikaa epäkohtia 24%  24%  [ 204 ]
Utopistista haihattelua, helvetin esikartano 38%  38%  [ 321 ]
Ääniä yhteensä : 842
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 4:32 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ti Loka 16, 2007 3:56 pm
Viestit: 2561
Paikkakunta: vantaa
Miten niin "muslimiuinnit" eivät vie aikaa muilta?

Sitä uintiaikaa voisivat käyttää myös kaikki muut.

Entäpä jos perustan uimahallin jossa joka päivä jokainen saa uida 3 tuntia klo 12-15 ja klo 15-18 olisi sitten suomalaisten skinien vuoro (näin kärjistetysti. enkä hyväksy skinejä. tällä tavalla täytyy yleensä ilmoittaa ettei joku ääliö vedä hätäisiä johtopäätöksiä)?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 5:33 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Pe Joulu 01, 2006 7:46 pm
Viestit: 52
Lainaa:
Suomen tuhoamisohjelma

Lähteenä seuraavassa pääasiassa Gerd Honsik: ”Rassismus legal? Der Juden drittes Reich? Halt dem Kalergi-Plan!” 2005 (”Laillista rasismia? Juutalaisten Kolmas Valtakunta? Pysäyttäkää Kalergi-suunnitelma!”).

EU:n isä, kreivi Richard Coudenhove-Kalergi, oli salaliiton johtaja, jonka tavoitteena on tuhota Euroopan kansat. Jo v. 1923 hän julisti vapaamuurariveljilleen, että "juutalaisen aatelisrodun" on tultava Euroopan valtiaaksi. Tähän pääsemiseksi eurooppalaiset tulee risteyttää aasialaisten ja mustien kanssa. Tuloksena on ali-ihmisiä, helposti hallittavia, vailla luonnetta.

Coudenhove-Kalergi kirjoittaa ("Praktischer Idealismus", v. 1925, s. 21), että tuloksena syntyneet "sekarotuiset" jälkeläiset ovat "heikkoluonteisia, pidäkkeettömiä, vailla tahdonvoimaa, kestävyyttä, pieteettiä ja luotettavuutta", kun euraasialaiset ja negroidiset ominaisuudet syrjäyttävät eurooppalaisten ominaisuudet. Tämä EU:n perustajaisä tahtoo Eurooppaan ali-ihmisiä rotusekoituksen avulla. "Rasisminvastaisuuden" takana on koko ajan kammottava rasismi.

Sivulla 22/23 (e.m.t.) Coudenhove-Kalergi sanoo, että tulevaisuuden ihminen on oleva risteytys eri roduista. Euraasialais-negroidinen tulevaisuusrotu korvaa "kansojen moninaisuuden" "persoonallisuuksien moninaisuudella". Coudenhove-Kalergi visioi suurempaa Eurooppaa, todellista Paneurooppaa, joka ulottuu Vladivostokista San Franciscoon (Paneuropa 1922 bis 1966, s. 103). "Monikulttuurinen (siis kulttuuriton) Eurooppa" on vain ensi askel juutalaisen maailmanvallan diktatuuriin.

Edelleen Coudenhove-Kalergi: "Juutalaisuus on se verso, josta uusi, henkinen Euroopan aateli kasvaa - ydin, jonka ympärille uusi, henkinen aateli ryhmittyy - - Juutalaisten näkyvä asema nykyisin johtuu juutalaisten henkisestä ylemmyydestä." Tämä ylemmyys hänen mukaansa on vievä juutalaisuuden voittoon. Juutalaisista tulee ihmiskunnan valtiaita, aristokraatteja ja kapitalismin ja vallankumouksen lipunkantajia. Hän kutsuu juutalaisuutta henkis-urbaaniksi hallitsijaroduksi, ja hänen rasisminsa on täysin estotonta. Hän kutsuu Euroopan kansoja "vähempiarvoisiksi" (Praktischer Idealismus s. 28, 51, 52).

[...]

Vuoden 2000 lopussa Euroopan sanomalehdissä kerrottiin YK:n suosituksesta, että EU toisi seuraavan 50 vuoden aikana EU:hun 650 miljoonaa siirtolaista (EU:ssa lienee reilut 300 miljoonaa asukasta!), joilla muka korvattaisiin syntyvyyden lasku. Tämän YK:n juutalaiset ovat perustaneet tämänhetkiseksi päämajakseen, ja sitä on tarkoitus kehittää edelleen ja siirtää se myöhemmin Israeliin. YK:n peruskirjan laati juutalaispankkiiri Warburg.

Eurooppa ei kuitenkaan tarvitse 650 miljoonaa siirtolaista, sen sijaan suunnitelma tuhota Eurooppa tarvitsee. Meidät on määrä hävittää 50 vuodessa! Pakollinen sekoittuminen vieraisiin ihmisiin ja pakollinen kulttuurista ja kielestä (kieleksi suunniteltu englantia tai esperantoa) luopuminen tarkoittaa käytännössä kansanmurhaa. Tietä raivataan aborttilainsäädännöllä ja ehkäisyvälineillä. Omat tapettava ja tilalle aasialaisia ja mustan rodun edustajia!

Jo vuonna 1915 juutalaispäällikkö Nahum Goldmann julisti, että kaikki ei-juutalaisten kulttuurit ja traditiot on tuhottava demokratialla (kyllä: DEMOKRATIALLA!). Hän sanoi, että tämä on välttämätöntä juutalaisten intressien kannalta.

Ja kirjassaan "Jüdische Geschichte, jüdische Religion" juutalainen professori Israel Shahak ilmoittaa, että juutalainen diktatuuri, jota Kalergi Eurooppaan ja maailmaan vaatii, on jo todellisuutta!

Kun EU:n perustajaisä Richard Coudenhove-Kalergin kirjoituksia katsoo, ei liene epäilystä siitä, että hän on 1900-luvun suurin rasisti. Paneurooppa-opillaan hän tahtoo tuhota muut kansat ja säilyttää yhden: juutalaiset. Jopa EU:n lippu julistaa juutalaista diktatuuria, Israelin kahtatoista heimoa (joita lipun 12 tähteä kuvaavat; lipun on tuonut EU:n lipuksi juuri Coudenhove-Kalergi, joka jo 1920-luvulla esitti sinisen lippunsa Euroopan lipuksi, "sininen taivas häiriintymättömän rauhan vertauskuvana"). Kalergin mukaan juutalaisilla on "parempi veri" ("Praktischer Idealismus", s. 45). EU:ssa on kyse vallankaappauksesta ja laajoista kansanmurhista (toteutetaan tuhoamalla kansojen itsemääräämisoikeus, kulttuuri, perinteet, kansalaisrauha ja myöhemmin myös kieli pääasiassa siirtolaisuudella; aseina MEDIAKONTROLLI, ASEET ja RAHAVALTA, joilla kansojen parlamentit ja hallitukset alistetaan). Jo v. 1924 Kalergi vaati juutalaisten vallankaappausta Euroopassa "monikulttuurisuuden" nimissä.

[...]

EU:ssa siirtolaisten maahantuonnista on tullut velvollisuus. EU:n perustajaisä Coudenhove-Kalergin mukaan Euroopan kansat pyritään sammuttamaan etnisessä - siis rodullisessa ja kulttuurisessa - mielessä. Tilalle nousee "ainoa rotu", juutalaiset, hallitsemaan identiteettinsä menettäneitä kansoja. Kansat pyritään tuhoamaan täydellisesti, etteivät ne enää nouse tavoittelemaan itsemääräämisoikeutta. Tällainen "sammuttaminen" merkitsee käytännössä todellista kansanmurhaa. Tämän tuhoamistyön toteuttamista varten Suomeen on asetettu nukkehallinto (puolueet ovat amerikkalais- ja juutalaisvallan - suuren rahan - paikallisia toimielimiä: ne eivät vahingossakaan paljasta totuutta EU:sta [juutalaisdiktatuurista] tai koronkiskontaan perustuvasta Euroopan keskuspankkisysteemistä, saati holokaustihuijauksesta).

http://www.vesailaurio.net/2008/02/suom ... jelma.html

_________________
“Ne jotka manipuloivat tätä yhteiskunnan näkymätöntä mekanismia [valtamediaa] muodostavat näkymättömän hallituksen, joka on maamme todellinen hallitseva voima.” -- Edward Bernays http://moranen.blogspot.com/2008/02/juu ... li_01.html


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 6:02 pm 
Poissa

Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 4:31 pm
Viestit: 6907
Toope kirjoitti:
käytännössä tällaiset erikoisjärjestelyt vain pitävät ulkomaalaiset omissa porukoissaan. Ja sehän ei ole tarkoitus.

Mä en kyllä usko tuohon. Vaihtoehto ei jollekin tuoreelle maahanmuuttajalle varmaankaan ole seurustelu kantaväestön kanssa Mäkelänrinteen saunassa. Vaihtoehto on kotiin jääminen. Ja jos ajatellaan niitä muita järjestelyjä niin nehän ovat esim. alennus tietyksi ajaksi kuntosaleille tai koripallovuorille ja vaikka jonkun fudisjoukkueen tukeminen, kyse on todella periaatteellinen. Jos tänne otetaan pakolaisia niin ei se idea ole että heidät jätetään syrjäytymään jonnekin lähiöön. Siitä tulee ongelmia ja taas te marisette.

_________________
acedia@gawab.com


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 6:18 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: La Touko 03, 2008 5:17 pm
Viestit: 3266
mirab kirjoitti:
Jos Jakomäessä olisi riittävästi uimahaluisia viikonloppuisin niin Jakomäen halli voisi olla lauantaisin auki vaikka kuuteen.
Mutta kun ei ole, eikä siihen muslimeilla ole mitään vaikutusta.


Lainaus / US 12.9.2008:

Jakomäen uimahallin laitospäällikkö Teemu Raatikainen kertoo Uudelle Suomelle, että viime aikoina lauantain naistenvuorolla on ollut vain muutama uija. Raatikainen uskoo, että syynä on muslimien paastokuukausi ramadan.

_________________
http://www.vapaakielivalinta.fi/
http://www.sananvapaudenpuolesta.fi/
Tunnustan poikkeavuuteni: perustan näkemykseni enemmän omaan ajatteluun kuin auktoriteetteihin.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 6:36 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ma Syys 17, 2007 3:57 pm
Viestit: 312
Paikkakunta: Sini-Valko-Venäjä
Hieman kyllä ihmetyttää, mitä merkitystä musliminaisten tai minkään muunkaan kerhon uimavuoroissa on minkään kannalta? Uimakerhon uimavuorolla uiminen vaatii kerhon jäsenyyttä, so?

Sosiaalidemokraattien pelottelukampanjaa ennen vaaleja, otaksun ma.

Kuva

_________________
To yield subjectively, not merely to a party machine, but even to a group ideology, is to destroy yourself as a writer.

- George Orwell


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 8:10 pm 
Konev kirjoitti:
...vuonna 1915 juutalaispäällikkö Nahum Goldmann julisti, että kaikki ei-juutalaisten kulttuurit ja traditiot on tuhottava demokratialla (kyllä: DEMOKRATIALLA!). Hän sanoi, että tämä on välttämätöntä juutalaisten intressien kannalta....


"Demokratia" oli vanhojen kreikkalaisten sanastossa kansanvallasta rappeutunutta rahvaanvaltaa, jossa demagogit hallitsevat ymmärtämättömien massaihmisten avulla. Siksipä kaikki "demokratiasta" paasaavat ovat kansanvallan vastustajia, joille on tärkeää että ihmisjoukkoja voidaan manipuloida rahalla ja mediavallalla.

Kavahtakaa demokraatteja missä ikinä heitä tapaattekin.

"Think again, think McGain!"

Vakavasti: Uuden oligargian toimeenpanijoita ja kätyreitä kasvatetaan jo erityisissä gollegeissa, joilla on hienot mutta mitäänsaanomattomat nimet, ja joihin poimitaan sopivia nuoria myös Suomesta. Jos huomaatte jonkun tulevat takaisin outo todistus taskussaan, ja pääsevän heti hyvään media- ja hallintonosteeseen, tiedätte nyt mistä on kyse. :shock:

-


Ylös
  
 
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 10:00 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: To Syys 13, 2007 12:43 pm
Viestit: 1201
Musta-Muffe kirjoitti:
Hieman kyllä ihmetyttää, mitä merkitystä musliminaisten tai minkään muunkaan kerhon uimavuoroissa on minkään kannalta? Uimakerhon uimavuorolla uiminen vaatii kerhon jäsenyyttä, so?



Kerhon uimavuorolle pääsee liittymällä kerhon jäseneksi, muslimien uimavuorolle pääsee kääntymällä muslimiksi - kyseessä on aivan eri kategorian asiat.


En ole koskaan nähnyt, että koko uimahalli olisi varattu jollekin yksittäiselle kerholle tai ryhmälle, vaikka kuntouintiakin on tullut parhaimmillaan useamman kerran viikossa harrasteltua. Yleensä kerhojen käytössä on ollut vain jokin yksittäinen allas hallista tai vain altaan tietty osa.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 10:04 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Pe Touko 13, 2005 8:32 pm
Viestit: 15717
Templebar kirjoitti:
Musta-Muffe kirjoitti:
Hieman kyllä ihmetyttää, mitä merkitystä musliminaisten tai minkään muunkaan kerhon uimavuoroissa on minkään kannalta? Uimakerhon uimavuorolla uiminen vaatii kerhon jäsenyyttä, so?



Kerhon uimavuorolle pääsee liittymällä kerhon jäseneksi, muslimien uimavuorolle pääsee kääntymällä muslimiksi - kyseessä on aivan eri kategorian asiat.


En ole koskaan nähnyt, että koko uimahalli olisi varattu jollekin yksittäiselle kerholle tai ryhmälle, vaikka kuntouintiakin on tullut parhaimmillaan useamman kerran viikossa harrasteltua. Yleensä kerhojen käytössä on ollut vain jokin yksittäinen allas hallista tai vain altaan tietty osa.


Muistelen että aikoinaan Tikkurilan uimahallissa oli palomiesten laitesukellusvuoro joskus viikolla hallin sulkemisajan jälkeen. Eikä palomiehiksikään ja siten laitesukellukseen osallistuminen käy ihan keneltä tahansa. Ymmärrän kyllä, että palomiehistä on yhteiskunnalle osoitetusti hyötyä siinä missä jonkun uskonnon nimiin puhuvilta tuota hyötynäkökulmaa saakin usein hakea. Mutta periaate ollee tässä asiassa aika samanlainen.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 10:17 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: La Touko 03, 2008 5:17 pm
Viestit: 3266
-:)lauri kirjoitti:
Templebar kirjoitti:
Musta-Muffe kirjoitti:
Hieman kyllä ihmetyttää, mitä merkitystä musliminaisten tai minkään muunkaan kerhon uimavuoroissa on minkään kannalta? Uimakerhon uimavuorolla uiminen vaatii kerhon jäsenyyttä, so?



Kerhon uimavuorolle pääsee liittymällä kerhon jäseneksi, muslimien uimavuorolle pääsee kääntymällä muslimiksi - kyseessä on aivan eri kategorian asiat.


En ole koskaan nähnyt, että koko uimahalli olisi varattu jollekin yksittäiselle kerholle tai ryhmälle, vaikka kuntouintiakin on tullut parhaimmillaan useamman kerran viikossa harrasteltua. Yleensä kerhojen käytössä on ollut vain jokin yksittäinen allas hallista tai vain altaan tietty osa.


Muistelen että aikoinaan Tikkurilan uimahallissa oli palomiesten laitesukellusvuoro joskus viikolla hallin sulkemisajan jälkeen. Eikä palomiehiksikään ja siten laitesukellukseen osallistuminen käy ihan keneltä tahansa. Ymmärrän kyllä, että palomiehistä on yhteiskunnalle osoitetusti hyötyä siinä missä jonkun uskonnon nimiin puhuvilta tuota hyötynäkökulmaa saakin usein hakea. Mutta periaate ollee tässä asiassa aika samanlainen.


Huhhuh! Oletko muuten huomannut että niillä pelastusammattilaisilla on myös käytössään hälytysajoneuvoja? Niillähän on siis etuoikeuksia, miksi ei siis myös samoja etuoikeuksia voisi olla myös etnisillä/uskonnollisilla perusteilla?
Sancta simplicitas!

_________________
http://www.vapaakielivalinta.fi/
http://www.sananvapaudenpuolesta.fi/
Tunnustan poikkeavuuteni: perustan näkemykseni enemmän omaan ajatteluun kuin auktoriteetteihin.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 10:37 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Pe Touko 13, 2005 8:32 pm
Viestit: 15717
SamBody kirjoitti:
-:)lauri kirjoitti:
Templebar kirjoitti:
Kerhon uimavuorolle pääsee liittymällä kerhon jäseneksi, muslimien uimavuorolle pääsee kääntymällä muslimiksi - kyseessä on aivan eri kategorian asiat.


En ole koskaan nähnyt, että koko uimahalli olisi varattu jollekin yksittäiselle kerholle tai ryhmälle, vaikka kuntouintiakin on tullut parhaimmillaan useamman kerran viikossa harrasteltua. Yleensä kerhojen käytössä on ollut vain jokin yksittäinen allas hallista tai vain altaan tietty osa.


Muistelen että aikoinaan Tikkurilan uimahallissa oli palomiesten laitesukellusvuoro joskus viikolla hallin sulkemisajan jälkeen. Eikä palomiehiksikään ja siten laitesukellukseen osallistuminen käy ihan keneltä tahansa. Ymmärrän kyllä, että palomiehistä on yhteiskunnalle osoitetusti hyötyä siinä missä jonkun uskonnon nimiin puhuvilta tuota hyötynäkökulmaa saakin usein hakea. Mutta periaate ollee tässä asiassa aika samanlainen.


Huhhuh! Oletko muuten huomannut että niillä pelastusammattilaisilla on myös käytössään hälytysajoneuvoja? Niillähän on siis etuoikeuksia, miksi ei siis myös samoja etuoikeuksia voisi olla myös etnisillä/uskonnollisilla perusteilla?
Sancta simplicitas!


Etkö sinä lukenut viestiäni kun toistat tässä tautologisesti jo minun sanomaani, kuvitelleen sillä jotenkin kyseenalaistavan sanomisiani.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 10:44 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Su Heinä 23, 2006 6:50 pm
Viestit: 10927
Paikkakunta: Enimmäkseen Telluksella
acedia kirjoitti:
Toope kirjoitti:
käytännössä tällaiset erikoisjärjestelyt vain pitävät ulkomaalaiset omissa porukoissaan. Ja sehän ei ole tarkoitus.

Mä en kyllä usko tuohon. Vaihtoehto ei jollekin tuoreelle maahanmuuttajalle varmaankaan ole seurustelu kantaväestön kanssa Mäkelänrinteen saunassa. Vaihtoehto on kotiin jääminen. Ja jos ajatellaan niitä muita järjestelyjä niin nehän ovat esim. alennus tietyksi ajaksi kuntosaleille tai koripallovuorille ja vaikka jonkun fudisjoukkueen tukeminen, kyse on todella periaatteellinen. Jos tänne otetaan pakolaisia niin ei se idea ole että heidät jätetään syrjäytymään jonnekin lähiöön. Siitä tulee ongelmia ja taas te marisette.

Minusta tämä yleisemminkin kuvaa tilannetta Suomessa. Miksi vaihtoehto on kotiinjääminen? Ei Suomella ole velvollisuutta ottaa vastaan väestöä, joka jää kotiin. Meille on vuosia opetettu, että Suomi tarvitsee ulkomaalaisia työntekijöitä. Käytännössä jokainen meistä näkee, että näin ei ole!

Suomi ei kykene työllistämään täysin edes omaa väestöään, saati sataatuhatta vierasta syntyperää olevaa.

http://fi.yle.mobi/maakunta/kainuu/ns-kni-Content6A41A
http://lotta.yle.fi/rswebkni.nsf/sivut/kr_uutiset?opendocument&pageid=Content4B117

http://www.joensuu.fi/lehdisto/msg00064.html
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/34713-%E2%80%9Dkainuu-kokee-saman-mita-koko-suomi-kokisi-kahden-nokian-kaatuessa%E2%80%9D
Nämä ovat valikoituja ja ristiriitaisia uutisia. Työvoimapulaa ei ole, ongelmia työvoiman tarjonnan ja tarpeen välillä on.

    Keskimääräinen työnjättöikä on Suomessa (61,5) noin puolitoista vuotta korkeampi kuin EU-maissa keskimäärin (59,9). Suomi sijoittuu EU -vertailussa kuudenneksi.

Mitä tulee suurten ikäluokkien työstä siirtymiseen, se on jo pitkälti tapahtunut. 61-vuotiaat ovat syntyneet 1946-47. Suurten ikäluokkien eläköityminen on siis ollut käynnissä jo vuosia ja on edelleen käynnissä. Silti meillä ei ole työvoimapulaa... Onko vika teorioissa vai talouden käytännöissä?
http://www.etk.fi/Page.aspx?Section=44021&Item=17187
Eikä työvoimapulaa tule, koska väestösuhteet tasoittuvat suurten ikäluokkien hiljalleen kadotessa historiaan. Suuret ikäluokat ovat vain hetkellinen ongelma, suurten siirtolaismassojen maahantuominen tuo vain uusia ongelmia, Suomi ei heistä hyödy, valitettavasti.

_________________
Suomalainen sisu
Jethro tull - Thick as a Brick
Spede - ryhmärumarämärullaluistelu
Monty Python - Argument Clinic
Pat Condell - Apologists for evil


Viimeksi muokannut Toope päivämäärä Pe Syys 12, 2008 11:03 pm, muokattu yhteensä 1 kerran

Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 10:51 pm 
No äläs nyt! Ruotsissakin kulttuuri on jo rikastunut niin että heikompia jo pyöryttää :twisted: !

http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.sht ... /09/710781


Ylös
  
 
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 11:02 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: To Syys 13, 2007 12:43 pm
Viestit: 1201
-:)lauri kirjoitti:
Templebar kirjoitti:
Musta-Muffe kirjoitti:
Hieman kyllä ihmetyttää, mitä merkitystä musliminaisten tai minkään muunkaan kerhon uimavuoroissa on minkään kannalta? Uimakerhon uimavuorolla uiminen vaatii kerhon jäsenyyttä, so?



Kerhon uimavuorolle pääsee liittymällä kerhon jäseneksi, muslimien uimavuorolle pääsee kääntymällä muslimiksi - kyseessä on aivan eri kategorian asiat.


En ole koskaan nähnyt, että koko uimahalli olisi varattu jollekin yksittäiselle kerholle tai ryhmälle, vaikka kuntouintiakin on tullut parhaimmillaan useamman kerran viikossa harrasteltua. Yleensä kerhojen käytössä on ollut vain jokin yksittäinen allas hallista tai vain altaan tietty osa.


Muistelen että aikoinaan Tikkurilan uimahallissa oli palomiesten laitesukellusvuoro joskus viikolla hallin sulkemisajan jälkeen. Eikä palomiehiksikään ja siten laitesukellukseen osallistuminen käy ihan keneltä tahansa. Ymmärrän kyllä, että palomiehistä on yhteiskunnalle osoitetusti hyötyä siinä missä jonkun uskonnon nimiin puhuvilta tuota hyötynäkökulmaa saakin usein hakea. Mutta periaate ollee tässä asiassa aika samanlainen.



No niin, eihän siitä tietenkään mitään tulisi, jos palomiehet uisivat siviilien keskellä isoine vehkeineen. Mutta jos samaa maailmankatsomuksellista teemaa jatkettaisiin eteen päin, niin silloinhan palomiehet tarvitsisivat kaksi aukioloaikojen ulkopuolista vuoroa, eli kaikki muut uskontokunnat yhdessä vuorossa vs. muslimipalomiesten oma vuoro, joka luonnollisesti olisi avoin kaikille muillekin palomiehille, koska muu olisi rasismia.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 11:05 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Pe Touko 13, 2005 8:32 pm
Viestit: 15717
Templebar kirjoitti:
-:)lauri kirjoitti:
Templebar kirjoitti:
Kerhon uimavuorolle pääsee liittymällä kerhon jäseneksi, muslimien uimavuorolle pääsee kääntymällä muslimiksi - kyseessä on aivan eri kategorian asiat.


En ole koskaan nähnyt, että koko uimahalli olisi varattu jollekin yksittäiselle kerholle tai ryhmälle, vaikka kuntouintiakin on tullut parhaimmillaan useamman kerran viikossa harrasteltua. Yleensä kerhojen käytössä on ollut vain jokin yksittäinen allas hallista tai vain altaan tietty osa.


Muistelen että aikoinaan Tikkurilan uimahallissa oli palomiesten laitesukellusvuoro joskus viikolla hallin sulkemisajan jälkeen. Eikä palomiehiksikään ja siten laitesukellukseen osallistuminen käy ihan keneltä tahansa. Ymmärrän kyllä, että palomiehistä on yhteiskunnalle osoitetusti hyötyä siinä missä jonkun uskonnon nimiin puhuvilta tuota hyötynäkökulmaa saakin usein hakea. Mutta periaate ollee tässä asiassa aika samanlainen.



No niin, eihän siitä tietenkään mitään tulisi, jos palomiehet uisivat siviilien keskellä isoine vehkeineen. Mutta jos samaa maailmankatsomuksellista teemaa jatkettaisiin eteen päin, niin silloinhan palomiehet tarvitsisivat kaksi aukioloaikojen ulkopuolista vuoroa, eli kaikki muut uskontokunnat yhdessä vuorossa vs. muslimipalomiesten oma vuoro, joka luonnollisesti olisi avoin kaikille muillekin palomiehille, koska muu olisi rasismia.


Miksei riitä yksi muslimipalomiehille suunnattu uintivuoro, jolle kaikki muutkin palomiehet olisivat tervetulleita?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia?
ViestiLähetetty: Pe Syys 12, 2008 11:22 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: To Syys 13, 2007 12:43 pm
Viestit: 1201
-:)lauri kirjoitti:
Templebar kirjoitti:
No niin, eihän siitä tietenkään mitään tulisi, jos palomiehet uisivat siviilien keskellä isoine vehkeineen. Mutta jos samaa maailmankatsomuksellista teemaa jatkettaisiin eteen päin, niin silloinhan palomiehet tarvitsisivat kaksi aukioloaikojen ulkopuolista vuoroa, eli kaikki muut uskontokunnat yhdessä vuorossa vs. muslimipalomiesten oma vuoro, joka luonnollisesti olisi avoin kaikille muillekin palomiehille, koska muu olisi rasismia.


Miksei riitä yksi muslimipalomiehille suunnattu uintivuoro, jolle kaikki muutkin palomiehet olisivat tervetulleita?



Ála Jakomäki? :wink:


Varmaan siksi, että siinä tapauksessa muslimi-etuliite muuttuu tarpeettomaksi.


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 13528 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93 ... 902  Seuraava

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: ing.geolog, Juoni, noone ja 26 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO