
Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi? Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012. Haasta itsesi ja osallistu! Tsekkaa video ja kilpailuohjeet.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Simbad
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: La Maalis 13, 2010 8:08 pm |
|
Liittynyt: Pe Tammi 08, 2010 1:32 pm Viestit: 156
|
Toope kirjoitti: Kokoomuksen eduskuntaryhmän maahanmuuttotyöryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Arto Satonen. Muutamia huomioita: " "Afrikasta ja Lähi-idästä tuleva väki on turvapaikanhakijoita eikä heillä ole mitään tekemistä työperäisen maahanmuuton kanssa", tarkentaa Satonen. ... Ei myöskään ole perusteita sallia mitään erivapauksia esimerkiksi kouluissa, vaan integroida maahanmuuttajat tehokkaasti suomalaiseen yhteiskuntaan. Juuri tämän tasoiset asenteelliset näkemykset tekevät entistäkin perustellummaksi miettiä tarkoin maahanmuuttajien ja muidenkin vähemmistöryhmien työllistymistä ja siihen vaikuttavia yhteiskunnallisia ja asenteellisia vääristymiä. Turun Sanomat kirjoittaa aiheesta terävästi. http://www.turkulainen.fi/Uutiset/Paika ... nmuuttajiaLainaa: Turun yliopistosta maahanmuuttajien työllistymisestä tohtoriksi väitellyt Annika Forsander kiistää, että maahanmuuttajien työllistyminen olisi näin vaikeaa.
–Pakolaisten lähtötaso on kieltämättä heikko, siksi poikkileikkaukset tilanteesta antavat väärän kuvan, kun katsotaan vain mikä x-prosentti on työttömänä. Tilastossa korostuvat vasta maahan tulleet.
–Siksi tutkijat katsovat pitkittäistilastoja, jotka paljastavat että maahnamuuttajien työllistyminen paranee merkittävästi ajan myötä ja pakolaisten heikko lähtötilanne tasoittuu suhteessa muihin ryhmiin.
Forsanderin mielestä yhdenvertaisuuslain soveltamista tarvitaan monestakin syystä.
– Meillä Suomen työmarkkinoilla on se tilanne, että noin puolet työpaikoista menee sosiaalisten verkostojen kautta. Tämä syrjii sellaisia ryhmiä, jotka ovat olleet pitempään työmarkkinoiden ulkopuolella, kuten pitkäaikaistyöttömiä, kotiäitejä ja maahanmuuttajia. Muissa maissa on jokapäiväistä ja tiedostettua, että rekrytoinnissa on reilut, eettiset käytänteet. Myös meillä pitäisi pyrkiä avoimempaan yhteiskuntaan ja avata mahdollisuuksia kaikille yhdenvertaisesti.
Ennakkoluulot jo katoamassa
Turun ammatti-instituutin liikenneopettaja Ismo Laine on jo 1990-luvun puolivälistä alkaen kouluttanut myös maahanmuuttajia työelämään.
– Linja-autonkuljettajakoulutukseen hakeutuvista jo kolmannes on maahanmuuttajia.
Laine sanoo, että koulutukseen hakeutuvilla on hyvä työmotivaatio, eikä työllistymisessäkään ole ollut vaikeuksia.
–Alussa oli hiukan sellaista, että maahanmuuttajataustaiset eivät esimerkiksi siivonneet busseja, kun pitivät siivousta naisten työnä. Nyt mitään sellaista ei enää ole. He tarttuvat töihin ja pitävät aikatauluista kiinni siinä missä suomalaisetkin.
Myös työnantajien ennakkoluulot ovat karisseet kokemuksien myötä. Laine arvelee, että yhä 30-40-vuotias suomalainen vetää työnhaussa pitemmän korren, mutta työnantajat arvostavat maahanmuuttajien sosiaalisuutta.
– Maahanmuuttajien kotimaassa kuljettajan ammatti on yleensä arvostettu. Niin he suhtautuvat työhönsä täälläkin. Iloisesti jutteleva kuljettaja saa linjalla asiakkailta myönteistä palautetta.
Myös maahanmuuttajien työllistämistä tutkinut Annika Forsander uskoo, että ennakkoluulot vähenevät kokemusten karttuessa.
–Mielipidekyselyiden perusteella suurissa kaupungeissa ollaan hyvin suvaitsevaisia. Netin vihakirjoittelu on pienen piirin pyörittämää.
_________________ Sananvapautta on puolustettava
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Riihitonttu
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: La Maalis 13, 2010 9:42 pm |
|
Liittynyt: Ma Elo 07, 2006 4:14 pm Viestit: 1716
|
Taha kirjoitti: Toope kirjoitti: Mistähän tämä mahtaisi johtua? Samasta, mistä jengiytyminen kaikkialla. Liikaa sopeutumattomia nuoria miehiä. Mutta ei niitä ole pakko haalia lisää.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Riihitonttu
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: La Maalis 13, 2010 9:53 pm |
|
Liittynyt: Ma Elo 07, 2006 4:14 pm Viestit: 1716
|
Toope kirjoitti: [ Tuo artikkeli kertoo paljon siitä, miten hukassa Vasemmistoliitto (ex-SKDL) on nykyisessä politiikassa. Historiallisesti se on aina julistautunut suomalaisen duunarin tärkeimmäksi puolestapuhujaksi, mutta tällä hetkellä se kilpailee Vihreiden kanssa siitä, kumpi on kaikkein suvaitsevaisin siirtolaisuuden tukija. Vasemmistoliittoa ei näytä kiinnostavan se, että kouluttamattoman (potentiaalisen) työvoiman maahantulo vaikeuttaa voimakkaasti perusduunarin asemaa, koska heidän työpaikoistaan juuri kilpaillaan. Vas. voisi rehellisesti myöntää, ettei duunarien asema enää ole puolueen politiikan kulmakivi. Suuri maahanmuutto ei ole alemman koulutuksen omaavien, tai kouluttamattomien suomalaisten etu.
Ideologisesti puolue on hukassa, sillä ei ole tarjottavanaan omaa linjaa, ainoastaan heikkolaatuinen kopio vihreiden politiikasta. Jos vasurit kalastelevat vihreiden kanssa samoilla vesillä, he häviävät. Laskusuunnassa puolue taitaa toki edelleenkin olla. Ikävää, mutta totta vasemmisto on unohtanut perinteiset kannattajansa. SDP ja Vasemmistoliitto häviävät valitettavasti taas seuraavissa vaaleissa, eikä palkansaajien etua ole enää juurikaan kukaan ajamassa. Perussuomalaiset ja Kokoomus vievät osan äänestäjistä, vaikka Kokoomus on rkp:n apupuolue. En tiedä, onko vasemmisto puolueissakin johto, niin kaukana kentältä, että eivät tiedä, mitä siellä ajatellaan.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Toope
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: La Maalis 13, 2010 9:56 pm |
|
Liittynyt: Su Heinä 23, 2006 6:50 pm Viestit: 10927 Paikkakunta: Enimmäkseen Telluksella
|
Rousseau kirjoitti: http://www.helsinginuutiset.fi/Uutiset/Kolumnit/Tyttojen-alistaminen-alkaa-paivakodista
JOS se päiväkotijuttu (joka oli näemmä jo nähty täälläkin) on totta, niin ei voine tehdä muuta johtopäätöstä kuin että monikulttuurisuus ei voi toimia. Jokainen haluaa että maassa on yksi ainoa kulttuuri ja mielellään juuri hänen kansansa/heimonsa kulttuuri. Tuo A-P Pietilän kirjoitus kertoo ikävästi kulttuurikonfliktista. Suomalaiset päiväkodit ovat sitoutuneet vahvasti (mm. sukupuolten) tasa-arvoisuuden periaatteeseen. Kun maahanmuuttaja ei tätä ajatusta hyväksy, kuka joustaa? Tietenkin suomalaiset, koska ei ole munaa vaatia maahanmuuttajia sopeutumaan paikallisiin arvoihin. Me joustamme yhteiskuntamme perusarvoista, jotta (miespuolisella) maahanmuuttajalla olisi hyvä mieli. Olisi muuten tosi kiva kuulla, mitä feministijärjestöt tästä sanovat, luultavasti eivät mitään. ... Simbad kirjoitti: Minusta tuossa ei ole mitään terävää. Annika Forsander Turkulaisessa kirjoitti: – Yhdenvertaisuuslaki sanoo, että jos on kaksi tasaveroista hakijaa, vähemmistöryhmään kuuluvaa suositaan. Jos miesvaltaiseen työyhteisöön on tasaveroisina hakijoina mies ja nainen, naista suositaan, hän vertaa. Kyllä tuo minusta kovasti sotii tasa-arvokäsitystä vastaan. Työntekijä pitäisi palkata ansioidensa ja potentiaalinsa vuoksi, ei siksi, että hän on syntynyt vähemmistöön. Lainaa: –Pakolaisten lähtötaso on kieltämättä heikko, siksi poikkileikkaukset tilanteesta antavat väärän kuvan, kun katsotaan vain mikä x-prosentti on työttömänä. Tilastossa korostuvat vasta maahan tulleet. Esim. somalien tai muiden lähi-idästä ja Afrikasta tulleiden kohdalla tilastot kertovat kyllä pitkäaikaisesta työttömyydestä, eivät ainoastaan hiljattain maahantulleista. Kyse on siitä, ettei heidän taidoilleen ole markkinoilla kysyntää. Lainaa: – Meillä Suomen työmarkkinoilla on se tilanne, että noin puolet työpaikoista menee sosiaalisten verkostojen kautta. Tämä syrjii sellaisia ryhmiä, jotka ovat olleet pitempään työmarkkinoiden ulkopuolella, kuten pitkäaikaistyöttömiä, kotiäitejä ja maahanmuuttajia. Muissa maissa on jokapäiväistä ja tiedostettua, että rekrytoinnissa on reilut, eettiset käytänteet. Myös meillä pitäisi pyrkiä avoimempaan yhteiskuntaan ja avata mahdollisuuksia kaikille yhdenvertaisesti. Ei läheskään kaikilla suomalaisillakaan ole hyvässä asemassa olevia sukulaisia tai kavereita, jotka voisivat vaikuttaa työnsaantiin. He olisivat väliinputoajaryhmä, koska eivät kuulu mihinkään vähemmistöön, joihin tätä positiivista syrjintää kohdennetaan. Positiivinenkin syrjintä johtaa häviäjiin, syrjittyihin. Lainaa: Myös maahanmuuttajien työllistämistä tutkinut Annika Forsander uskoo, että ennakkoluulot vähenevät kokemusten karttuessa.
–Mielipidekyselyiden perusteella suurissa kaupungeissa ollaan hyvin suvaitsevaisia. Netin vihakirjoittelu on pienen piirin pyörittämää. Mitkä ennakkoluulot? Eivät ennakkoluulot ole maahanmuuttajien työllistymisen esteinä, vaan pikemminkin heidän puutteellinen koulutuksensa ja kielitaitonsa, joskus myös kulttuuriset esteet esim. musliminaisten työllistymisen kohdalla. Miksi työnantajat haluaisivat syrjiä maahanmuuttajia? Heille on tärkeää saada parhaat henkilöt hoitamaan hommia, ei etninen tms. syrjintä ole työnantajien edun mukaista. Viimeiset virkkeet eivät ansaitse vastausta.
_________________ Suomalainen sisu Jethro tull - Thick as a Brick Spede - ryhmärumarämärullaluistelu Monty Python - Argument Clinic Pat Condell - Apologists for evil
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Riihitonttu
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: La Maalis 13, 2010 10:01 pm |
|
Liittynyt: Ma Elo 07, 2006 4:14 pm Viestit: 1716
|
Toope kirjoitti: Työttömyys huitoo kaksinumeroisissa luvuissa tälläkin hetkellä. Toisaalta suuret ikäluokat alkavat olla poissa pelistä 15-20 vuoden päästä, joten heidän aiheuttamansa eläkepullistuma poistuu kovaa vauhtia luonnon lakien mukaan. Suurista ikäluokista suuri osa on jo tälläkin hetkellä eläkkeellä.
Oliko se n. 40% suuriin ikäluokkiin kuuluvista on jo eläkkeellä ja onko sitäkään otettu huomiooon, että Ruotsissa taitaa olla yli 200 000 suuriin ikäluokkiin kuuluva. Silti meillä on n. 300 000 työtöntä ja n. 200 000 työttömyyseläkkeellä, vajaatyöllistettyä, työvoimakoulutuksessa ja opiskelmassa, koska töitä ei ole.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Toope
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: La Maalis 13, 2010 10:04 pm |
|
Liittynyt: Su Heinä 23, 2006 6:50 pm Viestit: 10927 Paikkakunta: Enimmäkseen Telluksella
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Taha
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: La Maalis 13, 2010 10:21 pm |
|
Liittynyt: Pe Syys 01, 2006 9:26 pm Viestit: 5303
|
Toope kirjoitti: Onneksi Suomi osaa välttää tällaiset ongelmat. Meillä ei koskaan tulla näkemään maahanmuuttajavaltaisten lähiöiden levottomuuksia, kuten Ruotsissa tai länsi-Euroopassa. Johtajammehan ovat näin sanoneet. Levottomuuksia on esiintynyt Euroopassa esihistorialliselta ajalta lähtien, eikä vähiten maahanmuuttokriittisten aloitteesta.
_________________ "Haluatteko verta käsiinne ja minusta marttyyrin? Minä olen siihen valmis, mutta oletteko te?"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Toope
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: La Maalis 13, 2010 11:12 pm |
|
Liittynyt: Su Heinä 23, 2006 6:50 pm Viestit: 10927 Paikkakunta: Enimmäkseen Telluksella
|
Taha kirjoitti: Toope kirjoitti: Onneksi Suomi osaa välttää tällaiset ongelmat. Meillä ei koskaan tulla näkemään maahanmuuttajavaltaisten lähiöiden levottomuuksia, kuten Ruotsissa tai länsi-Euroopassa. Johtajammehan ovat näin sanoneet. Levottomuuksia on esiintynyt Euroopassa esihistorialliselta ajalta lähtien, eikä vähiten maahanmuuttokriittisten aloitteesta. Kierrät aiheen. Kyse oli maahanmuuttajalähiöiden kasvavasta levottomuudesta, ilmiöstä, joka on länsi-Euroopasta tuttu ja pian Suomessakin, koska Suomi seuraa orjallisesti läntisen Euroopan virheitä.
_________________ Suomalainen sisu Jethro tull - Thick as a Brick Spede - ryhmärumarämärullaluistelu Monty Python - Argument Clinic Pat Condell - Apologists for evil
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Simbad
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: La Maalis 13, 2010 11:39 pm |
|
Liittynyt: Pe Tammi 08, 2010 1:32 pm Viestit: 156
|
Toope kirjoitti: Taha kirjoitti: Toope kirjoitti: Onneksi Suomi osaa välttää tällaiset ongelmat. Meillä ei koskaan tulla näkemään maahanmuuttajavaltaisten lähiöiden levottomuuksia, kuten Ruotsissa tai länsi-Euroopassa. Johtajammehan ovat näin sanoneet. Levottomuuksia on esiintynyt Euroopassa esihistorialliselta ajalta lähtien, eikä vähiten maahanmuuttokriittisten aloitteesta. Kierrät aiheen. Kyse oli maahanmuuttajalähiöiden kasvavasta levottomuudesta, ilmiöstä, joka on länsi-Euroopasta tuttu ja pian Suomessakin, koska Suomi seuraa orjallisesti läntisen Euroopan virheitä. Ilmeisesti Turussa on sittenkin Kokoomuslainen Pukki päästetty kaalimaan vartijaksi. Seuraukset ovat arveluttavia. Aamuset verkkolehti 10.3 kertoo missä mennään. http://www.aamuset.fi/arkisto/
_________________ Sananvapautta on puolustettava
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Toope
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: Su Maalis 14, 2010 12:10 am |
|
Liittynyt: Su Heinä 23, 2006 6:50 pm Viestit: 10927 Paikkakunta: Enimmäkseen Telluksella
|
Hieman hupaisaa uutisointia. Pakkosiirto tarkoittaa ensisijaisesti asuntojen peruskorjausta. Toisaalta myönnetään, että maahanmuuttajien keskittyminen on ongelma, mutta artikkelin kommenttiosiossa vedetään linjoja "etniseen puhdistukseen".  Onko maahanmuuttajien keskittyminen nyt sitten hyvä vai huono asia suvaitsevaiston mielestä? Omasta mielestäni se on huono asia, koska se ehkäisee integraatiota. Artikkelin mukaan on suunnitelmia, joissa maahanmuuttajien osuus on tarkoitus rajoittaa 30%:n tasolle. Miksi näin on? Onko ongelmia, jos prosentti on suurempi? Ainakaan teoreettisesti ei ole, mutta entäs käytäntö? 
_________________ Suomalainen sisu Jethro tull - Thick as a Brick Spede - ryhmärumarämärullaluistelu Monty Python - Argument Clinic Pat Condell - Apologists for evil
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Taha
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: Su Maalis 14, 2010 12:29 am |
|
Liittynyt: Pe Syys 01, 2006 9:26 pm Viestit: 5303
|
Toope kirjoitti: Kyse oli maahanmuuttajalähiöiden... Lähiöissä, joissa asunnot ovat pieniä ja halpoja on aina ollut ongelmia. Onko väitteesi se, että maahan muuttaneet ulkomaalaiset aiheuttavat enemmän häiriötä kuin kantasuomalaiset siksi, että häiriön aiheuttaminen on ulkomaalaisille enemmän ominaista?
_________________ "Haluatteko verta käsiinne ja minusta marttyyrin? Minä olen siihen valmis, mutta oletteko te?"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Toope
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: Su Maalis 14, 2010 12:48 am |
|
Liittynyt: Su Heinä 23, 2006 6:50 pm Viestit: 10927 Paikkakunta: Enimmäkseen Telluksella
|
Taha kirjoitti: Toope kirjoitti: Kyse oli maahanmuuttajalähiöiden... Lähiöissä, joissa asunnot ovat pieniä ja halpoja on aina ollut ongelmia. Onko väitteesi se, että maahan muuttaneet ulkomaalaiset aiheuttavat enemmän häiriötä kuin kantasuomalaiset siksi, että häiriön aiheuttaminen on ulkomaalaisille enemmän ominaista? Tuota en väitä. Ei häiriön aiheuttaminen ole ominaista kenellekään. Mutta vieras kulttuuri, jolla on vaikeuksia sopeutua paikalliseen kulttuuriin, aiheuttaa sosiaalisia ongelmia. Kulttuurien väliset ristiriidat ovat ongelma esim. islamilaisen siirtolaisuuden kohdalla, kuten aiemmin A-P Pietilä lastentarhaongelmassa osoitti. Jos maahanmuuttajat eivät sopeudu/halua sopeutua, ongelmia tulee.
_________________ Suomalainen sisu Jethro tull - Thick as a Brick Spede - ryhmärumarämärullaluistelu Monty Python - Argument Clinic Pat Condell - Apologists for evil
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Toope
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: Su Maalis 14, 2010 3:52 am |
|
Liittynyt: Su Heinä 23, 2006 6:50 pm Viestit: 10927 Paikkakunta: Enimmäkseen Telluksella
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Taha
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: Su Maalis 14, 2010 9:51 am |
|
Liittynyt: Pe Syys 01, 2006 9:26 pm Viestit: 5303
|
Toope kirjoitti: Mutta vieras kulttuuri, jolla on vaikeuksia sopeutua paikalliseen kulttuuriin... Kulttuuri ei ole toimija, eikä ole olemassa mitään monoliittista kulttuuria, johon toinen kulttuuri voisi edes sulautua tai assimiloitua. Teoriasi, joka nojaa retoriikkaan, sortuu sen mukana. Lainaa: ...A-P Pietilä lastentarhaongelmassa... Lastentarhacausti?
_________________ "Haluatteko verta käsiinne ja minusta marttyyrin? Minä olen siihen valmis, mutta oletteko te?"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Mirepoix
|
Viestin otsikko: Re: MONIKULTTURISMI - voiko se toimia? Lähetetty: Su Maalis 14, 2010 1:11 pm |
|
Liittynyt: To Touko 28, 2009 4:53 pm Viestit: 4358
|
Toope kirjoitti: Hufvudstadsbladetista löytyy mielenkiintoinen artikkeli, joka koskee juutalaisia ja monikulttuurisuutta Ruotsissa, Malmössa. Kuva ei ole aivan ruusuinen, piikkejä löytyy. No pitkästä aikaa jokin mielenkiintoinen linkkaus. Tuossahan ensi kertaa kerrotaan mistä nuo riidat ovat lähtöisin. Kaupunginjohtajan mukaan juutalaiset leimaisivat itsensä Israel-osastoksi pitämällä suurtorilla Israel-miekkarin juuri kun sota oli 2008 kuumimmillaan ja saivat pulloja päähänsä toisesta anarkomarko-mielenosoituksesta joka tuki palestiinalaisia. Ehkä maahanmuuttoagendalla negatiivisesti keskustelevien jalkapuolimaisen onttouden selkeimpiä ilmentymiä on tässä: kun juutalaista pilkataan, se on aina rasismia, sitä ei tarvitse todistaa millään tavalla, vaikka kyse olisi ilmeisestä poliittisesta riidasta kuten tässä. Sen sijaan jos muslimia pilkataan tai tyrkitään, se ei ole lähtökohtaisesti ikinä rasismia, se on "jokucaust" tai suvaitsevaiston halua rajoittaa sananvapautta.
_________________ "– Ceci n'est pas une pipi?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|