|
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Hannu Tanskanen
|
Viestin otsikko: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 10:34 am |
|
Liittynyt: To Maalis 26, 2009 10:08 am Viestit: 4813
|
|
Kärsivällisesti annoin lehdelleni Helsingin Sanomille, jota olen tilannut 30 vuotta ja vanhempani 50 vuotta ennen kuin minä aloitin, aikaa perehtyä ilmastohuijauksen uusimpaan käänteeseen ja avasin suurin odotuksin aamun lehden. Ei mitään, ei yhtään mitää, ei tavuakaan tämän hetken hektisimmästä uutisesta, jota muun maailman laatumedia repii !
Nyt riittää, tilauksen peruutus lähtee ensimmäisenä arkipäivänä eli huomenna. En tarvitse aviisia, joka suodattaa minulta jonkun viheragendan nimissä totuuden. On todettava, että hesari on nykyisin täysin vyörytetty. Eilen oli sivulla 17 yhden palstan pikku maininta, jossa syytettiin "varkaita" Hadleyn sähköpostien julkaisemisesta. Kun nämä täti-manniset vastaavat lehden ilmastouutisoinnista, en viitsi enää maksaa itseäni kipeäksi saadakseni 100% huuhaatietoa.
Valitettavasti minun uhkaukseni ei vaikuta mitään, toisin kuin Eija-Riitta Korholan, joka uhkasi lopettaa bloggaamisen Uuden Suomen blogissa, jos ei ala uutista tulla ja tulihan se ! Eija-Riitta tekee myös kyselyn europarlamentille asiasta. Hatunnostoni (ainoalle?) ryhdikkäälle politiikollemme !
(Kopio sähköpostitse päätoimittaja Janne Virkkuselle)
_________________ "Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens" (Friedrich Schiller) http://ilmastohuijaus.blogspot.com
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Arkkis
|
Viestin otsikko: Re: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 10:42 am |
|
Liittynyt: To Huhti 03, 2008 6:24 pm Viestit: 10749
|
No et todellakaan ainakaan menetä mitään! Onnittelen rationaalisen ratkaisun johdosta! Hesari todellakin "tietää lukijan puolesta kaiken" silloinkin, kun ei tiedä todellisuudessa paskaakaan.
_________________ Mirror neurons do not exist.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
offmind
|
Viestin otsikko: Re: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 10:56 am |
|
Liittynyt: Ti Elo 19, 2008 11:29 am Viestit: 2986
|
Hannu Tanskanen kirjoitti: Valitettavasti minun uhkaukseni ei vaikuta mitään, toisin kuin Eija-Riitta Korholan, joka uhkasi lopettaa bloggaamisen Uuden Suomen blogissa, jos ei ala uutista tulla Eli kyseessä on poliitikko, jolle kiristyksen käyttö ei ole vierasta, jos jonkin lehden toimituksen linja ei satu miellyttämään. Putinin meininkiä. Varmaan Uusi Suomi löytäisi asiallisenkin blogin kirjoittajan.
_________________ In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move. Douglas Adams
|
|
| Ylös |
|
 |
|
googeli
|
Viestin otsikko: Re: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 1:31 pm |
|
Liittynyt: Su Heinä 17, 2005 10:09 am Viestit: 1680 Paikkakunta: Täällä jossain
|
|
Onnittelen myös päätöksestä. Erkot ovat käynneet historiansa aikana jo riittävän monta tappiollista sotaa.
_________________ Talvinen joutilaisuus maaseudun talonpoikaiselämässä on epäilemättä suurena syynä kansallisluonteemme hitauteen ja leväperäisyyteen. Santeri Alkio
|
|
| Ylös |
|
 |
|
SamBody
|
Viestin otsikko: Re: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 1:55 pm |
|
Liittynyt: La Touko 03, 2008 5:17 pm Viestit: 2051
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Bitjuus
|
Viestin otsikko: Re: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 2:05 pm |
|
Liittynyt: To Tammi 12, 2006 10:24 pm Viestit: 815 Paikkakunta: Ultima Thule
|
Hannu Tanskanen kirjoitti: jota muun maailman laatumedia repii !
Löytyykö linkkejä laatumedioihin? CNN:ltä ei löytynyt, NY Times taisi mainita asiasta, muualla on pikku-uutisia. ???
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Hannu Tanskanen
|
Viestin otsikko: Re: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 2:29 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 26, 2009 10:08 am Viestit: 4813
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Bitjuus
|
Viestin otsikko: Re: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 2:40 pm |
|
Liittynyt: To Tammi 12, 2006 10:24 pm Viestit: 815 Paikkakunta: Ultima Thule
|
|
Lähinnä paperilehtiä tarkoitin, toki blogeja ja nettilehtiä löytyy.
Ehkäpä kansaa ei lopulta kiinnosta muu kuin julkkisjuorut, tosi-TV ja sarjakuvasivut?
Valitettavasti suurinta osaa ns. tavallisista tallaajista ei moiset aiheet hetkauta pätkääkään, lätkämaila assosioituu jääkiekkoon, ei ilmastoon.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Hannu Tanskanen
|
Viestin otsikko: Re: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 2:42 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 26, 2009 10:08 am Viestit: 4813
|
offmind kirjoitti: Hannu Tanskanen kirjoitti: Valitettavasti minun uhkaukseni ei vaikuta mitään, toisin kuin Eija-Riitta Korholan, joka uhkasi lopettaa bloggaamisen Uuden Suomen blogissa, jos ei ala uutista tulla Eli kyseessä on poliitikko, jolle kiristyksen käyttö ei ole vierasta, jos jonkin lehden toimituksen linja ei satu miellyttämään. Putinin meininkiä. Varmaan Uusi Suomi löytäisi asiallisenkin blogin kirjoittajan. "Asiallisen" = "Vihreän" ? Vaikeaa on löytää asiallisempaa ja asiantuntevampaa ilmastosta kirjoittajaa kuin Eija-Riitta Korhola. "Kiristykseen" kai yleensä liittyy raha, mutta tuskin bloggaajalle maksetaan, ei ainakaan minulle kukaan maksa? Minun uhkaukseni tosin tietäisi yhden reilun 200 euron menetyksen HS:lle, mutta eivätköhän nuo silti selviäisi. Arvaatko montako "kiristyskirjettä" tuli TM:lle, kun kirjoitin ilmastokriittisen juttuni 2007 ? Kahden viikon päästä päätoimittaja pyyhki hikeä otsaltaan ja sanoi: "Ehkä pahin on nyt ohi !" Eli kyllä te viherväki tämän lajin hallitsette paljon paremmin, TM pakotettiin erottamaan minut.
_________________ "Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens" (Friedrich Schiller) http://ilmastohuijaus.blogspot.com
Viimeksi muokannut Hannu Tanskanen päivämäärä Su Marras 22, 2009 2:56 pm, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Hannu Tanskanen
|
Viestin otsikko: Re: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 2:47 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 26, 2009 10:08 am Viestit: 4813
|
Bitjuus kirjoitti: Lähinnä paperilehtiä tarkoitin, toki blogeja ja nettilehtiä löytyy.
Ehkäpä kansaa ei lopulta kiinnosta muu kuin julkkisjuorut, tosi-TV ja sarjakuvasivut?
Valitettavasti suurinta osaa ns. tavallisista tallaajista ei moiset aiheet hetkauta pätkääkään, lätkämaila assosioituu jääkiekkoon, ei ilmastoon. Se on surullista, ettei kansaa kiinnosta kun skoijarit vievät yksin jenkeiltä kolme kertaa Vietnamin sotaa tai NASA:n koko elinajan budjettia vastaavan summan vuodessa (kts. blogissani) tai meillä alkuun nelihenkiseltä perheeltä 1 000 euroa vuodessa ja tämä on varovainen arvio homman "myymiseksi" kansalle, kyllä se todellisuudessa moninkertaistuu !
_________________ "Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens" (Friedrich Schiller) http://ilmastohuijaus.blogspot.com
|
|
| Ylös |
|
 |
|
syytinki
|
Viestin otsikko: Re: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 2:52 pm |
|
Liittynyt: Ma Elo 18, 2008 11:42 am Viestit: 2591
|
Bitjuus kirjoitti: Lähinnä paperilehtiä tarkoitin, toki blogeja ja nettilehtiä löytyy.
Ehkäpä kansaa ei lopulta kiinnosta muu kuin julkkisjuorut, tosi-TV ja sarjakuvasivut?
Valitettavasti suurinta osaa ns. tavallisista tallaajista ei moiset aiheet hetkauta pätkääkään, lätkämaila assosioituu jääkiekkoon, ei ilmastoon. Mun mielestä se on ennemmin salibandymaila. Ei kai nyt jääkiekko kun lämpenemisestä puhutaan. Äläkä murehdi, hyvinkin voi olla paperilehdissä tietoa kun päästään viikolle. Miten on. Ei sunkaan Valtakunnan metsien inventointia vahtiva metsämafian alajaosto ole tämän hakkeroinnin takana. Ovat aika petoja tietokoneiden kanssa.
_________________ Aweb kertoo 1: Jatkuva kasvatus ei ole harsintaa. Aweb kertoo 2: ...... huomaamatta, että metsäteollisuus on isossa kriisissä. Siihen etsitään apuja. Avohakkuista luopuminen on yksi apu.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Hannu Tanskanen
|
Viestin otsikko: Re: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 2:55 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 26, 2009 10:08 am Viestit: 4813
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Bitjuus
|
Viestin otsikko: Re: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 3:36 pm |
|
Liittynyt: To Tammi 12, 2006 10:24 pm Viestit: 815 Paikkakunta: Ultima Thule
|
|
Joo, ihan asiallinen ja analyyttinen juttu...
Tuli muuten mieleen jotta olisihan se vielä huikeampi pommi kun kaikki tiedemaailmassa liikkuneet herkullisimmat sähköpostit läväytettäisiin koosteeksi, meillä Suomessa räväkimmät on vielä höystelty erilaisilla kirosanoilla ja anatomisten ruumiinosien nimillä, onhan noita ihan professorismiesten kielenkäyttöjä tullut joskus ihmeteltyä henkilökohtaisesti.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Tarkkailija
|
Viestin otsikko: Re: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 4:22 pm |
|
Liittynyt: Ti Marras 22, 2005 8:31 pm Viestit: 5335
|
|
SamBody kirjoitti: "Ainakin paperi-hesarin tilaaminen on täydellisen moraaliton teko, ympäristörikos johon syyllistyneille ei minulta ymmärrystä heru."
Näin se on. Jos kaikki kiinalaiset taloudet tilaisivat Hesarin, Suomen metsät hakattaisiin sileäksi muutamassa viikossa.
Hannu Tanskanen tekee todellisen ympäristöurotyön lopettaessaan Hesarin tilaamisen.
(PS: H.T. lukee lehden kuitenkin joko baarissa tai kirjastossa.)
|
|
| Ylös |
|
 |
|
idiotus
|
Viestin otsikko: Re: NYT loppui "Pravdan" tilaus ! Lähetetty: Su Marras 22, 2009 4:38 pm |
|
Liittynyt: La Joulu 08, 2007 5:01 pm Viestit: 625 Paikkakunta: Eurostoliitto
|
_________________
Pönni kirjoitti: Sinultakin puuttuu systemaattinen ajattelukyky.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: psbot [Picsearch] ja 9 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|