Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
unski
|
Viestin otsikko: Nyt meni liian pitkälle. Israel tappoi Suomalaisen upseerin. Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 6:38 am |
|
Liittynyt: Su Tammi 08, 2006 1:05 am Viestit: 344
|
Lainaa: Israelin iskussa kuoli YK:n tarkkailijoita. Kuolleiden joukossa on todennäköisesti yksi suomalainen. YK:n pääsihteeri Kofi Annan vaatii Israelia tutkimaan tapauksen. Israel lupaa asiasta perusteellisen selvityksen ja vakuuttaa, ettei se ole ottanut YK:n henkilöstöä iskujen kohteeksi.
Tarkkailuasemaa piti asemapaikkanaan neljä UNTSO-operaation sotilastarkkailijaa. Heistä yksi on suomalainen puolustusvoimien kantahenkilökuntaan kuuluva upseeri. Pääesikunnan mukaan suomalaistarkkailija kuoli todennäköisesti iskussa.
Vieläkö joku kehtaa puolustaa siionisteja. Jos kehtaa niin tuskin
ainakaan julkisesti eli muualla kuin täällä palstalla. Ja jos tämä
rauhanturvaajien tappaminen ei johda mihinkään niin voi myös
sanoa että vahvasti on valta juutalaisten käsissä USA:ssakin.
On huomion arvoista että myös yksi Kiinalainen tarkkailija
kuoli. Mitä tällä haetaan? Isompaa sotaa USA:n käskystä?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
SM
|
Viestin otsikko: Re: Nyt meni liian pitkälle. Israel tappoi Suomalaisen upsee Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 7:01 am |
|
Liittynyt: Ke Joulu 28, 2005 11:26 pm Viestit: 295
|
unski kirjoitti: Lainaa: Israelin iskussa kuoli YK:n tarkkailijoita. Kuolleiden joukossa on todennäköisesti yksi suomalainen. YK:n pääsihteeri Kofi Annan vaatii Israelia tutkimaan tapauksen. Israel lupaa asiasta perusteellisen selvityksen ja vakuuttaa, ettei se ole ottanut YK:n henkilöstöä iskujen kohteeksi.
Tarkkailuasemaa piti asemapaikkanaan neljä UNTSO-operaation sotilastarkkailijaa. Heistä yksi on suomalainen puolustusvoimien kantahenkilökuntaan kuuluva upseeri. Pääesikunnan mukaan suomalaistarkkailija kuoli todennäköisesti iskussa. Vieläkö joku kehtaa puolustaa siionisteja. Jos kehtaa niin tuskin ainakaan julkisesti eli muualla kuin täällä palstalla. Ja jos tämä rauhanturvaajien tappaminen ei johda mihinkään niin voi myös sanoa että vahvasti on valta juutalaisten käsissä USA:ssakin. On huomion arvoista että myös yksi Kiinalainen tarkkailija kuoli. Mitä tällä haetaan? Isompaa sotaa USA:n käskystä? Ja kun tämä mies sanoo että isku oli tahallinen niin silloinhan se ilman muuta oli tahallinen!  Lainaa: YK:n pääsihteeri Kofi Annanin mukaan Israelin hyökkäys tukikohtaan oli ilmeisen tahallinen. Annan sanoo olevansa tyrmistynyt, ja vaatii Israelia tutkimaan tapauksen.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.sht ... /07/458982
_________________ Internet häiriköinnistä voi tehdä rikosilmoituksen.
Sen seurauksena suoritetaan esitutkinta.
Mahdollisen rangaistuksen määrää tuomioistuin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
aito
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 7:44 am |
|
Liittynyt: Ti Tammi 03, 2006 12:10 am Viestit: 53
|
Tarja Halonen
" Halonen vaatii selvitystä Israelilta Tasavallan presidentti Tarja Halosen mukaan Suomi edellyttää Israelilta täyttä selvitystä tapahtuneesta ilmaiskusta YK-tarkkailijoiden tukikohtaan.
- Israelin iskulle YK:n tarkkailuasemalle ei ole mitään oikeutusta, Halonen sanoo tiedotteessaan."
Tämä asia tullaan selvittämään perinpohjiin. Yhtä ainutta kiveä tai kantoa ei jätetä kääntämättä. Tämä asia menee kiireellisenä YK:n turvallisuus-neuvostoon.
" Erkki Tuomioja
Tuomioja: Todella traagista
Ulkoministeri Erkki Tuomioja pitää suomalaisen ja muiden kansainvälisten YK-tarkkailijoiden kuolemantapauksia todella traagisina.
- On todella traagista, että tämä asia tuli meille kotiin Suomeenkin, hän sanoi YLEn Radiouutisille lähtiessään Roomaan kansainväliseen Lähi-itäkokoukseen.
- Israelin täsmäiskut näyttävät pääosin suuntautuvan kaikkeen muuhun kuin Hizbollahiin. Satoja siviilejä ja kansainvälistä henkilöstöä on kuollut. Ei näytä siltä, että tätä kautta saavutetaan sotilaallisia tavoitteita, Tuomioja tuomitsee.
Tuomiojan mukaan tämä ei ollut ensimmäinen kerta, kun YK:n tarkkailijoita kohtaan ammutaan, mutta tiettävästi ensimmäinen kerta, kun tarkkailijoita kuoli. "
Nyt on avattu tuhon portit. YK:n rauhanturvaaja ei ole enää mitään. Siionistit ovat nyt repineet auki helvetin portit. Seuraukset tulevat olemaan kaoottiset.
TARJA HALOSEN JA ERKKI TUOMIOJAN LAUSUNNOT
|
|
| Ylös |
|
 |
|
geena
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 7:57 am |
|
Liittynyt: To Maalis 17, 2005 4:17 pm Viestit: 1064
|
|
Olen asunut Israelissa, Länsi-Galileassa. Tunnen muutamia suomalaisia sotilastarkkailijoita (samoin muunkin maalaisia), ja tutustuin myös suomalaisiin YK-sotilaisiin. Totuus on se, että israelilaiset vihaavat YK-joukkoja, jotka toimivat "jarruna" ja esteenä Israelin leviämispyrkimyksille. Näin minulle kertoivat YK-tarkkailijat.
Israelin joukot vähät välittävät YK-joukoista ja libanonilaisista siviileistä pyrkiessään päämääräänsä.
_________________ Dixi et animam levavi.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Mummo
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 8:35 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:41 am Viestit: 9234 Paikkakunta: Stadi, Sörkan kulmat
|
|
Voi Helvetti.
Myötätuntoni kuolleen suomalaisen rauhanturvaajan omaisille ja ystäville.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tietää
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 9:29 am |
|
Liittynyt: La Touko 20, 2006 7:01 pm Viestit: 17209
|
|
Selvä provo. Pelkäsivät kait ettei sota saa tarpeeksi huomiota, tai varoitus että tappavat erottelematta kaikki asiaan puuttuvat.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Toinen tuleminen
|
Viestin otsikko: Re: Nyt meni liian pitkälle. Israel tappoi Suomalaisen upsee Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 9:42 am |
|
Liittynyt: Ma Elo 08, 2005 8:29 pm Viestit: 998
|
unski kirjoitti: Lainaa: Israelin iskussa kuoli YK:n tarkkailijoita. Kuolleiden joukossa on todennäköisesti yksi suomalainen. YK:n pääsihteeri Kofi Annan vaatii Israelia tutkimaan tapauksen. Israel lupaa asiasta perusteellisen selvityksen ja vakuuttaa, ettei se ole ottanut YK:n henkilöstöä iskujen kohteeksi.
Tarkkailuasemaa piti asemapaikkanaan neljä UNTSO-operaation sotilastarkkailijaa. Heistä yksi on suomalainen puolustusvoimien kantahenkilökuntaan kuuluva upseeri. Pääesikunnan mukaan suomalaistarkkailija kuoli todennäköisesti iskussa. Vieläkö joku kehtaa puolustaa siionisteja. Jos kehtaa niin tuskin ainakaan julkisesti eli muualla kuin täällä palstalla. Ja jos tämä rauhanturvaajien tappaminen ei johda mihinkään niin voi myös sanoa että vahvasti on valta juutalaisten käsissä USA:ssakin. On huomion arvoista että myös yksi Kiinalainen tarkkailija kuoli. Mitä tällä haetaan? Isompaa sotaa USA:n käskystä?
No jos sekannutte asiaan, niin Israelhan on viimekädessä ydinasevalta, ja kriisiä voidaan lisäksi kärjistää Iranin kanssa, niin että...pum pum pumputsipum
http://nillahood.net/ups/7-7collage.jpg
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Anders
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 10:09 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:53 am Viestit: 2634
|
geena kirjoitti: Olen asunut Israelissa, Länsi-Galileassa. Tunnen muutamia suomalaisia sotilastarkkailijoita (samoin muunkin maalaisia), ja tutustuin myös suomalaisiin YK-sotilaisiin. Totuus on se, että israelilaiset vihaavat YK-joukkoja, jotka toimivat "jarruna" ja esteenä Israelin leviämispyrkimyksille. Näin minulle kertoivat YK-tarkkailijat.
Israelin joukot vähät välittävät YK-joukoista ja libanonilaisista siviileistä pyrkiessään päämääräänsä.
Mitäköhän "leviämispyrkimyksiä" YK-joukot estävät?
Israelissa ei varmasti tunneta kovinkaan paljon sympatiaa YKta kohtaan, johtuen siitä että sen Israelia koskeva päätöslauselmatehtailu on peräisin sellaisilta maltillisilta, demokraattisilta ja ihmisoikeuksia kunnioittavilta arabimailta kuin Syyria ja Saudi-Arabia. Ts. YK on tietyssä mielessä alistunut kyseisten maiden antisemitismin käsikassaraksi, impotentiksi sellaiseksi.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Aweb
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 10:16 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:03 am Viestit: 33220
|
|
Pöh.
Jos joukkoja lähetetään maihin jotka ovat sotatilassa, niin onhan selvää että joskus tulee ruumiita. Tahallaan tai vahingossa.
Pystykööt kotosuomessa vaan, jos miestappiot ovat niin yllättävä ja kamala asia.
En tarkoita etteikö tähän pitäisi reagoida, sotaan ylipäätäänkin pitää reagoida, mutta ei tuollainen yksittäinen suomalainen kuolonuhri sinällään merkkaa mitään. Olisi tilastollinen ihme, jos sellaisia ei tulisi koskaan.
_________________ Teuvo: "Aweb on tosi tyhmä eikä Hänen tyhmempää ole kuin Phony, asdf, Mummo"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Crash
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 10:23 am |
|
Liittynyt: La Elo 13, 2005 4:09 pm Viestit: 3310
|
|
Tiedepalstalla voisi laskea todennäköisyyden sille, että moinen kevytbunkkeri saa täysosuman. Käytettiinkö täsmäasetta? Oliko potero varustettu YK-tunnuksin?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Leuka
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 10:50 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 1:44 pm Viestit: 3412
|
|
Nyt pitäisi hommalle tehdä loppu. Briteiltä tahi Ranskalta pari lentotukialusta lähistölle ja Israel matalaksi. Ja USA:n kaikki tuki Israelille on loputtava heti. Iäksi.
_________________ Maailma on kaunis ja hyvää elää sille, jolla on aikaa ja tilaa unelmille ja mielenvapaus, mielenvapaus.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Aweb
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 10:56 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:03 am Viestit: 33220
|
Leuka kirjoitti: Nyt pitäisi hommalle tehdä loppu. Briteiltä tahi Ranskalta pari lentotukialusta lähistölle ja Israel matalaksi. Ja USA:n kaikki tuki Israelille on loputtava heti. Iäksi.
Matalaksilaittamiseen riittää jos USA lopettaa kaiken tuen.
_________________ Teuvo: "Aweb on tosi tyhmä eikä Hänen tyhmempää ole kuin Phony, asdf, Mummo"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Anders
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 10:58 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:53 am Viestit: 2634
|
Aweb kirjoitti: Matalaksilaittamiseen riittää jos USA lopettaa kaiken tuen.
Meinaat siis, että Israelin valtiontalous, sotilasmahti tms. romahtavat muutaman miljardin dollarin vuoksi?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Puudeli
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 11:02 am |
|
Liittynyt: Ke Heinä 05, 2006 6:47 pm Viestit: 1698 Paikkakunta: Fort Bragg
|
Aweb kirjoitti: Matalaksilaittamiseen riittää jos USA lopettaa kaiken tuen.
Kummasti sionistisiat rauhoittuisivat kun vuosittaiset 3 miljardia sotilaallista ja taloudellista tukea otettaisiin pois.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Puudeli
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Heinä 26, 2006 11:09 am |
|
Liittynyt: Ke Heinä 05, 2006 6:47 pm Viestit: 1698 Paikkakunta: Fort Bragg
|
|
Mitähän Bush ja hänen opetuslapsensa sanovat...
"Israelilla on oikeus puolustaa itseään"?
Hommahan on mennyt liian pitkälle ajat sitten. Sääli että se tajutaan vasta kun eurooppalaisia, suomalaisia alkaa kuolla.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: MSN [Bot] ja 19 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|