Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on La Touko 26, 2012 5:10 pm


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 260 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1 ... 14, 15, 16, 17, 18
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Re: Pastori Terry Jones polttaa koraanin lauantaina Floridassa
ViestiLähetetty: Ma Syys 13, 2010 12:23 pm 
Poissa

Liittynyt: Ke Touko 27, 2009 1:00 pm
Viestit: 1167
Paikkakunta: Kouvola
Suomenkin kouluampumisiin puuttunut vihassaan aina yhtä tasapuolinen Westboron baptistikirkko on yksimielinen sekä Yhdysvaltojen että islamilaisten tuomitsemisessa :roll:

http://www.liveleak.com/view?i=6b5_1284240430

About 5 minuutin kohdasta on kiva aloitella jos ei kaikkea jaksa kuunnella. Pääsee näkemään Obamankin pirun sarvien kera. 5:50 kohdilla sytytetäänkin tuleen sekä Yhdysvaltojen lippu että sen päällä Koraani.... taustalla soi hartaasti muunnelma "We are the World" -kappaleesta "...and the truth, you are are heading straight to hell... god hates the world and all the people ...laadidaadaa". Täytyy myöntää että nämä tosiaan kokeilevat pitää sanatarkasti kaikki "pyhät opetukset". En ihmettelisi jos rutiininomaisesti kivittävät lapsia vanhempien pilkasta yms.
Mukava taliban kopio kristillisillä ameriikan mausteilla.

Jos haluaa todella voida pahoin voi kokeilla katsoa koko videokokoelman http://www.signmovies.net
En välttämättä suosittele. Tuon sivuston täytyy olla yksi suurimmista absoluuttisen tyhmyyden osoituksista. Ruotsin lippua eivät vielä polttaneet, mutta rajanaapureidemme pahuudesta varoittava sivusto on ollut jo kauan olemassa http://www.godhatessweden.com/

En käsitä miten tuo Terry Jonesin Koraanin polttaminen (tai nyt enää polttamisella uhkaus jos heppua ei oteta tosissaan) eroaa näistä.... joka vuosihan noita lippuja ja kirjoja poltellaan puolin ja toisin.

_________________
KISS - Keep it simple, Stupid !


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Pastori Terry Jones polttaa koraanin lauantaina Floridassa
ViestiLähetetty: Ma Syys 13, 2010 2:08 pm 
Poissa

Liittynyt: Su Maalis 02, 2008 10:39 am
Viestit: 1520
abskissa kirjoitti:

Kenenkään ei kai pitäisi myöskään hermostua siitä, jos päätän julistaa itsenäisyyspäivän "poltetaan Suomen lippu" -päiväksi ja järjestän päivän kunniaksi näyttävän siniristilippukokon. Miksi tuo sitten kielletään laissa? Eikö kansalaisilla ole oikeutta lausua painavaa mielipidettä kansallisvaltiostaan?


Suomen lippuja on polteltu julkisesti poliisin seuratessa tilannettta siihen puuttumatta. Jos haluat Suomen lipun itsepäisyyspäivänä polttaa noin 99.999% suomalaisista asia ei voi vähempää kiinnostaa poliisi mukaan lukien kunhan et tulitikkuleikkenesi vaaranna julkista turvallisuutta. Mua ei ainakaan juuri vähempää voisi kiinnostaa, "Siniristilippumme....." my aching ass...

Kyllähän noita kuokkavieraskestejä on joulukkuun kuudes järjestetty ja parhaimmillaan tai pahimmillaan kuokkavieraista on hiukan myöähemmin siirrytty pingviinipuvussa linnan sisälle juhlimaan. Paavo Arhimäki ainakin kunnostautui, vaikka saattoi siinä olla vuosi väliä.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Pastori Terry Jones polttaa koraanin lauantaina Floridassa
ViestiLähetetty: Ti Syys 14, 2010 4:54 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ke Marras 21, 2007 10:38 pm
Viestit: 4842
Meneekö siellä "muslimimaissa" yhteiskunta täysin sekaisin, jos "länsimaissa" sattuu koraaninpolton uhka häilymään ilmassa? Jos on näin, niin NATO:n pommitusten sijasta voitaisiin siirtyä ajoittaisilla koraaninpoltoilla uhkailuun.

_________________
"Kukaan ei ole täydellinen, patsi minä."


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Pastori Terry Jones polttaa koraanin lauantaina Floridassa
ViestiLähetetty: Ti Syys 14, 2010 5:04 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:35 am
Viestit: 12154
Paikkakunta: Liminka
"Epejumalat monet tesse muinen palveltin cauan ja lesse. Neite cumarsit Hemelaiset seke Miehet ette Naiset. Tapio Metzest Pydhyxet soi ja Achti wedhest Caloja toi. Äinemöinen wirdhet tacoi Rachkoi Cuun mustaxi jacoi. Lieckiö Rohot jwret ja puudh hallitzi ja sencaltaiset mwdh. Ilmarinen Rauhan ja ilman tei ja Matkamiehet edhes-wei. Turisas annoi Woiton Sodhast Cratti murhen piti Tavarast. Waan Carjalaisten Nämet olit Epejumalat cuin he rucolit. Rongoteus Ruista annoi Pellonpecko Ohran casvon soi. Wirancannos Cauran caitzi mutoin oltin Caurast paitzi. Egres hernet Pawudh Naurit loi Caalit Linat ja Hamput edestoi. Köndös huchtat ja Pellot teki quin heiden Epeuskons näki. Ja quin Kevekylvö kylvettin silloin ukon Malja jootijn. Sihen haetin ukon wacka nin joopui Pica ette Acka. Sijtte paljo Häpie sielle techtin quin seke cwltin ette nechtin. Quin Rauni Ukon Naini härsky jalosti Ukoi pohjasti pärsky. Se sis annoi Ilman ja WdhenTulon käkri se liseis Carjan casvon. Hiisi Metzeleist soi Woiton Wedhen Eme wei calat vercon. Nyrckes Oravat annoi Metzast Hittavanin toi Jenexet Pensast. Eikö se Cansa wimmattu ole joca neite wsko ja rucole. Sihen Piru ja Syndi weti heite Ette he cumarsit ja wskoit neite. Coolludhen hautijn Rooca wietin joissa walitin parghutin ja idketi. Mennin-geiset mös heiden Wffrins sai coska Lesket hoolit ja nait. Palveltin mös paljo muuta Kivet Cannot Tädhet ja Cwu-ta.Tontu Honen menon hallitzi quin Piru monda wil-litzi. Capeet mös heilde Cuun söit Calevanpojat Nijttut ja mwdh löit."

Yllä oleva 'Mikael Agricolan' luettelo ja kaikki muut vastaavanlaiset kirjoitukset 'muinaisista Suomalaisista Jumalaista', ovat rasistista, pseudotieteellistä uskonpuhdistuksen aikaan ulkomaalaisten pappien kirjoittamaa huuhaata, ilman minkäänlaista Jumalallista, tieteellistä ja/tai kansallista arvoa.

Osa niistä tiedoista mitä 'muinaisista Suomalaisista Jumalaista' on esitetty ja esitetään, on saatu käräjäpöytäkirjoista, joissa kuvattiin noituudesta syytettyjen rituaaleja. Noidiksi syytettiin ja noituudesta tuomittiin ihmisiä jotka 'tunsivat taikamerkit', t s osasivat kirjoittaa, lukea ja laskea k e parantajat (lääkärit), diplomaatit, hengelliset johtajat ja kauppamiehet. Nykyiset pakanauskonnot ja noitauskonnot perustuvat aikanaan levitettyyn propagandaan, jolla motivoitiin ja selitettiin Kansain vainot, jotka puolestaan suoraan ovat yhdistettävissä myöhempään rotuoppiin ja siitä johtuviin Kansain vainoihin.

Kun lukee 'Mikael Agricolan' kirjoituksen yllä, niin ei tarvitse olla kielitieteen maisteri ymmärtääkseen että se on ulkomaalaisen kirjoittama. Normaalissa Suomen kielessä ei esimerkiksi käytetä c f q w x z -kirjaimia, ja normaalissa Suomen kielessä, yksikään sana ei saa alkaa kahdella tai useammalla konsonantilla.

Kuva

Kuva

"Sanat kemia ja alkemia tulevat Arabialaisesta al-kimiya -sanasta; 'viisasten kivi'. Sana perustuu Egyptin muinaiseen nimeen Khem. Sanaa khemeia käytetään keisari Diocletianuksen (Diokles, 22. Joulukuuta 245 – 3. Joulukuuta 313) vuonna 296 antamassa käskyssä, jossa määrätään kaikki Egyptiläiset kemiaa käsittelevät kirjoitukset poltettaviksi.

Aleksandriassa sijaitsi aikanaan suuri tieteellinen keskus, jossa Serapeumin kirjasto tuhottiin Theodosius I:n (Flavius Theodosius, 11 Tammikuuta 347 – 17 Tammikuuta 395) toimesta. Flavius Theodosius oli perimätietojensa mukaan Goth (Gootti). Hän oli viimeinen Itä- ja Länsi Rooman hallitsija ja hänen toimesta Nicealaisesta Kristinuskosta tuli hallintomuoto ja valtauskonto Roomassa.

Tieteeseen yhdistettyjen dokumenttien ja kirjojen polttaminen jatkui. 600 -luvulla Alexandrian kirjasto tuhottiin täysin. Oheisessa piirrustuksessa 800 -luvulta, tieteeseen yhdistettyjä A(lex and)rialaisia kirjoja poltetaan Niceassa. Mutta kirjojen lisäksi poltettiin myös ihmisiä 'pakanoina ja noitina jotka tunsivat taikamerkit'. "

_________________
۞|§||I||M||O||U||§
(C)-(R)(I)(§)(T.M.) ON A 1-10


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Floridan pastori onnistui
ViestiLähetetty: Ke Syys 15, 2010 11:13 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ti Kesä 03, 2008 11:44 pm
Viestit: 4186
Ympäri Afganistania on pidetty mielenosoituksia pastori Terry Jonesin koraaninpolttohanketta vastaan.

Mielenosoituksiin osallistuneet on nyt kuvattu, nimet on selvitetty ja jokainen on teknisessä tarkkailussa.

Tämä on vanha kikka houkutella radikaalit ulos koloistaan.

Eiköhän tämä tästä pikkuhiljaa.


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 260 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1 ... 14, 15, 16, 17, 18

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Jägermeister, Marssilainen ja 18 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO