Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
tietää
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 10:39 am |
|
Liittynyt: La Touko 20, 2006 7:01 pm Viestit: 17209
|
|
Tunneperäistä sotkua tuo asia. Kun tuo ei ole yleisesti hyväksytty vanhemmuus, on turhaa rasittaa lapsen elämää myöntämällä homoparille vanhemmuus. Yleinen paheksunta leimaa lapsen elämää liikaa.
Toisaalta adoption suosinta voi innostaa lapsen ostoon, sensijaan että tekisi itse. Adoptiolapset kannattaa säästää niille, jotka eivät kykene lasta saamaan (heteropari).
Hyvä vanhemmuus ei riipu seksuaalisesta suuntautumisesta, jos muuten on tasapainnoinen ja huolehtiva ihminen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
zat
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 11:02 am |
|
Liittynyt: Pe Huhti 22, 2005 10:14 pm Viestit: 298 Paikkakunta: Helsinki
|
|
Olen sitä mieltä, että samaa sukupuolta oleville pariskunnille pitäisi antaa vähintään samat oikeudet adoptioon kuin ilman parisuhdetta eläville. Ei kai homous voi olla este lapsen hyvälle kasvatukselle. En toisaalta ole varma haluaisinko antaa samat oikeudet kuin tavallisille heteropariskunnille. Selvää on, että lapsi saa vaikutteita naisista ja miehistä vanhemmiltaan. Täten on suotavaa, että lasta kasvattaa sekä äiti että isä.
Tietenkin kasvattaja voi olla erittäin huono seksuaalisesta suuntautumista riippumatta. Tätä ei kuitenkaan tule sotkea keskusteluun.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Asimov
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 11:42 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 1:44 pm Viestit: 2336
|
fmiles kirjoitti: Jos homoparien adoptointi sallitaan, voidaan samantien sallia aikuisten ja pienten lasten väliset seksisuhteetkin. Molemmista voidaan ”todistaa”, että ne eivät ole lapselle vahingoksi.
Jyrkkä EI.
Oletko tyhmä, uskovainen vai trolli?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tiäremiäs
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 12:25 pm |
|
Liittynyt: Su Huhti 03, 2005 1:18 pm Viestit: 12299
|
Asimov kirjoitti: fmiles kirjoitti: Jos homoparien adoptointi sallitaan, voidaan samantien sallia aikuisten ja pienten lasten väliset seksisuhteetkin. Molemmista voidaan ”todistaa”, että ne eivät ole lapselle vahingoksi.
Jyrkkä EI. Oletko tyhmä, uskovainen vai trolli?
fmiles luulee että homot ja pedofiilit on sama asia.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Syfilis
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 1:15 pm |
|
Liittynyt: To Heinä 13, 2006 3:28 pm Viestit: 2049
|
|
Jos adoptio hyväksytään yksinholtajille niin silloin se tulee hyväksyä myös homopareille, sukupuolesta riippumatta. Sama toisinpäin jos ei hyväksytä homopareille, niin silloin ei ole perusteita hyväksyä myöskään sinkuille.
_________________ kohtele muita, kuten he toivovat heitä kohdeltavan.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tyson
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 1:19 pm |
|
Liittynyt: Ke Syys 13, 2006 12:25 pm Viestit: 1654 Paikkakunta: Vaasalandia
|
|
Homopareille ei pitäisi antaa adoptiolupaa. Ajatelkaa asiaa lapsen näkökulmasta. Olisit itse koulussa n 8 vuotiaana,ja kysyttäisiin,että mitä äidillesi kuuluu. Vastaisit: Ei minulla ole äitiä,vain 2 isää,jotka saivat minut jostakin Jemenistä. Sama on lesbopareilla. Lapsen näkökulmasta nämä hedelmöitysasiat on pohdittava. Adoptio oikeudet homoille johtavat todennäköisesti homojen lapsien kiusaamiseen. Onko kukaan miettinyt,miltä tuntuu olla koulukiusattu? Minua kiusattiin pienenä koulussa,ja se tuntui pahalta.
_________________ Tanssin kuin perhonen pistän kuin ampiainen olen suurin pahin ja rumin! Muhammad Ali
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Advocatus Diaboli
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 1:30 pm |
|
Liittynyt: Ke Touko 18, 2005 2:53 pm Viestit: 1432 Paikkakunta: Toijala
|
tyson kirjoitti: Homopareille ei pitäisi antaa adoptiolupaa. Ajatelkaa asiaa lapsen näkökulmasta. Olisit itse koulussa n 8 vuotiaana,ja kysyttäisiin,että mitä äidillesi kuuluu. Vastaisit: Ei minulla ole äitiä,vain 2 isää,jotka saivat minut jostakin Jemenistä. Sama on lesbopareilla. Lapsen näkökulmasta nämä hedelmöitysasiat on pohdittava. Adoptio oikeudet homoille johtavat todennäköisesti homojen lapsien kiusaamiseen. Onko kukaan miettinyt,miltä tuntuu olla koulukiusattu? Minua kiusattiin pienenä koulussa,ja se tuntui pahalta.
Tuo on eräs tyhmimmistä argumenteista homoparien adoptio-oikeutta vastaan. Minuakin koulukiusattiin, sillä lapsireuman takia selkäranka oli kipeä ja jumittui vähän liiankin suoraksi. Siksi ryhtini on vieläkin ns. asennossa aina.
Sekös vasta onkin hyvä syy kiusata koululaista. Ja kyllä, kiusatuksi tuleminen on yhtä helvettiä.
Ergo, reumasta kärsivien vanhempien ei pidä antaa hankkia lapsia.
Emmehän halua, että lapsia kiusataan koulussa?
_________________ Luulin kerran erehtyneeni, mutta olinkin väärässä.
It is impossible to defeat an ignorant man in argument. William G. McAdoo (1863 - 1941)
AD on kieltämättä keskivertoevolutionistia älykkäämpi ja ovelampi.
TJT, 2009
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Asimov
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 1:32 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 1:44 pm Viestit: 2336
|
tyson kirjoitti: Homopareille ei pitäisi antaa adoptiolupaa. Ajatelkaa asiaa lapsen näkökulmasta. Olisit itse koulussa n 8 vuotiaana,ja kysyttäisiin,että mitä äidillesi kuuluu. Vastaisit: Ei minulla ole äitiä,vain 2 isää,jotka saivat minut jostakin Jemenistä. Sama on lesbopareilla. Lapsen näkökulmasta nämä hedelmöitysasiat on pohdittava. Adoptio oikeudet homoille johtavat todennäköisesti homojen lapsien kiusaamiseen. Onko kukaan miettinyt,miltä tuntuu olla koulukiusattu? Minua kiusattiin pienenä koulussa,ja se tuntui pahalta.
Ja ajatteles kun yksinhuoltajalta kysytään että mitäs se isäsi tekee. Suomessa on muutama yksinhuoltaja, kuulemma. YH-isiäkin on 29 000. Luuletko etteivät opettajat tiedä minkälainen perhe lapsella on?
Yritätte piilottaa homovihanne tyhmiin viesteihin, kyllä sen huomaa. Hyvin on kirkko opettanut.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Anders
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 1:43 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:53 am Viestit: 2634
|
Asimov kirjoitti: fmiles kirjoitti: Jos homoparien adoptointi sallitaan, voidaan samantien sallia aikuisten ja pienten lasten väliset seksisuhteetkin. Molemmista voidaan ”todistaa”, että ne eivät ole lapselle vahingoksi.
Jyrkkä EI. Oletko tyhmä, uskovainen vai trolli?
Tässä tapauksessa todellakin vaihtoehdot lienevät rajattavissa noihin kolmeen. Pedofilialla ja homo-adoptiolla ei ole mitään tekemistä keskenään. Tai mikäli side on, se on luokkaa "Maon pieni punainen kirja aiheuttaa lämpöhalvauksia Ranskan Rivieralla".
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pubi
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 1:59 pm |
|
Liittynyt: Ti Touko 10, 2005 1:59 pm Viestit: 5754
|
Advocatus Diaboli kirjoitti: tyson kirjoitti: Homopareille ei pitäisi antaa adoptiolupaa. Ajatelkaa asiaa lapsen näkökulmasta. Olisit itse koulussa n 8 vuotiaana,ja kysyttäisiin,että mitä äidillesi kuuluu. Vastaisit: Ei minulla ole äitiä,vain 2 isää,jotka saivat minut jostakin Jemenistä. Sama on lesbopareilla. Lapsen näkökulmasta nämä hedelmöitysasiat on pohdittava. Adoptio oikeudet homoille johtavat todennäköisesti homojen lapsien kiusaamiseen. Onko kukaan miettinyt,miltä tuntuu olla koulukiusattu? Minua kiusattiin pienenä koulussa,ja se tuntui pahalta. Tuo on eräs tyhmimmistä argumenteista homoparien adoptio-oikeutta vastaan.
Ja ainoo relevantti.
Kaikki muutha syyt on asenteellisii, mutt toi asenteitte seuraust.
Tätähä en oo viittiny ennen kertoo, mutt mulloli kaveri, jonka äiti kuol joskus, kun tää kamu oli jotain kymmene. Tää tapahtu Lahdes. Pari vuotta myöhemmi niitten asuntoon muutti toinen mies, tän skidin isän tuttava ja aika pian meil kavereill selvis, ett nää on rakastavaisii.
Mehän sitt ruvettiin heittää läppää, ett "isäs on homo" ja "mill saunavuoroll sä meet saunaa" ja silleen, mutt lopetettiin aina sit, ku tää meni ihan lukkoo. Tuijotti silleen eteensä.
Mutt jotku ylemmill luokill veteli sitä välkill aika säännöllisest päin näköö ja ruokkiksell näill isommil oli tapana ohimennessää köhästä vihree sen ruokaan. Mä muistan, miten tää kamu käveli koulun käytävii nii, ett katto alas eteensä, asento oli silleen vähän kyyry.
Sitt tää rupes lintsaan koulust ja jossain vaihees se kävi nuoripsykiatrilki, kerto, ku kävin välill sitä tsekkaamass. Oisko tää kaveri ollu kuudentoista, ku sitt ampu ittsensä isänsä aseell.
Näis kiusaamisiss on aste-eroi sen mukaan, mite halveksittavana joku homma nähdää.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Mummo
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 2:58 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:41 am Viestit: 9234 Paikkakunta: Stadi, Sörkan kulmat
|
|
Pubi, ymmärrän, että tunnet murhetta ja häpeää toverisi kohtalosta. Älä silti syytä mieslempeä vaan niitä kiusaajia.
Ennen kiusattiin rillipäitä, nyt lihavia. Äpärä oli haukkumasana, jonka merkitystä harva nykykoululainen edes tuntee. Vanhempien, jopa isovanhempien poliittisesta toiminnasta on lapsia kiusattu. Lahtarit ja punikinpenikat, muistanet sentään?
Älä sinä homoille pane porttaria, vaan kiusaajille.
_________________ Se siitä. Kiitos kaloista, erityisesti haipuvussa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tintti
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 3:01 pm |
|
Liittynyt: Ma Loka 03, 2005 11:38 pm Viestit: 1155
|
|
Tietenkin pitäisi. Ajatelkaa nyt kaikkia niitä orpolapsia, jotka eivät saa uutta kotia heteropariskuntien luota, mutta kelpaisivat homopariskunnille. Vain täysi sadisti voi vastustaa tällaista toimintaa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pubi
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 3:20 pm |
|
Liittynyt: Ti Touko 10, 2005 1:59 pm Viestit: 5754
|
Mummo kirjoitti:
Lainaa: Pubi, ymmärrän, että tunnet murhetta ja häpeää toverisi kohtalosta. Älä silti syytä mieslempeä vaan niitä kiusaajia. En syytä mieslempee, se on mulle ihan ok, halusin vaan kertoo, mitä käytännöss tarkottaa elää homoparin skidinä. Lainaa: Ennen kiusattiin rillipäitä, nyt lihavia. Äpärä oli haukkumasana, jonka merkitystä harva nykykoululainen edes tuntee. Vanhempien, jopa isovanhempien poliittisesta toiminnasta on lapsia kiusattu. Lahtarit ja punikinpenikat, muistanet sentään? Rillipäät, lihavat ja punikinpenikat on kollektiivisii leimoi, aina löytyy useampi. Kurjuutta voi jakaa aattelemall, etten oo ainoo enkä tuu ainooks silmätikuks. Mutt tää mun esimerkki kerto karuu tarinaa olla homoparin skidi. Lainaa: Älä sinä homoille pane porttaria, vaan kiusaajille.
Mitäs mä niill, ohan mull homoystäviiki... joskus oon ovell kyll ihan kiusallani heittäny, ett "tää ei oo sellanen mesta".
Kiusaajii taas on koko kollektiivi, jos ei sitt oo kiusaamist estämäss ja kuka sitä ois, kun en ollu mäkään, joll ois sentää siihen ollu kokoo ja kanttii. En ottanu vakavissain, vaikk näin, ett jutut ei oo kondiksess.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Abdul Az
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 4:38 pm |
|
Liittynyt: Ma Heinä 25, 2005 11:57 pm Viestit: 1531 Paikkakunta: Seiska tarjoo parhaat juorut!
|
tintti kirjoitti: Tietenkin pitäisi. Ajatelkaa nyt kaikkia niitä orpolapsia, jotka eivät saa uutta kotia heteropariskuntien luota, mutta kelpaisivat homopariskunnille. Vain täysi sadisti voi vastustaa tällaista toimintaa.
Mutta eihän semmoisia lapsosia ole Suomessa laisinkaan!
Pitääkö muuten paikkaansa se väite että hinteissä on paljon sadisteja ja lapsiin sekaantujia?
_________________ Allah on suurin!
Tommin varoittava tarina päihteiden vaaroista!: http://www.tiede.fi/keskustelut/viewtop ... t=turmiola
Abdul Az: Upseeri ja herrasmies
|
|
| Ylös |
|
 |
|
fmiles
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Syys 13, 2006 4:45 pm |
|
Liittynyt: Ma Elo 28, 2006 11:14 am Viestit: 2058
|
Anders kirjoitti: Tässä tapauksessa todellakin vaihtoehdot lienevät rajattavissa noihin kolmeen. Pedofilialla ja homo-adoptiolla ei ole mitään tekemistä keskenään. Tai mikäli side on, se on luokkaa "Maon pieni punainen kirja aiheuttaa lämpöhalvauksia Ranskan Rivieralla".
Molemmat ovat seksuaalisia poikkeamia eli virkakielellä perversioita. Ei kai niillä sen pidemmälle olekaan tekemistä keskenään.
Kuten kaikki tietävät, Hollannissa riehuu nyt pedofiilipuolue, joka väittää ajavansa lasten oikeuksia. On vain ajan kysymys, milloin myös pedofiilisuhteet sallitaan.
Mutta minulta ainakin jyrkkä ei molemmille, niinkuin varmasti jo selväksi tulikin. Lasten puolesta minä huolissaan olen, en yhteiskunnan moraalin. Jos nyt sallitte, tämä väittely päättyy minun osaltani tähän, aihe on melko vastenmielinen.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: MSN [Bot] ja 19 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|