
Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi? Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012. Haasta itsesi ja osallistu! Tsekkaa video ja kilpailuohjeet.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Pönni
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: Ti Heinä 21, 2009 3:37 pm |
|
Liittynyt: To Helmi 23, 2006 1:48 am Viestit: 12490
|
|
Meillä Mansessa Herwoodi on kaikenkirjava, ei ongelmia! Siis mitään rotu/kultturiongelmia. Pahimpia on juopot ja jotain teinixjuttuja.
Aikoinaan Hervanta oli pahamaineinen ghetto, silloin kun se oli uus. Ei ollut monenkirjavaa väestöä muuten kuin että oli Kainuusta, Savosta, Oulusta, Lapista, jne.. ihmisiä, joiden oli ollut pakko jättää omat kotikonnut rakkaat, lyödä kotitalon ikkunoihin ja oviin laudat.. lähteä evakkoon muualle.
Näkyyhän vaikutukset toki yhä. Neljänteen polveenhan ne näkyy. Osa jää junnaamaan paikoilleen ja siirtää ongelmat lapsilleen mutta mä oon nähnyt Hervannan jostain -80-luvun alusta näihin päiviin ja muutos on huikea!
Se on nykyään pieni ja aika itsenäinen kaupunkinsa toisen kaupungin sisällä. Satelliittikaupunki niinkuin Kangasala tjms. lähikunta. Uutta rakennusta nousee jatkuvasti ja valtaosa sen asukkaista on tottunut kerrostaloelämään, joka ei tavalliselle, rauhalliselle, sosiaaliselle normi-ihmiselle ole ongelmallista. Ainahan ihmiset on eläneet ryhmissä missä pitää osata olla nätisti ja muita kunnioittaen.
Lapset on lapsia ja teinit. Ne on mitä sattuu ihonväristä ja kulttuurista riipumatta. Ja juopot.. ne on ihan hirveitä.
_________________ Descartesin virhe
|
|
| Ylös |
|
 |
|
omena
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: Ti Heinä 21, 2009 4:16 pm |
|
Liittynyt: Ke Huhti 04, 2007 11:24 am Viestit: 4484 Paikkakunta: big-Hki
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pönni
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: Ti Heinä 21, 2009 4:39 pm |
|
Liittynyt: To Helmi 23, 2006 1:48 am Viestit: 12490
|
omena kirjoitti: Pönni kirjoitti: Mitä väliä minkä värisiä jos lapsensa saa samaa koulutusta kuin nyt saa puuterinaamat ja kantaväestö. Kunhan eivät ole rasisteja niin kyllä se siitä. 200 000 afrikkalaista 600 000 kantaväestön sekaan... ei saatana jos et näe mitään muuta ongelmaa kuin sen että suomalainen voisi olla rasisti... sairasta... Mitenniin afrikkalaista? Osta opaskoira. Sairaasta puheenollen.. koitappas nyt hillitä se vihasi..
_________________ Descartesin virhe
|
|
| Ylös |
|
 |
|
omena
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: Ti Heinä 21, 2009 7:29 pm |
|
Liittynyt: Ke Huhti 04, 2007 11:24 am Viestit: 4484 Paikkakunta: big-Hki
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pönni
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: To Heinä 23, 2009 9:50 pm |
|
Liittynyt: To Helmi 23, 2006 1:48 am Viestit: 12490
|
omena kirjoitti: Pönni kirjoitti: Mitenniin afrikkalaista? Osta opaskoira.
Sairaasta puheenollen.. koitappas nyt hillitä se vihasi.. "Jos Suomessa olisi suhteessa yhtä yhtä paljon mustaihoisia afrikkalaisperäistä väestöä kuin Ranskassa niin heitä olisi 250 000 - 400 000" tämän ajatuksen pohjalta... Sori.. meen hankkimaan sen opaskoiran.
_________________ Descartesin virhe
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ralf64
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: Ke Heinä 29, 2009 9:57 am |
|
Liittynyt: Ti Maalis 28, 2006 2:23 pm Viestit: 3555 Paikkakunta: Kuopio
|
|
Maahanmuutto ei ole ongelma Suomelle. Ongelman muodostaa ääri-islamilaisista maista tulevat siirtolaiset, jotka ovat karvoineen päivineen imeneet ideologian jota voidaan hyvällä syyllä nimittää islamilaiseksi facismiksi.
Vetoan siksi erityisesti suomalaisiin vasemmistointellektuelleihin - nyt yhdessä taistelemaan facismia vastaan!
_________________ Viv Forbes
"It’s time to stop wasting money trying to control the climate – this will be no more successful than slaughtering sacrificial goats, even if tax payers and electricity consumers are to be the goats. "
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Lepakko
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: Ke Heinä 29, 2009 10:05 am |
|
Liittynyt: To Huhti 20, 2006 11:01 pm Viestit: 1362
|
|
Onks´nää facistit niitä kävelykatujen feissareita?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
AncientOne
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: Ke Heinä 29, 2009 10:20 am |
|
Liittynyt: La Loka 11, 2008 8:54 pm Viestit: 169
|
ralf64 kirjoitti: Maahanmuutto ei ole ongelma Suomelle. Ongelman muodostaa ääri-islamilaisista maista tulevat siirtolaiset, jotka ovat karvoineen päivineen imeneet ideologian jota voidaan hyvällä syyllä nimittää islamilaiseksi facismiksi.
Vetoan siksi erityisesti suomalaisiin vasemmistointellektuelleihin - nyt yhdessä taistelemaan facismia vastaan! Suuri suvaitsevaisuuden ja sananvapauden rakastaja Johan Bäckman hyökkäisi karvat pystyssä ja suu vaahdoten kimppuun.  Eihän Islamia saa missään nimessä kritisoida. Sehän on rasismia!  Aivan varmasti viimeisin postaus oli Eestin fasistisen hallinnon tukema salaliitto venäläisiä sekä islamist...islaminuskoisia vastaan!
_________________ Eroa kirkosta
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Mirepoix
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: Ke Heinä 29, 2009 10:30 am |
|
Liittynyt: To Touko 28, 2009 4:53 pm Viestit: 4358
|
Pönni kirjoitti: Sairaasta puheenollen.. koitappas nyt hillitä se vihasi.. Noita tilastoja vääntelemällä saa aikaan vaikka mitä skenaarioita. Mustaihoiset Ranskassa ovat maan kansalaisia länsiafrikasta ja karibialta, eikä heitä nyt ihan tuollaisia määriä ole. Suomella ei ole siirtomaita tietääkseni, jos olisi, saattaisi olla hankala rodullisin perustein estää maan kansalaista vaihtamasta asuinkuntaa. http://www.opendemocracy.net/globalizat ... n_4338.jsp
_________________ "– Ceci n'est pas une pipi?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
mvd
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: Ke Heinä 29, 2009 11:14 am |
|
Liittynyt: Su Maalis 25, 2007 11:44 pm Viestit: 1086 Paikkakunta: hki
|
omena kirjoitti: "Jos Suomessa olisi suhteessa yhtä yhtä paljon mustaihoisia afrikkalaisperäistä väestöä kuin Ranskassa niin heitä olisi 250 000 - 400 000"
Vielä 50-luvulla Ranskan hallitsemalla alueella asui monin verroin enemmän afrikkalaisia kuin syntyperäisiä ranskalaisia. Sitten he halusivat pois kulttuuria rikastamasta mutta fransmannit eivät oikein tykänneet. Esmes Algerialaisten oli hyvin vaikea päästä irti Ranskasta. Hirvittävän väkivaltaisesti eurooppalaiset suhtautuvat jos ei haluakaan olla niiden kaa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pönni
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: To Heinä 30, 2009 9:22 pm |
|
Liittynyt: To Helmi 23, 2006 1:48 am Viestit: 12490
|
ralf64 kirjoitti: Maahanmuutto ei ole ongelma Suomelle. Ongelman muodostaa ääri-islamilaisista maista tulevat siirtolaiset, jotka ovat karvoineen päivineen imeneet ideologian jota voidaan hyvällä syyllä nimittää islamilaiseksi facismiksi.
Vetoan siksi erityisesti suomalaisiin vasemmistointellektuelleihin - nyt yhdessä taistelemaan facismia vastaan! Eipä tässä tarvitse tavallaan taistella. Mulla on ainakin ystäväpiirissä monenlaisia ihmisiä eri kulttuureista ja trolleja en ruoki. Kaikenmaailman natsit ja skinit saa hinkata ihan keskenään kun minä kaveeraan tuttujeni kanssa. Hiukka reilun viikon päästä tapaan yhden afrikkalaisen ystäväni n. 20v:n takaa. Löydyttiin Facebookissa, ollaan juteltu jonkinverran, hän on aika kiireinen ja "tärkeä" nykyään kun opiskeli täällä monta vuotta. Työ/koulutusasioissa hän nytkin on reissussa ja odottelen että laittaa viikko-ohjelmansa niin että voidaan täällä järkätä vanhaa porukkaa koolle. Useamman vuoden tuttavuuteen mahtuu paljon kivoja muistoja. Eilen btw. kevyenliikenteen väylällä vastaani käveli joukko somalinaisia lastenrattaitakin muassaan. Tulivat lanteet keinuen tien täydeltä hitustakaan väistäen. Saman koin taannoin kun kome romaaninaista täytti koko kevyenliikenteen väylän ja minä olin taas se joka väistin. Vaikeeta sanoa mistä moinen johtuu? Onko kyse siitä että eniten syrjityt ryhmänä on olevinaan kostomielessä reteitä? Vai.. onko juurikin romanien kuin somalienkin kohdalla niin onnettomasti että kulttuurinsa rakentuu menneisyyden ruhtinaiden ja kuninkaiden historioiden raunioille? Joillekinhan on rankaa myöntää että on ihan tavallinen kuolevainen jonka velvollisuus olis tasapuolisesti väistää. Tunnen onneks sekä romaaneja että somaleja jotka käyttäytyy ihan asiallisesti. Yksittäistapauksia riittäis suomalaisistakin, jotka välillä makaa keskellä väylää kuset housuissa, tjms.
_________________ Descartesin virhe
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pönni
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: To Heinä 30, 2009 9:24 pm |
|
Liittynyt: To Helmi 23, 2006 1:48 am Viestit: 12490
|
Mirepoix kirjoitti: Pönni kirjoitti: Sairaasta puheenollen.. koitappas nyt hillitä se vihasi.. Noita tilastoja vääntelemällä saa aikaan vaikka mitä skenaarioita. Mustaihoiset Ranskassa ovat maan kansalaisia länsiafrikasta ja karibialta, eikä heitä nyt ihan tuollaisia määriä ole. Suomella ei ole siirtomaita tietääkseni, jos olisi, saattaisi olla hankala rodullisin perustein estää maan kansalaista vaihtamasta asuinkuntaa. http://www.opendemocracy.net/globalizat ... n_4338.jspArktisilla alueilla tummahipiäiset herättää yhä jopa kauhua. *hih*
_________________ Descartesin virhe
|
|
| Ylös |
|
 |
|
taisto
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: Su Elo 02, 2009 2:21 pm |
|
Liittynyt: Ti Tammi 03, 2006 12:18 am Viestit: 492
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jousa
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: Su Elo 02, 2009 2:38 pm |
|
Liittynyt: Ma Huhti 21, 2008 12:24 pm Viestit: 2458
|
|
| Ylös |
|
 |
|
kairamo
|
Viestin otsikko: Re: Pressiklubi 6.2.09: Leif Salmén käristi Jussi Halla-ahon. Lähetetty: Su Elo 02, 2009 2:40 pm |
|
Liittynyt: Ke Joulu 13, 2006 1:14 pm Viestit: 1518
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot], Jotuni, Yahoo [Bot] ja 22 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|