Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on La Touko 26, 2012 11:50 pm


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 15 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: Ma Joulu 19, 2011 6:58 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ti Tammi 15, 2008 11:37 pm
Viestit: 442
Paikkakunta: Helsinki
Suomen luonnonvarojen ryöstäminen ja rosvoaminen


Joulupukki asuu Suomessa ... Näin luonnonvarojamme rosvotaan nyt ...

Ympäristö luontoineen ja vesistöineen tuhotaan samalla ...



Kuva



Kaikki metsähallituksen metsät ovat SINUN metsiäsi.
Kaikki valtion omistamat firmojen osat ovat SINUN omaisuuttasi.
Jokainen alue, suo, järvi ja lampi, joka ei ole yksityisten omistuksessa, ovat SINUN maitasi ja vesistöjäsi. MEIDÄN.



Kysykää Heidi Hautalalta/Jyri Häkämieheltä/Mauri Pekkariselta/Ville Niinistöltä

Miksi USA:n ja monikansallisten yritysten annetaan rosvota Suomen kuparimiljardit itselleen?


Kaivosyhtiö Anglo American ryöstää nyt itselleen suurta malmilöytöä
Sodankylässä, Lapissa, Natura-alueella.

Kun muut kehitysmaat on maailmalla jo ryöstetty, niin on USA:n aika
ryöstää myös Suomea.

Vuosisadan malmilöydöksi luonnehdittu nikkeli- ja kupariesiintymä on
Natura-suon alla Sodankylän Sakatissa Lapissa.

Maailman neljänneksi suurimmalla kaivosyhtiöllä Anglo Americanilla
(maailman toiseksi suurin Ylen mukaan) on Sodankylässä harvinaisen
laajat valtaus- ja varausalueet.

Nyt rosvotaan siis monikansallisten firmojen toimesta Suomen kansallispääomia (mm. malmeja, mineraaleja), tuhotaan luontoa siinä samassa sekä vaarannettaan mahdollisesti myös paikallisten ihmisten terveys.




Lue ainakin osuus Anglo American toimien kyseenalaistamisesta maailmalla

http://en.wikipedia.org/wiki/Anglo_American_plc


Suomessa lupaavia määriä malmeja ja mineraaleja

http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa ... ineraaleja



"Anglo American ei ole amerikkalainen, vaan brittiläinen jättikaivosyhtiö. Sen kanssa (kaksi kertaa Uudenmaan maakunnan kokoisen) Sodankylän valtausreviireistä kilpailevat mm. kanadalainen Quasi Minerals ja australialainen Flinders Resources."


Rahalla ei ole kotimaata?

Nykyään on vaikea tietää, kuka yrityksen todella omistaa, vaikka se olisi merkitty olevan omistuksessa jossain maassa ...

Rahaa tehdään näissä kaivosjutuissa juuri omistajille eli osakkeiden omistajille ja johtoportaalle.

Moniko suomalainen riistää ja tuhoaa omaa kotimaataan?

Ketkä niitä osakkeita omistavat ja missä maissa eniten?


Ex-ministerille rankkaa kritiikkiä Talvivaarasta

Lehtomäki jakeli lupia ja osteli osakkeita ... “Rehellisiä” politiikkojahan ei Suomesta puutu ...

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011121 ... 0_uu.shtml



Ville Niinistö: Talvivaaran ympäristöongelmat vakavia

http://www.hs.fi/kotimaa/Ville+Niinist% ... 5551293583




Kansalaisten on saatava osansa yhteisestä hyvästä luonnonvarojemme hyödyntämisessä. Meillä on metsää, arvokkaita metalleja ja mineraaleja. Kansalle kuuluu antaa niiden tuomista voitoista osansa ja lisäksi rakentaa Suomea sekä yhteistä hyvää niillä. Niiden tuomat voitot eivät kuulu vain harvoille ja valituille. Suomen kansa omistaa Suomen ja maan varat.


Nyt luonnonvaroistamme hyötyvät pääosin ulkomaiset sijoittajat ja jo ennestään varakkaat ihmiset.


Kasvoton omistaminen:

‎"Myllykosken seuratalolla vietettiin lauantaina illalla ”Last Partyä” eli suljettavan tehtaan epävirallisia hautajaisia.

Tilaisuuteen tervehdyksen tuonut Ammattiliitto Pron sektorijohtaja Markku Palokangas totesi, että metsäteollisuus ei yllätä, vaikka tilanteet muuttuvat, niin sillä vastaus on aina sama: tulos ja ulos on päivän teesi.

– Kasvoton omistaminen tappaa työpaikkoja Suomessa. Kun kasvoton pääoma hakee maksimituottoa, niin siinä ei ole sijaa inhimillisyydelle tai talvisodan hengelle."

"– Raaka itsekkyys ja ahneus määräävät tuhansien ihmisten työn jatkumisen tai loppumisen. Kohtuutonta ei ole vaatia ja edellyttää sitä, että työpaikkoja hävittävät myös osallistuvat tekojensa jälkien korjaamiseen."



Tarvitseeko Suomi ulkomaisia sijoittajia ja ulkomaista rahaa tänne?
Ketkä sitä tarvitsevat ja miksi?
Onko rahalla kotimaata?
Lähes kaikki maailman raha on velkaa ...
Kaikki suuret rahat ovat yleensä keinottelemalla hankittuja, rikollista rahaa ...
Niin miksi ja ketkä haluavat Suomeen näitä rahoja?
Mitä siitä seuraa?

Googlaa: Raha on velkaa
Googlaa: Paljastetaan rahan valhe


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: Ma Joulu 19, 2011 7:10 pm 
Paikalla

Liittynyt: Su Tammi 30, 2011 5:15 pm
Viestit: 1015
Paree vaan antaa ilmaiseksi pois ettei tarvi tulla tuomaan "demokratiaa" Suomeenkin. :twisted:

Katsoin äskettäin dokumentin jossa puhuttiin kuinka maailman mineraali,öljyvarat jne... you name it , on kaikki hupenemassa päin joten voitanee odottaa kovaa kilpajuoksua suurvaltojen välillä kuka saa resurssit käteensä, Suomella pullat hyvin uunissa siinä mielessä että täällä on puuta ja mineraaleja ja puhdasta juomavettäkin ihan kohtuullisesti.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: Ma Joulu 19, 2011 8:02 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Pe Marras 13, 2009 10:06 am
Viestit: 1093
Paikkakunta: Tiedon valtatie
Edelleen: Suomen edelliset hallitukset ovat allekirjoittanut kauppasopimukset, joissa oma maa vapautetaan ulkomaalaiselle kilpailulle. Kyse ei ole enää siitä avataanko rajoja ja kuinka paljon vaan siitä, että missä aikataulussa se tehdään.

Lainaa:
Tavoitteena kaupan vapauttaminen
Pääasiallisin moottori kehitykselle on WTO:n ideologian mukaisesti kaupan täysi vapauttaminen ja kaikkien maiden talouden avaaminen ulkomaisille investoinneille. Kehitysmaat ovat kokeneet tämän uhkana, koska niitä on vaadittu suostumaan näihin sääntöihin, vaikka niiden kansantaloudet ovat vielä heikkoja ja vaikka rikkaat maat pitävät edelleen kiinni omista kansallisista eduistaan.


http://www.maailmantalous.net/?q=fi/node/55

Olisihan se nyt aivan hirveää sosialismia, jos valtio omistaisi ja jopa perustaisi uusia liiketoimia omaan maahansa.

_________________
'Toimikaamme nopeasti, ennenkuin tulemme takaisin järkiimme!'
'Jokainen viivakoodin piippaus on kannanotto.'
INTP - chaotic neutral


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: Ke Joulu 28, 2011 8:48 pm 
Poissa

Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 9:46 pm
Viestit: 1694
Miksi valtion omistamien metsien tuoton käyttämisestä päätettiin (ja päätetään edelleen) Helsingissä samaan aikaan, kun esimerkiksi puitten juurilla asuneet metsätyömiehet sairastuttuaan jätettiin heitteille?

- Hoikkina (ja köyhinä) pysyneet metsätyömiehet syyllistettiin liian rasvan syönnistä,
- asuntopula taajamissa esti raskaista töistä, sodasta ja toimeentulohuolista ja lastensa menettämisestä sairastuneita metsätyömiehiä muuttamasta palvelujen läheisyyteen,
- lääkäreille oli liian pitkät jonot,
- ja miten sairastunut olisi edes päässytkään kymmenien kilometrien päästä tiettömien taipaleitten takaa lääkärille?
- Aikuistuvat lapset lähetettiin Etelä-Suomen tarpeisiin liukuhihnojen ääreen, eikä ollut varaa jäädä huolehtimaan vanhemmistaan, vaikka valtion metsät tuottivat niin hyvin, että sanottiin Suomen seisoneen puujaloillaan.

Keskustelupalstalta lukemani (noin vuosi sitten) mukaan nykyisin Pohjois-Karjalassa laitoshoitoon lähetetyt vanhukset elävät vain pari viikkoa. Onkohan siellä otettu jo Eva Biaudetin malli käyttöön?

Elävätkö Etelä-Suomen ja Länsi-Suomen rannikoilla hoitopaikkoihin sijoitetut vanhukset pitempään?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: Ke Joulu 28, 2011 9:18 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Su Syys 28, 2008 1:40 pm
Viestit: 562
Paikkakunta: Ulkomaat
Pirta: >>Miksi USA:n ja monikansallisten yritysten annetaan rosvota Suomen kuparimiljardit itselleen?<<

Ehkäpä siksi, ettei kenelläkään Suomessa ollut/ole kiinnostusta, taloudellisia muskeleita, tehdä sitä itse.
Ideologisista syistä, ei valtio voi yritystoimea harjoittaa, ja taisivatpa jopa Outokummun alasajossa väittää, kaikkien malmien jo löytyneen??

8)

_________________
Mutta minäkin voin tehdä virheitä, kerran nuorena sytytin, Haparannan kaupunginhotellissa, tupakin väärästä päästä.
It is never to late to be what you might have been


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: To Joulu 29, 2011 12:18 am 
Poissa

Liittynyt: Su Touko 30, 2010 12:45 am
Viestit: 728
Viekööt vaikka tuhkatkin pesästä.

Meidän vain pitää tehdä bisnestä niillä kaivosjätteillä.

Totta on kyllä, että Suomen kaivoslaki on tsaarinajalta. Silloin piti Venäjän valtakuntaan houkutella ulkomaista pääomaa. Uutta suomalaisille oikeudenmukaisempaa kaivoslakia on väännetty varmaan vuosikymmeniä, mutta eipä ole valmista tullut. Eikä varmaan tulekaan. Esittelijöillä on omat lehmänsä ojassa.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: To Joulu 29, 2011 12:37 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Su Syys 28, 2008 1:40 pm
Viestit: 562
Paikkakunta: Ulkomaat
Reifengas kirjoitti:
Viekööt vaikka tuhkatkin pesästä.

Meidän vain pitää tehdä bisnestä niillä kaivosjätteillä.

Totta on kyllä, että Suomen kaivoslaki on tsaarinajalta. Silloin piti Venäjän valtakuntaan houkutella ulkomaista pääomaa. Uutta suomalaisille oikeudenmukaisempaa kaivoslakia on väännetty varmaan vuosikymmeniä, mutta eipä ole valmista tullut. Eikä varmaan tulekaan. Esittelijöillä on omat lehmänsä ojassa.



On sitä nyt aina sillointällöin muutettu, kaivoslakia.

http://www.edilex.fi/content/tukes/fi/lainsaadanto/20110621/

_________________
Mutta minäkin voin tehdä virheitä, kerran nuorena sytytin, Haparannan kaupunginhotellissa, tupakin väärästä päästä.
It is never to late to be what you might have been


Viimeksi muokannut ing.geolog päivämäärä To Joulu 29, 2011 12:40 am, muokattu yhteensä 1 kerran

Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: To Joulu 29, 2011 12:39 am 
Poissa

Liittynyt: Ke Loka 01, 2008 5:29 pm
Viestit: 1168
Pirta kirjoitti:
Miksi USA:n ja monikansallisten yritysten annetaan rosvota Suomen kuparimiljardit itselleen?


Vedin TLDR:nä tekstisi läpi, mutta tämän kyssärin huomasin ja tähänhän on erittäin helppo vastata: Se on 80 luvulla länsimaissa valtaannousseen oikeistolaisideologian peruja. Tämä ideologia (ilman empiirisiä todisteita) väittää, notta valtio ei koskaan voi tuottaa hyvinvointia kansalle tehokkaasti, vaan vain yksityiset yritykset voivat sen tehdä. Periaatteessa kansalaisille kyseisen yrityksen luoma hyvinvointi jakaantuisi paremmin, kuin mikäli jos valtio jakaisi sen. Siksi valtionyritykset kuuluisi yksityistää alasta ja koosta riippumatta.

No maapallon valtiothan ovat täynnä esimerkkejä siitä, että noin ei ole käynyt. Valitettavasti vain äänekäs joukko, joka kuvittelee maailman toimivan niinkuin he sen päässään kuvittelevat toimivan sen sijaa, että vilkaisisivat ikkunasta ulos ja havaitsisivat jotain aivan muuta, ovat saaneet ajettua ideologiansa vain omaa etuaan ajatellen politiikkaan. Näitä samalla tavalla ajattelevia löytyy täältä Tiede.fi:stä ja oletettavasti osa heistä eksyy tähänkin ketjuun ennemmin tai myöhemmin. :lol:


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: To Joulu 29, 2011 12:43 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Su Syys 28, 2008 1:40 pm
Viestit: 562
Paikkakunta: Ulkomaat
Hubsu kirjoitti:
Pirta kirjoitti:
Miksi USA:n ja monikansallisten yritysten annetaan rosvota Suomen kuparimiljardit itselleen?


Vedin TLDR:nä tekstisi läpi, mutta tämän kyssärin huomasin ja tähänhän on erittäin helppo vastata: Se on 80 luvulla länsimaissa valtaannousseen oikeistolaisideologian peruja. Tämä ideologia (ilman empiirisiä todisteita) väittää, notta valtio ei koskaan voi tuottaa hyvinvointia kansalle tehokkaasti, vaan vain yksityiset yritykset voivat sen tehdä. Periaatteessa kansalaisille kyseisen yrityksen luoma hyvinvointi jakaantuisi paremmin, kuin mikäli jos valtio jakaisi sen. Siksi valtionyritykset kuuluisi yksityistää alasta ja koosta riippumatta.

No maapallon valtiothan ovat täynnä esimerkkejä siitä, että noin ei ole käynyt. Valitettavasti on vain joukko porukkaa, joka kuvittelee maailman toimivan niinkuin he sen kuvittelevat toimivan sen sijaa, että vilkaisisivat ikkunasta ulos ja havaitsisivat jotain aivan muuta. Näitä löytyy täältä Tiede.fi:stä ja oletettavasti osa heistä eksyy tähänkin ketjuun ennemmin tai myöhemmin. :lol:



Meillä täällä Ruotsissa on valtion-johtoinen LKAB (Kiiruna ja Malmberget)
Ja, nyt ainakin, hyvin menee...

_________________
Mutta minäkin voin tehdä virheitä, kerran nuorena sytytin, Haparannan kaupunginhotellissa, tupakin väärästä päästä.
It is never to late to be what you might have been


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: To Joulu 29, 2011 12:44 am 
Poissa

Liittynyt: Su Touko 30, 2010 12:45 am
Viestit: 728
ing.geolog tarjoaa kosmeettisia muutoksia.

Kaivoslain henki on aina ollut sama: tulkaa ja ottakaa. Niin se on edelleen.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: To Joulu 29, 2011 12:48 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Su Syys 28, 2008 1:40 pm
Viestit: 562
Paikkakunta: Ulkomaat
Reifengas kirjoitti:
ing.geolog tarjoaa kosmeettisia muutoksia.

Kaivoslain henki on aina ollut sama: tulkaa ja ottakaa. Niin se on edelleen.


Ei pitäne paikkaansa tuo "aina", ulkolaisten oli aiemmin hankala (mahdoton) tulla Suomeen kaivostoimintaa/etsintää harjoittamaan, eikä niin kovinkaan kauan sitten.

_________________
Mutta minäkin voin tehdä virheitä, kerran nuorena sytytin, Haparannan kaupunginhotellissa, tupakin väärästä päästä.
It is never to late to be what you might have been


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: To Joulu 29, 2011 2:05 am 
Poissa

Liittynyt: La Maalis 17, 2007 11:05 pm
Viestit: 3708
ing.geolog kirjoitti:
Hubsu kirjoitti:
Pirta kirjoitti:
Miksi USA:n ja monikansallisten yritysten annetaan rosvota Suomen kuparimiljardit itselleen?


Vedin TLDR:nä tekstisi läpi, mutta tämän kyssärin huomasin ja tähänhän on erittäin helppo vastata: Se on 80 luvulla länsimaissa valtaannousseen oikeistolaisideologian peruja. Tämä ideologia (ilman empiirisiä todisteita) väittää, notta valtio ei koskaan voi tuottaa hyvinvointia kansalle tehokkaasti, vaan vain yksityiset yritykset voivat sen tehdä. Periaatteessa kansalaisille kyseisen yrityksen luoma hyvinvointi jakaantuisi paremmin, kuin mikäli jos valtio jakaisi sen. Siksi valtionyritykset kuuluisi yksityistää alasta ja koosta riippumatta.

No maapallon valtiothan ovat täynnä esimerkkejä siitä, että noin ei ole käynyt. Valitettavasti on vain joukko porukkaa, joka kuvittelee maailman toimivan niinkuin he sen kuvittelevat toimivan sen sijaa, että vilkaisisivat ikkunasta ulos ja havaitsisivat jotain aivan muuta. Näitä löytyy täältä Tiede.fi:stä ja oletettavasti osa heistä eksyy tähänkin ketjuun ennemmin tai myöhemmin. :lol:



Meillä täällä Ruotsissa on valtion-johtoinen LKAB (Kiiruna ja Malmberget)
Ja, nyt ainakin, hyvin menee...


Ottamatta kantaa siihen, pitäisikö valtion olla mukana liiketoiminnassa vai ei, voidaan sanoa, että Suomen fosfaattikaivosten myynti norjalaiselle Yaralle pilkkahintaan oli kyllä erinomainen osoitus suomalaisten poliitikkojen "osaamisesta" omistajaohjauksessa. Fosfaatit ovat tärkeimpiä lannoitteita ja maailman tunnetut
fosfaattivarat ovat hyvin rajallisia. Hinnat tulevat tulevina vuosikymmeninä nousemaan pilviin. Siinä olisi ollut Sampo, jolla olisi voinut rahoittaa vaikkapa sitä eläkepommia.

_________________
Theravada tietää: Irak oli juuri sopinut Ranskan ja kenraali de Gaullen kanssa vaihtavansa öljyä euroihin dollarin sijaan, kun Bush saapui vapauttamaan irakilaisia.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: To Joulu 29, 2011 1:36 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Su Syys 28, 2008 1:40 pm
Viestit: 562
Paikkakunta: Ulkomaat
Rere:
Ottamatta kantaa siihen, pitäisikö valtion olla mukana liiketoiminnassa vai ei, voidaan sanoa, että Suomen fosfaattikaivosten myynti norjalaiselle Yaralle pilkkahintaan oli kyllä erinomainen osoitus suomalaisten poliitikkojen "osaamisesta" omistajaohjauksessa. Fosfaatit ovat tärkeimpiä lannoitteita ja maailman tunnetut
fosfaattivarat ovat hyvin rajallisia. Hinnat tulevat tulevina vuosikymmeninä nousemaan pilviin. Siinä olisi ollut Sampo, jolla olisi voinut rahoittaa vaikkapa sitä eläkepommia.[/quote][/quote]

------

Muuten asiaa tuntematta, (Soklilla olen jopa itse ollut "etsintä/inventointi" töissä kaauan 8) sitten)
onhan se vuosikymmeniä ollut tiedossa ja vapaana Suomalaistenkin hallussa, esim muinainen Kemira, eipä vain ole kelvannut, hyödyntämiseen.
MIKSI?

_________________
Mutta minäkin voin tehdä virheitä, kerran nuorena sytytin, Haparannan kaupunginhotellissa, tupakin väärästä päästä.
It is never to late to be what you might have been


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: To Joulu 29, 2011 2:57 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:57 am
Viestit: 6791
Ainakin yksi tai kaksi juttua on vielä lahjoittamatta. Edellä mainitut valtion metsät tietenkin, mutta minusta tärkeämpänä vesivarat.

Ei varmasti mene kauan kun veli venäläinen vetää vesiputkia rajalta johdatettavaksi pois täältä. Työllisyysvaikutus tänne kotomaahan on varmasti muutama henkilö. Mutta se riittää päättäjillemme. Miljardit kuutiot ilmaiseksi Pietariin pullotettavaksi ja laivattavaksi janoisille.

Mistä kannattaa ostaa noitten ulkomaisten omistuksia osakkeina? Kai noita voisi niin kauan omistaa kun ovat täällä. Vai tekevätkö oikeasti tulosta sillä yhtiöllä joka toimii? Epäilen. Luultavasti tavara myydään alihintaan bulvaaneille ja varsinainen tulos syntyy tavisten ulottumattomissa. Niin minä ainakin toimisin. Niinhän täällä on muutenkin aina toimittu. Sellu on dumpattu ulkomaille ja siellä vasta ulostettu tulos. Tänne on jäänyt muutamalle sellutyöläiselle kadehdittava palkka. Ei muuta.

_________________
edit: käännetty ¿ oikein päin
-------------------------------------
Hiilinieluexpertti


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Suomen luonnonvarojen ryöstäminen
ViestiLähetetty: To Joulu 29, 2011 4:45 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Pe Marras 13, 2009 10:06 am
Viestit: 1093
Paikkakunta: Tiedon valtatie
Omistus, joka ei mene ulkomaille on pahaa sosialismia. :twisted:

_________________
'Toimikaamme nopeasti, ennenkuin tulemme takaisin järkiimme!'
'Jokainen viivakoodin piippaus on kannanotto.'
INTP - chaotic neutral


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 15 viestiä ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Desi, henkka50, kevät, MSN NewsBlogs, Toope, Yahoo [Bot] ja 30 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO