Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Aron Viestitin
|
Viestin otsikko: Re: Tipaton tammikuu Lähetetty: Su Tammi 15, 2012 10:19 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 09, 2011 9:30 pm Viestit: 34
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Kosh
|
Viestin otsikko: Re: Tipaton tammikuu Lähetetty: Ti Tammi 17, 2012 1:50 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 12:59 pm Viestit: 15931 Paikkakunta: WWW
|
|
Kuten ennalta arvelinkin, Praha katkaisi tipattoman. Täällä saa laatukaljaa eurolla-puolellatoista /tuoppi. Ei mitäään järkeä olla juomatta olutta.
_________________ Minulla on mielipide, on siis olemassa totuus. >Paavo pressaksi 2012!<
|
|
| Ylös |
|
 |
|
MalcomX
|
Viestin otsikko: Re: Tipaton tammikuu Lähetetty: Pe Tammi 27, 2012 8:30 pm |
|
Liittynyt: Su Touko 22, 2005 5:42 pm Viestit: 965
|
|
Mä en viitsiny edes harkita, tietäen, että puolet tammikuusta menee Saksassa. Sitä paitsi yhtä hyvää vehnäolutta on vaikea saada näiltä leveyksiltä, joten sitä sitten tuli kans juotua:)
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Ertsu
|
Viestin otsikko: Re: Tipaton tammikuu Lähetetty: Pe Tammi 27, 2012 9:15 pm |
|
Liittynyt: To Marras 08, 2007 12:47 pm Viestit: 5162 Paikkakunta: Tampere
|
|
Mulla oli suunnillen 10 vuotta peräkkäin tipattomia tammikuita, mutta ei ne mitään onnea tuoneet. Nyt oon ryypännyt ihan normaalisti enkä näe mitään haittaa. Oikeastaan se tipattomien tammikuiden viettäminen oli itseasiassa minun keksintöni. Kokeilin niitä jo silloin, kun kukaan muu ei tiennyt niistä mitään. Jostain 1995 alkaen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Vaari
|
Viestin otsikko: Re: Tipaton tammikuu Lähetetty: Ke Helmi 01, 2012 6:03 pm |
|
Liittynyt: Ti Maalis 22, 2005 7:32 pm Viestit: 2005
|
|
Yks ammattihinaaja sanoi, ettei todellakaan kannata aloittaa viestiä, oli se sitten missä mediassa, että "Hei pahvit". Niinpä en alotakaan, vaikka mieli tekis.
Mutta mikä juttu se oli, että tipaton tammikuu vie maksan, tai on itsepetosta, tai ettei missään nimessä kannata kokeilla sitä kotona, ja eritysesti tänä vuonna, että se on kaikella tapaa terveydelle vaarallista.
Tipaton tammikuu meni just, niin kuin se on mennyt joka vuosi. Eikä tunnu missään.
Onko mussa jotain vikaa? Musta ei tullut sen aikana alkoholistia, maksa ei alkanut kasvaa horsmaa, en ruvennu luulemaan itsestäni että oon kuivilla, vaikka voisin, niin kuin kuka tahansa voisi, vaikka ei olisi tipattomalla tammikuulla.
Siis mistä tulee ne jutut, että tollanen alkoholista kieltäytyminen osottaa vähintäänkin jonkin sairauden todeksi, ja ota itsestäsi viimestään nyt niskaote.
On ensimmäinen helmikuuta, ja ilmesesti pakko vetää jouluna saatu pullo Larsenia, että saan edes jonkinlaisen otteen oikeesta ajattelusta.
Minä olin tipattomalla tammikuulla ainoastaan sen vuoksi, että kun sopiva hetki koittaa maistan parasta mitä on, pintti tummaa olutta tulisen ruoan painikkeeksi.
Koko kuukausi vaivan näkemättömyyttä sen vuoksi. Kannattaa. Ja paan uusiksi kun tekee mieli maistaa sitä uudestaan.
Sori, jos olen jotenkin älyllisesti köyhä tunne-elämässäni. Palaan asiaan taas ensi vuonna. Pahvi.
_________________ Uuden vastakohta ei ole vanha, vaan sama. M.Envall
|
|
| Ylös |
|
 |
|
FLC
|
Viestin otsikko: Re: Tipaton tammikuu Lähetetty: Ke Helmi 01, 2012 6:15 pm |
|
Liittynyt: Su Maalis 06, 2011 8:02 pm Viestit: 206
|
|
Tipattomat tammikuut on kaappijuoppojen juttuja. Siksi en tänäkään vuonna viettänyt moista.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Vaari
|
Viestin otsikko: Re: Tipaton tammikuu Lähetetty: Ke Helmi 01, 2012 6:28 pm |
|
Liittynyt: Ti Maalis 22, 2005 7:32 pm Viestit: 2005
|
FLC kirjoitti: Tipattomat tammikuut on kaappijuoppojen juttuja. Siksi en tänäkään vuonna viettänyt moista. Niin kuin kirjoitin: tämä paradoksi ei lähde edes kylvyllä vihkivedessä.
_________________ Uuden vastakohta ei ole vanha, vaan sama. M.Envall
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Sophia
|
Viestin otsikko: Re: Tipaton tammikuu Lähetetty: Ke Helmi 01, 2012 7:30 pm |
|
Liittynyt: Pe Helmi 19, 2010 6:14 pm Viestit: 1664
|
|
Vaari.
Uskontojen suurta syömäjuhlaa edeltää aina paasto. Olen kuullut kerrottavan, että selibaatti herkistää jopa rakkaudentöiden nautittavuudelle. Siksi maistuu kieltäymyksen jälkeen niin hyvältä. Minen oo pystynyt ikuna kykenemään.
_________________ sit cultus domus pulvis exiguus
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Londroid
|
Viestin otsikko: Re: Tipaton tammikuu Lähetetty: Ke Helmi 01, 2012 7:44 pm |
|
Liittynyt: Pe Syys 10, 2010 3:11 pm Viestit: 290
|
FLC kirjoitti: Tipattomat tammikuut on kaappijuoppojen juttuja. Siksi en tänäkään vuonna viettänyt moista. Voihan räkä. Itselläni menossa tipaton vuosi. Mitä se kertoo oman kaapin koosta?
_________________
Hannu Tanskanen kirjoitti: Jos minä saan kirjoittaa ilman uhkaa, minä laulan suohon kyllä kenet hyvänsä teistä yksin tai ryhmänä koko kolhoosinne..
|
|
| Ylös |
|
 |
|
FLC
|
Viestin otsikko: Re: Tipaton tammikuu Lähetetty: Ke Helmi 01, 2012 7:48 pm |
|
Liittynyt: Su Maalis 06, 2011 8:02 pm Viestit: 206
|
Londroid kirjoitti: FLC kirjoitti: Tipattomat tammikuut on kaappijuoppojen juttuja. Siksi en tänäkään vuonna viettänyt moista. Voihan räkä. Itselläni menossa tipaton vuosi. Mitä se kertoo oman kaapin koosta? Kai sitä vuodenkin saa kulumaan ihan kuinka pienessä kaapissa tahansa, jos kerran kuukaudenkin 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
skOh
|
Viestin otsikko: Re: Tipaton tammikuu Lähetetty: Ke Helmi 01, 2012 7:55 pm |
|
Liittynyt: Pe Heinä 21, 2006 6:18 am Viestit: 2354 Paikkakunta: Riksu
|
Londroid kirjoitti: FLC kirjoitti: Tipattomat tammikuut on kaappijuoppojen juttuja. Siksi en tänäkään vuonna viettänyt moista. Voihan räkä. Itselläni menossa tipaton vuosi. Mitä se kertoo oman kaapin koosta? Mullon menos vasta 8. vuosi päissää, ni onko se 11. vai 12. se tipaton?
_________________ Bazinga. I don't care.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Kosh
|
Viestin otsikko: Re: Tipaton tammikuu Lähetetty: Pe Touko 11, 2012 11:21 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 12:59 pm Viestit: 15931 Paikkakunta: WWW
|
|
Vaikka tipaton tammikuuni menikin rikki, niin ehkä sen kompensoi kohtuun kevätkesä. Tänään tulee kahdeksan viikkoa täyteen siitä kun viimeksi olen juonut alkoholia siinä määrin että olen ollut jonkinlaisessa humalassa. Tuolloin nautiskelin kokonaisen punaviinipullon. Sen jälkeen olen juonut muutamana viikonloppuna yhden ison tai pari pientä saunaolutta ja pääsiäislauantaina saatoin juoda jopa kolme pientä olutta. Toisinaan en ole juonut viikonloppuisinkaan alkoholia lainkaan. Ei tämä elämä hullumpaa ole näinkään alkoholin suhteen mutta muuten kyllä kyrsii. Kyrsiminen saa toisinaan aikaan halun juoda alkoholia ja sitten kun tajuaa, ettei sitä voikaan tehdä, kyrsiminen ehkä tuplaantuu välittömästi. Luulen, että tämä hyvin maltillinen kohtuukäyttö ei kyrsisi lainkaan jos se ei olisi pakollista, koska muuten tämä on mukavaa.
Jokaisella pitäisi olla subjektiivinen mahdollisuus toisinaan vetää pää täyteen kun tarpeeksi ottaa päähän. Kunnon nollaus eli nuppi turvoksiin, taju pois, huono uni, kauhea kankkunen, morkkis ja raittiuslupaus vähäksi aikaa. Sillä tavoin se stressi nujerretaan, nöyryys palautetaan ja elämän arvostus kohotetaan. Pidempiä putkia tai jatkuvaa alkoholismia ei voi suositella, koska niiden tapauksessa nollausmahdollisuus kumoutuu aivan kuten täysraittiudessa tai pakotetussa kohtuukäytössäkin. Painostavien ajatusten poistaminen kemiallisesti on toimiva harmituslääke. Ensin vintti pimeäksi, sitten pelkkää konkreettista ja välitöntä selviytymistä pääkoppa päiväksi täyteen, niin kierre katkeaa ja helpottaa. Tämä toimii kuitenkin vain suhteellisen harvakseltaan toistettuna.
_________________ Minulla on mielipide, on siis olemassa totuus. >Paavo pressaksi 2012!<
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot], Volitans ja 20 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|