Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Anders
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ma Loka 09, 2006 12:16 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:53 am Viestit: 2634
|
acedia kirjoitti: Pidän hivenen loukkaavana itseni vertaamistani trolliin. Lisäksi ihmettelen miksi vedät tuon väärän taulukon esiin vaikka minä itse ensimmäisenä kritisoin lähdettäni ja korjasin sen samana päivänä oikealla. Vaikuttaako siis siltä että olen tahallisesti johtanut harhaan? Sen sijaan siltä vaikuttaa että itseilmaisussani on jotakin pahaa vialla, tai sitten Anders ei ole lukenut viestejäni huolella. Minä luin kyllä kommenttisi koskien tuota ed.mainittua taulukkoa. Sinä et nyt ilmeisesti ymmärtänyt minun pointtiani. Selvitetään: Syytät DDtä vääristelystä silloin kun hän tekee samankaltaisia virheitä kuin sinä. Loukkaannut kun joku antaa ymmärtää, että neutraaleimmilla kriteereillä mitaten sinuakin voisi tästä epäillä. Totta, korjasit erheesi. Arvostan sinua tämän takia. Mutta olet edelleen liian kärkäs vetelemään kaikenmaailman tulkintoja. Lainaan sinua vielä toisesta viestistä: acedia kirjoitti: No, lopetan tähän ettei seura tee kaltaisekseen. Suoraan sanoen alkaa hatuttaa koko palsta. Kärjistetysti voisi sanoa että täällä kun menee esittämään esim. joitakin yhteiskuntatieteissä hyväksyttyjä faktoja politiikan teoriasta, on "kommari" ja joku eksentrinen puolihullu –pahimmassa tapauksessa piilonatsi – on niskassa. Varsinainen TIEDE-lehti. Voisko tän muuttaa vain lehdentilaajille auki olevaksi?
Enkä kiistä sitä etteikö minulla olisi mielipiteitä johonkin suuntaan. Silti voi lausua jotakin myös puolueettomasti.
No, niin. Nyt jäähylle. En tiedä mihin yleisesti hyväksyttyihin faktoihin sinä viittaat, mutta sikäli kun tässä keskustelussa teikäläinen on ollut kaikkea muuta kuin maltillisen puolueeton ja asiallinen, niin ... Ehkäpä se jäähy tekee ihan hyvää. Sen aikana voi vaikka miettiä, että miksi se Anders nyt kritisoi ja onko siinä peräti jotain aihettakin. Lainaa: Koko keskustelussa oli kyse siitä, onko USA demokratian irvikuva. Minusta on perusteltua syytä huoleen kansanvallan toteutumisen suhteen.
Onhan tuossa asiaa. Mutta itse kääntäisin enemmän huomiota siihen, miksei kansasta suurempi osa viitsi tehdä asian eteen sen kummempaa. Demokratiassakin vapauden hinta on ikuinen valppaus. USAssa liian monet ovat turtuneet ja he saavat syyttää passiivisuudesta myös itseään.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Toinen totuus totuudesta
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ma Loka 09, 2006 12:27 pm |
|
Liittynyt: Ma Maalis 21, 2005 5:05 pm Viestit: 769 Paikkakunta: oulu
|
Armitage kirjoitti: Jami369 kirjoitti: Venäjällä on kaikki ihmisoikeus/demokratia asiat moninverroin pahemmassa jamassa, ja silti kaikki energia keskitetään USA:n kritisointiin.. Venäjä ei yritäkään esittää olevansa joku ***** "land of freedom", sanovat suoraan että me ollaan mafiakeskeinen rikollisjärjestö. Jenkkien olisi aika thedä samoin.
Aika hyvin sanottu. Paholainen enkelin puvussa on vain pahempi.
_________________ Tee työtä, jolla on tarkoitus
|
|
| Ylös |
|
 |
|
acedia
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ma Loka 09, 2006 12:43 pm |
|
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 4:31 pm Viestit: 6907
|
Anders kirjoitti: En tiedä mihin yleisesti hyväksyttyihin faktoihin sinä viittaat, mutta sikäli kun tässä keskustelussa teikäläinen on ollut kaikkea muuta kuin maltillisen puolueeton ja asiallinen Olisko sellainen metodina esimerkiksi tilastollinen vertailu, jossa käytetään edes jotenkin johdonmukaisia muuttujia tai asiana vaikka bkt:n käytön kelvottomuus yksinomaisena hyvinvoinnin mittarina? Tai vaikka kansalaisyhteiskunta-periaatteen, osallisuuden ja osallistumisen merkitys demokratialle? Pointti oli että yhteiskunnallisista keskustelua on aika vaikea käydä yleisellä web-foorumilla, jossa marginaaliset ja hullutkin mielipiteet näyttäytyvät normaaleina. Näiden oikominen asialinjalla on turhauttavaa, sitä tulee nopeasti sorruttua ironiaan tms. Jolloin ei ole pekkaa pahempi. Tähän syntiin tunnustaudun syylliseksi. -- Puolueeton en ole, koska minulla on mielipide. Mielipiteeni olen kuitenkin yrittänyt perustella käyttäen puolueettomia lähteitä. Asiaton en ole ollut. Elä sekoita näitä, vaikka mieli tekisi. Anders kirjoitti: Mutta olet edelleen liian kärkäs vetelemään kaikenmaailman tulkintoja.
Jaa? Näistä ihan ryöpeimpänä kurmootuksena mainitsisit minkä?
_________________ acedia@gawab.com
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Toinen totuus totuudesta
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ma Loka 09, 2006 12:50 pm |
|
Liittynyt: Ma Maalis 21, 2005 5:05 pm Viestit: 769 Paikkakunta: oulu
|
Tähän onkin hyvä pureutua:
Anders kirjoitti: Onhan tuossa asiaa. Mutta itse kääntäisin enemmän huomiota siihen, miksei kansasta suurempi osa viitsi tehdä asian eteen sen kummempaa. Demokratiassakin vapauden hinta on ikuinen valppaus. USAssa liian monet ovat turtuneet ja he saavat syyttää passiivisuudesta myös itseään.
Jotta edustuksellinen demokratia toimisi olisi äänestäjän aina ennen päätöstään, tutkittava tarkkaan eri ehdokkaat ja heidän perus filosofiansa. Tämä on jo heti alkuun mahdotonta!
Jos taas äänestäjä keskittyisi ehdokkaiden kantaansa pariin tai muutamaan asiaan... on demokratia toteunut näissä muutamassa asiassa. Toisaalta taas on mahdotonta tai kohtuutonta vaatia jokaista ahkeraan analysointiin niin puolueilla täytyy olla selvä kaikkia sitova perusfilosofia.
_________________ Tee työtä, jolla on tarkoitus
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Anders
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ma Loka 09, 2006 1:04 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:53 am Viestit: 2634
|
acedia kirjoitti: Jaa? Näistä ihan ryöpeimpänä kurmootuksena mainitsisit minkä?
Esim. sen, että DD on trolli. Hänellä on kieltämättä ajoittain vaikeuksia lähdekritiikissä tms., mutta trolli hän ei ole.
Eiköhän tämä nyt kuitenkin riitä tästä metakeskustelusta. Itse asiasta eli noista Puudelin käsityksistä:
Operaatio Gladion tms. käyttäminen todisteena väitteille siitä, ettei Bin Laden hyötyisi mitään USAn sisäpoliittisen ilmapiirin muutoksesta astetta huonompaan suuntaan on jokseenkin naurettavaa. Kylmän sodan aikana ja sen jälkeenkin USA, kuten muutkin länsimaat, ovat pelanneet ns. likaista peliä. Mutta tämä ei mitenkään poista Al Qaidan olemassaoloa, tavoitteita tms. tms.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Imagine
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ma Loka 09, 2006 3:54 pm |
|
Liittynyt: Su Marras 06, 2005 1:09 am Viestit: 1923
|
acedia kirjoitti: Puudeli kirjoitti: Mitä joku bin Laden hyötyy siitä että USA:sta tehdään poliisivaltio? Jaa mitäkö hyötyy? Poliisivaltiota ja aggressivisesti hyökkäilevää sotilasmahtia vastaan on mahdollista saada aivan toisella tavalla kannatusta kuin demokraattista, moniarvoista, suvaitsevaa länsivaltaa vastaan.
Onko sinulla jotakin näyttöä bin Ladenin tavoitteesta tehdä USA:sta poliisivaltio?
_________________ Kävelikö Bush armeijan yli Irakin kohdalla?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
acedia
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ma Loka 09, 2006 4:19 pm |
|
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 4:31 pm Viestit: 6907
|
Imagine kirjoitti: Onko sinulla jotakin näyttöä bin Ladenin tavoitteesta tehdä USA:sta poliisivaltio?
Minusta on kohtuullista olettaa Al-Quidan olevan jollakin tasolla perehtynyt terrorismin strategioihin. Provokaatio on aina hyvä ajatus terroristilta. Hizbollahkin käytti sitä menestyksekkäästi.
_________________ acedia@gawab.com
|
|
| Ylös |
|
 |
|
acedia
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ma Loka 09, 2006 4:24 pm |
|
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 4:31 pm Viestit: 6907
|
Anders kirjoitti: Hänellä on kieltämättä ajoittain vaikeuksia lähdekritiikissä tms., mutta trolli hän ei ole. Tietoinen tarkoitushakuisuus tiedon laarittamisessa ei ehkä nyt vielä ole trollaamista, olet oikeassa. Anders kirjoitti: Eiköhän tämä nyt kuitenkin riitä tästä metakeskustelusta.
Ok
_________________ acedia@gawab.com
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Kaptah
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Loka 10, 2006 2:16 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 8:22 pm Viestit: 9
|
|
| Ylös |
|
 |
|
skOh
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Loka 10, 2006 2:32 pm |
|
Liittynyt: Pe Heinä 21, 2006 6:18 am Viestit: 2354 Paikkakunta: Riksu
|
En aivan usko, että olisi oikein sanoa Yhdysvaltoja demokratian irvikuvaksi. Siellä ei demokratia toteudu millään tapaa niin ei se voi siitä irvikuvakaan olla 
_________________ Bazinga. I don't care.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Sigmund
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Loka 10, 2006 5:31 pm |
|
Liittynyt: Su Helmi 19, 2006 6:18 pm Viestit: 1731
|
Kaptah kirjoitti: http://www.progressive.org/mag_mc100406
...alkaa olemaan demokraattista meininkiä.
Kyllä minullekin on tullut viimeaikaisten tapahtumien valossa mieleen McCarthyn aika. Kuitenkin se, että näistä asioista voidaan julkisesti kuitenkin puhua, on hyvä merkki. - Itänaapurin tapahtumat ovat paljon pelottavampia, koska median vapaus on ehdoton demokratian edellytys.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Imagine
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Loka 10, 2006 7:13 pm |
|
Liittynyt: Su Marras 06, 2005 1:09 am Viestit: 1923
|
acedia kirjoitti: Imagine kirjoitti: Onko sinulla jotakin näyttöä bin Ladenin tavoitteesta tehdä USA:sta poliisivaltio? Minusta on kohtuullista olettaa Al-Quidan olevan jollakin tasolla perehtynyt terrorismin strategioihin.
Ehkäpä. AQ:n todelliset tavoitteet, kuten vääräuskoisten ajaminen pois islamin pyhiltä mailta, ovat kuitenkin niitä, joiden takia bin Laden ja kumppanit asioita tekevät. Ei USA:n muuttaminen poliisivaltioksi. AQ ja Osama sen sijaan ovat heikentyneet, mikä tuskin kuuluu sekään heidän suunnitelmiinsa.
_________________ Kävelikö Bush armeijan yli Irakin kohdalla?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Puudeli
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Loka 10, 2006 7:53 pm |
|
Liittynyt: Ke Heinä 05, 2006 6:47 pm Viestit: 1698 Paikkakunta: Fort Bragg
|
Anders kirjoitti: Operaatio Gladion tms. käyttäminen todisteena väitteille siitä, ettei Bin Laden hyötyisi mitään USAn sisäpoliittisen ilmapiirin muutoksesta astetta huonompaan suuntaan on jokseenkin naurettavaa.
Acedia viittasi 70-80 -lukujen punaisiin terroristijärjestöihin väittäen, että tuollainen olisi laajemminkin osa terroristien strategiaa. Mutta tuota "jännitteen strategiaa" eivät ajaneet idealistiset nuoret kommunistit, vaan järjestöihin kauttaaltaan soluttautuneet tiedustelupalvelut. Tämä käy ilmi tuosta dokumentista. Se mikä rooli näillä naiiveilla idealisteilla oli tiivistyy hyvin vuosia vankilassa viettäneen Brigade Rosson jäsenen sanomana:
Alberto Franceschini: "Why am I spending 17 years in jail? I want to know what or who has used me. When I thought I was going in one direction...was someone moving me in the opposite direction? I want to know."
Mitä luulet, miettiikö moni Guantanamon vanki samaa?
Mitä bin Ladenin ja kumppaneiden tavoitteisiin tulee, niin mielestäni he ovat tehneet sen varsin selväksi, ja Imagine tuossa yllä kertookin mikä se on.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
acedia
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Loka 10, 2006 11:14 pm |
|
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 4:31 pm Viestit: 6907
|
Imagine kirjoitti: Ehkäpä. AQ:n todelliset tavoitteet, kuten vääräuskoisten ajaminen pois islamin pyhiltä mailta, ovat kuitenkin niitä, joiden takia bin Laden ja kumppanit asioita tekevät. Ei USA:n muuttaminen poliisivaltioksi. AQ ja Osama sen sijaan ovat heikentyneet, mikä tuskin kuuluu sekään heidän suunnitelmiinsa. Totta kai. Mutta eihän se onnistu suoraan. Ei tarvitse kun katsoa säädettyjä terroristilakeja – taikka vain ent. liberaalin Oliver Stonen masentavan sentimentaalisoikeistolaista 9/11 elokuvaa, niin huomaa strategian toimineen oikein hyvin. OT: Elokuvassa esiintyy Jeesus, joka ilmestyy ja yhdistää voimansa merijalkaväen kera. Utter shit & shame. Ei olisi Stonesta uskonut. Puudeli kirjoitti: Mutta tuota "jännitteen strategiaa" eivät ajaneet idealistiset nuoret kommunistit, vaan järjestöihin kauttaaltaan soluttautuneet tiedustelupalvelut
Nyt puhut kyllä täysin historiatonta www-teinitystä. Tästä taktiikasta debatoitiin mm. BR-pääideologien toimesta 70-luvulla ankarasti, mutta avoimesti. Nämä kirjoitukset olivat kaikki manipulaatiota? Baader-Meinhofin, RAF:n ja BR:n annettiin mielestäsi jatkaa iskuja, vaikka heidät olisi voitu vangita? Mites tämä kuulostaa niin tutulta? Hallitusten välinen supersalaliitto sallii tai jopa organisoi terroriteot, jotta saisi tekosyyn militarismiin?
Onhan se huisin jännittävä ajatus. Mutta dekkareiden ja scifi-kirjojen sijaan kannattaisi lukea välillä jotain ihan muuta.
Jos osaat italiaa niin tällä pääsee alkuun:
http://it.wikipedia.org/wiki/Anni_di_piombo
Räjäytysten ja väkivallan oli tarkoitus järkyttää yhteiskuntarauhaa, jotta "todelliset rakenteet" tulisivat ilmeisiksi ja ihmiset yhtyisivät taisteluun "luokkavaltiota vastaan"? Mitä muuta tarkoitusta niillä olisi. Samalla taktiikalla Musta Käsi heitteli pommejaan jo vuosisadan alussa, siitä seurasi maalimansota. Luulisi Villakoiran anarkistina nyt tuntevan paremmin oman alueensa historian.
Moninkertainen murhaaja sitten sellissään alkaa syyttää muita teoistaan, tämä on nähty aiemminkin. Alkaahan se hatuttaa kun huomaa että vastapuolella on ollut samoja intressejä. Tässä taas klassinen ääripäiden kädenpuristus. Äärioikeisto ja äärivasemmisto halusivat eri asiaa, mutta samoin keinoin. Oikeisto halusi oikeasti sotilasdiktatuurin, äärivasemmisto halusi vain näyttää yhteiskunnan fasistiset kasvot.
Jos kiinnostaa tämä Anni di piombo / Lyijyn vuodet -osasto, niin ehdoton kirjasuositus on Tobias Jones: The Dark Heart of Italy. Italia on salaliittomiesten toivemaa, kaikki kusettavat kaikkia ja kukaan ei puhu totta, eikä mikään selviä ikinä. Tai tarkemmin ajateltuna. Puudelin ei kannata lukea, siellä on mehevää viitettä siihen että salainen palvelu olisi ollut mukana oikeistoterroristien räjäyttelyissä. (Ns. Piazza Fontana -case, josta Dario Fo on tehnyt "Erään anarkistin kuoleman")
_________________ acedia@gawab.com
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot], Yahoo [Bot] ja 26 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|