Sata lehtistipendiä jaettu
Tiede-lehti on jakanut reaaliaineissa menestyneille lukion oppilaille sata lehtistipendiä. Valitut saavat lehden vuosikerran. Stipendiaattien nimet löytyvät täältä.


|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Pirta
|
Lähetetty: La Heinä 21, 2012 11:27 am |
|
Liittynyt: Ti Tammi 15, 2008 11:37 pm Viestit: 483 Paikkakunta: Helsinki
|
USA on konkurssissa. Milloin tämä tosiasia myönnetään julkisesti? USA:n valtionvelka on yli 15 triljoonaa dollaria (noin 15 800 000 000 000 dollaria). Jos valtionvelka jaetaan kansalaisten kesken, niin jokaisella USA:n kansalaisella on velkaa noin 51 000 dollaria. http://www.usdebtclock.org/ USA:n kohdalla kapitalismin satu on loppu. USA:n vakavista virheistä tulee muiden maiden ja maanosien ottaa todella opikseen ja jo mahdollisimman pian, kuten etelä-Amerikassa on tehty. Mitä USA voi tehdä, että selviää tästä? 1. Tuleeko USA:n valtiollistaa, kansallistaa yksityiset pääomat? 2. Jatkaa perusteettomia hyökkäyssotia muihin maihin? 3. Lainata tai huijata rahaa muilta maanosilta? 4. Painaa lisää rahaa? 5. Saada muu maailma mukaan suunnitteltuun uuteen maailmanjärjestykseen (NWO)? 6. Tehdä samansuuntaiset asiat, mitkä on tehty esim. Argentiinassa ja Islannissa, kun maat olivat konkurssikypsiä? 7. Tehdä jotain muuta? Mitkä muut suuret maat ovat vastaavassa konkurssitilassa maailmassa? Japani? Euroopan on lopetettava USA:n myötäily ja USA:n pillin tahtiin tanssiminen. USA:n on lopetettava Euroopan (ja muiden maiden ja maanosien) aiheeton syyllistäminen. Eurooppa ei ole vielä konkurssikypsä maanosa. Euro-maiden ajaminen konkurssitilaan on lopetettava. EU:n ja Euroopan maiden on irtisanottava ja vapautettava itsensä USA:n määräysvallasta, kuten etelä-Amerikan maat ovat tehneet. Nykyinen talouskriisi Euroopassa on USA:n yltiökapitalsimista ja USA:sta lähtöisin. EU:n liittovaltiosuunnitelma ja Uusi maailmanjärjestys (NWO) eivät ole toimivia tulevaisuuden ratkaisuja. EU:n talousunioni ei ole toimiva ratkaisu. Euro on kuopattava raha- ja valtaeliittien epäonnistuneena hankkeena. Euroopan on nyt itse pelastettava itsensä. Jokaisen Euroopan maan on pelastettava itsensä ja mielellään mahdollisimman oikeudenmukaisilla tavoilla - kaikkia kansalaisia ajatellen. Viimeisen 15 vuoden aikana tehdyt vakavat virheet on oikaistava ja korjattava. Tämä tarkoittaa mm. ihmisten taloudellisen eriarvoisuuden kumoamista ja korjaamista. Nykyisillä pelastuspaketeilla pelataan vain lisäaikaa, jotta vääryydellä rikastetut ökyt saisivat omaisuutensa ja rahansa jotenkin turvaan. USA on konkurssissa. Milloin tämä tosiasia myönnetään julkisesti? Kansalaisille valehtelun ja totuuksien kiertelyn aika on oltava ohi.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Denzil Dexter
|
Lähetetty: La Heinä 21, 2012 11:50 am |
|
Liittynyt: Ti Elo 07, 2007 8:00 pm Viestit: 6132
|
|
Kokeeneena valtiomiehenä sanon: Jos sinulla ei ole rahaa, aloita sota.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
AllSynergy
|
Lähetetty: La Heinä 21, 2012 12:03 pm |
|
Liittynyt: Ke Syys 07, 2011 2:08 pm Viestit: 397 Paikkakunta: Our peculiar universe, Milky Way, some fucked up planet called Earth, Finland
|
Lähes kaikkien "länsimaiden" ja esim. Japanin probleema... joillakin suurempi ja joillakin pienempi ongelma. Velkaa kuitenkin niin paljon, ettei sitä ilman vippaskonsteja pystytä koskaan maksamaan. Eli olemme kaikki kusessa enempi ja vähempi. Mitä tuohon nyt sanoisi. Semmosta sattuu. Heittelit vain ison litanian asioita, jotka mielestäsi eivät ole vastauksia tai ovat suoraan probleemia. Mitään erityistä konkreettista ratkaisua tuossa ei itse asiassa ollut, vaikka tekstiä oli paljon. Kovin on ympäripyöreetä sen jälkeen, kun olet USAn erottanut suurimmaksi ongelmaksi. "virheet oikaistava".. "eriarvoisuus korjattava" jne. jne. Heh. Ei kukaan tule vastaankaan sanomaan on sitten vasemmalla tai oikealla. Ja kaikki tietävät jo että pelastuspaketeilla ostetaan vain lisäaikaa. "Mitä USA voi tehdä, että selviää tästä?" Muuttaa pelisääntöjä "luovasti". Noista veloista ei selviä kukaan, koskaan. Tai sitten vain antaa ikiliikkujan eli lisävelanoton jatkua... tuntuu homma pyörivän noinkin  ei sillä tuossa vaiheessa enää kamalasti väliä ole.
_________________ KISS - Keep it simple, Stupid !
|
|
| Ylös |
|
 |
|
AllSynergy
|
Lähetetty: La Heinä 21, 2012 12:07 pm |
|
Liittynyt: Ke Syys 07, 2011 2:08 pm Viestit: 397 Paikkakunta: Our peculiar universe, Milky Way, some fucked up planet called Earth, Finland
|
Denzil Dexter kirjoitti: Kokeeneena valtiomiehenä sanon: Jos sinulla ei ole rahaa, aloita sota. Saattaapa mennä siihenkin. Vaikkei rahasta olisikaan kyse, niin yleisestikin sisäpoliittisten ongelmien ratkaiseminen onnistuu löytämällä ulkoinen uhka.... ihan toimiva kikka. Toimii Venäjälläkin, miksei siis jenkeilläkin.
_________________ KISS - Keep it simple, Stupid !
|
|
| Ylös |
|
 |
|
AllSynergy
|
Lähetetty: La Heinä 21, 2012 12:19 pm |
|
Liittynyt: Ke Syys 07, 2011 2:08 pm Viestit: 397 Paikkakunta: Our peculiar universe, Milky Way, some fucked up planet called Earth, Finland
|
Onhan siellä toki "teekutsuliikettä" ja mitä vielä, jotka haluavat velanoton kuriin.... vaaditut säästötoimet ovat jotain sellaista, mikä voisi viedä kansalaiset kaduille... kuten esim. kreikassa. Teekutsulaiset vain taisivat korruptoitua jo republikaanien junttijatkeeksi... Etenivät kovalla innolla ja vauhdilla ja saivat todella monia ihmisiä valtaan (vähän kuin persut Suomessa)... sitten todellisuudessa homma vähän lässähtää, kun asioiden muuttaminen ei onnistukaan helpolla tai nopeasti... Occupy-porukkakin on sen verran surkeeta ettei siitä mitään tule. Ovat kummatkin porukat taitavia löytämään ongelmia, vaan tarjoavat surkean vähän ratkaisua (se on ihan yleistä se..... tämänkin ketjun aloitusviesti kertoo ongelmista, vaan mitään toimivaa ratkaisua ei ole antaa) http://www.newsday.com/opinion/oped/daw ... -1.3829986
_________________ KISS - Keep it simple, Stupid !
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pubi
|
Lähetetty: La Heinä 21, 2012 12:30 pm |
|
Liittynyt: Ti Touko 10, 2005 1:59 pm Viestit: 6513
|
|
Yhdysvaltojen ongelma ei ole niinkään sen velka, jota rahoittaa isoksi osaksi Kiina niin kauan kuin siitä seuraa, että Kiinan vienti Yhdysvaltoihin vetää. Kiina rahoittaa Yhdysvaltain likviditeettiä, joka viime vuosikymmenen puolen välin jälkeen salli mm. asuntokuplan syntymisen.
Kiinan juanin arvo on yhä n. 15 prosenttia alempana kuin sen reaaliarvo. Tuolla aliarvolla on sama merkitys kuin tuontitulleilla eili protektionismilla: Kiina tukee omaa ulkomaankauppaansa ja kilpailukykyään juanin aliarvolla.
Yhdysvaltain suurin ongelma on vaihtotaseen vaje, joka pakottaa velkarahoitukseen. Kun ja jos tuo kääntyy positiiviseksi noin suuri talous pystyy nopeastikin korjaamaan velkaongelmansa.
Japanin julkinen velka on pääosin sisämarkkinavelkaa, jolla ei ole samoja uhkia kuin kansainvälisellä markkinavelalla; siihen hyvin vähän vaikuttavat esim. luottoluokitukset - tarkoittaa, että velan korko ei nouse velan suhteesta bruttokansantuotteeseen vaan pysyy alhaalla. Toisekseen; Japanin julkinen velka on rahoitettu aika pitkälti järjestelmän omista instrumenteista, joita hallitus lainsäädännöllä säätelee - kuten eläkerahastoista. Ja kolmanneksi; Japanin yksityisen sektorin velka on matala ja kotimainen säästäväisyysaste korkea.
_________________ tiäremiäs: "suppeita on uskovaiset".
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Rere
|
Lähetetty: La Heinä 21, 2012 12:52 pm |
|
Liittynyt: La Maalis 17, 2007 11:05 pm Viestit: 4560
|
|
Ai että Japani konkurssissa?
Japan is the world's largest creditor nation,[11] generally running an annual trade surplus and having a considerable net international investment surplus. As of 2010, Japan possesses 13.7% of the world's private financial assets (the 2nd largest in the world) at an estimated $14.6 trillion.[12]
Japanin julkisen sektorin velka on kyllä todella suuri, mutta se on lähes täysin halpakorkoista kotimaista eikä maalla ole nähtävissä olevassa tulevaisuudessa mitään ongelmia maksaa lyhennyksiä tai korkoja. Ja jos sellaisia tulee, niin ainahan voi korottaa vaikkapa ALVia joka Japanissa on muhkeat 5 % .
Edit, piti vielä jatkaa toisella postauksella, mutta Pubi teki sen jo.
_________________ Donna kirjoitti: Muuten voisit antaa esimerkin jolloin terroristit ovat asettaneet vaatimuksia politikoille? Minä en tiedä ainoatakaan tapausta. mirab kirjoitti: Israel on tuhottava
|
|
| Ylös |
|
 |
|
thxgg
|
Lähetetty: La Heinä 21, 2012 1:26 pm |
|
Liittynyt: Ke Joulu 14, 2011 6:18 am Viestit: 286
|
|
USA:n velka ei myöskään johda "konkurssiin" ellei käy niin että velkojat vaativat velkoja maksuun ja USA ei pysty maksamaan. Tästä ollaan vielä hyvin kaukana koska kukaan iso velkoja ei todellakaan halua pistää USA:ta liian pahaan välikäteen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Toope
|
Lähetetty: La Heinä 21, 2012 11:41 pm |
|
Liittynyt: Su Heinä 23, 2006 6:50 pm Viestit: 13752 Paikkakunta: Enimmäkseen Telluksella
|
|
USA:lla ja Japanilla on kuitenkin sama rakenteellinen ongelma, raha siirtyy yksityisille rahoittajille, pois valtiolta. Kummatkaan valtiot, samoin kuin pääosa eurooppalaisista valtioista, eivät nauti nykytilanteesta, jossa budjetit ovat kärsimässä (osittain tosin budjettien paisuttamisen vuoksi hyvinä aikoina). Olisi muuten kiva joskus nähdä demokraattisen länsimaan tekevän budjetin, jossa avoimesti varataan jokunen miljardi ihan pahan päivän varalle. Mutta kun ei, kaikki rahat pitää käyttää nyt. No joo, Norja on poikkeus.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
pinklin
|
Lähetetty: Su Heinä 22, 2012 8:57 am |
|
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 9:46 pm Viestit: 2944
|
thxgg kirjoitti: USA:n velka ei myöskään johda "konkurssiin" ellei käy niin että velkojat vaativat velkoja maksuun ja USA ei pysty maksamaan. Tästä ollaan vielä hyvin kaukana koska kukaan iso velkoja ei todellakaan halua pistää USA:ta liian pahaan välikäteen. Pakko myöntää, ettei minkään maan rahkeet kestä mennä väkisin velkomaan, jos USA jättää kaikki velvoitteensa hoitamatta.
_________________ Kuten luonnossa on koreutta, niin olkoon ihmisen elämässäkin. Mutta se on toissijaista sen rinnalla mikä on olennaista. - I Ching, Muutosten kirja
|
|
| Ylös |
|
 |
|
yo23h
|
Lähetetty: Su Heinä 22, 2012 10:25 am |
|
Liittynyt: Ma Touko 07, 2007 1:13 pm Viestit: 3
|
|
USA:n velka 15,8 biljoonaa dollaria.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
RuaAlguem
|
Lähetetty: Su Heinä 22, 2012 10:35 am |
|
Liittynyt: La Joulu 25, 2010 2:14 pm Viestit: 688
|
|
Kun seuraa jenkkien talouskiemuroita opii hyvin nopeasti mitä markkinakapitalismi tarkoittaa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Hubert J. Farnsworth
|
Lähetetty: Su Heinä 22, 2012 10:43 am |
|
Liittynyt: To Kesä 17, 2010 8:58 pm Viestit: 580
|
Toope kirjoitti: USA:lla ja Japanilla on kuitenkin sama rakenteellinen ongelma, raha siirtyy yksityisille rahoittajille, pois valtiolta. Kummatkaan valtiot, samoin kuin pääosa eurooppalaisista valtioista, eivät nauti nykytilanteesta, jossa budjetit ovat kärsimässä (osittain tosin budjettien paisuttamisen vuoksi hyvinä aikoina). Olisi muuten kiva joskus nähdä demokraattisen länsimaan tekevän budjetin, jossa avoimesti varataan jokunen miljardi ihan pahan päivän varalle. Mutta kun ei, kaikki rahat pitää käyttää nyt. No joo, Norja on poikkeus. Valtion budjetin hoito eroaa yksityisen ihmisen varainhallinnasta. Valtion on järkevämpää investoida tässä hetkessä, mikä johtaa tulevaisuudessa suurempaan tuottavuuteen. Jos ne investoidut rahat vaihtoehtoisesti pistettäisinkin "sukanvarteen", olisi tuottavuus huonompaa kaikkina aikoina.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Rere
|
Lähetetty: Su Heinä 22, 2012 11:04 am |
|
Liittynyt: La Maalis 17, 2007 11:05 pm Viestit: 4560
|
Toope kirjoitti: USA:lla ja Japanilla on kuitenkin sama rakenteellinen ongelma, raha siirtyy yksityisille rahoittajille, pois valtiolta. Kummatkaan valtiot, samoin kuin pääosa eurooppalaisista valtioista, eivät nauti nykytilanteesta, jossa budjetit ovat kärsimässä (osittain tosin budjettien paisuttamisen vuoksi hyvinä aikoina). Olisi muuten kiva joskus nähdä demokraattisen länsimaan tekevän budjetin, jossa avoimesti varataan jokunen miljardi ihan pahan päivän varalle. Mutta kun ei, kaikki rahat pitää käyttää nyt. No joo, Norja on poikkeus. Japanin rakenteellinen ongelma (jos sellaisesta voidaan puhua) on julkisen talouden kannalta vain alhainen veroaste. ALV on 5 % ja konstikas tuloverotuskäytäntö monine vähennyksineen johtaa useiden pieni- ja keskituloisten kohdalla jopa nollaverotukseen.
_________________ Donna kirjoitti: Muuten voisit antaa esimerkin jolloin terroristit ovat asettaneet vaatimuksia politikoille? Minä en tiedä ainoatakaan tapausta. mirab kirjoitti: Israel on tuhottava
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Arvuuttelija
|
Lähetetty: Su Heinä 22, 2012 12:13 pm |
|
Liittynyt: Pe Marras 13, 2009 10:06 am Viestit: 1832 Paikkakunta: Tiedon valtatie
|
|
Bloombergia kun katselin, niin asiantuntijat siellä analysoivat Eu:n tilannetta todella pahana. Perään todettiin huojentuneina, että onneksi Amerikassa ei olla näin pahassa tilanteessa.
_________________ Kaikki on kaikki. Kaikki liittyy kaikkeen.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: MSN [Bot], pinklin1 ja 26 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|