Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Neonomide
|
Viestin otsikko: Lähetetty: La Maalis 24, 2007 4:58 am |
|
Liittynyt: To Kesä 23, 2005 11:44 am Viestit: 11456 Paikkakunta: Riversmouth
|
False-d kirjoitti: Tietämätön hölmö kirjoitti: Väkivaltaiset pelit auttavat purkamaan agressioita, jos väkivalta poistetaan, agressioita kertyy ja porukat menevät oikeasti ostamaan kalashnikovit ja ampumaan porukkaa CS:n mätkimisen sijaan.  NÖRTIT pelaavat countteria, TOSIMIEHET käyvät salilla vetämässä säkkiä ja muita nörttejä TURPIIN 
Olisit voinut jo alussa tunnustaa, että olet noobie joka saa aina turpiin counterissa etkä osaa pelata edes wowia.
_________________ “You may drive out Nature with a pitchfork, but she will ever hurry back, to triumph in stealth over your foolish contempt.” *
|
|
| Ylös |
|
 |
|
WelcomeToDying
|
Viestin otsikko: Re: Väkivaltapelit pitäisi kokonaan KIELTÄÄ! Lähetetty: La Tammi 17, 2009 5:01 am |
|
Liittynyt: La Tammi 17, 2009 4:53 am Viestit: 4
|
False-d kirjoitti: Miksi sitten pitää vielä kauppojen hyllyllä näyttävästi myydä tällaisia sekstisiä ja väkivaltaisia pelejä!? Parempi, jos kiellettään vaan kaikki doomit, counterit, world of warcarftit jne jne... http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtm ... /03/513734No voi helvetti sun kanssas, huomaat et on läksyt luettu ku tälläisiä laitellaan. Kyllähän se K-12 -leiman omaava WoW sisältääkin sitä seksiä ja väkivaltaa yllättävän paljon.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
WelcomeToDying
|
Viestin otsikko: Re: Lähetetty: La Tammi 17, 2009 5:13 am |
|
Liittynyt: La Tammi 17, 2009 4:53 am Viestit: 4
|
False-d kirjoitti: Tietämätön hölmö kirjoitti: Miksi tästäkin asiasta piti tehdä juttu? Lapset pelaavat pelejä, se nyt on aivan selvää. Mutta jos peleistä poistetaan väkivalta ja niistä tulee Simsin kaltaisia, lapsilla ei ole mitään tekemistä ja lähtevät ryyppäämään ja lopulta tappavat itsensä tappelussa. Turhaa. Ja btw. Väkivaltaiset pelit ovat kivoja  Sanoo kaveri jolla on saatanan tähti avatarina  Jaahas, jos nyt "saatanan tähdellä" viittaat pentagrammiin niin: A: Tuo ei ole pentagrammi, pentagrammi on toisinpäin. B: Pentagrammista on tehty vain pahan symboli, aivan kuten natsit hakaristista. Alunperin se oli aivan toisen asian ajaja. Täältä ns. "text-book answer": http://en.wikipedia.org/wiki/PentagramJa jos englanti ei suju (vahvasti veikkaan): http://fi.wikipedia.org/wiki/Pentagrammi
|
|
| Ylös |
|
 |
|
sapetix
|
Viestin otsikko: Re: Lähetetty: La Tammi 17, 2009 8:58 am |
|
Liittynyt: To Touko 10, 2007 11:04 am Viestit: 2409 Paikkakunta: Ulkona kaikesta
|
blanksi kirjoitti: miksei samantien kielletä kaikkea, saadaan kaikki katukauppaan ja kunnon anarkokapitalismi  Hei, jos kaikista maailman kansalaisista tehtäisiin syntymän hetkellä katolisia pappeja/ munkkeja. Tällöin rikokset ja väkivalta loppuisivat maailmasta tyystin- vai mitä?
_________________ “War is peace,freedom is slavery,ignorance is strength "
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Vpää
|
Viestin otsikko: Re: Väkivaltapelit pitäisi kokonaan KIELTÄÄ! Lähetetty: La Tammi 17, 2009 10:18 am |
|
Liittynyt: To Marras 08, 2007 6:37 pm Viestit: 710 Paikkakunta: Tampere
|
False-d kirjoitti: Meillähän on käytännössä vuoden pakollinen asepalvelus, jossa nuoret oppivat tappamista ihan kädestä pitäen! Miksi sitten pitää vielä kauppojen hyllyllä näyttävästi myydä tällaisia sekstisiä ja väkivaltaisia pelejä!? Eihän tuota kieltoa kumminkaan käytännössä voi kukaan valvoa! Parempi, jos kiellettään vaan kaikki doomit, counterit, world of warcarftit jne jne...ja kieltoa painottamaan voisi kyllä laittaa samalla myös estot Suomalaisilta palvelimilta moisille hömppäsivuille  Tämä voisi yhdessä alhokolin hinnan rajun korotuksen kanssa olla uuden eduskunnan ensimmäisiä tehtäviä! On aika lopettaa rahastus lastemme tulevaisuudella! http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtm ... /03/513734Idiootit tulisi kieltää! Pahimmat voisi lähettää siperiaan. Harmittomimmille piikki perseeseen ja pakkopaitaan! Sinä varmaan kannatat tuota väkivallan harjoittamista ennemmin reaalimaailmassa kuin virtuaalisessa. 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Metsäläinen
|
Viestin otsikko: Re: Väkivaltapelit pitäisi kokonaan KIELTÄÄ! Lähetetty: La Tammi 17, 2009 2:07 pm |
|
Liittynyt: Pe Marras 17, 2006 2:23 pm Viestit: 508 Paikkakunta: Pieksämäki
|
Kyllähän se Jack Thompson (jokainen pelaaja tuntee hyypiön) totesi ettei hänellä ole mitään väkivaltaa vastaan kunhan sitä ei ole videopeleissä. Jokseenkin häilyvä moraali? Menetti asianajo-oikeutensa ristiretkensä takia kun otti sen vähän liiankin tosissaan mutta eihän ne helpolla periksi anna.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
TERÄS NALLEPUH
|
Viestin otsikko: Re: Väkivaltapelit pitäisi kokonaan KIELTÄÄ! Lähetetty: La Tammi 17, 2009 5:38 pm |
|
Liittynyt: To Tammi 31, 2008 5:15 pm Viestit: 5625 Paikkakunta: Marikalandia!
|
WelcomeToDying kirjoitti: No voi helvetti sun kanssas, huomaat et on läksyt luettu ku tälläisiä laitellaan. Kyllähän se K-12 -leiman omaava WoW sisältääkin sitä seksiä ja väkivaltaa yllättävän paljon. No sisältää se ainakin teräs bikineitä. Ei pelejä kannata kieltää. Jos ei ois ollu pelejä, niin oisin varmaan riehunut sitten kaupungilla senkin edestä. Vaikka tulihan siellä kyllä ainakin alaasteella riehuttua vähän.
_________________ Olen syönyt hunajapurkin ja minusta tuli.. SUPER PUH!! TITTIDII!! Kaikkien aikojen paras BB asukas: BB-Marika (SBB6)
|
|
| Ylös |
|
 |
|
WelcomeToDying
|
Viestin otsikko: Re: Väkivaltapelit pitäisi kokonaan KIELTÄÄ! Lähetetty: Ke Tammi 21, 2009 5:34 pm |
|
Liittynyt: La Tammi 17, 2009 4:53 am Viestit: 4
|
Metsäläinen kirjoitti: Kyllähän se Jack Thompson (jokainen pelaaja tuntee hyypiön) Eivät kaikki -_-
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Bushmaster
|
Viestin otsikko: Re: Lähetetty: Ke Tammi 21, 2009 6:07 pm |
|
Liittynyt: To Joulu 13, 2007 9:37 pm Viestit: 2783 Paikkakunta: Internets
|
Nephr kirjoitti: Juu, armeija pitäisi lakkauttaa myös. Ja kaikenlaiset aseet laittomiksi. Sitten vain katsotaan mikä maa ensinnä nappaa itselleen puolueettomasta totaalisen pasifistisesta Suomesta uuden maakunnan. Minä voisin napata itselleni tuosta koko valtakunnan poislukien Kehä-Kolmosen sisustaa, jolle myöntäisin automaattisesti perustuslain julistettuani itsenäisyyden. Niin, ja väkivaltapelien kieltäjät voisivat kieltää itsensä. [Nyk.](Muslimi-)Saksassa on näitä tällaisia pelikieltoja ollut ja tulee olemaan eikä niillä silti ole vaikutusta mihinkään. Kertokaa nyt, mihin perustuu tämä holhoamisen tarve? Joku on aina pätemässä ja "ottamassa vastuun" kuten Badesta tuli aseadresseineen oikea hautajais-hanna. Miksi nähdään, että yhteiskunnalla on pyhä velvollisuus huolehtia siitä, ettei yksikään vahingoitu tai kuole missään?
_________________ SCINET - SCIENTIA EST POTENTIA
Bushmaster kirjoitti: Minä olen aina oikeassa ja silloin kun olen väärässä se johtuu siitä että joku muu on antanut minulle väärää informaatiota.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
mulla on porkkanaa
|
Viestin otsikko: Re: Väkivaltapelit pitäisi kokonaan KIELTÄÄ! Lähetetty: Ke Tammi 21, 2009 6:08 pm |
|
Liittynyt: Ti Elo 21, 2007 4:24 pm Viestit: 595
|
False-d kirjoitti: Meillähän on käytännössä vuoden pakollinen asepalvelus, jossa nuoret oppivat tappamista ihan kädestä pitäen! Miksi sitten pitää vielä kauppojen hyllyllä näyttävästi myydä tällaisia sekstisiä ja väkivaltaisia pelejä!? Eihän tuota kieltoa kumminkaan käytännössä voi kukaan valvoa! Parempi, jos kiellettään vaan kaikki doomit, counterit, world of warcarftit jne jne...ja kieltoa painottamaan voisi kyllä laittaa samalla myös estot Suomalaisilta palvelimilta moisille hömppäsivuille  Tämä voisi yhdessä alhokolin hinnan rajun korotuksen kanssa olla uuden eduskunnan ensimmäisiä tehtäviä! On aika lopettaa rahastus lastemme tulevaisuudella! http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtm ... /03/513734Minun teoriani mukaan  hymiötä käyttävillä henkilöillä ei ole yleensä molemmat airot vedessä. Teoria toimii toistaiseksi aika hyvin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Agison
|
Viestin otsikko: Re: Väkivaltapelit pitäisi kokonaan KIELTÄÄ! Lähetetty: Ke Tammi 21, 2009 6:18 pm |
|
Liittynyt: Ma Marras 19, 2007 7:50 am Viestit: 2790 Paikkakunta: Tampere
|
|
Vai ei väessä ole valtaa? Mutta murhaaminenhan onkin kielletty, jo ammoisina aikoina! Milloin ne sadistisen sankarimurhaajat tuomitaan, joita esitellään amerikkalaisissa leffoissa?
Mutta kuolemahan tulee juuri jonkun tuollaisen kautta... Ja eläinten tappaminen on syynä tähän, että mekin kuolemme... Jos tapat pienimmän eliön, se saattoi sillä hetkellä edustaa jotain hyvin kallista tietoa, ja sitä et ikinä saa anteeksi! KAIKKI IHMISET OVAT TEHNEET PYHÄN HENGEN PILKAN!
Ei paha ole sana TAPA, vaan se merkitys, joka siihen on kätketty paholaiselta! Milloin hylkäämme paholaisen kielemme merkityksistä, muttemme hylkää yhtäkään sinänsä kauniin kuuloista kirjainkombinaatiota?! Ja ei pahaa ole sana paholainen, vaan se merkitys joka tulee joltakin pimeältä oliolta, ei pimeyskään itsessään ole paha eikä hyvä, vaan hypa tai pahy... Ei mikään merkitys itsessään ole hyvä tai paha... Vaan jos teet sitä huonosti...
PERKELE, BEROGUROM ja saayana ON KAUNIITA SANOJA KUULLA, MUTTEIVAT nuo oliot itsessään ole mitään, vaan niiden teot ovat olleet liian/sopivan tuhoisia...
lfkj, vokaaleja voi sijoitella väliin
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Agison
|
Viestin otsikko: Re: Väkivaltapelit pitäisi kokonaan KIELTÄÄ! Lähetetty: Ke Tammi 21, 2009 6:36 pm |
|
Liittynyt: Ma Marras 19, 2007 7:50 am Viestit: 2790 Paikkakunta: Tampere
|
Vpää kirjoitti: False-d kirjoitti: Meillähän on käytännössä vuoden pakollinen asepalvelus, jossa nuoret oppivat tappamista ihan kädestä pitäen! Miksi sitten pitää vielä kauppojen hyllyllä näyttävästi myydä tällaisia sekstisiä ja väkivaltaisia pelejä!? Eihän tuota kieltoa kumminkaan käytännössä voi kukaan valvoa! Parempi, jos kiellettään vaan kaikki doomit, counterit, world of warcarftit jne jne...ja kieltoa painottamaan voisi kyllä laittaa samalla myös estot Suomalaisilta palvelimilta moisille hömppäsivuille  Tämä voisi yhdessä alhokolin hinnan rajun korotuksen kanssa olla uuden eduskunnan ensimmäisiä tehtäviä! On aika lopettaa rahastus lastemme tulevaisuudella! http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtm ... /03/513734Idiootit tulisi kieltää! Pahimmat voisi lähettää siperiaan. Harmittomimmille piikki perseeseen ja pakkopaitaan! Sinä varmaan kannatat tuota väkivallan harjoittamista ennemmin reaalimaailmassa kuin virtuaalisessa.  Ja mitä onkaan tapahtunut sellaisille, jotka tuommoisia tuomioita julistelevat? Miten sinulle on käynyt? Kiinnostaa Heullusti...
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Agison
|
Viestin otsikko: Re: Väkivaltapelit pitäisi kokonaan KIELTÄÄ! Lähetetty: Ke Tammi 21, 2009 6:47 pm |
|
Liittynyt: Ma Marras 19, 2007 7:50 am Viestit: 2790 Paikkakunta: Tampere
|
Hieman pitää valottaa tuota Pyhän Hengen Pilkka asiaa... Se on kenties Raamatun ajoilta eniten pelätty synti(väkivalta&huorinteko yhdessä), ja miksi se on niin phah.. Raamatussa on esimerkkejä pyhän hengen pilkan tehneistä ihmisistä, jopa Daavid teki sellaisen, kun tapatti palvelijansa Urian, pistessään tämän sodassa kuolemaan paikkaan, jossa varmasti kuolee... Sellainen portti kuitenkin Raamatussa on, että tuon siirron voi perua, jos kestää tulla isäksi, ja kasvattaa jotenkuten reinkarnoituneena tuota murhaamaansa ihmistä... Ja Armossaan Jumala teki Daavidista mm. Salomon Isän, jotka totisesti putsasivat Taavetin... 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Agison
|
Viestin otsikko: Re: Väkivaltapelit pitäisi kokonaan KIELTÄÄ! Lähetetty: Ke Tammi 21, 2009 7:01 pm |
|
Liittynyt: Ma Marras 19, 2007 7:50 am Viestit: 2790 Paikkakunta: Tampere
|
|
Agressiot lisääntyvät, jos purkaa agressioita... Entinen paikka hetkeksi tyhjenee, mutta samalla hieman repeää, ja sitten tulee täyteen entistä ehompana... Koskee niin syöpäkasvainta, kuin kehonrakentajia...
EDIT: Tämä netti on sanonut:"Kas vain, sanoi kasvain ja kasvoi vain..."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Agison
|
Viestin otsikko: Re: Re: Lähetetty: Ke Tammi 21, 2009 7:13 pm |
|
Liittynyt: Ma Marras 19, 2007 7:50 am Viestit: 2790 Paikkakunta: Tampere
|
Bushmaster kirjoitti: Nephr kirjoitti: Juu, armeija pitäisi lakkauttaa myös. Ja kaikenlaiset aseet laittomiksi. Sitten vain katsotaan mikä maa ensinnä nappaa itselleen puolueettomasta totaalisen pasifistisesta Suomesta uuden maakunnan. Minä voisin napata itselleni tuosta koko valtakunnan poislukien Kehä-Kolmosen sisustaa, jolle myöntäisin automaattisesti perustuslain julistettuani itsenäisyyden. Niin, ja väkivaltapelien kieltäjät voisivat kieltää itsensä. [Nyk.](Muslimi-)Saksassa on näitä tällaisia pelikieltoja ollut ja tulee olemaan eikä niillä silti ole vaikutusta mihinkään. Kertokaa nyt, mihin perustuu tämä holhoamisen tarve? Joku on aina pätemässä ja "ottamassa vastuun" kuten Badesta tuli aseadresseineen oikea hautajais-hanna. Miksi nähdään, että yhteiskunnalla on pyhä velvollisuus huolehtia siitä, ettei yksikään vahingoitu tai kuole missään? Jos kiellämme armeijan ja tappamisen, emme saa enää syödä eläimiäkään... Se on rangaistusisku meille ihmisille, ja jos ei tämä syöpöttely lopu on thööd vööld vaar ihan ovella... Juomisia en tuomitsi ihan samaan lössiin, ellei juo verta... "Joka minun vereni juo jne... Luulisi rippikoululaisille olevan tutuu asia..."
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot], Yahoo [Bot] ja 20 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|