Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on La Touko 26, 2012 7:04 pm


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 18 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Re: Wikipedian luotettavuus?
ViestiLähetetty: La Tammi 14, 2012 10:39 pm 
Poissa

Liittynyt: Ke Touko 06, 2009 1:43 pm
Viestit: 2519
Sellaisissa aiheissa jotka eivät herätä suuria intohimoja mutta ovat ns. asianharrastajien toimittamia, ihan OK aineistoa. Jos ei asiasta mitään tiedä niin perustietoa saa.

Pahimmillaan aikamoista skeidaa ja mielipiteenmuokkausta.

_________________
Too many protest singers, not enough protest songs...


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Wikipedian luotettavuus?
ViestiLähetetty: La Tammi 14, 2012 11:45 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Su Tammi 09, 2011 9:40 pm
Viestit: 1897
Paikkakunta: Turku
Wikipeedian luotettavuutta arvioitaessa kannattaa tosiaan pitää erillään suomalainen ja englantilainen versio. Harvoin kuitenkaan englantilaisessa on virheitä, koska kuka tahansa asiantuntija voi ne välittömästi bongata (vrt. Spin0) .

Toki Wikipeediassa on paljon puutteellisia artikkeleja (stub). Samoin ajankohtaisten aiheiden artikkelit ovat melkoista sillisalaattia, kun ei ole hyvää käsitystä mikä on oleellista ja lähteinä käytetään jotain normaaleja uutislähteitä, jotka usein on asiantuntemattoman toimittajan kirjoittamia. Koska konsensusta ei ole, niin sitten syntyy helposti muokkaussotia, näissä pitää sitten valita jokin linja mitä noudattaa. Toisaalta, sillisalaatin vastapainona on, että kaikki vähäisetkin tiedonjyvät on koottu, joten niitä voi sitten itse lähteä tutkimaan.

Ongelmallisia ovat toki myös poliittiset artikkelit, kuten Ilmastonmuutosta käsittelevät, koska niistä ei ole tieteellisesti argumentoitua tietoa olemassa, mutta Wikipeedia on sitten omaksunut tietyn poliittisen puolen linjakseen, mikä tietenkin ärsyttää eritavalla poliittisesti ajattelevia. Näissä on objektiivisuusvaatimusta hankala noudattaa, mutta toisaalta, keskustelusivua ei sensuroida, joten sieltä voi aina tarpeen vaatiessa kaivaa kaikki argumentit kaikkien poliittisten puolien edustajilta.

Kyllähän Wikipeedian status on nykyisin sillä mallilla, ettei se ehkä ole täydellinen, mutta parempaakaan ei tältä planeetalta likimainkaan löydy. Eli jonkun Encyclopaedia Britannican voi huoletta kiikuttaa paperinkeräykseen amatöörien töherryksenä.

===

Wikipeedian tietosanakirjan lisäksi kannattaa katsoa usein myös mikä on Wikiversityn tarjonta aiheesta, jos aihe kiinnostaa enemmän.

_________________
»For me, it is far better to grasp the Universe as it really is than to persist in delusion, however satisfying and reassuring.»


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Wikipedian luotettavuus?
ViestiLähetetty: Su Tammi 15, 2012 12:13 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: To Maalis 08, 2007 12:49 am
Viestit: 2754
Paikkakunta: 3rd stone from the Sun
vapaatyyli kirjoitti:
Nykyään wikipedissa on ominaista että ns ennaltavalitut amatööri- tiimit päivittelee vaikka tietyn alueen uutisia eikä sinne paljon hyväksytä ulkopuolisten muokkauksia...

Itse ainakin pidän Wikipediaa suht luotettavana, aina välillä siellä toki virheitä on mutta ne on yleensä niin pieniä ding dang sanoi ettei niillä yleensä ole väliä.
Wikipedissa kyllä ,englanninkielellä etenkin on.. uskomaton määrä tietoa. Suomeksikin on kiitettävästi tietoa. Loistava keksintö kaikenkaikkiaan.

Lainaa:
Onko kenelläkään ollut ongelmia tiedon lisäämisessä Wikipediaan? Ilmeisesti joku puupää ei hyväksynyt englanninkieliseen artikkeliin tekemääni muutosta koskien erästä tunnettua romaania.

Oliko lähteet kunnossa, jos sinne jotain háluaa lisätä niin sen paikkaansapitävyys pitää todistaa.

Totta Mooses pitää.
Siellä on jo aivan liikaa mutu tietoa.
Jos luulet pääseväsi tietokirjailijaksi ilman rajoituksia, niin on ihme.

_________________
Vain kopiot ovat useita.


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 18 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: kevät ja 26 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO