Lue Tiedettä iPadista
Tiede-lehden irtonumeroita voi ostaa myös iPadiin. Tabletissa lehti kulkee aina mukana, ja kaiken kukkuraksi se tulee paperista edullisemmaksi. Lue lisää täältä!


|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Peksa
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 7:19 pm |
|
Liittynyt: Ma Huhti 04, 2005 5:46 pm Viestit: 713
|
|
Mastrubointi useampi kerta viikossa lienee useimmille viriilissä iässä oleville miehille enemmän sääntö kuin poikkeus.
Voiko masturboimattomuudesta kuitenkin olla jotain hyötyä? Eräs heppu esim. sanoi, että kuukauden ajan, kun ei ollut masturboinut tai harrastanut seksiä, ei tehnyt enää edes mieli. Mieli tasoittui ja elämän laatu parani.
Voiko mastruboimattomuusta olla jotain hyötyä? Voiko masturboimattomuudella päästä seksuaalivietistä ainakin osittain eroon, jos vaikka sattuu olemaan sellainen mies, ettei voi saada kohtuullisilla panoksilla seksiä ja haluaa lopettaa naisten ja seksin haluamisen?
_________________ Humane is what human does.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Aschenisto
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 7:41 pm |
|
Liittynyt: Ti Marras 24, 2009 10:57 pm Viestit: 296
|
Masturboimattomuus on sitä mitä itse olen harrastanut enemmän tai vähemmän säännöllisesti. Viimeisin rupeama kesti jotain puoli vuotta. Olen päästämässä irti siitä paskasta tavasta. Masturbaatio on haitallista miehelle, koska mies menettää siemennestettä, mikäli puhutaan perinteisestä runkkaamisesta. Eräät nisäkäshiirilajien koiraat tyyliin kuolevat pois parittelukauden jälkeen, koska siemennesteen tuotto on perin vaativaa työtä. Siemenneste on varsin ravinnerikasta ja sen tuottaminen verottaa miehen ruumista ja mieltä. Pelkästään sen takia kannattaa ainakin runkkaaminen sperman takia jättää pois. Monet taolaiset seksiekspertit puhuvat oman seksuaalisen energian vaalimisesta ja aina kun mies runkkaa hän menettää sitä. Runkkaa esimerkiksi kolme kertaa putkeen. Minkälainen olo sinulla on? Ei takuulla kuvaile sitä energiseksi, vaan pikemminkin sanoilla kuolettavan tylsää, kelju olo ja niin edelleen. Sen sijaan, jos harrastaa naisen kanssa seksiä, niin se piristää yleensä, vaikka tuleekin. Tämä seksuaalinen energia on helvetin tärkeää miehelle: - Kun et runkkaa, niin naiset näkevät sinut kiinnostavampana ja seksikkäämpänä, koska oma vibasi on parempi, kun et runkkaa naisen ruumiille. - Olet sosiaalisissa tilanteissa itsevarmempi ja kykenet "ottamaan" naisen helpommin. - Energiatasot ja oma mieliala on parempi - se ei heittele yhtä pahasti kuin runkkareilla. - On enemmän tahdonvoimaa toimia sen sijaan, että katsoisi pornoa. Tahdonvoimalla voit parantaa omaa elämänlaatuasi. - Olet terveempi, kun siemenneste käyttämätön palautuu kehoon ja seksuaalinen energiasi on parempi. Kun itse lopetin runkkaamisen, niin vakiotyttöystävä tuli eli toisin sanoen oma mielesi löytää kyllä muijia tilalle.  Itse uskon, että jos suurin osa lopettaisi runkkaamisen, niin masennus ja muu ahdistushäiriöt pienenisivät huomattavasti.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Hubsu
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 7:46 pm |
|
Liittynyt: Ke Loka 01, 2008 5:29 pm Viestit: 1211
|
Aschenisto kirjoitti: Masturbaatio on haitallista miehelle, koska mies menettää siemennestettä Eikös se ole tutkittu, notta noin kolmen päivän välein suoritettu pussien tyhjennys johtaa huomattavasti laadukkaampaan spermaan, kuin mitä kuukauden verran säkeissä hautunut ja muhiutunut sperma olisi? Täten myös hedelmällisyyden kannalta kantsii runkata, mikäli aketsu pihtaa tai puolukkapäivät estävät "luonnollisen" tyhjentämisen.
Viimeksi muokannut Hubsu päivämäärä Ma Heinä 18, 2011 7:48 pm, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Peksa
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 7:48 pm |
|
Liittynyt: Ma Huhti 04, 2005 5:46 pm Viestit: 713
|
Aschenisto kirjoitti: Masturboimattomuus on sitä mitä itse olen harrastanut enemmän tai vähemmän säännöllisesti. Viimeisin rupeama kesti jotain puoli vuotta. Olen päästämässä irti siitä paskasta tavasta. Masturbaatio on haitallista miehelle, koska mies menettää siemennestettä, mikäli puhutaan perinteisestä runkkaamisesta. Eräät nisäkäshiirilajien koiraat tyyliin kuolevat pois parittelukauden jälkeen, koska siemennesteen tuotto on perin vaativaa työtä. Siemenneste on varsin ravinnerikasta ja sen tuottaminen verottaa miehen ruumista ja mieltä. Pelkästään sen takia kannattaa ainakin runkkaaminen sperman takia jättää pois. Monet taolaiset seksiekspertit puhuvat oman seksuaalisen energian vaalimisesta ja aina kun mies runkkaa hän menettää sitä. Runkkaa esimerkiksi kolme kertaa putkeen. Minkälainen olo sinulla on? Ei takuulla kuvaile sitä energiseksi, vaan pikemminkin sanoilla kuolettavan tylsää, kelju olo ja niin edelleen. Sen sijaan, jos harrastaa naisen kanssa seksiä, niin se piristää yleensä, vaikka tuleekin. Tämä seksuaalinen energia on helvetin tärkeää miehelle: - Kun et runkkaa, niin naiset näkevät sinut kiinnostavampana ja seksikkäämpänä, koska oma vibasi on parempi, kun et runkkaa naisen ruumiille. - Olet sosiaalisissa tilanteissa itsevarmempi ja kykenet "ottamaan" naisen helpommin. - Energiatasot ja oma mieliala on parempi - se ei heittele yhtä pahasti kuin runkkareilla. - On enemmän tahdonvoimaa toimia sen sijaan, että katsoisi pornoa. Tahdonvoimalla voit parantaa omaa elämänlaatuasi. - Olet terveempi, kun siemenneste käyttämätön palautuu kehoon ja seksuaalinen energiasi on parempi. Kun itse lopetin runkkaamisen, niin vakiotyttöystävä tuli eli toisin sanoen oma mielesi löytää kyllä muijia tilalle.  Itse uskon, että jos suurin osa lopettaisi runkkaamisen, niin masennus ja muu ahdistushäiriöt pienenisivät huomattavasti. Samankaltaisia hypoteeseja pyörinyt mielessä masturbaation vaikutuksista. Onkohan se haitallista/hyödyllistä, jos katsoo huippuhyvien naisten kuvia netistä, mutta ei ejakuloi? Entä onko olemassa joku vaihe, jonka yli mennessä sellainen ylijännittynyt himo jää pois? Kun olin kerran masturboimatta viikon, minun oli istua naisen vieressä, koska ajatukset juoksivat jatkuvasti seksissä tämän kanssa. Ei kuitenkaan johtanut iskemisyritykseen. Mielenkiintoista olisi saada myös tieteellistä näkemystä asiaan.
_________________ Humane is what human does.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Peksa
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 7:50 pm |
|
Liittynyt: Ma Huhti 04, 2005 5:46 pm Viestit: 713
|
Hubsu kirjoitti: Aschenisto kirjoitti: Masturbaatio on haitallista miehelle, koska mies menettää siemennestettä Eikös se ole tutkittu, notta noin kolmen päivän väleis suoritettu pussien tyhjennys johtaa huomattavasti laadukkaampaan spermaan, kuin kuukauden verran säkeissä hautunut sperma? Täten myös hedelmällisyyden kannalta kantsii runkata, mikäli aketsu pihtaa tai puolukkapäivät estävät "luonnollisen" tyhjentämisen. Ehkä sperman laadun kannalta noin, mutta entäpä mielenlaadun kannalta? Minulle mielenlaatu on tärkein tekijä. Voisikohan olla olemassa jotain ihanteellista masturbointiväliä, vai onko täydellinen pidättäytyminen optimi? Kerran viikossa tai kahdessa voisi olla potentiaalinen.
_________________ Humane is what human does.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jees
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 8:00 pm |
|
Liittynyt: Ti Joulu 29, 2009 4:26 pm Viestit: 12165
|
|
_________________ Kynes gar kai bauzousin hôn an mê ginôskôsi
|
|
| Ylös |
|
 |
|
japanen
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 8:06 pm |
|
Liittynyt: To Heinä 14, 2011 7:39 pm Viestit: 29
|
Eihän siinä runkkaamisessa mitään haittaa ole jos kykenee pidättäytymään orgasmilta, mutta runkkaaminen ilman orgasmia on kuin ajaisi autolla ilman kumeja. tai jotain. Enihuu, orgasmissa vapautuu prolaktiinia, prolaktiini taas pienentää dopamiinintuotantoa ja siitä seuraa yleistä vetelyyttä niin fyysisesti kuin henkisesti näin pääpiirteissään. Ihan vallan mainio artikkeli tästä löytyy sivustolta http://www.health-science-spirit.com/neurosex.html
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jees
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 8:24 pm |
|
Liittynyt: Ti Joulu 29, 2009 4:26 pm Viestit: 12165
|
Peksa kirjoitti: Hubsu kirjoitti: Aschenisto kirjoitti: Masturbaatio on haitallista miehelle, koska mies menettää siemennestettä Eikös se ole tutkittu, notta noin kolmen päivän väleis suoritettu pussien tyhjennys johtaa huomattavasti laadukkaampaan spermaan, kuin kuukauden verran säkeissä hautunut sperma? Täten myös hedelmällisyyden kannalta kantsii runkata, mikäli aketsu pihtaa tai puolukkapäivät estävät "luonnollisen" tyhjentämisen. Ehkä sperman laadun kannalta noin, mutta entäpä mielenlaadun kannalta? Minulle mielenlaatu on tärkein tekijä. Voisikohan olla olemassa jotain ihanteellista masturbointiväliä, vai onko täydellinen pidättäytyminen optimi? Kerran viikossa tai kahdessa voisi olla potentiaalinen. DHT = Dihydrotestosteroni ("super"testosteroni. Oliko nyt kymmeniä, satoja vai tuhansia kertoja aktiivisempaa.) T = Testosteroni Hypogonadal = Sukupuolirauhasten vajaatoiminta In a study done by Ludwig Boltzmann Institute for Urban Ethology in Vienna... 10 men viewed a 15 minute pornographic film and the men's testosterone levels increased 100 percent afterwards. Another study published by Psychoneuroendocrinology used sexually arousing films on 9 males and testosterone levels increased within 10 minutes of sexually arousal. In a study published in the Archives of Sexual Behavior... Testosterone was measured every 15 min for 3 hours in 8 men before, during, and after the showing of a sexually explicit movie and there was an average increase of 35% in testosterone so. STUDIES ON THE RELATIONSHIP BETWEEN PLASMA TESTOSTERONE LEVELS AND HUMAN SEXUAL ACTIVITY SUMMARY A prolonged study relating plasma testosterone levels to coitus is reported in one male subject. Testosterone levels in samples taken during and immediately after sexual intercourse were significantly higher than those found under resting conditions. A significant difference was not apparent between testosterone measurements taken before and after orgasm, and coitus did not appear to affect plasma luteinizing hormone levels. A marked nyctohemeral rhythm was observed in testosterone levels which tended to be higher early in the day. Masturbation had no significant effect on plasma testosterone levels in seven subjects. We conclude that T replacement therapy in hypogonadal men improved their positive mood parameters, such as energy, well/good feelings, and friendliness and decreased negative mood parameters including anger, nervousness, and irritability, and direct correlations between serum T and DHT with mood scores were only observed in the baseline period when serum androgen levels were below the normal range. The latter observation suggests that once a minimally adequate serum T/DHT level was achieved by T replacement therapy, further increases in serum T/DHT levels did not further contribute to the improvement in mood variables. Effects of Testosterone on Mood, Aggression, and Sexual Behavior in Young Men: A Double-Blind, Placebo-Controlled, Cross-Over Study The T increment was associated with detectable but minor mood changes. Increased circulating T was associated with significant increases in anger-hostility from baseline (mean score = 7.48) to wk 2 (mean score = 10.71) accompanied by an overall reduction in fatigue-inertia (treatment = 6.21 vs. placebo = 7.84). TU treatment did not increase aggressive behavior or induce any changes in nonaggressive or sexual behavior. Changes in estradiol were not associated with any behavioral alterations. Our results suggest that exogenous TU-induced elevation of circulating T, to the range likely to be used in hormonal male contraception, has limited psychological effects. Future research should investigate the implications of these minor mood changes. http://scholar.google.fi/scholar?q=test ... i=scholart
_________________ Kynes gar kai bauzousin hôn an mê ginôskôsi
Viimeksi muokannut jees päivämäärä Ma Heinä 18, 2011 8:27 pm, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Felis catus
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 8:26 pm |
|
Liittynyt: Pe Elo 13, 2010 8:59 pm Viestit: 199
|
Säännöllinen tumputtaminen ehkäisee tehokkaasti eturauhassyöpää. http://www.tohtori.fi/?page=1616302&id=8943005
_________________ "There are those to whom knowledge is a shield, and those to whom it is a weapon. Neither view is balanced, but one is less unwise."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jees
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 8:44 pm |
|
Liittynyt: Ti Joulu 29, 2009 4:26 pm Viestit: 12165
|
Toi Ascheniston tapaus taasen voi pitää ihan hyvin paikkansa, mutta suoraa viivaa on turha yrittää vetää, vaan joudutaan kääntymään sosiaalipsykologian puoleen, mutta mitäpä sitä spekuloimaan ettei mene ihan kreationismiksi koko ketju 
_________________ Kynes gar kai bauzousin hôn an mê ginôskôsi
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Uzeeh
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 10:35 pm |
|
Liittynyt: Pe Heinä 30, 2010 5:36 pm Viestit: 90
|
Felis catus kirjoitti: Säännöllinen tumputtaminen ehkäisee tehokkaasti eturauhassyöpää. http://www.tohtori.fi/?page=1616302&id=8943005Muistaakseni tutkimuksessa kokonaan masturboimatta olleet olivat suunnilleen yhtä hyvässä jamassa syövän kannalta kuin usein tumputtavat. Testosteronin erityksen kannalta viikon välein runkkaaminen on ihanteellinen väli, sillä tuon jälkeen taas tasot laskevat. Onko niillä määrillä mitään merkitystä? Ei luultavasti, mutta ainakin bodaripaikoissa monet usein suosittelevat juurikin tuota viikon syklitystä.
_________________ Goswell kirjoitti: Hitaus on suhteessa lepomassaan. Nopeudenmuutos muuttaa lepomassaa, joo ok, se ei ole enään lepomassa koska kiihtyvyys on"päällä", totta, mutta kun kiihtyvyys on ohi, lepomassa palaa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Hubsu
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 10:48 pm |
|
Liittynyt: Ke Loka 01, 2008 5:29 pm Viestit: 1211
|
Uzeeh kirjoitti: Testosteronin erityksen kannalta viikon välein runkkaaminen on ihanteellinen väli, sillä tuon jälkeen taas tasot laskeva Viikonvälein muiden tyhjennysten päälle, vaiko viikonvälein muuten suoritetuista tyhjennyksistä riippumatta? Tärkeä lisätieto. 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Uzeeh
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 10:58 pm |
|
Liittynyt: Pe Heinä 30, 2010 5:36 pm Viestit: 90
|
|
En itse asiassa muista tarkemmin, mutta uskoisin, että kyseessä oli pelkästään orgasmi (joka voi tosin olla hormoonitoiminnaltaan erilainen seksissä ja siten sopimaton tutkimukseen liittyen). Toisaalta taas toisissa tutkimuksissa jokapäiväinen seksi on yhdistetty korkeampiin T-tasoihin.
Ärsyttävää kun en mistään löydä sitä tutkimuspaperia.
_________________ Goswell kirjoitti: Hitaus on suhteessa lepomassaan. Nopeudenmuutos muuttaa lepomassaa, joo ok, se ei ole enään lepomassa koska kiihtyvyys on"päällä", totta, mutta kun kiihtyvyys on ohi, lepomassa palaa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
real_sceptic
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 11:08 pm |
|
Liittynyt: Ma Kesä 20, 2011 3:42 pm Viestit: 276
|
Vitut! Joka päivä pitää tumputtaa vähintään kerran jos ei ole sopivaa akkaa tarjolla.... ps. tarjouksia otetaan vastaan ja käsitellään ns. pärstäkertoimen mukaan.... 
_________________ "There are no whole truths; all truths are half- truths. It is trying to treat them as whole truths that plays the devil."
Alfred North Whitehead
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jees
|
Lähetetty: Ma Heinä 18, 2011 11:16 pm |
|
Liittynyt: Ti Joulu 29, 2009 4:26 pm Viestit: 12165
|
real_sceptic kirjoitti: Vitut! Joka päivä pitää tumputtaa vähintään kerran jos ei ole sopivaa akkaa tarjolla.... ps. tarjouksia otetaan vastaan ja käsitellään ns. pärstäkertoimen mukaan....  Niin näitä pikkutyttöjä jotka antaa sinun alistaa ja tunkea pippupippelisi hanuriin ei varmaan joka päivä nelikymppinen löydä. Kokeile kastraatiota seuraavaksi. Siitä saa kuulemma hyvät kiksit.
_________________ Kynes gar kai bauzousin hôn an mê ginôskôsi
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot], Nutria, Pro-Darwin ja 20 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|