Lue Tiedettä iPadista
Tiede-lehden irtonumeroita voi ostaa myös iPadiin. Tabletissa lehti kulkee aina mukana, ja kaiken kukkuraksi se tulee paperista edullisemmaksi. Lue lisää täältä!


|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
naddis
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 7:28 pm |
|
Liittynyt: Pe Syys 08, 2006 8:22 pm Viestit: 92
|
|
onko se oikeasti muka myrkyllistä juotuna vai vaan lapsille syötettyä propagandaa että ei saa juoda akkuveden näköisistä pulloista??
jos niin miksi? mikä veden epäpuhtksissa tekee siitä turvallista?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Electric shadow
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 7:36 pm |
|
Liittynyt: La Helmi 14, 2009 9:27 pm Viestit: 4848
|
|
Ei. Siellä missä vesi on liian saastunutta tai suolaista tislausta käytetään juomaveden tekemiseen. Edes kertaalleen tislattu vesi ei ole täysin puhdasta, pari kertaa tislaamalla saadaan puhtaampaa. Jos tämäkään ei riitä, tarvitaan ionivaihdinta. (Ei siis enää juomaveden tekemiseen, vaan kemiallisiin tarkoituksiin).
Tislattu vesi ei sisällä mineraaleja, ne pitää saada muualta. Kuten Na, Mg, K, jne. Ne ovat välttämättömiä elimistön tasapainolle, josta kai tämä "huoli" on alunperin syntynyt. Mutta ei ole myrkkyä ei.
E: Tarkennus
Viimeksi muokannut Electric shadow päivämäärä Su Huhti 29, 2012 7:39 pm, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
kabus
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 7:37 pm |
|
Liittynyt: Ke Touko 18, 2005 4:09 pm Viestit: 5196 Paikkakunta: Takanasi...
|
|
Se on vain urbaanilegenda. Tislattu vesi olisi muka liian puhdasta, koska siinä ei ole ollenkaan suoloja. Puska pahetta.
_________________ ...ja aina askeleen edellä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Jäärä
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 7:52 pm |
|
Liittynyt: Ke Syys 06, 2006 9:57 am Viestit: 1844
|
kabus kirjoitti: Se on vain urbaanilegenda. Tislattu vesi olisi muka liian puhdasta, koska siinä ei ole ollenkaan suoloja. Puska pahetta. Nojaano, tiettävästi näitä vettä alvariinsa lipittäviä on kaiketi raahattu ihan sairaalaan asti nesteytykseen, joten jos sen normiveden tilalla olisi vielä tislattu vaihtoehto, niin zirra tulisi kahta aikaisemmin. Mutta jos hörppää lasillisen tislattua vettä, niin mikäpä siinä.
_________________ Alla talar ötökkä
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Electric shadow
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 8:03 pm |
|
Liittynyt: La Helmi 14, 2009 9:27 pm Viestit: 4848
|
Jäärä kirjoitti: kabus kirjoitti: Se on vain urbaanilegenda. Tislattu vesi olisi muka liian puhdasta, koska siinä ei ole ollenkaan suoloja. Puska pahetta. Nojaano, tiettävästi näitä vettä alvariinsa lipittäviä on kaiketi raahattu ihan sairaalaan asti nesteytykseen, joten jos sen normiveden tilalla olisi vielä tislattu vaihtoehto, niin zirra tulisi kahta aikaisemmin. Mutta jos hörppää lasillisen tislattua vettä, niin mikäpä siinä. Tietysti se näin on, pitäisi juoda fysiologista suolaliuosta, jos meinaa vetää sitä kymmenen litraa päivässä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
salai
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 8:04 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 17, 2005 5:16 pm Viestit: 6410
|
|
Luomuviljasta voi käyttämisen kautta tehdä erityistä terveysvettä. "Mäski" tislataan kahdesti, jolloin vedestä poistuu haitallinen etyylialkoholi (jonka "keittäjä" yleensä juo pilaamasta luontoa).
Jäljelle jää siis puhtaan tislatun veden ja terveellisen luomusikunan parantava seos, jonka bukéen voi kuulemma homeopaattisesti laimentaa riittämään suurellekin häävierasjoukolle.
Jostain kirjasta olin tuonkin ohjeen lukevinani.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Electric shadow
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 8:07 pm |
|
Liittynyt: La Helmi 14, 2009 9:27 pm Viestit: 4848
|
salai kirjoitti: Luomuviljasta voi käyttämisen kautta tehdä erityistä terveysvettä. "Mäski" tislataan kahdesti, jolloin vedestä poistuu haitallinen etyylialkoholi (jonka "keittäjä" yleensä juo pilaamasta luontoa).
Jäljelle jää siis puhtaan tislatun veden ja terveellisen luomusikunan parantava seos, jonka bukéen voi kuulemma homeopaattisesti laimentaa riittämään suurellekin häävierasjoukolle.
Jostain kirjasta olin tuonkin ohjeen lukevinani. Nyt alan uskoa homeopatiaan.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
lokki
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 8:11 pm |
|
Liittynyt: Su Tammi 03, 2010 10:47 pm Viestit: 1750
|
|
Mitenkäs osmoosi. Luulisi, että tislattu vesi aiheuttaa ruoansulatuskanavassa aikamoisen osmoottisen paineen ja paikallisesti laimentaa limakalvojen suolapitoisuuksia. Silmiäkin kirvelee suolaton vesi enemmän kuin hitusen suolainen. Ainakin kun vertaan uimahalli- tai järvivettä suomenlahden veteen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Electric shadow
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 8:15 pm |
|
Liittynyt: La Helmi 14, 2009 9:27 pm Viestit: 4848
|
|
Sitä pelkkää tislattua vettä juomalla ei pärjääkään, suolat pitää saada jostain muualta. Kyllä ne yleensä saadaankin, ellei juoda vaan vettä koko ajan.
Juurihan tässä oli uutinen naisen kuolemasta juotuaan pelkkää kolaa useita litroja päivässä. Aamulla aloitti ennen kuin nousi sängystä. Kuoli sydänkohtaukseen, suolatasapaino vinksallaan. Eiköhän tuo raanavedelläkin onnistu, vaatii vain vähän yritteliäisyyttä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
naddis
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 8:23 pm |
|
Liittynyt: Pe Syys 08, 2006 8:22 pm Viestit: 92
|
|
joo urbaanilegendaksi tuota luulinkin. Kiitos vastauksista.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Neutroni
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 8:27 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 1:25 pm Viestit: 19231
|
lokki kirjoitti: Mitenkäs osmoosi. Luulisi, että tislattu vesi aiheuttaa ruoansulatuskanavassa aikamoisen osmoottisen paineen ja paikallisesti laimentaa limakalvojen suolapitoisuuksia. Silmiäkin kirvelee suolaton vesi enemmän kuin hitusen suolainen. Ainakin kun vertaan uimahalli- tai järvivettä suomenlahden veteen. Osmoottisesti tislattu vesi on käytännössä sama asia kuin vesijohtovesi. Samoin ravinto-opillisesti. Vesijohtoveden mineraalipitoisuus on niin pieni, ettei sillä ole elimistölle merkitystä. Ruuansulatusvehkeet kestävät tunnetusti puhdasta vettä hyvin, muualla elimistössä se aiheuttaa ongelmia osmoosin takia. Mutta se vaadittu suolapitoisuus on 0,9 %, mikä on kertaluokkakaupalla suurempi kuin vesijohtovedessä. 0,9 % suolavesi on käytännössä käyttökelvotonta juomavetenä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Lepakko
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 9:27 pm |
|
Liittynyt: To Huhti 20, 2006 11:01 pm Viestit: 1518
|
|
Jäärä, täytyykö siis vähentää veden juomista, jotta ei joudu nesteytykseen?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Reifengas
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 9:35 pm |
|
Liittynyt: Su Touko 30, 2010 12:45 am Viestit: 1514
|
|
Juokaa vain kaikki akkuvettä, jos lompakko kestää.
Kun sitten syötte, niin noin puolet nauttimastanne on tavallista vettä.
_________________ Rinnan rikkahat ajavat, käsityksin köyhät käyvät.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Jäärä
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 9:43 pm |
|
Liittynyt: Ke Syys 06, 2006 9:57 am Viestit: 1844
|
Lepakko kirjoitti: Jäärä, täytyykö siis vähentää veden juomista, jotta ei joudu nesteytykseen? Jos olet yliurheileva naispuoleinen rimpula joka lipittää "ärrävettä" joka mutkassa ja unohtelee syödä muutamana päivänä niin ehä siinäkään tapauksessa ei ole syytä vähentää veden juontia vaan lisätä syömistä.
_________________ Alla talar ötökkä
|
|
| Ylös |
|
 |
|
lokki
|
Lähetetty: Su Huhti 29, 2012 10:12 pm |
|
Liittynyt: Su Tammi 03, 2010 10:47 pm Viestit: 1750
|
|
Mitenkäs on, mahtaako tuo kondensoivan pyykinkuivurin ja ilmankuivaimen vesi olla kuinka vähäionista. Kelpaisiko akkuvedeksi.
Sain sillä kerran elvytettyä yhden käsipyykkialtaaseen pudonneen kännykän. Känny toimi täysin oikein, kunnes kuivi. Taas kun kastelin uudelleen, toimi taas, kunnes kuivui. Ei siitä kuitenkaan puhelinta tullut, kun olisi pitänyt käyttää muovipussia päällä, ettei olisi kuivunut.
Toimisiko tietokoneen jäähdytysnesteenä. Tislattu vesihän on erinomainen eriste. Repisi vain turhat tuulettimet pois ja kaataisi ämpärillisen tislattua vettä vesitiivistetyn koneen sisään. Olisi ainakin hiljainen hurinoiltaan tuollainen kone. Vai etsisikö se jostain niitä suoloja siihen veteen ja alkaisi johtaa sähköä vääriin paikkoihin.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 27 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|