Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Peksa
|
Viestin otsikko: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 9:57 am |
|
Liittynyt: Ma Huhti 04, 2005 5:46 pm Viestit: 713
|
|
Jos alkaisi syömään 12 raakaa luomukananmunaa keltuaisineen päivässä vaikkapa smoothieissa, niin tulisiko ongelmia? Olen pikku hiljaa alkanut kallistumaan sen kannalle, etteivät kananmunat ole haitallisia edes noin runsaasti käytettynä. Mitä mieltä itse olet?
_________________ Humane is what human does.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jussipussi
|
Viestin otsikko: Re: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 11:08 am |
|
Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm Viestit: 3902
|
Peksa kirjoitti: Jos alkaisi syömään 12 raakaa luomukananmunaa keltuaisineen päivässä vaikkapa smoothieissa, niin tulisiko ongelmia? Olen pikku hiljaa alkanut kallistumaan sen kannalle, etteivät kananmunat ole haitallisia edes noin runsaasti käytettynä. Mitä mieltä itse olet? Käy mittaa veren kolesteroliarvot nyt ja aloita kuuri omalla vastuulla , käy mittaan vaikka kuukauden välein kolesteroliarvot..jos ei muutosta "huonompaan" mitä muuta "haittaa" voisi olla?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Turbokameli
|
Viestin otsikko: Re: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 11:12 am |
|
Liittynyt: Ma Loka 26, 2009 6:34 pm Viestit: 847
|
jussipussi kirjoitti: Peksa kirjoitti: Jos alkaisi syömään 12 raakaa luomukananmunaa keltuaisineen päivässä vaikkapa smoothieissa, niin tulisiko ongelmia? Olen pikku hiljaa alkanut kallistumaan sen kannalle, etteivät kananmunat ole haitallisia edes noin runsaasti käytettynä. Mitä mieltä itse olet? Käy mittaa veren kolesteroliarvot nyt ja aloita kuuri omalla vastuulla , käy mittaan vaikka kuukauden välein kolesteroliarvot..jos ei muutosta "huonompaan" mitä muuta "haittaa" voisi olla? Saattaa olla väärin olettaa, että kananmunien ylettömän syönnin haitat välittyisivät pelkästään seerumin kolesterolin välityksellä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tietää
|
Viestin otsikko: Re: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 11:33 am |
|
Liittynyt: La Touko 20, 2006 7:01 pm Viestit: 17211
|
|
Neukkulan alkuhuumassa hankkivat apinoita jalostaakseen ihmisrotua. Ensin koettaen siementää mutta sen mentyä mönkään, siirtää apinoiden sukurauhasia politpyroon johtajille, jonka vuoksi veivät laitoksen simpanssiurokset ja jäi vain Tarzan niminen kananmunasyöppö orangi, joka söi niitä parikymmentä päivässä ja kuoli nelikymppisenä valtimon tukkeumaan. Tämä lienee lähin kausaalinen esimerkki munien ja sairauden välillä, joka on julkaistu. Toisaalta se kertoo myytin alkuperästä ja iästä. Kananmunat on aina olleet herkkuruokaa ja keinot hillitä kysynntää on olleet tärkeitä, jopa ihmisjalostusta tärkeämpää.
Jos syö munia paljon laihtuakseen, on hyödyt varmuudella haittoja suuremmat. Keino on on atkinsia vanhempi ja sairaanhoidossakin käytetty.
_________________ Älä koristele kuollutta kuusta.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jussipussi
|
Viestin otsikko: Re: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 11:50 am |
|
Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm Viestit: 3902
|
Turbokameli kirjoitti: jussipussi kirjoitti: Peksa kirjoitti: Jos alkaisi syömään 12 raakaa luomukananmunaa keltuaisineen päivässä vaikkapa smoothieissa, niin tulisiko ongelmia? Olen pikku hiljaa alkanut kallistumaan sen kannalle, etteivät kananmunat ole haitallisia edes noin runsaasti käytettynä. Mitä mieltä itse olet? Käy mittaa veren kolesteroliarvot nyt ja aloita kuuri omalla vastuulla , käy mittaan vaikka kuukauden välein kolesteroliarvot..jos ei muutosta "huonompaan" mitä muuta "haittaa" voisi olla? Saattaa olla väärin olettaa, että kananmunien ylettömän syönnin haitat välittyisivät pelkästään seerumin kolesterolin välityksellä. Toki, mutta mitä muita haittoja voisit kuvitella? 12 on "kyseenalaisen korkea määrä", itse syon 0-3 Kanamunaa päivässä, aamuisin
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tiäremiäs
|
Viestin otsikko: Re: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 1:10 pm |
|
Liittynyt: Su Huhti 03, 2005 1:18 pm Viestit: 12299
|
|
silmät tykkää ainakin hyvää, eikä ne ole niin myrkkyä kun on väitetty.
Kananmuna ihan hyvää ruokaa siinä missä muutkin.
mustikat kans hyväksi silmille ja parsakaali.
_________________ http://twitter.com/aimo666
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ROOSTER
|
Viestin otsikko: Re: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 1:18 pm |
|
Liittynyt: Su Kesä 21, 2009 10:42 am Viestit: 1823
|
|
Kananmunassa lienee kaikki mitä pieni kanapoika tarvitsee kasvaakseen ja kehittyäkseen alkiosta piipittäväksi karvapalloksi, melkoinen lajitelma siis.
Vaikea kuvitella, että munien syönti kohtuudella olisi vaarallista jotenkin. Kohtuuden määrittely taas on henkilökohtaista ja vaikeaa, luultavasti ihmiselle on sitä varten kehittynyt kyllästymisilmiö, jos ei jotain tarvitse - siihen kyllästyy.
Vaikka kananmuna sisältää kolesterolia on väärin olettaa, että niiden syönti välttämättä lisäisi veren kolesteroliarvoja. Eiväthän syödyt ylimääräiset hiilihydraatitkaan varastoidu hiilihydraatteina vaan rasvana, minkä lähes jokainen voi tarkistaa peukalo-etusormiotteella vatsanahasta.
_________________ Yleinen mielipide on aina väärässä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Astronomy
|
Viestin otsikko: Re: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 1:37 pm |
|
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 1:34 pm Viestit: 1835 Paikkakunta: Maapallo
|
jussipussi kirjoitti: Toki, mutta mitä muita haittoja voisit kuvitella?
12 on "kyseenalaisen korkea määrä", itse syon 0-3 Kanamunaa päivässä, aamuisin Miten tällasen 12 kananmunan päiväsyöjä pärjää vessassa, ollessaan siellä nk. kakkosella? Mun serkku meinas heittää henkensä kun veti kananmunia niin paljon kuin pystyi, jolloin hänen suolesta tuli ulos pelkkää betonia. Oli ehkä allerginen kananmunille. Itse nautin munan kuukaudessa, ja 24 tölkkiä karhua vuorokaudessa. Ja suolipa toimii reippaasti...
_________________ "To be is to do" - Socrates "To do is to be" - Sartre "Do Be Do Be Do" - Sinatra — Kurt Vonnegut
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Turbokameli
|
Viestin otsikko: Re: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 1:41 pm |
|
Liittynyt: Ma Loka 26, 2009 6:34 pm Viestit: 847
|
jussipussi kirjoitti: Turbokameli kirjoitti: Saattaa olla väärin olettaa, että kananmunien ylettömän syönnin haitat välittyisivät pelkästään seerumin kolesterolin välityksellä. Toki, mutta mitä muita haittoja voisit kuvitella? Tutkimuksessa, jossa kananmunien syönnin havaittiin olevan yhteydessä korkeampaan syöpäkuolleisuuteen, pohdittiin mahdollisia syitä tähän tapaan: "Higher intake of cholesterol has been shown to increase the formation of secondary bile acids in both humans and animals (Cruse et al., 1979; Hiramatsu et al., 1983) and to enhance the induction of colorectal tumors in animal models (Sakaguchi et al., 1986). One cohort study reported a positive association between egg intake and colorectal adenomas, precursors of colorectal cancer (Cho et al., 2007). Further, other experimental data suggested that cholesterol intake also could enhance the formation of lung tumors (Kimura and Sumiyoshi, 2007). Cholesterol is a precursor of steroid hormones and might affect breast cancer risk through the formation of estrogens." http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20104980
|
|
| Ylös |
|
 |
|
pellonpekko
|
Viestin otsikko: Re: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 2:12 pm |
|
Liittynyt: Ke Touko 27, 2009 1:00 pm Viestit: 1167 Paikkakunta: Kouvola
|
Mikähän mahtaisi olla nykytietämyksen mukaan optimaalinen päivä/viikko annos? Joskus vuosia sitten asiaan kokeilin perehtyä, mutta on tainnut osin unohtua. Nyt olen mennyt 2-3 kananmunaa päivässä linjalla... yleensä kyllä 2 ja nekin ihan keitettynä eikä raakana. Ihan sopivan täyttäväähän tuo on muun ruuan ohessa. Ihan 12 kpl kyllä kuulostaa jo paljolta. Oma kulutukseni huomioon ottaen nuo 12kpl +päivän vihannekset ja hedelmät .... niin eipä sitä paljon muuta päivässä kai jaksaisi syödäkään Mitä etuja raa-an kananmunan vetämisessä naamaan on verrattuna keitettyyn kananmunaan? Kihlattu, joka työssään joutuu perehtymään ruokaan liittyviin asioihin, huomautti että raaoista kananmunista voisi saada salmonellaa (vaikkei olekaan kamalan yleistä Suomessa).
_________________ KISS - Keep it simple, Stupid !
Viimeksi muokannut pellonpekko päivämäärä La Elo 20, 2011 2:18 pm, muokattu yhteensä 3 kertaa
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jussipussi
|
Viestin otsikko: Re: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 2:13 pm |
|
Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm Viestit: 3902
|
Turbokameli kirjoitti: jussipussi kirjoitti: Turbokameli kirjoitti: Saattaa olla väärin olettaa, että kananmunien ylettömän syönnin haitat välittyisivät pelkästään seerumin kolesterolin välityksellä. Toki, mutta mitä muita haittoja voisit kuvitella? Tutkimuksessa, jossa kananmunien syönnin havaittiin olevan yhteydessä korkeampaan syöpäkuolleisuuteen, pohdittiin mahdollisia syitä tähän tapaan: "Higher intake of cholesterol has been shown to increase the formation of secondary bile acids in both humans and animals (Cruse et al., 1979; Hiramatsu et al., 1983) and to enhance the induction of colorectal tumors in animal models (Sakaguchi et al., 1986). One cohort study reported a positive association between egg intake and colorectal adenomas, precursors of colorectal cancer (Cho et al., 2007). Further, other experimental data suggested that cholesterol intake also could enhance the formation of lung tumors (Kimura and Sumiyoshi, 2007). Cholesterol is a precursor of steroid hormones and might affect breast cancer risk through the formation of estrogens." http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20104980Mutta nämähän on oletettavasti kolestorin kautta vaikuttavia, eiko tässä nyt yritetty kuitenkin keskustella/loytää muutakin kuin kolestorin kautta negatiivista kanamunansyonnistä, 12kpl määrillä ?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
barbababa
|
Viestin otsikko: Re: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 2:17 pm |
|
Liittynyt: Ma Maalis 21, 2011 9:09 pm Viestit: 1908
|
|
Eikö tästä ole tutkimustietoa pohjalla ihan kotimaastakin? Ennen kuulema oli ihan "Mene munalla töihin" kamppanja josta kuitenkin on nyt jo luovuttu. Genitiikkakin kyllä varmasti vaikuttaa lopputulokseen. Itse voisin syödä keltuaisilla höystettyä keltuaista löysäksi keitetyssä keltuaiskastikkeessa, eikä se varmaan juurikaan kolesterooliini vaikuttaisi, mutta joillekkin tuo voi olla ongelma.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jussipussi
|
Viestin otsikko: Re: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 2:18 pm |
|
Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm Viestit: 3902
|
ROOSTER kirjoitti: Vaikka kananmuna sisältää kolesterolia on väärin olettaa, että niiden syönti välttämättä lisäisi veren kolesteroliarvoja. Tarviiko tässä mitään olettaa , käy mittaan kolesterolit, alkaa mässäillä kananmunilla, mittaa uudestaan, ei tavi silloin jossitella. siinä on sitten lukuarvoja suoraan testihenkilostä missä mennään. Tilastollisesti voidaan varmaan tästä aiheesta jossitella "vaikka loppuelämä"..
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Turbokameli
|
Viestin otsikko: Re: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 2:21 pm |
|
Liittynyt: Ma Loka 26, 2009 6:34 pm Viestit: 847
|
jussipussi kirjoitti: Turbokameli kirjoitti: Turbokameli kirjoitti: Saattaa olla väärin olettaa, että kananmunien ylettömän syönnin haitat välittyisivät pelkästään seerumin kolesterolin välityksellä. Tutkimuksessa, jossa kananmunien syönnin havaittiin olevan yhteydessä korkeampaan syöpäkuolleisuuteen, pohdittiin mahdollisia syitä tähän tapaan: "Higher intake of cholesterol has been shown to increase the formation of secondary bile acids in both humans and animals (Cruse et al., 1979; Hiramatsu et al., 1983) and to enhance the induction of colorectal tumors in animal models (Sakaguchi et al., 1986). One cohort study reported a positive association between egg intake and colorectal adenomas, precursors of colorectal cancer (Cho et al., 2007). Further, other experimental data suggested that cholesterol intake also could enhance the formation of lung tumors (Kimura and Sumiyoshi, 2007). Cholesterol is a precursor of steroid hormones and might affect breast cancer risk through the formation of estrogens." http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20104980Mutta nämähän on oletettavasti kolestorin kautta vaikuttavia, eiko tässä nyt yritetty kuitenkin keskustella/loytää muutakin kuin kolestorin kautta negatiivista kanamunansyonnistä, 12kpl määrillä ? Vaikutus ei välittynyt seerumin kolesterolin kautta, josta oli puhetta.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jussipussi
|
Viestin otsikko: Re: 12 kananmunaa päivässä Lähetetty: La Elo 20, 2011 2:28 pm |
|
Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm Viestit: 3902
|
Astronomy kirjoitti: jussipussi kirjoitti: Toki, mutta mitä muita haittoja voisit kuvitella?
12 on "kyseenalaisen korkea määrä", itse syon 0-3 Kanamunaa päivässä, aamuisin Miten tällasen 12 kananmunan päiväsyöjä pärjää vessassa, ollessaan siellä nk. kakkosella? Mun serkku meinas heittää henkensä kun veti kananmunia niin paljon kuin pystyi, jolloin hänen suolesta tuli ulos pelkkää betonia. Oli ehkä allerginen kananmunille. Itse nautin munan kuukaudessa, ja 24 tölkkiä karhua vuorokaudessa. Ja suolipa toimii reippaasti... Tuosta voit arvioida mitä ne karhut vaikuttaa ja kuinka pitkään http://www.lintukoto.net/testit/alkohol ... /index.php
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 10 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|