Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
|
Sivu 1/1
|
[ 14 viestiä ] |
|
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
o
|
Viestin otsikko: Arginiini Lähetetty: Pe Helmi 03, 2012 7:51 pm |
|
Liittynyt: Ke Marras 16, 2005 2:09 pm Viestit: 1069 Paikkakunta: Miten täältä pääsee ulos?
|
|
Onko siitä mihinkään? Netti pullollaan hypetystä sen monista hyvistä puolista, mutta myös samanverran löytyy vastakkaisia kommentteja joissa todetaan ettei se oikeastaan tee mitään. Mikäs nyt sitten on totuus arginiinista?
_________________ Every man is guilty of all the good he did not do.-Voltaire
|
|
| Ylös |
|
 |
|
SamikoKu
|
Viestin otsikko: Re: Arginiini Lähetetty: La Helmi 04, 2012 11:30 am |
|
Liittynyt: Ma Heinä 12, 2010 9:16 pm Viestit: 187
|
o kirjoitti: Onko siitä mihinkään? Netti pullollaan hypetystä sen monista hyvistä puolista, mutta myös samanverran löytyy vastakkaisia kommentteja joissa todetaan ettei se oikeastaan tee mitään. Mikäs nyt sitten on totuus arginiinista? Markkinamies mainostaa ja hehkuttaa. Milloin ne haluu myydä kalaöljyy, milloin creatiinia, milloin arginiinia ja milloin mitäkin. Juu hyväähän kaikki niitten mielestä on. Nykyään tää hypetys on menny aivan sairaaks. Porukat hakee maagista pilleriä. Ei sitä ole olemassa, eikä tule. Syökää kalaa älkääkä kalaöljyä, syökää kookosppähkinöitä alkääkä arginiinia. Saatatte saada siinä sivussa myös ne ainesosat joita hehkutetaan ensi viikolla. Mikään aine ei yksin tee kesää. Se saattaa hiukka auttaa, mutta kyllä se aineiden kombinaatio on se mikä loppupelissä ratkaisee. Pillerikulttuuri on aivan pihalla. http://www.coconutresearchcenter.org/nutrition-2.pdf
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Guillaume
|
Viestin otsikko: Re: Arginiini Lähetetty: La Helmi 04, 2012 10:05 pm |
|
Liittynyt: Su Tammi 16, 2011 6:57 pm Viestit: 543
|
|
Kun kerran Magneettimedia Anne Ukkosen sormin arginiiniä hypettää niin jo se on yksi pätevä syy uskoa koko asian olevan puhdasta humpuukia.
Anne Ukkosen mielestä mikroaltouuni on hengenvaarallinen, kännykän säteily tappaa meidät, rokotteet ovat hyödyttämiä jne joten kun tällainen henkilö hypettää arginiiniä, itse kiertäisin sen kaukaa, enkä välttämättä antaisi rahojani sitä myyvälle amerikkalaiselle nettikaupalle. Mutta tämä on vapaa maa....
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Bushmaster
|
Viestin otsikko: Re: Arginiini Lähetetty: La Helmi 04, 2012 10:18 pm |
|
Liittynyt: To Joulu 13, 2007 9:37 pm Viestit: 2783 Paikkakunta: Internets
|
Magneettimedian tietoarvo on samaa luokkaa kuin neuvostoliiton uutistoimiston eli lähestyy äärettömällä nopeudella arvoa 0. Arginiinista kerrotaan bodauspuolella, että se parantaa pumppia vaikuttamalla verenkiertoon laajentamalla verisuonia, sekä lisää sperman määrää.  Ainakin ensinnä mainitun olen empiirisesti todennut pitävän osittain paikkansa, mutta kun ottaa suhteellisen minimaalisen hyödyn rinnastettuna siihen, että tuota kalanpaskan ja sperman välimaastoon maultaan sijoittuvaa tököttiä pitää vetää se ~15 grammaa ennen treeniä, niin onhan sen käyttö jäänyt vähän taka-alalle.. Arginiinia saa heraproteiini- ja kaseiinivalmisteiden yhteydessä, joita löytyy mm. kaikista maitotuotteista sekä lihasta. Sen käyttö erillisenä lisäaineena ei siis ole mielestäni perusteltua. Lisäksi etenkin kapseleina sen hinta nousee lisäksi sellaisiin sfääreihin, että tulotaso kannattaa taata, ennen kuin arginiiniin tarttuu.
_________________ SCINET - SCIENTIA EST POTENTIA
Bushmaster kirjoitti: Minä olen aina oikeassa ja silloin kun olen väärässä se johtuu siitä että joku muu on antanut minulle väärää informaatiota.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Tvomas
|
Viestin otsikko: Re: Arginiini Lähetetty: Ti Helmi 07, 2012 6:40 pm |
|
Liittynyt: Ti Maalis 24, 2009 11:27 pm Viestit: 1623
|
|
| Ylös |
|
 |
|
juhis68
|
Viestin otsikko: Re: Arginiini Lähetetty: Ke Helmi 08, 2012 4:49 pm |
|
Liittynyt: La Elo 15, 2009 11:41 am Viestit: 359 Paikkakunta: Etelä-Suomi
|
Ainakin eräs seksologi ja tutkija puhuu arginiinin puolesta http://terveyshymy.fi/artikkelit/seksol ... a-miehillaErikoislääkäri Jyrki Penttinen on kirjoittanut kirjassaan arginiinin puolesta. Olen löytänyt viittauksia kirjaan, mutta en juuri tähän hätään sopivaa linkkiä, valitan.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jussipussi
|
Viestin otsikko: Re: Arginiini Lähetetty: Ke Helmi 08, 2012 6:00 pm |
|
Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm Viestit: 3902
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jussipussi
|
Viestin otsikko: Re: Arginiini Lähetetty: Ke Helmi 08, 2012 6:55 pm |
|
Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm Viestit: 3902
|
Guillaume kirjoitti: Kun kerran Magneettimedia Anne Ukkosen sormin arginiiniä hypettää niin jo se on yksi pätevä syy uskoa koko asian olevan puhdasta humpuukia.
Anne Ukkosen mielestä mikroaltouuni on hengenvaarallinen, kännykän säteily tappaa meidät, rokotteet ovat hyödyttämiä jne joten kun tällainen henkilö hypettää arginiiniä, itse kiertäisin sen kaukaa, enkä välttämättä antaisi rahojani sitä myyvälle amerikkalaiselle nettikaupalle. Mutta tämä on vapaa maa.... Miksi perustat asioita uskoon?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
o
|
Viestin otsikko: Re: Arginiini Lähetetty: Ke Helmi 08, 2012 9:15 pm |
|
Liittynyt: Ke Marras 16, 2005 2:09 pm Viestit: 1069 Paikkakunta: Miten täältä pääsee ulos?
|
|
Testasin muutaman kerran ja ainakin se laskee verenpainetta, kun alkoi pahasti huimaamaan. Ei ilmeisen toivottava ominaisuus eli ei varmaan mulle sitten hyötyä jos verenpaineeni on liian alhaalla?
Tässä "onko arginiinista hyötyä" keskustelussa monesti vedotaan siihen, ettei siitä ole punttaamiseen hyötyä, mutta ei kai sille siihen pitäisikään olla kovasti vaikutusta. Mutta mitenkäs nämä muut NO luvatut terveysvaikutukset?
_________________ Every man is guilty of all the good he did not do.-Voltaire
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jussipussi
|
Viestin otsikko: Re: Arginiini Lähetetty: To Helmi 09, 2012 8:59 pm |
|
Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm Viestit: 3902
|
o kirjoitti: Testasin muutaman kerran ja ainakin se laskee verenpainetta, kun alkoi pahasti huimaamaan. Ei ilmeisen toivottava ominaisuus eli ei varmaan mulle sitten hyötyä jos verenpaineeni on liian alhaalla?
Mittasitko verenpaineen ennen, jälkeen?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Bushmaster
|
Viestin otsikko: Re: Arginiini Lähetetty: To Helmi 09, 2012 9:32 pm |
|
Liittynyt: To Joulu 13, 2007 9:37 pm Viestit: 2783 Paikkakunta: Internets
|
|
Mulla on verenpaine jo valmiiksi alarajoilla (alle 120/60) joka on tietysti positiivinen siinä mielessä, ettei tarvitse ainakaan vielä stressata mistään elintasosairauksista, mutta kerronpa tähän oman kokemukseni matalasta verenpaineesta, arginiinista ja voimakkaasta fyysisestä suorituksesta.
Eli harjoittelin tuossa taannoin tempauksia (kts. wikipedia) vielä suht. kevyillä painoilla, ja ennen treeniä olin ottanut 15g arginiinia ja sitä edeltävänä iltana 10g. Lopputulos oli se, että heräsin lattialta suurin piirtein painonnostotanko otsassa. Muuta en muista tilanteesta kun että kun olin riuskaissut tangon katonrajaan, minulle tuli vain erityisen euforinen fiilis, ja sen jälkeen katkesi filmi.
Minulle väitettiin myöhemmin, että arginiinilla ei ole merkittäviä verisuonten laajenemiseen vaikuttavia tekijöitä, ts. siitä pyörtyminen ei voisi johtua, mutta olen tullut siihen johtopäätökseen, että 1) valmiiksi matala verenpaine 2) verenpainetta alentava agentti ja 3) fyysinen ponnistus, joka saa veren siirtymään nopeasti isoihin kudoksiin yhdistettynä kehon nopeaan korkeusmuutokseen (kyykky - ylös kädet pystyssä) voi saada aikaan sen, että hapellisen veren virtausnopeus laskee hetkellisesti aivoissa niin matalaksi, että siitä seuraa tajunnanmenetys.
Joskus tulee muutenkin huimaamisen ja lieviä silmissä sumenemisen oireita, kun nousee nopeasti jostakin seisomaan tai ylös tai tekee raskaita fyysisiä ponnistuksia. Johtunee luontaisesti matalasta verenpaineesta.
_________________ SCINET - SCIENTIA EST POTENTIA
Bushmaster kirjoitti: Minä olen aina oikeassa ja silloin kun olen väärässä se johtuu siitä että joku muu on antanut minulle väärää informaatiota.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
o
|
Viestin otsikko: Re: Arginiini Lähetetty: Pe Helmi 10, 2012 4:03 am |
|
Liittynyt: Ke Marras 16, 2005 2:09 pm Viestit: 1069 Paikkakunta: Miten täältä pääsee ulos?
|
jussipussi kirjoitti: Mittasitko verenpaineen ennen, jälkeen? Mua ei ole vuosiin huipannut ja kun heti arginiinin jälkeen tätä ilmenee niin korrelaatio vaikuttaa ilmeiseltä. Itse olin kivasti riuhtomassa uimahallissa.. missä filmin katkeaminen ei kuulostaa yhtään houkuttevalta..
_________________ Every man is guilty of all the good he did not do.-Voltaire
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jussipussi
|
Viestin otsikko: Re: Arginiini Lähetetty: Pe Helmi 10, 2012 7:21 am |
|
Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm Viestit: 3902
|
o kirjoitti: jussipussi kirjoitti: Mittasitko verenpaineen ennen, jälkeen? Mua ei ole vuosiin huipannut ja kun heti arginiinin jälkeen tätä ilmenee niin korrelaatio vaikuttaa ilmeiseltä. Itse olin kivasti riuhtomassa uimahallissa.. missä filmin katkeaminen ei kuulostaa yhtään houkuttevalta.. Kannattaa varmaan mitata verenpaineet ja seurata. Tuossa typpioksidiin liittyen ravinnon nitraattien kautta. Lainaa: Tulokset Tulokset olivat yllättäviä. Punajuurimehu paransi huomattavasti kestävyyttä näillä henkilöillä verrattuna mustaherukkamehuun (lume). Aika väsymykseen piteni 16 % punajuurimehun aikana. Kevyen kuormituksen aikana elimistö kulutti 19 % vähemmän happea. Myös verenpaine aleni punajuurimehulla. Nitraatit saattavat parantaa endoteelitoimintaa ja toimia ikään kuin ”nitrot”, avata siis valtimoita muodostettuaan typpioksidia nitriiteistä. http://www.pronutritionist.net/punajuur ... mment-6337
|
|
| Ylös |
|
 |
|
jussipussi
|
Viestin otsikko: Re: Arginiini Lähetetty: Pe Helmi 10, 2012 8:08 am |
|
Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm Viestit: 3902
|
Bushmaster kirjoitti: Minulle väitettiin myöhemmin, että arginiinilla ei ole merkittäviä verisuonten laajenemiseen vaikuttavia tekijöitä, ts. siitä pyörtyminen ei voisi johtua, mutta olen tullut siihen johtopäätökseen, että 1) valmiiksi matala verenpaine 2) verenpainetta alentava agentti ja 3) fyysinen ponnistus, joka saa veren siirtymään nopeasti isoihin kudoksiin yhdistettynä kehon nopeaan korkeusmuutokseen (kyykky - ylös kädet pystyssä) voi saada aikaan sen, että hapellisen veren virtausnopeus laskee hetkellisesti aivoissa niin matalaksi, että siitä seuraa tajunnanmenetys.
Huono sitä on mennä väittämään etteikö arginiinilla olisi vaikutusta koska keho tekee typpioksidin mm arginiinista. Tuo päättelysi näyttää loogiselta ainakin minulle.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Sivu 1/1
|
[ 14 viestiä ] |
|
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 8 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|