Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Turbokameli
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: Ti Joulu 15, 2009 8:34 pm |
|
Liittynyt: Ma Loka 26, 2009 6:34 pm Viestit: 847
|
skepo kirjoitti: Finelin mukaan goudassa on vain 2,06 µg/100 grammaa. Edamissa puolestaan 49,41. Fineliin ei pidä luottaa orjallisesti. Se ei aina kerro oikeita tuloksia.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Turbokameli
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: Ti Joulu 15, 2009 8:36 pm |
|
Liittynyt: Ma Loka 26, 2009 6:34 pm Viestit: 847
|
Ancient kirjoitti: No tilasin iHerbistä tuota Jarrow'n MK-7:ää, saa nähdä tuleeko koskaan perille vai vaivaako omia K-vitamiini tilauksiani jokin kirous...
Tuossa on kuitenkin se 90 µg mikä ei sinällään haitta ole.
Mutta jos haluan pysyä 45 µg päiväannoksessa niin toimiiko tuo pitkävaikutteisena ja rasvaliukoisena niin (kuten esim. D vitsku), että ottamalla vain joka toinen päivä, toimivaksi annokseksi jää se 45µg per päivä?
Tuo menettely todellakin toimii hyvin MK-7:n kohdalla, mutta ei jos tuote olisi MK-4:ää.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
totinen
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: Ke Joulu 16, 2009 8:51 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 12:00 pm Viestit: 4730
|
totinen kirjoitti: Mikä lisäksi estää tekemästä omaa muunnelmaa kermaviilistä, missä olisi runsaasti rasvaa ja joka saisi kypsyä kaikessa rauhassa. Molempien pitäisi käsittääkseni lisätä K2-vitamiinin määrää.
No ei niin mikään; laitoin 32%:n kermaviilin kypsymään.
_________________ Reductio ad Trivium
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Mimei
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: To Joulu 17, 2009 12:12 pm |
|
Liittynyt: Ma Joulu 14, 2009 3:54 pm Viestit: 3100
|
|
Mikä sitten selittää smetanan alhaisen pitoisuuden? Sehän on pitkään hapantunutta kermaa. Onko kysymys hapattajabakteerin lajikkeesta? Eli viilistä siemen ja päälle kermaa?
Eli siis ymmärsinkö oikein, että vain K1 ja MK 7 merkitsevät. Väite siitä että MK 7 muuntuu elimistössä MK 4:ksi on väärä, ja MK 4 ja MK 9 sekä K 2 kokonaismäärä ovat merktiyksettömiä?
Viimeksi muokannut Mimei päivämäärä To Joulu 17, 2009 12:23 pm, muokattu yhteensä 2 kertaa
|
|
| Ylös |
|
 |
|
EOM
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: To Joulu 17, 2009 12:20 pm |
|
Liittynyt: Ti Syys 22, 2009 12:21 pm Viestit: 425
|
|
Ainakin muutamassa tekstissä on sanottu nimenomaan sen bakteerilajikkeen vaikuttavan asiaan. Jotkut bakteerit tuottavat enemmän K2:sta, jotkut vähemmän.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Turbokameli
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: To Joulu 17, 2009 12:47 pm |
|
Liittynyt: Ma Loka 26, 2009 6:34 pm Viestit: 847
|
Mimei kirjoitti: Eli siis ymmärsinkö oikein, että vain K1 ja MK 7 merkitsevät. Ravinnosta saatavina määrinä merkitystä on K1-vitamiinilla ja pidempiketjuisilla menakinoneilla (MK-6, MK-7, MK-8 ja MK-9). Mimei kirjoitti: Väite siitä että MK 7 muuntuu elimistössä MK 4:ksi on väärä, ja MK 4 ja MK 9 sekä K 2 kokonaismäärä ovat merktiyksettömiä? MK-7 ei voi elimistössä muuttua kokonaan tai edes enimmäkseen MK-4:ksi, koska silloin MK-7:n pitkä puoliintumisaika ei olisi selitettävissä. MK-7:n lisäksi myös tietyistä maitotuotteista saatavilla MK-6-, MK-8- ja MK-9-muodoilla on merkitystä. Tällä hetkellä minulla on se kuva, että pidempiketjuiset menakinonit (MK-6—MK-9) vastaavat lähes kokonaan siitä hyödyllisestä vaikutuksesta, joka K2-vitamiinilla on ruokavaliosta saatavina määrinä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
totinen
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: Pe Joulu 18, 2009 6:00 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 12:00 pm Viestit: 4730
|
|
| Ylös |
|
 |
|
totinen
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: To Joulu 31, 2009 2:48 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 12:00 pm Viestit: 4730
|
Tuli mieleen että ubikinoni kuuluu kinonien ryhmään K2 vitamiinien tavoin. Joten jos viilissä on K2 vitamiinia, niin siinä saattaa olla myös Q10:tä Mm. Wikipediassa sanotaan: Lainaa: Ubikinonia voidaan syntetisoida, mutta valmistaa myös tehokkaasti fermentaation avulla. http://fi.wikipedia.org/wiki/UbikinoniMyös tuon graafin mukaan "lactococcus lactis" valmistaa myös ubikinonia: http://www.genome.jp/kegg-bin/show_path ... ption=hideMikä sinänsä ei ole ihme, koska se on yleinen kaikissa eliöissä; pitäisi vain jotenkin selvittää määrä. Ehkä viili ei ole kuitenkaan tehokkain tapa valmistaa ubikinonia, mutta sitä lienee kuitenkin jonkin verran viilissä.
_________________ Reductio ad Trivium
|
|
| Ylös |
|
 |
|
totinen
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: Pe Tammi 01, 2010 3:43 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 12:00 pm Viestit: 4730
|
Saattaakin olla, että viilin K2- ja ubikinonipitoisuuksia voisi nostaa huomattavasti sekoittamalla siihen hemipitoista ainetta (siis verta?) ja antamalla viilin olla ilmastoidussa astiassa viikon pari? Ubikinonihan osallistuu soluhengitykseen muodostamalla ATP:tä, joten bakteerin aerobisen ympäristön pitäisi käsittääkseni lisätä ubikinonipitoisuutta. Vertaa: Lainaa: Respiration capacity and consequences in Lactococcus lactis
Abstract We recently reported that the well-studied fermenting bacterium Lactococcus lactis could grow via a respirative metabolism in the presence of oxygen when a heme source is present. Respiration induces profound changes in L. lactis metabolism, and improvement of oxygen tolerance and long-term survival. Compared to usual fermentation conditions, biomass is approximately doubled by the end of growth, acid production is reduced, and large amounts of normally minor end products accumulate. Lactococci grown via respiration survive markedly better after long-term storage than fermenting cells. We suggest that growth and survival of lactococci are optimal under respiration-permissive conditions, and not under fermentation conditions as previously supposed. Our results reveal the uniqueness of the L. lactis respiration model. The well-studied lsquoaerobicrsquo bacteria express multiple terminal cytochrome oxidases, which assure respiration all throughout growth; they also synthesize their own heme. In contrast, the L. lactis cydABgenes encode a single cytochrome oxidase (bd), and heme must be provided. Furthermore, cydAB genes mediate respiration only late in growth. Thus, lactococci exit the lag phase via fermentation even if heme is present, and start respiration in late exponential phase. Our results suggest that the spectacularly improved survival is in part due to reduced intracellular oxidation during respiration. We predict that lactococcal relatives like the Enterococci, and some Lactobacilli, which have reported respiration potential, will display improved survival under respiration-permissive conditions. http://www.springerlink.com/content/mv6 ... pdf?page=1http://www.springerlink.com/content/mv6 ... pdf?page=2http://www.springerlink.com/content/mv6 ... pdf?page=3Katso myös: http://jb.asm.org/cgi/reprint/183/15/4509.pdf
_________________ Reductio ad Trivium
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Neonomide
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: Pe Tammi 01, 2010 3:45 am |
|
Liittynyt: To Kesä 23, 2005 11:44 am Viestit: 11456 Paikkakunta: Riversmouth
|
Turbokameli kirjoitti: Tällä hetkellä minulla on se kuva, että pidempiketjuiset menakinonit (MK-6—MK-9) vastaavat lähes kokonaan siitä hyödyllisestä vaikutuksesta, joka K2-vitamiinilla on ruokavaliosta saatavina määrinä. Unohdit nyt tyystin äidinmaidon MK-4:n, joka tunnetusti osallistuu olennaisesti mm. luuston kehitykseen. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3348316http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12064330Istukka ei myöskään kykene päästämään MK-7-muotoa sikiöön mutta päästää MK-4-muodon helposti läpi. Äidin maitorauhaset ovat myös elimistön tehokkain elin muuntamaan K1-vitamiinia MK-4-muotoon.
_________________ “You may drive out Nature with a pitchfork, but she will ever hurry back, to triumph in stealth over your foolish contempt.” *
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Turbokameli
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: Pe Tammi 01, 2010 9:57 am |
|
Liittynyt: Ma Loka 26, 2009 6:34 pm Viestit: 847
|
Neonomide kirjoitti: Turbokameli kirjoitti: Tällä hetkellä minulla on se kuva, että pidempiketjuiset menakinonit (MK-6—MK-9) vastaavat lähes kokonaan siitä hyödyllisestä vaikutuksesta, joka K2-vitamiinilla on ruokavaliosta saatavina määrinä. Unohdit nyt tyystin äidinmaidon MK-4:n, joka tunnetusti osallistuu olennaisesti mm. luuston kehitykseen. Se on totta. Puhuin aikuisista.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
totinen
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: Pe Tammi 01, 2010 1:00 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 12:00 pm Viestit: 4730
|
totinen kirjoitti: Saattaakin olla, että viilin K2- ja ubikinonipitoisuuksia voisi nostaa huomattavasti sekoittamalla siihen hemipitoista ainetta (siis verta?) ja antamalla viilin olla ilmastoidussa astiassa viikon pari? Ubikinonihan osallistuu soluhengitykseen muodostamalla ATP:tä, joten bakteerin aerobisen ympäristön pitäisi käsittääkseni lisätä ubikinonipitoisuutta.
Eli mahdollisen superfoodin teko-ohje: Ota viiliä ja vispikermaa. Laita ruokalusikallinen viiliä vispikermaan sekoita ja sulje astia. Säilytä astiaa suljettuna huoneenlämmössä noin 8 h (tai enintään kaksi päivää mikäli lämpötila on alle 30 C). Sekoita sian tai naudan verta syntyneeseen kermaviiliin. Vispaa viili kuohkeaksi (ja sulje astia?) Mittaa viilin pH. Mikäli pH nousee, asioiden pitäisi olla kunnossa; Mikäli pH:n nousu lakkaa ennen kuin se lähestyy pH 6:ta niin vispaa uudelleen aerobisen olosuhteen aikaansaamiseksi. Anna olla noin 16 h (jos lämpötila on 30 C, muuten kauemmin)) Laita jääkaappiin, säilyvyys pitäisi olla parin kuukauden luokkaa (jos jääkaapin lämpötila 4 C). Lähteenä käytetty: http://www.springerlink.com/content/mv6 ... pdf?page=2En aio itse valmistaa tai maistaa tuota sotkua, enkä kehota muitakaan tekemään sitä. Tuo 'ruoka' pitää valmistaa puhtaissa oloissa kontaminaation ehkäisemiseksi. Masailla lienee joku verestä ja happamesta maidosta tehty ruoka.
_________________ Reductio ad Trivium
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Vieras004
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: Ma Maalis 08, 2010 9:34 pm |
|
Liittynyt: La Marras 21, 2009 3:32 pm Viestit: 134
|
Neonomide kirjoitti: MK4-muotoa 1 mg ja MK7-muotoa 100 µg, minimissään. Erinomaisempi ja luonnollisempi vaihtoehto on vetää hanhenmaksaa ja japanilaisia merileviä - samalla saa jodia HYVIN reippaasti.
Life Extensionilla on ihan ok valmiste tässä mielessä. Nyt pitäisi saada Suomestakin. Mitä mieltä olet tästä tuotteesta http://tinyurl.com/ygb5zuzMitä muotoa tuo tuote sisältää?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Imhotep
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: Ma Maalis 08, 2010 9:53 pm |
|
Liittynyt: Su Loka 04, 2009 4:32 pm Viestit: 170
|
Vieras004 kirjoitti: Neonomide kirjoitti: MK4-muotoa 1 mg ja MK7-muotoa 100 µg, minimissään. Erinomaisempi ja luonnollisempi vaihtoehto on vetää hanhenmaksaa ja japanilaisia merileviä - samalla saa jodia HYVIN reippaasti.
Life Extensionilla on ihan ok valmiste tässä mielessä. Nyt pitäisi saada Suomestakin. Mitä mieltä olet tästä tuotteesta http://tinyurl.com/ygb5zuzMitä muotoa tuo tuote sisältää? No jos tahdot ostaa kalliilla yksipuolista, niin mikä ettei. Tuote sisältää pelkkää menatetrenonia (MK-4). Olen Neon kanssa samoilla linjoilla. Jos pilleriä joku tahtoo ottaa, niin LEF:n Super K taitaa olla tällä hetkellä paras valinta: http://www.iherb.com/Life-Extension-Sup ... 14619?at=0Siinä on sekä K1-, että K2-vitamiineja (MK-4, MK-7). Plussana MCT-öljyä ja askorbyylipalmitaattia.
_________________ "this new type of criminal, who is in actual fact hostis generis humani, commits his crimes under circumstances that make it well-nigh impossible for him to know or to feel that he is doing wrong." -Hannah Arendt
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Dragofix
|
Viestin otsikko: Re: K2 vitamiini Lähetetty: Ma Huhti 05, 2010 10:28 am |
|
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2009 8:13 am Viestit: 65
|
Pelottavaa kyllä lukea näitä teijän juttuja välillä kun aletaan jo tekemään verimaitotuotteita..  Mutta mites hapankaali? Finelin mukaan siinä on 34.00µg/100g K-vitamiinia vaan mitähän tyyppiä? Toi hapankaalipaketti on 400g, oma kulutus oli noin 100g päivässä muttei joka päivä. Entäs graavisuolattu lohi, noin 5µg per 100g. (Fineli)
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: MsHorton ja 19 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|