Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
YsKös itse
|
Viestin otsikko: Mitä laitat leivän päälle ja miten? Lähetetty: To Loka 05, 2006 5:44 pm |
|
Liittynyt: Ti Syys 26, 2006 7:57 pm Viestit: 197 Paikkakunta: Suurtrollivaliokunta
|
|
Teen tieteellistä tutkimusta.
_________________ Myönnämme arvonimiä edullisesti
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Armitage
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Loka 05, 2006 5:47 pm |
|
Liittynyt: Pe Touko 06, 2005 12:22 pm Viestit: 6236 Paikkakunta: Hki
|
|
Mitä kaapista löytyy milläkin hetkellä.
Yleensä maksamakkaraa tai Tartexia levitteenä, tomaattia, kurkkua, salaattia, juustoa, ja jotain makkaraa tai lihaa.
_________________ P*SK** = The whole system is "ei feiksöuyh"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
YsKös itse
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Loka 05, 2006 5:49 pm |
|
Liittynyt: Ti Syys 26, 2006 7:57 pm Viestit: 197 Paikkakunta: Suurtrollivaliokunta
|
|
Niin ja tuo makkaravaihtoehto käsittää toki myös kinkut ja muut leikkeleet. Itse laitan leivän päälle voin lisäksi juuston ja makkaran, mutta en yleensä salaattia. Ainoastaan tomaattia joskus.
_________________ Myönnämme arvonimiä edullisesti
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Terrieri
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Loka 05, 2006 6:12 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 9:24 pm Viestit: 246
|
|
Syön vain tummaa leipää. Leivän päälle levitettä ja rasvaista juustoa. Toisinaan yksi viipale suolakurkkua siihen lisäksi.
_________________ eRepublik- selainpelin piskuinen Suomi tarvitsee uusia suomalaisia pelaajia taistelemaan suuria ja mahtavia vihollismaita vastaan.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Asimov
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Loka 05, 2006 6:28 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 1:44 pm Viestit: 2336
|
|
Syön joka arkiaamu pari voileipää, mehua ja kahviaja joskus mysliä eli jogurttia, munakasta joskus. Levitettä (sitä oranssia, kolesterolitonta vähäsuolaista Flooraa), juustoa (liila/punaleima-Emmental, Edam), kalkkunaa, kurkkua. Leipänä ruisleipä tai paahtis. Eri variaatioita sitten tietysti. Valkosipulileike on hyvää ja maksamakkara, nautaa ei tule leikkeenä syötyä. Eikä paljon muutenkaan, ehkä joskus jauhelihassa. Kumma kun lapset pitävät siitä, siis pastasta ja jauhelihasta eri muodoissaan. Itse en söisi juuri ikinä. No, spagetti on aika jees jos on hyvä kastike.
Viikonloppuisin meillä on tapana syödä aamuisin niitä esipaistettuja patonkeja ja muutenkin panostetaan viikonloppuisin syömisiin, kun kaikki syövät yhtaikaa eikä ole kiire. Perheessä on siis minä, vaimo ja pari sanikkaa. Jännä etten voi syödä aamulla kalaa tai tomaattia. Kylmäsavulohi tai tomaattisiivu on mahdoton aamulla leivällä. Illalla kyllä voi syödä tai päivällä. Se on salaatissa aika hyvää, savulohi tai -siika ehkä paremmin.
Söisin usein puuroa mutta kun se p**** palaa aina pohjaan. Olen uusavuton tai jotain mutta se on ainoa ruoka mikä ei onnistu. Pitäisi kai olla puurokattila, en tiedä. Hirveä jynssääminen aina. No mikrossa onnistuu jotenkuten mutta se on vähän hankalaa eikä saa keitettyä kuin yhden lautasellisen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Cosmic-Fairy
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Loka 05, 2006 6:41 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 17, 2005 9:03 pm Viestit: 1252
|
|
Joskus harvoin on varaa ostaa juustoa leivänpäälle.
Yleensä pelkän levitteen kanssa tulee syötyä.
Leipä on hyvää ja ravitsevaa ihan itsessäänkin eikä päälle tarvitse yleensä mitään.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tietää
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Loka 05, 2006 7:06 pm |
|
Liittynyt: La Touko 20, 2006 7:01 pm Viestit: 17213
|
|
Syön yleensä viljaa moniviljaisena lettuna (vehnänlesettä, kauraa, soijajauhoja, vehnäjauhoja ja kananmuna ja suolaa), jonka teko on helppo rutiini.
Leipä (ruis) on herkkuruokaa, joka menee hyvin levitteelläkin, mutta joskus juustoa tai makkaraa päällä. Joskus kananmuna.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tiäremiäs
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Loka 05, 2006 8:02 pm |
|
Liittynyt: Su Huhti 03, 2005 1:18 pm Viestit: 12299
|
|
Juustoa ja jotain leikkelettä Mitä nyt sattuu olemaan.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tiäremiäs
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Loka 05, 2006 8:05 pm |
|
Liittynyt: Su Huhti 03, 2005 1:18 pm Viestit: 12299
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Scylla
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Loka 05, 2006 9:01 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 17, 2005 7:31 pm Viestit: 1415 Paikkakunta: Helsinki
|
|
Miksei ole vaihtoehtoa ilman levitettä? Minä syön usein leipää pelkän juuston/kinkun + vihannesten kanssa ilman levitettä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Palk0
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Loka 05, 2006 9:18 pm |
|
Liittynyt: Pe Heinä 15, 2005 10:56 am Viestit: 201
|
|
Kahta eri levitettä (voita, sulatejuustoa), kinkkua, juustoa, makkaraa, mahd. muuta lihaa, etikkakurkkua ynnä muuta mitä kaapista sattuu löytymään. Harvemmin kuitenkaan tuoreita vihanneksia.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tongle
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Loka 05, 2006 9:26 pm |
|
Liittynyt: Ke Kesä 14, 2006 11:11 pm Viestit: 125
|
|
Salaattia, voita, kinkkua, juustoa, kalkkunaa, kanaa, kalaa, maksapasteijaa, makkaraa, meetvurstia, salamia, valkosipulia, ketsuppia, tomaattia, paprikaa, sulatejuustoa tai mitä kaapista löytyy ja riippuen myös nälästä ja siitä kuinka paljon jaksaa milloinkin nähdä vaivaa leivän eteen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
YsKös itse
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Loka 05, 2006 9:41 pm |
|
Liittynyt: Ti Syys 26, 2006 7:57 pm Viestit: 197 Paikkakunta: Suurtrollivaliokunta
|
tiäremiäs kirjoitti: Preeriakoiran kiveksiä.
Mistä tiesit, että on preeriakoira? Oletko tutustunut internet-kulttuurin tarkemmin ja nähnyt kuvan aikaisemminkin?
_________________ Myönnämme arvonimiä edullisesti
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Herra Tohtori
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Loka 05, 2006 9:49 pm |
|
Liittynyt: Pe Maalis 18, 2005 7:44 pm Viestit: 2658 Paikkakunta: Helsinki
|
Yleensä Rainbow margariinia, jotain juustoa ja jotain leikettä, ja päälle tomaattia, ainakin kesällä kun hyviä tomaatteja on saatavilla sopuhintaan... talvella kotimaiset tomaatit ovat vähän turhan kalliita ja epsanjalaiset tomaatit maistuvat enemmän kalalta kuin vihanneksilta.
Jos leivät käyvät voileipägrillissä, laitan yleensä vielä väliin vähän tuoreita chiliviipaleita, ja vähän mustapippuria, oreganoa ja basilikaa. Köyhän miehen pizzaa, etten sanoisi.
_________________ Capito tutto, perchè sono uno
Persona molto, molto intelligente...
-Quidquid latine dictum sit, altum viditur.
If you stare too long into the Screen, the Screen looks back at you.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Andúril
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Loka 05, 2006 9:55 pm |
|
Liittynyt: Ke Syys 07, 2005 3:19 am Viestit: 3043 Paikkakunta: Val Alorn
|
|
Perussetti on leviä ja voileipäkinkkua. Usein laitan lisäksi päälle myös Oltermanni-juustoa ja oreganoa ja lämmitän leivät mikrossa kuin pienet pizzat. Tällöin käytän toisinaan meetvurstia kinkun tilalla.
Syödessäni lihapiirakoita saatan halkaista ne ennen lämmitystä (helpompaa niin päin) ja sen jälkeen laittaa väliin kinkunviipaleet ja niiden väliin kananmunaviipaleita. Ah sitä autuutta!
_________________ Qui desiderat pacem, praeparet bellum.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 18 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|