
Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi? Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012. Haasta itsesi ja osallistu! Tsekkaa video ja kilpailuohjeet.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
K.P.
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 6:19 pm |
|
Liittynyt: Pe Joulu 23, 2005 1:02 am Viestit: 27 Paikkakunta: Suomi.
|
_________________
|
|
| Ylös |
|
 |
|
K.P.
|
Viestin otsikko: Re: näinkö se menee? Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 6:24 pm |
|
Liittynyt: Pe Joulu 23, 2005 1:02 am Viestit: 27 Paikkakunta: Suomi.
|
parantunut kirjoitti: Kun selkärangassa on toimintahäiriö, niin se voi aiheuttaa vaurioita selkäytimessä, joka tai jotka aiheuttaa siellä verenkiertohäiriöitä. Se taas aiheuttaa vaurioita aivoissa. Se taas raajoissa halvaatumisia ja muita tunto-ongelmia. Kun selkärangan virheasennot korjataan ajoissa, voidaan ongelmien eteneminen estää ja elimistölle annetaan mahdollisuus korjata itseään... Ja tämä professori ainakin puhuu, että verenkiertohäiriöitä voi olla selkäytimessä! Vaikka täällä konsultoineet lääkärit puhuvat tosin ihan muuta... ------------------------------------------------------- Paraparesis tarkoittaa molempien alaraajojen halvausta tai lihasheikkoutta. Alaraajojen halvausoireita on kahdentyyppisiä. Usein halvaus on vain toisessa alaraajassa, jolloin tavallisesti myös saman puolen yläraaja on halvaantunut. Tällainen toispuolinen halvaus eli hemipareesi voi syntyä aivohalvauksen eli aivojen alueen verenkiertohäiriön seurauksena. Parapareesissa häiriö on selkäytimessä. Selkäytimessä kulkevat kaikki kehon alaosiin johtavat hermot. Kun selkäydin vioittuu, seuraukset näkyvät molemmissa alaraajoissa. Usein seurauksena on täydellinen alaraajojen halvaus, jolloin voi liikkua vain pyörätuolissa. Onneksi tässä tapauksessa halvaus on osittainen niin, että liikkumiskykyä on vielä tallella. Ischemia, suomalaisittain sanottuna iskemia, tarkoittaa paikallista verenkiertohäiriötä ja siitä johtuvaa kudoksen hapenpuutetta. Susp. on lyhenne sanasta suspecta, mikä tarkoittaa epäilyä. Halvauksen syyksi epäillään verenkiertohäiriötä. Kun todetaan molempien alaraajojen halvauksiin viittaavia oireita, tutkitaan aina selkäytimen seutu tarkasti. Oletan, että kysyjälle tehtiin selkärangan magneettikuvaus, jossa näkyi selkäytimessä verenkiertohäiriöön viittaava muutos. Kuvissa ei voida nähdä itse verisuonen tukkeumaa. Ilmeisesti tämän takia hoitava lääkäri on merkinnyt diagnoosiin sanan suspecta. Verenkiertohäiriö on todennäköinen syy todetulle muutokselle, mutta täysin varma siitä ei voida olla. Pertti Mustajoki Professori http://www.hyvaterveys.fi/kysymys_vasta ... ;6351;6352
Ei Suomessa olisi selkäsairaita, tässä mittakaavassa, jos lääkärit osaisivat, tai, haluaisivat osata tämän homman.
Pillerimyynti kannattaa.
_________________
|
|
| Ylös |
|
 |
|
parantunut
|
Viestin otsikko: lisää Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 6:31 pm |
|
Liittynyt: Su Loka 16, 2005 5:29 pm Viestit: 3017
|
Eräästä toisesta ongelmasta...
"Etenkin nuorilla potilailla oirekuvan syy jää usein epäselväksi. Kuoleman jälkeen tehdyissä tutkimuksissa joiltakin potilailta on löydetty kuolioon menneen selkäytimen verisuonista tukoksia, joiden aiheuttajiksi on arveltu nikamavälilevyn pehmeästä ytimestä verenkiertoon päässeitä syyruston kappaleita. Mekanismia, jolla välilevystä pääsisi osasia verenkiertoon, ei tunneta, mutta useissa tapauksissa mukana on ollut vähäinen tapaturma."
MS-liitto
|
|
| Ylös |
|
 |
|
K.P.
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 6:35 pm |
|
Liittynyt: Pe Joulu 23, 2005 1:02 am Viestit: 27 Paikkakunta: Suomi.
|
|
Lääkärit ovat sitä mieltä, että palikkaa lyhemmän jalan alle.
Pilleriä myyntiin, provikat taskuun.
Ja KELA maksaa.
MUTTA POTILAS KÄRSII !!!!!!
Olen seurannut 40v. tätä hommaa.
_________________
|
|
| Ylös |
|
 |
|
parantunut
|
Viestin otsikko: ja kun Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 6:44 pm |
|
Liittynyt: Su Loka 16, 2005 5:29 pm Viestit: 3017
|
|
Ja kun vielä yhdistävät tuon lantion (ja Si-nivelen) ongelmat tuohon niskan traumaan, niin olen tyytyväinen ja niin on myös pelkästään Suomessa miljoona kipupotilasta.
Mikä tässä oikein oli vaikeata? Tietenkin se, ettei tutkiva lääketiede usko subluksaatioihin!
Ja tämä jatkaa tiedon keräämistä...
|
|
| Ylös |
|
 |
|
K.P.
|
Viestin otsikko: Re: ja kun Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 6:49 pm |
|
Liittynyt: Pe Joulu 23, 2005 1:02 am Viestit: 27 Paikkakunta: Suomi.
|
parantunut kirjoitti: Ja kun vielä yhdistävät tuon lantion (ja Si-nivelen) ongelmat tuohon niskan traumaan, niin olen tyytyväinen ja niin on myös pelkästään Suomessa miljoona kipupotilasta.
Mikä tässä oikein oli vaikeata? Tietenkin se, ettei tutkiva lääketiede usko subluksaatioihin!
Ja tämä jatkaa tiedon keräämistä...
Älä kuvittele!! Heiltä lopuisi pisnes. Joutuisivat työttömäksi.
Meillä on sairaanhoidon oikeusturvakeskus. Mutta potilaan oikeusturvakeskus puuttuu. EIKÄ KOSKAAN TULE.
_________________
|
|
| Ylös |
|
 |
|
sokrates
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 6:49 pm |
|
Liittynyt: To Joulu 22, 2005 11:33 pm Viestit: 46 Paikkakunta: Helsinki
|
|
Tässä on nyt valtavasti uutta asiaa, jota en ihan kaikkea heti purematta niele. Miten yleinen lie tuo selkäytimen verenkiertohäiriö, en oikein usko sen ihan noin helposti syntyvän. Sen sijaan välilevyjen rappeutumisessa verenkiertohäiriöillä, kuten tupakoinnin aiheuttamilla, on selvä merkitys.
Tuossa röntgenkuvassa vaikutti olevan huomattava jalkojen pituusero, mikä kallisti lantiokorin. Sen sijaan acetabulumit olivat minusta LANTIOSSA samalla tasolla, lattiaan nähden toki eri tasolla, kun lantio on kallellaan.
Jalkakorotusten laittaminen on tosiaan tavattoman kiinalaista puuhaa, mitä ei käsittääkseni hallitse kukaan täysin. Samaa voi muuten sanoa ortopedisistä tukipohjallisistakin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
K.P.
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 6:58 pm |
|
Liittynyt: Pe Joulu 23, 2005 1:02 am Viestit: 27 Paikkakunta: Suomi.
|
sokrates kirjoitti: Tässä on nyt valtavasti uutta asiaa, jota en ihan kaikkea heti purematta niele. Miten yleinen lie tuo selkäytimen verenkiertohäiriö, en oikein usko sen ihan noin helposti syntyvän. Sen sijaan välilevyjen rappeutumisessa verenkiertohäiriöillä, kuten tupakoinnin aiheuttamilla, on selvä merkitys.
Tuossa röntgenkuvassa vaikutti olevan huomattava jalkojen pituusero, mikä kallisti lantiokorin. Sen sijaan acetabulumit olivat minusta LANTIOSSA samalla tasolla, lattiaan nähden toki eri tasolla, kun lantio on kallellaan.
Jalkakorotusten laittaminen on tosiaan tavattoman kiinalaista puuhaa, mitä ei käsittääkseni hallitse kukaan täysin. Samaa voi muuten sanoa ortopedisistä tukipohjallisistakin.
Kerrohan minulle, mikä on välilevyn rappeutuminen ???? Ei sellaista ole olemassakaan.
Jos välilevyt kuluisivat, ei ihminen pysyisi kasassa kymmentä vuottakaan.
Lääketieteellistä, tahallista huijausta.
Rustosolut uusiutuvat nopeimmin kuin muut solut. Ja imisessä ei ole samoja soluja yhtään mitä oli 7v. sitten
_________________
Viimeksi muokannut K.P. päivämäärä Pe Joulu 23, 2005 7:00 pm, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Bomt Kneder
|
Viestin otsikko: Re: ja kun Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 6:59 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 2:13 pm Viestit: 3166
|
K.P. kirjoitti: [ Älä kuvittele!! Heiltä lopuisi pisnes. Joutuisivat työttömäksi. Meillä on sairaanhoidon oikeusturvakeskus. Mutta potilaan oikeusturvakeskus puuttuu. EIKÄ KOSKAAN TULE.
Meillä ei ole mitään "sairaanhoidon oikeusturvakeskusta". Meillä on terveydenhuollon oikeusturvakeskus, jonka tehtävänä on nimen omaan huolehtia mma. potilaan oikeusturvasta.
http://www.teo.fi/uusi/suomi_1.htm
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Bomt Kneder
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 7:01 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 2:13 pm Viestit: 3166
|
K.P. kirjoitti: Kerrohan minulle, mikä on välilevyn rappeutuminen ???? Ei sellaista ole olemassakaan. Jos välilevyt kuluisivat, ei ihminen pysyisi kasassa kymmentä vuottakaan. Lääketieteellistä, tahallista huijausta. 
Jos et tiedä edes alkeita, niin älä kysy niitä täältä. Kirjoita googleen "välilevyn rappeutuminen", niin sinun ei tarvitse kiusata muita vaahtoamisellasi.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
K.P.
|
Viestin otsikko: Re: ja kun Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 7:04 pm |
|
Liittynyt: Pe Joulu 23, 2005 1:02 am Viestit: 27 Paikkakunta: Suomi.
|
Bomt Kneder kirjoitti: K.P. kirjoitti: [ Älä kuvittele!! Heiltä lopuisi pisnes. Joutuisivat työttömäksi. Meillä on sairaanhoidon oikeusturvakeskus. Mutta potilaan oikeusturvakeskus puuttuu. EIKÄ KOSKAAN TULE. Meillä ei ole mitään "sairaanhoidon oikeusturvakeskusta". Meillä on terveydenhuollon oikeusturvakeskus, jonka tehtävänä on nimen omaan huolehtia mma. potilaan oikeusturvasta. http://www.teo.fi/uusi/suomi_1.htm
Niinhän sitä uskotellaan. Räikeimmät tapaukset hoidetaan. Jotka muuten menisi ihmisoikeus tuomioistuimeen. Muuten tarkkaan punnitaan, voidaanko ottaa potilaalta oikeudet pois.
_________________
|
|
| Ylös |
|
 |
|
sokrates
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 7:08 pm |
|
Liittynyt: To Joulu 22, 2005 11:33 pm Viestit: 46 Paikkakunta: Helsinki
|
|
Välilevy voi rappeutua monellakin tavalla. Lannerangassa syntyy yleensä ensin ns protruusio eli välilevyn aineenvaihdunta iän myötä heikkenee, sen nestepitoisuus vähenee ja rustoinen ulko-osa halkeilee. Vähitellen välilevy voi tuhoutua lähes täysin.
Muitakin vauriotyyppejä toki on kuten päätelevyn irtoaminen, ns Schmorlin prolapsi ja irtokappaleet eli sekvesterit. Ainakin joidenkin kiropraktikkojen vastaanotoilla näkee erinomaisia muovimalleja eriasteisista välilevyrappeumista.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
parantunut
|
Viestin otsikko: Re: ja kun Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 7:08 pm |
|
Liittynyt: Su Loka 16, 2005 5:29 pm Viestit: 3017
|
Bomt Kneder kirjoitti: Meillä ei ole mitään "sairaanhoidon oikeusturvakeskusta". Meillä on terveydenhuollon oikeusturvakeskus, jonka tehtävänä on nimen omaan huolehtia mma. potilaan oikeusturvasta. http://www.teo.fi/uusi/suomi_1.htm
Ja mistä saa hakea korvauksia vaikka mun kohdallani 10-vuotisista kivuista ja säryistä ja menetetyistä palkoista, kun valmistuminen viivästyi pari vuotta, ja kipulääkkeisiin menneistä rahoista? Lääkärit kun teki ensin n. 30 virhediagnoosia ja sit tuli joku kansanparantaja ja paransi kivut pois korjaamalla lantion suoraksi...

|
|
| Ylös |
|
 |
|
K.P.
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 7:15 pm |
|
Liittynyt: Pe Joulu 23, 2005 1:02 am Viestit: 27 Paikkakunta: Suomi.
|
sokrates kirjoitti: Välilevy voi rappeutua monellakin tavalla. Lannerangassa syntyy yleensä ensin ns protruusio eli välilevyn aineenvaihdunta iän myötä heikkenee, sen nestepitoisuus vähenee ja rustoinen ulko-osa halkeilee. Vähitellen välilevy voi tuhoutua lähes täysin.
Muitakin vauriotyyppejä toki on kuten päätelevyn irtoaminen, ns Schmorlin prolapsi ja irtokappaleet eli sekvesterit. Ainakin joidenkin kiropraktikkojen vastaanotoilla näkee erinomaisia muovimalleja eriasteisista välilevyrappeumista.
Ja tämän aiheuttaja on. SI nivelen pois paikaltaan olo. Joka puolestaan aiheuttaa selkälihasten epätasaisen tuen selkärangalle. Ja tästä systä tulevat nikamalukot, joka puristaavat välilevyn kasaan. Jopa niin että syntyy välilevytyrä.
EI NE RAPPEUDI; VAAN NIILLÄ EI OLE TILAA UUSIUTUA. Nikamalukon takia. ...tana
_________________
|
|
| Ylös |
|
 |
|
K.P.
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Pe Joulu 23, 2005 7:25 pm |
|
Liittynyt: Pe Joulu 23, 2005 1:02 am Viestit: 27 Paikkakunta: Suomi.
|
|
Ja nyt Joulun viettoon.
_________________
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot] ja 40 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|