Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on Su Touko 27, 2012 10:43 am


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 77 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2, 3, 4, 5, 6  Seuraava
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: Pe Syys 23, 2011 1:36 pm 
Poissa

Liittynyt: Ma Syys 19, 2011 3:14 pm
Viestit: 73
Yle Teema on näyttänyt todella loistavan tiededokumentin tietoisuudesta, jonka jokaisen tulisi nähdä. http://teema.yle.fi/ohjelmat/juttuarkis ... attu-voima

Monessa itsensäkehittämisoppaassa neuvotaan asettamaan itselleen tavoitteet, ajattelemaan tavoitteistaan positiivisesti ja kontrolloimaan ajatteluaan siten, ettei unohda tavoitteitaan ja tätä positiivista ajattelua. Mutta miten mieli ja ruumis ovat yhteydessä? Kolmiosainen tiededokumenttisarja paneutuu siihen, miten mieli ja ruumis vaikuttavat toisiinsa. Pystyykö uskomalla parantamaan itsensä? Onko mahdollista tietää asioita ennalta? Entä voiko ilman aivotoimintaa olla tietoisuutta?

1/3: Usko, niin paranet. Useat tutkimukset osoittavat, että usko paranemiseen merkitsee jopa enemmän kuin annettu hoito. Jopa lumeleikkaus voi toimia. Ihmismieleen kätkeytyy toisaalta myös pelottavia ja tuhoavia voimia.

2/3: Onko meillä kuudes aisti? Telepatiaa tutkitaan uusin tavoin, mm. kaksoset koehenkilöinä. Voiko ennenäky muuttaa tapahtumien kulkua? Virginian yliopisto tutkii lapsia, jotka kertovat aikaisemmasta elämästään toisena.
3/3: Kuolema meno-paluu. Kuolemaa lähellä käyneiden kokemuksia on pidetty hallusinaatioina. Tutkijat myös kysyvät, onko tietoisuutta aivojen toiminnasta riippumatta. Aivokuolleina olleiden elämä voi muuttua yllättävästi.

Kolmiosaisen dokumentin voi katsoa täältä:
Osa 1: http://areena.yle.fi/video/1315511829091
Osa 2: http://areena.yle.fi/video/1316115737823
Osa 3 http://areena.yle.fi/video/1316721102049

[ Aiheeseen liittyvää ]:

David Wilcock: The Source Field Investigations
http://losportalos.blogspot.com/2011/09 ... field.html

The Code to the Matrix
http://losportalos.blogspot.com/2011/09 ... atrix.html

Loistava ilmainen kirja tietoisuudesta, taloudesta ja henkisyydestä:
http://www.scribd.com/doc/61830837/Tiet ... rspektiivi

_________________
Asiaa taloudesta, arvometalleista ja uuden ajan tietoisuudesta aina maailmaa hallitsevaan eliittiin asti. http://losportalos.blogspot.com


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: Pe Syys 23, 2011 2:36 pm 
Poissa

Liittynyt: La Touko 20, 2006 7:01 pm
Viestit: 17213
Kolmososan halvautuneen paraneminen kuolemanrajakokemuksen yhteydessä oli vakuuttavaa. Se on muutoin varmuudella parantumaton tila.

_________________
Älä koristele kuollutta kuusta.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: Pe Syys 23, 2011 2:58 pm 
Poissa

Liittynyt: Ke Maalis 23, 2005 8:41 am
Viestit: 169
Paikkakunta: Lappeenranta
Muutaman vuoden takaisessa ketjussa täälläkin oltiin ehdottomasti sillä kannalla että rukous tai esirukouksen kohteena oleminen ei vaikuta millään lailla paranemiseen. Ns. ihmeitä ei siis tapahdu.
Mainitsin itse lukemastani tapauksesta, jossa auto-onnettomuudessa vammautunut tyttö parantui täysin, ja kannanotto oli että ei sitä tyttöä varmaan ole edes olemassa...

Eikö tämä tutkimus kerro ennemminkin päinvastaista ns. ihmeparanemisista? En itse ainakaan näe syytä miksei uskon voimalla parantuminen toimisi niissä tapauksissa kun uskon lisäksi henkilön puolesta rukoillaan...
Tosin uskonnollisessa ihmeparanemisessa ei aina ole suinkaan kyse ihmisen uskon voimasta tai määrästä. Usko puuttuu usein kokonaan, monet eivät ole edes odottaneet paranevansa.

Mutta vaikka paranemiseen ilman uskoa ei uskoisikaan, mitä tapahtui sille näkökulmalle että uskon (ja rukouksen) voimalla paranemisia ei tapahdu eikä ole koskaan tapahtunut? Että ihmeiden aika on ohi jne.

_________________
Veritas oratio simplex est.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: Pe Syys 23, 2011 4:22 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 2:09 pm
Viestit: 6622
jennivain kirjoitti:
3/3: Kuolema meno-paluu. Kuolemaa lähellä käyneiden kokemuksia on pidetty hallusinaatioina. Tutkijat myös kysyvät, onko tietoisuutta aivojen toiminnasta riippumatta. Aivokuolleina olleiden elämä voi muuttua yllättävästi.


Kuolemanjälkeiset kokemukset selittyvät mitä todennäköisemmin aivokemiallisesti. Ihmisten kokemusten samankaltaisuus uskonnosta riippumatta osoittaa sen, että kyseessä on luonnon toimintamekanismit - yliluonnollisen sijasta. Myös uskontoja tutkimalla on voitu osoittaa, että uskonnoista löytyy samankaltaisuuksia eroista huolimatta, minkä pohjalta voidaan olettaa, että uskonnot ovat alisteisia universaaleille lainalaisuuksille.

Sydämen pysähdyksen jälkeen kehossa alkaa tapahtumaan muutoksia, jotka voivat muuntaa tietoisuuden kokemusta, ennen kuin se lakkaa kokonaan. Huumausaineiden, kuten LSD, tutkiminen saattaisi olla eettisin keino tutkia muuntuneita tietoisuuden tiloja. Jos esim. voitaisiin osoittaa, että LSD:n vaikutuksenalaisena potilas saa uudestaan yhteyden halvaantuneeseen käteen, olisi entistä enemmän syytä epäillä, että tietoisuuden leijuminen ruumiin ulkopuolella syntyperä on kemiallinen. On voitu jo osoittaa, että esim. autisteilla tai skitsofreenikoilla on neurobiologisia ja aivokemiallisia eroavaisuuksia normaaleihin nähden, jolloin informaation vastaanottaminen on muuntunutta. Joillakin autisteilla on synesteettisia kokemuksia, jotka ovat mielestäni osoitus vahvasta ja erilaisesta neuroverkottumisesta normaalista poikkeavan aivokemian tuloksena.

_________________
I could not bring / My passions from a common spring / From the same source I have not taken
My sorrow; I could not awaken / My heart to joy at the same tone; / And all I loved, I loved alone.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: Pe Syys 23, 2011 5:47 pm 
Poissa

Liittynyt: To Maalis 17, 2005 5:29 pm
Viestit: 2264
Ihan kohtalaisen kiinnostava dokumentti, mutta muutamat seikat ihmetytti. Miksi ainoastaan 10% oli näitä ruumiista irtaantumisia ja rajakokemuksia. Jos tuollainen ilmiö olisi ihmisille ominaista niin sen pitäisi varmaankin olla kaikilla. Lisäksi aivojen määrittely kuolleeksi taitaa olla hieman hataraa. Jos aivosähkökäyrä näyttää nollaa niin silloin ihminen luokitellaan aivokuolleeksi. Ehkä tämä osa aivoista, jossa tämä tietoisuus on, niin se toimii jonkin verran pitempään kuin varsinaiset aivot. Muistaakseni hypotalamusta on ounasteltu tietoisuuden olinpaikaksi.
Muistan jostakin lukeneeni, että nuo rajakokemukset saattaisivat olla myös oire skitsofreniasta tai saman tyyppisestä sairaudesta tai piilevästä sellaisesta. Näitä ihmisiä ei ole riittävästi tutkittu, jotta varmuutta voisi olla.
Lisäksi jotkut ovat syyllistyneet suoranaiseen valehteluun näissä rajakokemus tapauksissa. Ovat antaneet ilmiölle enemmän uskonnollista sävyä, ilmeisesti ovat yrittäneet sillä vakuuttaa ihmisiä Jeesuksen tai jumalan olemassaolosta. Tämä ilmiö voisi myös selittää uskontojen syntymisen. Ehkä muinaiset ihmiset ovat joskus olleet myös saman ilmiö äärellä ja siitä on tullut sitten eri uskonnot.
Itse pidän vielä edelleen tuota ruumiista irtaantumisilmiötä aivojen kemikaalisena tapahtumana, endormormorfiini ja hiilimonoksidin aiheuttamana. Nuo rajatapaukset, tai jopa "rajan" toisella puolen käynnit taas omien mielikuvien tuotteina, joita mahdollisesti alitajunta syöttää.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: Pe Syys 23, 2011 6:06 pm 
Poissa

Liittynyt: La Touko 20, 2006 7:01 pm
Viestit: 17213
Dokkarissa on tuotu esille se että kokemuksia saa nekin jotka kieltävät usonnollisuutensa. Aivojen sähköinen toiminta tunnetaan ja kyetään mittaamaan. Ikänsä umpisokea kuvaili näköhavaintojaan vaikka aivoissa ei voi olla siihen orientoituneita alueita lainkaan. Näön saaneet ovat uuden aistinsa suhteen täysin pihalla hyvin kauan kykenemättä hyödyntämään sitä.

_________________
Älä koristele kuollutta kuusta.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: Pe Syys 23, 2011 7:04 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Su Touko 06, 2007 3:54 pm
Viestit: 2930
Paikkakunta: Korvien välissä
Olen joskus nähny enneunia, mitättömiä, joku kohtaus jossain uudessa paikassa ja joku sanoo jotain, mutten silti usko niihin.

_________________
Per se.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: Pe Syys 23, 2011 10:11 pm 
Poissa

Liittynyt: Ke Huhti 02, 2008 2:53 pm
Viestit: 108
Shriek kirjoitti:
jennivain kirjoitti:
3/3: Kuolema meno-paluu. Kuolemaa lähellä käyneiden kokemuksia on pidetty hallusinaatioina. Tutkijat myös kysyvät, onko tietoisuutta aivojen toiminnasta riippumatta. Aivokuolleina olleiden elämä voi muuttua yllättävästi.


Kuolemanjälkeiset kokemukset selittyvät mitä todennäköisemmin aivokemiallisesti.


Katsoitko dokumentin kolmatta osaa? Siinä keskityttiin kokemuksiin, jotka tapahtuvat, kun aivosähkökäyrä näyttää nollaa. Sanotko, että dokumentin tutkijat ovat epäpäteviä, vai millä sitten perustelet, että ei pelkästään "mielestäni" vaan "mitä todennäköisimmin" selittyvät aivokemiallisesti?

Shriek kirjoitti:
Ihmisten kokemusten samankaltaisuus uskonnosta riippumatta osoittaa sen, että kyseessä on luonnon toimintamekanismit - yliluonnollisen sijasta.

Olet väärässä. Kokemusten samankaltaisuus olisi täysin yhtäpitävä myös skenaarion, jossa Zeus on taikonut jokaisen kokemaan samalla lailla.

Shriek kirjoitti:
Myös uskontoja tutkimalla on voitu osoittaa, että uskonnoista löytyy samankaltaisuuksia eroista huolimatta, minkä pohjalta voidaan olettaa, että uskonnot ovat alisteisia universaaleille lainalaisuuksille.

Vaikka näytät luulevan toisin, havainto uskontojen merkittävistä samankaltaisuuksista ei tue "universaaleja lainalaisuuksiasi" ja vastusta esimerkiksi olettamuksia transsendenttisen jumalolennon ohjailusta, jungilaisista arkkityypeistä tai vaikka siitä, että uskonnot ovat maailmanlaajuisen kapitalistisen patriarkaatin yhteinen salaliitto, jolla yritetään pitää transseksuaalit ameriikankiinalaiset sorrettuna väestönryhmänä.

_________________
The Heart and Mind united in a single perfect sphere


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: Pe Syys 23, 2011 10:34 pm 
Poissa

Liittynyt: Ke Huhti 02, 2008 2:53 pm
Viestit: 108
Reiska kirjoitti:
Olen joskus nähny enneunia, mitättömiä, joku kohtaus jossain uudessa paikassa ja joku sanoo jotain, mutten silti usko niihin.

Minua on aina mietityttänyt, että kuinka epätodennäköisen pitäisi olla jonkin unen oikein ennustaman tapahtuman, jotta olisi syytä ajatella, että todennäköisemmin kyseessä ei ole sattuma? Siis jos ei luota vain mututuntumaansa, joka tietysti riippuu pitkälti omista myönteisistä tai kielteisistä ennakkoasenteista.

Otetaanpa esimerkki, tapaus joka oikeasti sattui itselleni kerran. Aihe on merkityksetön, mutta todistusvoimaa tuntuu silti olevan - minusta. Näin unta, jossa olin kolmen tuttuni - he eivät olleet kovin hyviä tuttujani enkä ollut edes joka viikko heidän kanssaan tekemisissä, unen näkemisen aikaan en ollut nähnyt ketään heistä tai puhunut kellekään heistä varmaan viikkoon - kanssa liitettynä jonkinlaisen ihmismäisen robotin osiksi, tarkemmin ottaen pelkiksi piirilevyiksi sen käsivarsiin. Muistan uneni yleensä varsin hyvin, ja tämäkin pysyi mielessä, mutta en miettinyt sitä sen tarkemmin, ei vaikuttanut niin erityiseltä.

Seuraavan päivän illalla minut lisättiin Messengerissä ryhmäkeskusteluun, johon kuuluivat juuri nämä samat kolme tyyppi, sekä yksi muu henkilö. Mukana oli vähän aikaa myös kuudes ihminen, mutta sitten molemmat unessa esiintymättömät lähtivät. Juttelimme pitkään, useita tunteja, juuri sillä neljän hengen porukalla, joka oli yhteenliitettynä esittynyt unessakin. Vasta aamuyöllä tajusin yhteyden. En missään vaiheessa vaikuttanut millään lailla siihen, keitä tuossa ryhmäkeskustelussa oli - ja viimeksi olin ollut ryhmäkeskustelussa ylipäätään kenenkään kanssa useita kuukausia sitten.

Puhdasta sattumaa vai ei? Ja perusteita.

_________________
The Heart and Mind united in a single perfect sphere


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: Pe Syys 23, 2011 10:44 pm 
Poissa

Liittynyt: La Syys 02, 2006 1:28 pm
Viestit: 41
Emäntä näki kymmenisen vuotta sitten jokerinumerot unessa ,mutta ei muistanut niistä kun kolme ensimmäistä numeroa,ne piti paikkaansa,kyllä kirottiin muistamattomia numeroita.

_________________
Mitä tahdon,siihen kykenen.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: La Syys 24, 2011 7:32 am 
Poissa

Liittynyt: To Maalis 17, 2005 5:29 pm
Viestit: 2264
Tässä yksi ruumiista irtaantumisesta tehty tutkimus, ja ilmiön mahdollinen selitys:
http://www.uusisuomi.fi/ymparisto/10945 ... le-selitys


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: La Syys 24, 2011 7:38 am 
Poissa

Liittynyt: To Maalis 17, 2005 5:29 pm
Viestit: 2264
tietää kirjoitti:
Dokkarissa on tuotu esille se että kokemuksia saa nekin jotka kieltävät usonnollisuutensa. Aivojen sähköinen toiminta tunnetaan ja kyetään mittaamaan. Ikänsä umpisokea kuvaili näköhavaintojaan vaikka aivoissa ei voi olla siihen orientoituneita alueita lainkaan. Näön saaneet ovat uuden aistinsa suhteen täysin pihalla hyvin kauan kykenemättä hyödyntämään sitä.


Jos huomasit niin tämän sokean naisen näköhavaintoja ei todistanut kukaan. Hän ainoastaan itse väitti näkevänsä, hän ei kuvaillut esimerkiksi leikkaussalista tarkempia yksityiskohtia.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: La Syys 24, 2011 8:04 am 
Poissa

Liittynyt: Ti Touko 24, 2005 10:49 am
Viestit: 530
Kakkos osassa ei todistettu mitenkään tutkijan väitettä. Näytettiin lyhyesti graafia josta ei voinut päätellä yhtään mitään. Kakkos osan jälkeen lopetin seuraamisen.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: La Syys 24, 2011 9:55 am 
Poissa

Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm
Viestit: 3904
tietää kirjoitti:
Kolmososan halvautuneen paraneminen kuolemanrajakokemuksen yhteydessä oli vakuuttavaa. Se on muutoin varmuudella parantumaton tila.


Noh jos se on varmuudella parantumaton tila niin "miten siitä on paraneminen"?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Tiededokumentti: Mielen salattu voima
ViestiLähetetty: La Syys 24, 2011 10:01 am 
Poissa

Liittynyt: Su Joulu 06, 2009 9:01 pm
Viestit: 3904
Antikonkari kirjoitti:
jolla yritetään pitää transseksuaalit ameriikankiinalaiset sorrettuna väestönryhmänä.


Minkälaisella testillä voidaan todentaa olevan todella olemassa ihminen lajia "transeksuaali amerikankiinalainen "? Minusta jotenkin tuntuu että tämä on täysin mielen kuvittelua...

Voidaan kysyä vaikkapa että missä sijaitsee pohjoisnapa. Mikä on mielestäsi vastaus tähän kysymykseen?


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 77 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2, 3, 4, 5, 6  Seuraava

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Jäärä ja 15 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO