
Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi? Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012. Haasta itsesi ja osallistu! Tsekkaa video ja kilpailuohjeet.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
RaahenTiikeri
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ma Huhti 20, 2009 8:55 am |
|
Liittynyt: Ke Helmi 18, 2009 2:26 pm Viestit: 810
|
|
Onhan yleisesti ollut jo tiedossa,että luonnollisten ja teollisten trans-rasvojen niputtaminen on virheellistä. Ja muuten,en tiedä mistä nuo lainaukset ko.tutkimukseen ovat tehty,mutta ainakin ylen uutisissa asiaa raportoitiin virheellisesti(valtion ravitsemussuosituksia myötäilevästi)ja siitä yle(tai ko.toimittaja joka uutista väänsi)sai useita korjauskehotuksia. Rypsiöljyä en suosittelisi kenellekkään,oliivia kyllä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
JariRT
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ma Huhti 20, 2009 9:05 am |
|
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 12:33 pm Viestit: 356
|
|
| Ylös |
|
 |
|
JariRT
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ma Huhti 20, 2009 9:23 am |
|
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 12:33 pm Viestit: 356
|
MsHorton kirjoitti: Otin laskimen käteen ja laitoin nuo lukemat oikeisiin mittasuhteisiin. Kilokaupalla kuulostaa tietenkin paljolta, mutta 13,5 kg jaettuna koko vuoden päiville tekee 37 grammaa päivässä. Laskin Finelin ruokakorissa 25 grammaa makeisia ja 12 grammaa maitosuklaata. Ne sisältävät 28 grammaa imeytyvää hiilihydraattia, käytännössä sokeria. Valtion ravitsemusneuvottelukunnan laatimissa suomalaisissa ravitsemussuosituksissa suositellaan sokerin määräksi korkeintaan 10 prosenttia energiasta. Jos energiantarve olisi vaikkapa 2400 kcal, niin sokerin osuus siitä 240 kcal eli 60 grammaa. Kun kokonaisuutta katselee, niin ylivoimaisesti suurin osa suomalaisten sokerikuormasta (glykeeminen kuorma) tulee viljatuotteista ja perunasta, ei suinkaan makeisista. Makeiset nyt vaan ovat helppo syntipukki. Tutkimuksessahan löydettiin vahvimman luokan näyttöä glykeemisen kuorman ja sepelvaltimotaudin yhteydestä.
_________________ Ravitsemus ja terveys Vähähiilihydraattinen (VHH) ruokavalio, karppaus
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tuc
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ma Huhti 20, 2009 12:10 pm |
|
Liittynyt: Ma Heinä 09, 2007 10:44 pm Viestit: 2405 Paikkakunta: Turku
|
JariRT kirjoitti: Neonomide kirjoitti: Uusimpien tutkimusten perusteella CLA on alkanut ottaa pataan, valitettavasti. http://ruohikolla.blogspot.com/2008/11/ ... tavat.htmlBlogin viittaamassa tutkimuksessa käsiteltiin muutoksia kolesteroliarvoihin, ei sairastuvuutta tai kuolleisuutta. Kolesteroliarvot ovat vain yksi riskitekijöistä, ja niiden muutokset eivät aina mene käsi kädessä terveyden kanssa. Muutenkin kyseisen blogin kirjoituksiin kannattaa suhtautua kriittisesti, sillä kommentit julkaistaan vasta ennakkosensuurin jälkeen ja kriittisiä mutta asiallisia kommentteja on jätetty julkaisematta. Kyllä oman näkemykseni mukaan Juhanan kirjoittelut kestävät syynin todella hyvin. Se, että on moderointi kommenteissa päällä ei huononna blogin kirjoituksia yhtään. Voithan kirjoittaa vaikka omaan blogiisi (johon ahkerasti linkkaat) vastineen jos näet jotain epäkohtia.  Kuitenkin Juhana Harjun näkemykset ravintotieteestä perustuvat paljolti ravitsemustieteilijöiden enemmistön näkemykseen asioista, toisin kuin monet muut blogit. Itse ainakin pidän Juhanan blogia ehkä parhaana lähteenä uusille tutkimustuloksille. Se, että Juhana on oikeasti alan ammattilainen aiheuttaa sen, että hän käyttää hyväkseen koulutuksessa opittua materiaalia eikä hylkää vanhaa faktaksi todettua tietoa, kuten monet amatööribloggaajat tuntuvat tekevän (tämä voi usein johtua siitä, ettei kyseisillä bloggaajilla ole edes tietoa vanhoista tutkimustuloksista, joihin esim. ravitsemussuositukset perustuvat). Niin, ja itsehän syön suunnilleen Harvardin suositusten mukaisesti: http://www.hsph.harvard.edu/nutritionso ... t/pyramid/...vegaanisena, mikä ei ole millään lailla ristiriidassa tuon ravintopyramidin kanssa.
_________________ Harhaluuloja ilmastonmuutoksesta - http://tuukkasimonen.blogspot.com/ Vegetukku - http://vegetukku.fi
|
|
| Ylös |
|
 |
|
JariRT
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ma Huhti 20, 2009 12:22 pm |
|
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 12:33 pm Viestit: 356
|
|
| Ylös |
|
 |
|
JariRT
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ma Huhti 20, 2009 1:09 pm |
|
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 12:33 pm Viestit: 356
|
Mei long kirjoitti: HPL kirjoitti: Kolmio on Harvardin Yliopiston tekemä ja itse käytän osittain sitä.Terveellinen on. Käytän VHH:ta eli vähähiilihydraattista ruokavaliota.Terveenä olen pysynyt ja painoa tippunut mukavasti. Karppaajat eivät syö juuri lainkaan hiilihydraatteja,vaan proteiineja ja rasvaa! Hmm, eikös tuo kolmio ole jonkin verran ristiriidassa vähänhiilihydraattisuuden kanssa, kun nimenomaan täysjyväruuat, kasvikset, hedelmät sun muut ovat kolmion alaosassa ja eläinperäiset tuotteet yläosassa? Täysjyvää koskeva tutkimusnäyttö on saavutettu tavisruokavalion eli paljon viljaa sisältävän ruokavalion yhteydessä. Todennäköisesti on niin, että jos syö viljaa, niin täysjyvä on parempi ja jos ei syö viljaa niin täysjyvääkään ei kannata käyttää. Esim. täysjyväleivässä on noin 20 % vähemmän hiilareita kuin ranskanleivässä ja folaattia ja rautaa olennaisesti enemmän.
_________________ Ravitsemus ja terveys Vähähiilihydraattinen (VHH) ruokavalio, karppaus
|
|
| Ylös |
|
 |
|
RaahenTiikeri
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ma Huhti 20, 2009 2:04 pm |
|
Liittynyt: Ke Helmi 18, 2009 2:26 pm Viestit: 810
|
|
Eiköhän nuo vanhat "faktat" pikkuhiljaa ala painua unholaan... Ihan jo suomen kokoinen otoskin on kova näyttö tuosta vanhasta "faktasta".Okei okei,en väitä että kaikki ne pallomahat suomessa noudattaisi orjallisesti suosituksia...(koska eihän meillä muuten olisi sipsi-ja pikaruokabisnestä)Mutta paljon on ihan "oikein" eläviäkin,ketkä kamppailevat painon kanssa vuodesta toiseen. Ihan suuressa kuvassakin muutokset näkyvät.Ylipaino ongelmat ovat kasvaneet käsi kädessä light-hypetyksen kanssa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
feldegast
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ma Huhti 20, 2009 2:13 pm |
|
Liittynyt: Su Loka 05, 2008 7:31 pm Viestit: 512
|
Karppaus on mukavaa, etenkin kun tulee kesä ja grillaus sesonki. Siinä on painonvartijat ihmeissään kun grillatessa paino tippuu. Vuoden alusta jo 11 kg lähtenyt semmoisella noin 70g tai alle päivässä vedetyllä hiilarisatsilla.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
RaahenTiikeri
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ma Huhti 20, 2009 2:31 pm |
|
Liittynyt: Ke Helmi 18, 2009 2:26 pm Viestit: 810
|
|
"Karppaus on mukavaa, etenkin kun tulee kesä ja grillaus sesonki. Siinä on painonvartijat ihmeissään kun grillatessa paino tippuu." -joo.Kesä on kiva kausi.Pudottaa hieman "anarkistisesti" kilo pari mättämällä grilliherkkuja (jo ennestään nukkemaisen pienestä kropasta). Toinen kiva "kinastelukausi" on joulu.Ihmiset puhuu,kuinka turvottaa "rasvaisten jouluherkkujen" jälkeen.Itse ihmettelee että minkä helvvetin rasvaisten?Suomalainen jouluruoka on kuivaa ja rasvatonta.Tuppaa jouluaikaankin häviään kilo pari,kun vetää kinkkua,paljon kermaa ja voilla ryyditettyä lanttulaatikkoa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
PeterH
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ma Huhti 20, 2009 2:46 pm |
|
Liittynyt: Ti Syys 20, 2005 10:18 pm Viestit: 2793 Paikkakunta: Espoo
|
|
^ Muuten toki, mutta jos tarjolla on vain makkaraa josta puolet on jauhoa niin hankalaksi menee.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
RaahenTiikeri
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ma Huhti 20, 2009 3:07 pm |
|
Liittynyt: Ke Helmi 18, 2009 2:26 pm Viestit: 810
|
|
jauhomakkara on ruoan halveksimista.... Ainiin,niitähän saa niiiiin vähärasvaisina,että niitten täytyy olla hyviä.Ja jauhon mukana voi tulla vähän kuituakin....
|
|
| Ylös |
|
 |
|
JariRT
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ma Huhti 20, 2009 9:03 pm |
|
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 12:33 pm Viestit: 356
|
RaahenTiikeri kirjoitti: ylen uutisissa asiaa raportoitiin virheellisesti(valtion ravitsemussuosituksia myötäilevästi)ja siitä yle(tai ko.toimittaja joka uutista väänsi)sai useita korjauskehotuksia. Muista en tiedä, mutta itse lähetin sinne oikaisupyynnön ja kun toimittaja kieltäytyi oikaisemasta juttua, lähetin kantelun julkisen sanan neuvostolle.
_________________ Ravitsemus ja terveys Vähähiilihydraattinen (VHH) ruokavalio, karppaus
|
|
| Ylös |
|
 |
|
MsHorton
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ti Huhti 21, 2009 8:03 am |
|
Liittynyt: Su Heinä 27, 2008 7:57 am Viestit: 1856
|
JariRT kirjoitti: Otin laskimen käteen ja laitoin nuo lukemat oikeisiin mittasuhteisiin. Kilokaupalla kuulostaa tietenkin paljolta, mutta 13,5 kg jaettuna koko vuoden päiville tekee 37 grammaa päivässä. Tässä nyt kannattaa ottaa huomioon, että tuossa on laskettu karkin määrä koko väestölle eli kaikille yli 5 miljoonalle (vauvasta vaariin), joista valtaosa ei syö karkkia lainkaan. Eli joku voi syödä vaikka 30 kiloa ja toinen taas 500g. Puhdasta sokeria ihminen ei tarvitse yhtään mihinkään. Toki se on hyvää. Puhtaan alkoholin kulutuskin on jotain tähtitieteellistä eli joku vetää sitä sitten kyllä ja PALJON. Mutta tämä oli vain karkin osuus. Lihottavia ja epäterveellisiä "ruokia" on pilvin pimein ja niitähän meidän lihavat syövät ja paljon. Ja sitten puolustellaan, että on jokin geeni, joka lihottaa Mistä se geeni on yhtäkkiä tullut 50%:iin suomalaisista, kun sitä ei vielä 10 vuotta sitten ollut. Onko nyt yhtäkkiä esim. porkkana muunneltu siten, että se muuttuu rasvaksi vyötärölle ?????
|
|
| Ylös |
|
 |
|
JariRT
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ti Huhti 21, 2009 8:17 am |
|
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 12:33 pm Viestit: 356
|
MsHorton kirjoitti: JariRT kirjoitti: Otin laskimen käteen ja laitoin nuo lukemat oikeisiin mittasuhteisiin. Kilokaupalla kuulostaa tietenkin paljolta, mutta 13,5 kg jaettuna koko vuoden päiville tekee 37 grammaa päivässä. Tässä nyt kannattaa ottaa huomioon, että tuossa on laskettu karkin määrä koko väestölle eli kaikille yli 5 miljoonalle (vauvasta vaariin), joista valtaosa ei syö karkkia lainkaan. Eli joku voi syödä vaikka 30 kiloa ja toinen taas 500g. No tuo on tietenkin totta (joskin itse epäilen, että valtaosa syö karkkia). Yksilötasolla makeisten syönti voi selittää lihomista, mutta koko kansan tasolla tuskin.
_________________ Ravitsemus ja terveys Vähähiilihydraattinen (VHH) ruokavalio, karppaus
|
|
| Ylös |
|
 |
|
RaahenTiikeri
|
Viestin otsikko: Re: Tiedekatsaus osoitti valtion rasvaopit perusteettomiksi Lähetetty: Ti Huhti 21, 2009 11:50 am |
|
Liittynyt: Ke Helmi 18, 2009 2:26 pm Viestit: 810
|
|
ei karkin syönti kansantasolla mitään lihomista selitä.Kilo karkkia kuukaudessa on kuitenkin aika vähän päivää kohti. Näin karppaajana tekisi mieli suunnata sormi perunaan ja leipään,mutta toisaalta nekin on ollut aina "kuvioissa mukana"
Valmis-ja pikaruokakulttuuri yhdistettynä kevyttuotteisiin,jolloin kylläisenä pitävät tekijät on vähissä? Fyysisen rasituksen väheneminen arkipäivässä?
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 34 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|