
Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi? Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012. Haasta itsesi ja osallistu! Tsekkaa video ja kilpailuohjeet.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Crash
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Su Maalis 30, 2008 7:46 pm |
|
Liittynyt: La Elo 13, 2005 4:09 pm Viestit: 3310
|
acedia kirjoitti: Puudeli kirjoitti: Kriittisyys avoimella mielellä varustettuna on täysin eri asia kuin kieltäminen. Edellinen suhtautuu epäilevästi, mutta kuuntelee ja on valmis muuttamaan kantaansa mikäli tarvetta on. Jälkimmäinen vain suodattaa kaiken informaation niin, että se tukee olemassaolevaa käsitystä. Sinä olet aika tyylipuhdas jälkimmäisen ryhmän edustajasta, mistä tämä seuraava pieraisusi on täydellinen esimerkki: Niin, kuten sanoin, vakuuttavammat todisteet voittavat, muutan kantaani niiden mukaan. Aika noloa kuulla juuri sinulta puhetta kriittisestä arvioinnista. Mies kun itse uskoo ihan mitä tahansa kunhan lähde on omasta mielestä oikea. Tokikin, jos oikeasti uskoo UFOihin ja Area51-juttuihin niin samalla ymmärryksellähän tuohonkin päätyy. Se juuri on hörhön tunnusmerkki, se koko paketin ostaminen. Kennedystä tämä alkoi, mutta Internet sen popularisoi globaalilla tavalla jonkinlaiseksi osattomien omaksi vaihtoehtototuudeksi. Masentavaa asiassa on se että erityisesti lännen etniset vähemmistöt ja maailman muslimit ovat erittäin herkkiä näille. Todesta otetut huhut AIDS-salaliitosta ovat aiheuttaneet valtavan määrän kuolemia Afrikassa. Siinä mielessä leikkinne on myös aika vastuutonta. Tutkimusten mukaan monessa islam-maassa on mahdotonta tehdä enää järkevää muutospolitiikkaa koska ihmiset uskovat ihan mitä tahansa. Siinä mielessä teitä vedätetään ja te vedätätte juuri sen ryhmän eduksi jota naiivisti kuvittelette comix-metodillanne vastustavanne. Iran-Contra - skandaali kai on mainittu esimerkkinä salaliittoepäilyn oikeaanosumisesta. 20 vuotta alkaa olla siitäkin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Iran-Contra_Affair
|
|
| Ylös |
|
 |
|
acedia
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Su Maalis 30, 2008 9:31 pm |
|
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 4:31 pm Viestit: 6907
|
Crash kirjoitti: Iran-Contra - skandaali kai on mainittu esimerkkinä salaliittoepäilyn oikeaanosumisesta. 20 vuotta alkaa olla siitäkin. http://en.wikipedia.org/wiki/Iran-Contra_Affair[/quote]
Totta, vaikka jos ajatellaan salaliittoteorian määritelmää, niin siinähän jotakin historiallista merkitystä omaavaa tapahtumaa ohjailee kulissein takana piilossa oleva mahtava valtakeskittymä. Onko tuo nyt sitten sellainen, salainen ja laiton operaatio kyllä kuitenkin. Reaganismia käytännössä.
_________________ acedia@gawab.com
|
|
| Ylös |
|
 |
|
hanion
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Huhti 09, 2008 12:30 pm |
|
Liittynyt: Pe Touko 04, 2007 7:06 pm Viestit: 1533
|
Uutiset tänään: 09.04.2008
NAVY kapteeni Prescott "Scott" Prince puolustamaan väitettyä 9/11 arkkitehtiä.
Onko tulossa reilu oikeudenkäynti? Tulos? Prince omalta osaltaan pyrkii reiluun oikeuden käyntiin.
Tämä oikeuden käynti voi johtaa siihen, että USA:aa syytetään sotarikoksista "virallisesti".
Saas nähdä tuleeko tästä vuosikymmenen jenkki-farssi. Mutta ennenkaikkea, mitä asioita tuo oikeudenkäynti julkisuuteen koskien 9/11 iskua!!!
Tässä päivän uutinen:
http://www.miamiherald.com/guantanamo/story/488156.html
|
|
| Ylös |
|
 |
|
acedia
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Huhti 09, 2008 1:39 pm |
|
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 4:31 pm Viestit: 6907
|
hanion kirjoitti: Tämä oikeuden käynti voi johtaa siihen, että USA:aa syytetään sotarikoksista "virallisesti".
Taitaa olla omaa toiveajatteuasi, selvitäpä aluksi mitä oikeudenkäynti koskee. Tässähän siis päätetään vain iskun tunnustaneen terroristin KSM:n tuomiosta.
_________________ acedia@gawab.com
|
|
| Ylös |
|
 |
|
hanion
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Huhti 09, 2008 2:18 pm |
|
Liittynyt: Pe Touko 04, 2007 7:06 pm Viestit: 1533
|
acedia kirjoitti: hanion kirjoitti: Tämä oikeuden käynti voi johtaa siihen, että USA:aa syytetään sotarikoksista "virallisesti". Taitaa olla omaa toiveajatteuasi, selvitäpä aluksi mitä oikeudenkäynti koskee. Tässähän siis päätetään vain iskun tunnustaneen terroristin KSM:n tuomiosta.
Ei kaverilla ole mitään saumaa...mitäköhän se aikoo puhua?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
acedia
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Huhti 09, 2008 8:27 pm |
|
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 4:31 pm Viestit: 6907
|
hanion kirjoitti: Ei kaverilla ole mitään saumaa...mitäköhän se aikoo puhua?
Tuskin mitään uutta, sehän rehenteli teollaan jo ennen kiinnijäämistäänkin. KSM:n kiinnijäämisen tausta on käy ilmi täältä:
http://www.wtopnews.com/index.php?nid=2 ... 866&page=1
_________________ acedia@gawab.com
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Arkkis
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Huhti 10, 2008 6:22 pm |
|
Liittynyt: To Huhti 03, 2008 6:24 pm Viestit: 11321
|
CE-hyväksytty kirjoitti: Pilvenpiirtäjiin asennetaan räjähdyspanokset valmiiksi jo rakennusvaiheessa varmuuden vuoksi. Ja muihinkin rakennuksiin.
Enpä usko että asetetaan. Se olisi riskaabelia mahdollisten paikallisten palojen kannalta. Ja sytytysjärjestelmäkin olisi ongelma.
Siltoihin asennetaan sellaiset panostuslokerot, ja niissä voi olla pienempi panos, jolla sen lokeron voi ensin räjäyttää auki, ja sitten ladata kunnon jysyt.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Toope
|
Viestin otsikko: Re: 9/11 keskustelu Lähetetty: Ti Huhti 22, 2008 7:45 pm |
|
Liittynyt: Su Heinä 23, 2006 6:50 pm Viestit: 10927 Paikkakunta: Enimmäkseen Telluksella
|
|
| Ylös |
|
 |
|
acedia
|
Viestin otsikko: Re: 9/11 keskustelu Lähetetty: Ti Huhti 22, 2008 9:30 pm |
|
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 4:31 pm Viestit: 6907
|
Toope kirjoitti: Hassua. Sunnit ja shiiat ovat erimielisiä siitä, pitäisikö Israelia syyttää 9.11.2001 tapahtumista vaiko ei? "Osama Bin Laden's chief deputy in an audiotape Tuesday accused Shiite Iran of trying to discredit the Sunni al-Qaeda terror network by spreading the conspiracy theory that Israel was behind the Sept. 11 attacks."http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3534715,00.htmlNiin, jos tarkennetaan niin se on Al-Qaida, joka tuossa harmittelee että Iran yrittää viedä kunniaa sen teoilta. Hehheh, kaikkein hauskinta olisi kyllä jos Al-Qaida lähettäisi näille salaliittoteoreetikoillekin ihan suoran närkästyneen viestin. 
_________________ acedia@gawab.com
|
|
| Ylös |
|
 |
|
h&h
|
Viestin otsikko: Re: 9/11 keskustelu Lähetetty: To Huhti 24, 2008 2:46 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 2:10 pm Viestit: 2199
|
acedia kirjoitti: Hehheh, kaikkein hauskinta olisi kyllä jos Al-Qaida lähettäisi näille salaliittoteoreetikoillekin ihan suoran närkästyneen viestin.  Minua vain jaksaa hämmästyttää tämä sinun ihmeellinen vahingonilosi ja provosoimisen tarve juuri tässä keskustelussa. Mitä toisaalla olen kirjoituksiasi lukenut, ilmaisusi näyttää muuttuvan tämän aiheen alla aina asiattomaksi kiusanteoksi. Ilmestyt muutaman muun nimimerkin kanssa tänne aika ajoin, vaikka ihan muuten vain ilman mitään asiaa, kuten tässäkin, pelkästään provosoimaan ja usein soittamaan poskea sivistymättömän ylimielisesti ja naivisti. Seuraapa itseäsi, niin huomaat eron. Jostainhan sen täytyy johtua. Ei millään pahalla, en siis vain ymmärrä poikkeuksellisen huonoa käytöstäsi juuri tässä ketjussa. Kaikista suurimmat aggressiot sinussa näyttävät nostattavan salaliittoepäilyt. Tulkintani mukaan taustalla voisi olla alitajuinen, tai jopa tietoinen, epäilys perusteellisesti väärässä olemisesta joidenkin fundamentaalisten käsitysten suhteen. Itsehän asiaa et varmaankaan näin tulkitse. Olenko muuten jo ignore-listallasi?
_________________ If you're happy and you know it clank your chains.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Camocar
|
Viestin otsikko: Re: 9/11 keskustelu Lähetetty: To Huhti 24, 2008 4:09 pm |
|
Liittynyt: Ma Kesä 12, 2006 4:16 pm Viestit: 933 Paikkakunta: Vantaa/Korso
|
acedia kirjoitti: Hehheh, kaikkein hauskinta olisi kyllä jos Al-Qaida lähettäisi näille salaliittoteoreetikoillekin ihan suoran närkästyneen viestin.  No jos tälläinen kirje tulisi ja sen olisi allekirjoittanut Al-Qaidaan kuuluva, niin en yhtään epäilisi että se uppoisi sinuun kuin veitsi voihin. En kyllä ymmärrä miten ketään voi tosissaan (niin tosissaan kuin Ake voi olla) edes tälläisiä juttuja ajatella. h&h:lle vielä sellaista asiaa että kannattaa lukea Aken seikkailua islamiin liittyvissä ketjuissa. Vaikka onkin aika ajoin oikeassa niin kyllä se meno on välillä hurjaa. Ja parasta tässä jutussa on se että Toope ja Ake ovat pahimpia vihollisia Islamketjuissa, mutta näköjään folio yhdistää pahimmatkin riitelijät. T: SirSmokeAlot
_________________ Aweb: "3) Ihmiset luottavat virallisiin tahoihin. Jos viralliset tahot eivät reagoi skandaaliksi mainostettuun asiaan niin, että se olisi heidän mielestään skandaali, skandaalia ei ole."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
acedia
|
Viestin otsikko: Re: 9/11 keskustelu Lähetetty: To Huhti 24, 2008 4:25 pm |
|
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 4:31 pm Viestit: 6907
|
Camocar kirjoitti: No jos tälläinen kirje tulisi ja sen olisi allekirjoittanut Al-Qaidaan kuuluva, niin en yhtään epäilisi että se uppoisi sinuun kuin veitsi voihin. En kyllä ymmärrä miten ketään voi tosissaan (niin tosissaan kuin Ake voi olla) edes tälläisiä juttuja ajatella. Niin, kyllähän se suuresti huvittaisi, mutta ainoa syy miksi sitä ei tule on se että tekijätaho tuskin pitää merkitsevänä toimianne. Faktisestihan itse asia (siis vastuunotto ja huolestuminen siitä että iskuista annetaan kunnia muille) tuli taas jo esille tuossa Toopen linkissä. Jos tekijänkään sana ei riitä evidenssiksi, niin ei mikään riitä. Camocar kirjoitti: h&h:lle vielä sellaista asiaa että kannattaa lukea Aken seikkailua islamiin liittyvissä ketjuissa. Vaikka onkin aika ajoin oikeassa niin kyllä se meno on välillä hurjaa. Ja parasta tässä jutussa on se että Toope ja Ake ovat pahimpia vihollisia Islamketjuissa, mutta näköjään folio yhdistää pahimmatkin riitelijät. h&h on estolistallani epäasiallisen ja aggressiivisen käyttäytymisen takia, joten en tiedä mistä puhut, mutta islam-ketjuun kannattaa tosiaan tutustua, jo senkin takia että ymmärtää islamismin vastustamisen ja koko islamin kulttuurin vastustamisen eron merkityksen. Ja näkee sen miten fanaatikoilta palaa herkästi hihat, kun määritellään eksentrisyyttä. Tässä on analogia ns. foliohattuiluun. Denialismi ei katso aihetta. Emmekä minä ja Toope ole suinkaan mitään pahimpia vihollisia. Olemme melko useinkin eri kannalla islam-asiassa, mutta toistaiseksi on toisen mielipiteitä kunnioitettu puolin ja toisin, hän on ymmärtääkseni historiansa lukenut eikä kuulu tähän itseään neboneutraaleina pitävään fanaatikko-poppooseen. Toisaalta Toopella on myös varsin samankaltaisia mielipiteitä antisemitismistä kuin itselläni ja perustelee muutenkin kantansa eikä käytä olkinukkeja. Riitaa ei oikein tule sellaisen kanssa.
_________________ acedia@gawab.com
|
|
| Ylös |
|
 |
|
h&h
|
Viestin otsikko: Re: 9/11 keskustelu Lähetetty: To Huhti 24, 2008 5:07 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 2:10 pm Viestit: 2199
|
acedia kirjoitti: h&h on estolistallani epäasiallisen ja aggressiivisen käyttäytymisen takia Höpöhöpö. Jos sellaisella olen, niin vain siksi että huomauttelin sinua "aggressiivisesti", eli toistuvasti (kun lukuisatkaan anelut asiallisuudesta eivät tepsi) epäasiallisesta käytöksestäsi muita keskustelijoita kohtaan. Tiedät tämän itsekin.
_________________ If you're happy and you know it clank your chains.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Crash
|
Viestin otsikko: Re: 9/11 keskustelu Lähetetty: To Huhti 24, 2008 5:21 pm |
|
Liittynyt: La Elo 13, 2005 4:09 pm Viestit: 3310
|
h&h kirjoitti: acedia kirjoitti: Hehheh, kaikkein hauskinta olisi kyllä jos Al-Qaida lähettäisi näille salaliittoteoreetikoillekin ihan suoran närkästyneen viestin.  Minua vain jaksaa hämmästyttää tämä sinun ihmeellinen vahingonilosi ja provosoimisen tarve juuri tässä keskustelussa. Mitä toisaalla olen kirjoituksiasi lukenut, ilmaisusi näyttää muuttuvan tämän aiheen alla aina asiattomaksi kiusanteoksi. Ilmestyt muutaman muun nimimerkin kanssa tänne aika ajoin, vaikka ihan muuten vain ilman mitään asiaa, kuten tässäkin, pelkästään provosoimaan ja usein soittamaan poskea sivistymättömän ylimielisesti ja naivisti. Seuraapa itseäsi, niin huomaat eron. Jostainhan sen täytyy johtua. Ei millään pahalla, en siis vain ymmärrä poikkeuksellisen huonoa käytöstäsi juuri tässä ketjussa. Kaikista suurimmat aggressiot sinussa näyttävät nostattavan salaliittoepäilyt. Tulkintani mukaan taustalla voisi olla alitajuinen, tai jopa tietoinen, epäilys perusteellisesti väärässä olemisesta joidenkin fundamentaalisten käsitysten suhteen. Itsehän asiaa et varmaankaan näin tulkitse. Olenko muuten jo ignore-listallasi? Minusta Toopen lainaama viesti oli suurta (joskin mustasävyistä) huumoria. Keskuteltaisiinko shiioista ja sunneista keskustelijoiden sijaan?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
acedia
|
Viestin otsikko: Re: 9/11 keskustelu Lähetetty: To Huhti 24, 2008 6:42 pm |
|
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 4:31 pm Viestit: 6907
|
Crash kirjoitti: Minusta Toopen lainaama viesti oli suurta (joskin mustasävyistä) huumoria. Heh. Kieltämättä, tässä vielä BBC:n ehkä selkeämpi uutinen asiasta: Al-Qaeda's Ayman al-Zawahiri says Iran is spreading lies that Israel, not his group, carried out the 9/11 attacks.http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/7361414.stmZawahirin luulisi tietävän, hän oli kakkosmies Al-Qaidassa jo 2001 ja muistaakseni OBL:n kanssa jo 80-luvulla Afganistanissa.
_________________ acedia@gawab.com
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Denzil Dexter, Majestic-12 [Bot] ja 15 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|