Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Tyräpoika
|
Viestin otsikko: Andy Kaufman elää! Lähetetty: Ti Maalis 07, 2006 3:56 am |
|
Liittynyt: Ke Heinä 13, 2005 2:16 am Viestit: 874 Paikkakunta: Kyyppiö
|
|
..Että kusetusta oli Andyn ('lopullinenkin') kuolema sitten kuitenkin.
Olin tänään yhteydessä kaveriini joka asuu Bostonissa, uutisesta on tällä viikolla noussut jenkeissä kohu, ja onpa ABC-televisio näyttänyt Kaufmanin viimetalvisen haastattelunkin. Ähhähhää, mähän sanoin!!
"In this friendly, friendly
world...
With each day so full of
joy.
Why should any heart be
lonely?"
So everybody! Put your arm
around
the person next to you,
even if you
don't like that person.
Come on!
Andy Kaufman
_________________ aina ku me rokataan, mun luumut twistaa kohti suomee.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Aslak
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Maalis 07, 2006 5:09 pm |
|
Liittynyt: La Huhti 02, 2005 11:02 am Viestit: 8833 Paikkakunta: lappi
|
|
No kuka sitte on tämä Andy Kaufmann ??
Ensikertaa kuulin koko nimen, ei voi olla mikhän kovin merkittävä ukko.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Tyräpoika
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Maalis 07, 2006 5:11 pm |
|
Liittynyt: Ke Heinä 13, 2005 2:16 am Viestit: 874 Paikkakunta: Kyyppiö
|
|
jos olet nähnyt elokuvan MAN ON THE MOON, tiedät Andyn. Hän on kaikkien aikojen stand-up koomikko, huumorimies ja hyvällä tavalla hullu.
Hän 'huijasi' suurta yleisöä kuolemallaan, vain palatakseen vuosien päästä
taas elävien kirjoihin. Muutaman vuoden päästä hän kuoli syöpään 'oikeasti'.. ja nyt..
_________________ aina ku me rokataan, mun luumut twistaa kohti suomee.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
JRepo
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Maalis 07, 2006 5:21 pm |
|
Liittynyt: To Heinä 14, 2005 3:38 pm Viestit: 261 Paikkakunta: i Lahtis
|
|
niin, missäs ne todistusaineet on...se oli väliaikainen huijaus tuo paluu...
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Tyräpoika
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Maalis 07, 2006 5:25 pm |
|
Liittynyt: Ke Heinä 13, 2005 2:16 am Viestit: 874 Paikkakunta: Kyyppiö
|
|
se teki toisen comebackin vuoden 2006-alusta. Kuulemma. Todistusaineiston saa itsekukin etsiä esim.kuuklella, ja miettiä onko Andy todella kuollut,vaiko ei.
_________________ aina ku me rokataan, mun luumut twistaa kohti suomee.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Echi
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Maalis 07, 2006 5:54 pm |
|
Liittynyt: Ke Loka 19, 2005 1:22 am Viestit: 5509 Paikkakunta: Kioto
|
Tyräpoika kirjoitti: se teki toisen comebackin vuoden 2006-alusta. Kuulemma. Todistusaineiston saa itsekukin etsiä esim.kuuklella, ja miettiä onko Andy todella kuollut,vaiko ei. Kysymys kuuluukin ketä tämä kiinnostaa ja miten tämä liittyy lainkaan tiedekeskusteluun jota olisi tarkoitus käydä tällä foorumilla?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Armitage
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Maalis 07, 2006 6:09 pm |
|
Liittynyt: Pe Touko 06, 2005 12:22 pm Viestit: 6236 Paikkakunta: Hki
|
|
Miten yleensäkään mikään aihe täällä enää liittyy mitenkään tieteeseen?
_________________ P*SK** = The whole system is "ei feiksöuyh"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
_alis_
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Maalis 07, 2006 6:34 pm |
|
Liittynyt: La Syys 10, 2005 2:01 pm Viestit: 206 Paikkakunta: Lappi
|
|
Ja sehän näytteli siinä Taxi-sarjassa !!?!
Mutta samatuo, vaikka oiski hengissä.
_________________ E=mc²
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Echi
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Maalis 07, 2006 6:49 pm |
|
Liittynyt: Ke Loka 19, 2005 1:22 am Viestit: 5509 Paikkakunta: Kioto
|
Armitage kirjoitti: Miten yleensäkään mikään aihe täällä enää liittyy mitenkään tieteeseen? No tähän ongelmaan varmasti auttaa tällaisten uusien "informatiivisten" threadien avaaminen. Jyvät pitää karsia akanoista, kyllä täällä välillä käydään asiallistakin keskustelua vaikka se tuntuukin jäävän välillä kaiken muun roskan alle. Jos tämän kiellät niin et ole lukenut/ymmärtänyt kaikkea.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Informa
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Maalis 07, 2006 7:16 pm |
|
Liittynyt: Su Tammi 01, 2006 3:50 am Viestit: 339
|
Avoisa Echi. Kiinnitit huomiota tärkeään asiaan. Kiitos.
Naistutkimus yliopistoihin pakolliseksi oppiaineeksi, miesvero Suomeen, biologia tieteenä lakkautettava, Sari Näre presidentiksi...
Kysymys kuuluukin ketä tämä kiinnostaa ja miten tämä liityy lainkaan tiedekeskusteluun jota olisi tarkoitus käydä tällä foorumilla?

_________________ "Luota ihmisiin, jotka etsivät totuutta. Vältä niitä, jotka ovat sen löytäneet." - Vaclav Havel
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Echi
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Maalis 07, 2006 7:32 pm |
|
Liittynyt: Ke Loka 19, 2005 1:22 am Viestit: 5509 Paikkakunta: Kioto
|
Informa kirjoitti: Avoisa Echi. Kiinnitit huomiota tärkeään asiaan. Kiitos. Naistutkimus yliopistoihin pakolliseksi oppiaineeksi, miesvero Suomeen, biologia tieteenä lakkautettava, Sari Näre presidentiksi... Kysymys kuuluukin ketä tämä kiinnostaa ja miten tämä liityy lainkaan tiedekeskusteluun jota olisi tarkoitus käydä tällä foorumilla?  Sen ei ole tarkoituskaan kiinnostaa ketään muuta kuin Lauria jolle ironinen allekirjoitukseni oli suunnattu yhdessä toisessa topicissa ja niitä henkilöitä jotka ymmärtävät vitsin. Missä vaiheessa allekirjoituksella on ollut mitään tekemistä käytävän tiedekeskustelun kanssa?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Justus8
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Maalis 07, 2006 7:53 pm |
|
Liittynyt: La Elo 20, 2005 11:04 pm Viestit: 321
|
|
jos andy kaufman elää, minä olen ateisti
_________________ "Asiahan ei tietystikkään minulle kuulu" - M. Niemi
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Aslak
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ti Maalis 07, 2006 11:54 pm |
|
Liittynyt: La Huhti 02, 2005 11:02 am Viestit: 8833 Paikkakunta: lappi
|
|
Saapihan ihminen kuolla sillonku se haluaa, mitä se kelhen kuuluu ?
Mieki taijjan velkojille lähetellä Aslakin kuolinviestin, sai niiltä piruilta rauhan.
Heittävät ruikuttamasta ku pannee osotheksi, tulisimman helvetin kuumimmat tervapaat, joissa syntisiä entisiä poromiehiä keitethän.
Järkimies se Andy.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Olbe
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Maalis 08, 2006 1:26 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:43 am Viestit: 1457 Paikkakunta: Deutschland
|
|
Siis mitäh?
Jos tää kaveri nyt oikeasti nousee kuolleista, niin kai kuulisin siitä ensimmäistä kertaa muualta kuin tiede.fi -keskustelupalstalta?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
iivöli
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Maalis 08, 2006 1:46 am |
|
Liittynyt: La Tammi 14, 2006 10:17 am Viestit: 16
|
Perintö
Andy Kaufman kuoli 16. toukokuuta 1984 keuhkosyöpään, vaikka oli kasvissyöjä eikä polttanut tai juonut säännöllisesti. Ihmiset luulivat Kaufmanin taas pilailevan ja hänen uskottiin palaavan 20 vuotta "kuolemansa" jälkeen (16. toukokuuta 2004) parrasvaloihin, mutta tällä kertaa asia oli totista totta. Vaikka paluuta ei koskaan tapahtunutkaan, eivät Kaufmanin fanit lannistuneet. Erään teorian mukaan Kaufman kävi plastiikkakirurgilla ja elää tälläkin hetkellä jossain päin maailmaa.
Vuonna 1999 ilmestyi Kaufmanin elämästä kertova elokuva nimeltä Man on the Moon, jossa Kaufmania näytteli koomikko Jim Carrey. Kaufman on Carreyn suuri idoli ja hänen näyttelytapansa on samanlainen kuin Kaufmanin. Carrey ja Bob Zmuda esiintyivät samassa elokuvassa Batman Forever ja Kaufmanilla sekä Carreyllä on, outoa kyllä, sama syntymäpäivä.
Kaiken kaikkiaan Kaufman oli hyvin ristiriitainen ja kiistelty, anarkistinen viihdyttäjä, jota on vaikea luokitella mihinkään tavalliseen genreen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Andy_Kaufman
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: john_sheridan, MSN [Bot] ja 15 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|