Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on Su Touko 27, 2012 4:05 pm


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 4 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Pc:stä Macciin?
ViestiLähetetty: La Heinä 22, 2006 9:33 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 9:14 pm
Viestit: 360
Paikkakunta: Kuopio
Hommattiin emännälle koulukoneeksi macbookki ihan testimielessä - meillä kummallakaan ei siis ollut kokemusta maccien käytöstä. Wau! Tämä kone on nyt ollut käytössä parisen viikkoa, itselleni en ole vekotinta vielä saanut pidemmäksi aikaa omittua, mutta tähän mennessä en ole löytänyt mitään negatiivista.

Siksipä olisin tiedustellut, josko täältä löytyy henkilöitä, joilla macci on käytössä tai vertailua muuten osaisi tehdä. Hidasta? Eip, 2 GHz Intel core Duo gigalla muistia vie varsin vauhdikkaasti eteenpäin. Yhteensopimatonta? Eip, omat duuniohjelmat ainakin näyttävät kääntyvän myös macille. Virtaa ei tunnu syövän nimeksikään. Kun koneen käynnistää, niin se on pc:isiin verrattuna salaman nopeaa, samoin hibernation tilaan meno tapahtuu silmänräpäyksessä ja sieltä paluu myös.

Mitä negatiivista siis tulisi matkan varrella vastaan, jos heittäisin myös omilla koneillani sotkaa ja ostaisin tilalle macceja? Kertokaa kertokaa, tällä hetkellä tulee vaan suuri ahdistus, jos joutuu omalle pc:lle istuksimaan. Windowsia siis yleensä käyttelen, enkä kaipaa pro-linux kehoituksia sillä olen liian laiska puuhastelemaan.

_________________
380. Pitäkää tunkkinne!


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: La Heinä 22, 2006 9:43 pm 
Poissa

Liittynyt: To Maalis 31, 2005 1:51 pm
Viestit: 6669
Se on muuten jännä miksei PC:n valmistajilla usein ole laitettu päälle tuo windowsin nopea käynnistys. Sehän on mahdollista, mutta silti kaikki ihmiset sulkevat windowsinsa kokonaan ja lataavat sen aina uudelleen joka käynnistyksellä.

Windowsia käyttävissä kannettavissa koneissa on oletuksena, että kun virtanappia painaa, niin järjestelmä menee nukkumaan eikä sammu "oikeasti". Silti ihmiset sammuttavat koneensa Start -> Shutdown, jolloin käyttöjärjestelmä joudutaan lataamaan joka kerta aina alusta.

Mäkeissähän homma toimii oletuksena niin, että keskumuistin sisältö kirjoitetaan kovalevylle ja seuraavalla käynnistyksellä se heitetään takaisin muistiin.

Mitä mäkeistä voisi keksiä huonoa? No se että ne käyttävät Intelin prosessoreita, sillä Intel ei vieläkään ole tarjonnut kunnollista 64 bittistä prosessoria kannettaviin ja pöytäkoneisiin, kun PC puolella ja AMD prosessoreilla jo työpöytäkäyttäjätkin saavat ajella Linuxeja ja Windowseja natiivisti 64 bittisenä.

Normaalin käyttäjän kannalta mitään merkittävää "huonoa" tuskin on, kunhan laite ei ota tavaksi kaatuilla jatkuvasti, tai hajoa.

Sanoisin että suorituskykyyn nähden ovat vieläkin liian kalliita vehkeitä.

Uutuuden innostushan noista aina tulee ja se tuttu ja wanha PC tuntuu niin tylsältä.

_________________
Tuulivoima on kuin kirkon aneet. Raha kirstuun kilahtaa, sielu taivaaseen vilahtaa.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: La Heinä 22, 2006 11:51 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Su Huhti 03, 2005 1:18 pm
Viestit: 12300
Miksi tuossa on noin vähän tehoa, onko ne jotain Macin tehoja jotka ovat eri kuin pc:ssä vai vastaako saman tehosta konetta joka voisi olla pc.

_________________
http://twitter.com/aimo666


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Su Heinä 23, 2006 12:06 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 6:16 pm
Viestit: 1842
tuota Intelin uutta coreduo hässäkkää ei voi suoraan verrata vanhempiin malleihin pelkästään gigahertzi määrien perusteella, kyseessä on kumminkin sen verran erilainen arkkitehtuuri. kuuleman perusteella tuo on kumminkin ihan käypä vekotin... Mutta tuo gigan muisti antaa kyllä vihiä että prossustakin tehoja löytyy


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 4 viestiä ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 14 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO