Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Sepi
|
Viestin otsikko: Re: Punaviinit Lähetetty: Ma Loka 31, 2011 5:10 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:38 pm Viestit: 2096
|
|
Eteläafrikkalaisissa on herkullisia punaviinejä! Alkoholista sen verran, että en mielelläni osta alle 13 prosenttista punaviiniä, sillä noilla tienoilla tuntuu olevan raja, jota miedommissa riski luihuhkoon makuun kasvaa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
CE-hyväksytty
|
Viestin otsikko: Re: Punaviinit Lähetetty: Ma Loka 31, 2011 5:37 pm |
|
Liittynyt: La Huhti 30, 2005 7:29 pm Viestit: 14895 Paikkakunta: Oulu
|
Minun suosikkini.  Alkosta 5,59 €
_________________ Minulla on kymmenen miehen voimat.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Carum carvi
|
Viestin otsikko: Re: Punaviinit Lähetetty: Ti Marras 01, 2011 10:31 am |
|
Liittynyt: Ti Tammi 11, 2011 3:57 pm Viestit: 1050
|
|
Join viikonloppuna viiniä, jossa oli virhe.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Starman
|
Viestin otsikko: Re: Punaviinit Lähetetty: Ti Marras 01, 2011 10:17 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 08, 2007 12:49 am Viestit: 2755 Paikkakunta: 3rd stone from the Sun
|
|
Näistä viinipullojen korkeista. Aiemmin joku sanoi, ettei hyväksy kuin " korkki korkkeja". Nykyään ovat tavalliset ns. kierrekorkit yleistyneet suuresti. Itsekin diggaan enemmän perinteisiä korkkeja. Onko korkilla muussa kuin esteettisessä mielessä vaikutusta viiniin?
Itse olen uteliaisuuttani kokeillut Alkosta mm. georgialaista, uusi-seelantilaista, itävaltalaista, israelilaista, kiinalaista, intialaista ja tunisialaista punaviiniä. Vaihtelua on mutta kiinnostavaa.
_________________ Vain kopiot ovat useita.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Volitans
|
Viestin otsikko: Re: Punaviinit Lähetetty: Ti Marras 01, 2011 10:42 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:59 am Viestit: 9669 Paikkakunta: Tellus (+/-)
|
Starman kirjoitti: Näistä viinipullojen korkeista. Aiemmin joku sanoi, ettei hyväksy kuin " korkki korkkeja". Nykyään ovat tavalliset ns. kierrekorkit yleistyneet suuresti. Itsekin diggaan enemmän perinteisiä korkkeja. Onko korkilla muussa kuin esteettisessä mielessä vaikutusta viiniin? Ylivoimaisesti paras korkki on metallinen kierrekorkki. Aidosta korkista valmistetuissa korkeissa on usein vikoja - useampi prosentti puolloista on korkkiviallisia. Alkoon ne on aina kiltisti otettu vastaan ja saanut uuden pullonkin tilalle - mutta tuliaispulloissa joutunut vain olemaan nilemättä tappiotaan. Sitten on vielä tuo muovinen halpiskorkki.
_________________ Suomen Chiliyhdistys ry. http://www.chiliyhdistys.fi
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Carum carvi
|
Viestin otsikko: Re: Punaviinit Lähetetty: Ke Marras 02, 2011 10:03 am |
|
Liittynyt: Ti Tammi 11, 2011 3:57 pm Viestit: 1050
|
|
Parhaudesta en tiedä, saa se viini virheitä kierrekorkillakin. Prosentteja en tiedä suhteessa korkki korkilliseen.
Viimeisin virheellinen oli juurikin metallisella kierrekorkilla.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
EV+
|
Viestin otsikko: Re: Punaviinit Lähetetty: Ke Marras 02, 2011 10:30 am |
|
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 11:57 am Viestit: 574
|
|
Kannattaa nauttia huokeista uuden maailman viineistä nyt kun EU ei ole vielä säätänyt korkeita tulleja ja kiinalaiset eivät ole vielä vaurastuneet ja rynnineet ostamaan viiniä maailmanmarkkinoille. Epsanjan ja patonkimaan ja saapasmaan ja paskan maan viinejä saamme nautiskella jatkossa jokatapauksessa.
Australian ja Etelä-Afrikan viinit maistuvat minulle Chilen lisäksi. Valkoviinien juomisen olen nykyisin melkein kokonaan jättänyt. Kesähelteiden hommaa valkkarin juominen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Ronron
|
Viestin otsikko: Re: Punaviinit Lähetetty: Ke Marras 02, 2011 11:19 am |
|
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2006 12:06 am Viestit: 5416
|
|
Perinteinen korkkikorkki on hienostuneempi, se luo sen aidon viinin tunnelman. Metallikorkki lienee monessa suhteessa käytännöllisempi ja parempi, mutta se vaan.. ei ole hienon viinin korkki.. Vähän sama kuin kallis hieno viini myytäisiin mehupakkauksessa niinkuin Huttunen. Ja juotaisiin mukista. No ei ihan sama mutta ymmärrätte kuitenkin. No, ehkä se metallikorkki vielä menee, kunhan lasipullot pysyy..
_________________ くそっ!
|
|
| Ylös |
|
 |
|
CE-hyväksytty
|
Viestin otsikko: Re: Punaviinit Lähetetty: Ke Marras 02, 2011 12:31 pm |
|
Liittynyt: La Huhti 30, 2005 7:29 pm Viestit: 14895 Paikkakunta: Oulu
|
|
Ei ole kierrekorkkeja. On vain metallinen kierrekapseli. Että tarkkuutta termistöön.
_________________ Minulla on kymmenen miehen voimat.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Carum carvi
|
Viestin otsikko: Re: Punaviinit Lähetetty: Ke Marras 02, 2011 5:46 pm |
|
Liittynyt: Ti Tammi 11, 2011 3:57 pm Viestit: 1050
|
CE-hyväksytty kirjoitti: Ei ole kierrekorkkeja. On vain metallinen kierrekapseli. Että tarkkuutta termistöön. Nusnus.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Wolf
|
Viestin otsikko: Re: Punaviinit Lähetetty: Pe Joulu 09, 2011 7:45 pm |
|
Liittynyt: Su Touko 29, 2005 3:45 pm Viestit: 825 Paikkakunta: Synkkä Metsä
|
|
Punkut sopivat talvimetsääni.
Ostin juurikin Alkosta sellaisen näppärän puulaatikon (sis 6 pll) punkkua, siinä on se etuisuus että saa hienohkon laatikon omille pikku tavaroilleen! Noh maksoihan se jotain 16,95 /pullo. Mutta mitä viiniä, ah ja voi.
Ja luonnokorkki se pitää olla ja oikea lasipullo, ei mitään muovia tai tölkkiä, ehei ei sellaisia susille
_________________ Navigare necesse est, vivere non necesse (Cicero)
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 11 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|